Osvětlení rodinného domu - rady, tipy, návod
30. 08. 2024
Osvětlení kuchyně Osvětlení obýváku Osvětlení do ložnice Světla do dětského pokoje Osvětlení domácí pracovny Osvětlení chodby Koupelnová svítidla Osvětlení šatny Osvětlení garáže Osvětlení technické místnosti
Z dennní praxe víme, že návrh řešení osvětlení rodinného domu či bytu je v naprosté většině případů investory považováno za okrajovou věc, které budoucí uživatel v průběhu projektu v naprosté většině případů nevěnuje příliš pozornosti a spoléhá na to, že elektroprojektant je přece odborník a ví, jaké rozvody a kam v souladu s platnými normami připravit. To je sice pravda, ale zároveň je třeba mít na mysli to, že elektroprojektant ve stavbě bydlet nebude a kromě základních požadavků o představách řešení osvětlení daného rodinnho domu či bytu většinou informace nemá a tak výsledkem je situace, kdy se každé místnosti přidělí jeden centrální vývod jak stanovuje norma, což je nejen pro architektonicky pojaté stavby, ale i běžné rodinné domy či byty v podobě jak se nyní realizují v současnosti většinově nevyhovující. Abychom nekřivdili jen elektroprojektantům, pak ikdyž se elektroprojektant budoucího majitele rodinného domu ve fázi projektu pro stavební povolení dotáže jaké a kam je třeba připravit rozvody elektro, pak budoucí uživatel domu či bytu má představu spíše mlhavou a jen vyjímečně se do projektu dostane něco za rámec základu. Přitom dobře zpracované řešení osvětlení rodinného domu či bytu má zásadní vliv na atmosféru prostoru, kterou pomocí jednoho centrálního vývodu dosáhnout nelze. Jak z tohoto ven?
Tento text si klade za cíl upozornit na časté a zbytečné chyby při realizaci elektroinstalace, se kterými se jako dodavatel osvětlení pro rodinné domy a byty setkáváme a chceme tímto poskytnou návod jak se takových chyb pokud možno vyvarovat již ve fázi projektu pro stavební povolení.
Obsah:
- Kdy a jak začít s návrhem osvětlení rodinného domu?
- V jakých případech realizovat v rodinném domu klasickou elektroinstalaci a kdy použít chytré osvětlení?
- Co lze od chytrého osvětlení pro rodinný dům očekávat aby nám to stálo za investici?
- Jaký systém chytrého řízení rodinného domu nebo bytu vybrat?
- Kdy začít s výběrem svítidel pro rodinný dům?
1. Kdy a jak začít s návrhem osvětlení rodinného domu?
Z výše uvedeného vyplývá, že investor by si měl udělat alespoň rámcovou představu o rozmístění osvětlení a způsobu ovládání již ve fázi projektu pro stavební povolení, kterého je součástí i vlastní elektroprojekt. V době přípravy projektu pro stavební povolení není třeba mít vybrána konkrétní svítidla, ale stavebník by měl mít jasno jaké druhy osvětlení v daném prostoru budou použity, t.j. zda a kde budou stropní svítidla, zda a kde budou bodovky do sádrokartonu, ale také kde budou stojací lampy, kvůli přípravě vypínaných zásuvek pro tyto stojací lampy.
Jako jednoduchý příklad může posloužit ukázka projektu asi nejdůležitějšího prostoru jak rodinného domu, tak bytu, jako je sdružený prostor kuchyně, jídelny a obývacího pokoje.
Před:
Ukázka elektroprojektu rozvodů kabeláže jak ji stanoví naprostá většina projektů elektro pro stavební povolení, kde jsou elektro rozvody připraveny pouze v základních parametrech, tedy centrální kabel pro osvětlení kuchyně a jeden centrální kabel osvětlení obývacího pokoje. Takové řešení je v souladu s normami a daný prostor osvětlí. Funkčí a útulné řešení osvětlení ve kterém se cítíme dobře takto dosáhnout v naprosté většině případů však nelze.
Po:
Výsledné řešení osvětlení stejného prostoru bylo nakonec realizováno pomocí sedmi nezávisle ovládaných světelných okruhů, které uživateli přináší variabilitu osvětlení pro každou příležitost včetně možností jak kvalitního osvětlení pro vaření, tak pro stolování, jakož i atmosféry pro společné rodinné setkání, nebo večerní relaxaci.
Může nám připadnout, že sedm nezávisle ovládaných světelných okruhů je zbytečně mnoho, ale podíváme-li se na jejich účel pak zjistíme, že ergonomicky zapadají do potřeb využití daného prostoru.
- Světlo pod linku (pracovní osvětleni, které je v současnosti většinou realizováno pomocí LED pásku uloženém v LED profilu).
- Stropní světlo v kuchyni (pracovní osvětlení).
- Osvětlení varného ostrůvku (pracovní osvětlení).
- Nepřímé osvětlení v sádrokartonové kapse pomocí LED pásku v podhledu (pro vytvoření plného, plošného osvětlení v místnosti).
- Lustr do obýváku nad konferenčním stolkem (dekorativní osvětlení pro vytvoření večerní atmosféry).
- Kolejnicový systém (pro osvětlení jídelního stolu a osvětlení dekorací na stěnách, jako jsou obrazy).
- Lampa na čtení u křesílka.
- Designová stojací lampa (pro vytvoření atmosféry).
Jak na osvětlení kuchyně? Kompletní průvodce, rady, tipy, návod. |
Další příklad z praxe - osvětlení koupelny:
Obdobně se můžeme podívat na další prostor, jako je světlo do koupelny, kde se nám rovněž hodí víc, než jeden centrální vývod pro osvětlení a kde lze doporučit čtyři okruhy osvětlení pro zajištění ergonomického osvětlení koupelny:
- Běžné provozní osvětlení koupelny s hladinou osvětlenosti cca 150lx pro běžné mytí rukou což představuje cca 60% případů přítomnosti v koupelně například pomocí bodovek do sádrokartonu.
- Osvětlení pro osobní hygienu cca 1000lx kam patří běžná péče o tělo a holení což se týká cca 20% případů přítomnosti v koupelně, například pomocí LED panelu do koupelny.
- Osvětlení u zrcadla v koupelně cca 500lx přibližně cca 20% případů přítomnosti v koupelně.
- Noční orientační osvětlení koupelny cca 10-50lx asi cca 20% případů přítomnosti v koupelně například pomocí LED pásků umístěných v led profilu v sádrokartonové kapse, ovládaných pomocí senzoru pohybu.
2. V jakých případech realizovat pro osvětlení rodinného domu klasickou elektroinstalaci a kdy použít chytré osvětlení?
Nejen pro to, aby stavebník neplatil za elektroprojekt dvakrát, jedná se o další podstatnou otázku, kterou by investor měl již ve fázi projektu pro stavební povolení ujasnit a to zda požaduje jen klasickou elektroinstalaci s běžnými vypínači, nebo zda uvažuje o tzv. chytrém řízení domácnosti. Při dotazu se velice často se setkáváme s konzervativním postojem, kdy stavebník trvá na klasické elektroinstalaci a s použitím tzv. chytrých systémů nepočítá a proti takovému postoji nelze nic namítat. Postupně se však investor setkává nejen od dodavatele osvětlení, ale i žaluzií, větrání, topné soustavy, klimatizace, závlahy atd. s otázkou, zda chce mít možnost ovládat, či jen zjistit stav svého zařízení na dálku. Řada zařízení možnost dálkového dohledu a ovládání již nabízí automaticky v záklaní ceně zařízení a je smysluplné takovou možnost přece jen občas využít. Abychom však k jednotlivým zařízením nepotřebovali pokaždé jinou aplikaci je dobré již od počátku plánovat sjednocení ovládání ideálně do jednoho systému chytrého ovládání domácnosti. Dalším důvodem pro zvážení tzv. chytrých systémů je to, že rozmístění a funkcionality jednotlivých vypínačů v klasické elektroinstalaci většinou po jejím dokončení nelze bez sekání další kabeláže měnit, zatímco u chytrých systémů je změna místa ovládání a funkcionalit daného vypínače otázkou několika kliknutí v menu aplikace.
3. Co lze od tzv. chytrého osvětlení pro rodinný dům očekávat aby nám to stálo za investici?
Detail tvoří kvalitu a tzv. smart systémy řízení osvětlení jsou právě tímto detailem, kam patří především ergonomie ovládání osvětlení.
Základní úlohy systému řízení budov v osvětlení rodinného domu nebo bytu:
- Minimalizace používání vypínačů v nejběžnějších prostorách - systém řízení automaticky vyhodnotí denní dobu a podle toho zapne příslušnou světelnou scénu například v obývacím pokoji, nebo automaticky nastaví nastaví potřebnou intenzitu osvětlení k práci.
- Automatické nastavení světelné scény tak, aby se uživatel v daných prostorách například obývacím pokoji, nebo v ložnici cítil příjemně.
- Automatické vypnutí osvětlení nebo spotřebičů v místech kde může dojít k zapomenutí vypnutí osvětlení nebo spotřebiče (vařič, žehlička, kulma) uživatelem.
- Centrální ruční, nebo automatické vypnutí osvětlení, nebo spotřebičů (vařič, žehlička apod.) jako bezpečnostní prevence při odchodu z domu, při přechodu do nočního režimu domu a podobně.
Aby chytré osvětlení pro rodinný dům, nebo byt nebylo jen soustavou elektronických vypínačů kopírující klasickou elektroinstalaci, zde je několik tipů na možnosti snadné aplikace systémů inteligentních budov pro řízení osvětlení.
a. Světelné scény ovládané jedním tlačítkem
Jedná se o nejběžnější aplikací tzv. chytrých systémů osvětlení pro rodinný dům a byt, kde jedním vypínačem rozsvítítíme přednastavenou scénu, například pro společné stolování (osvětlení jídelního stolu, nepřímé osvětlení pomocí LED pásků, nebo jiným tlačítkem pro scénu pro večerní relaxici kde se rozsvítí předvolba pro designovou stojací lampu a dekorativní RGB LED pásek v podhledu.
b. Automatizované řízení osvětlení pro rodinný dům nebo byt v závislosti na denní době
Jedná se o dallší funkcionalitu, která navíc nastaví osvětlení v závislosti na předpokládané obvyklé činnosti.
Jelikož současná LED svítidla umožňují nejen stmívání, ale také možnost CCT nastavení teploty světla, pak dalším benefitem je možnost automatizovaného chování například v závislosti na denní době. Společně s hodinami tak lze nastavit funkcionality, kdy ráno svítíme neutrálním světlem, za slunečného dne přisvětlíme denním světlem a večer svítíme teple bílým světlem.
Automatizované řízení osvětlení v závislosti na denní době
c. Automatizované ovládání nočního osvětlení podle večerní / noční doby.
Jedná se o automatické nastavení orientačního osvětlení na chodbách nebo na schodišti nebo osvětlení koupelny a WC v závislosti na večerní / noční hodině, kdy tato funkcionalita automaticky přizpůsobuje intenzitu světla nočního orientačního osvětlení podle času, kdy orientační osvětlení od soumraku do např 23:00 hod svítí na 100% a v nočních hodinách až do rozřesku se rozsvítí například jen na 50%, aby osvětlení neoslňovalo.
4. Jaký systém chytrého ovládání osvětlení rodinného domu vybrat?
"Já tomu chytrému systému pro ovládání rodinných domů nerozumím a elektrikář řekl, že to co mi nabízí, umí úplně všechno." Takový zákazník se nejen elektrikářům nesmírně líbí. Aby nakonec ale nedošlo ke zklamání a dům nebyl jen dražší verzí klasické elektroinstalace je dobré vědět o provedení a možnostech základních funkcionalit tzv. chytrého osvětlení.
K dispozici je široká škála systémů řízení budov a dělí se na tzv drátové a bezdrátové systémy řízení budov.
Drátové systémy řízení osvětlení rodinného domu - Do této kategorie spadají především robustní systémy určené pro komplexní řešení zejména velkých administrativních, nebo průmyslových budov a celků, kde jsou ovládací povely přenášeny po drátové sběrnici, nejčastěji čtyřlince (dva vodiče pro přenos povelů - telegramu a dva vodiče pro napájení vlastního senzoru - vypínače a případných signalizačních LED). Typickým představitelem je systém KNX, který je podporován několika tisíci výrbci z oblasti systémové automatizace.
Výhody sběrnicového systému řízení ovládání osvětlení rodinného domu nebo bytu:
- Robustnost a odolnost proti rušení.
- Škálovatelnost drátového systému řízení budov.
- Nastavení systému lze zazálohovat, což dovoluje jednoduchý návrat k původním nastavení třeba v případu různých experimentů a změn nastavení.
Nevýhody sběrnicového systému řízení ovládání osvětlení rodinného domu nebo bytu:
- Parametrizace -nastavení chování v naprosté věšině případů probíhá zaškoleným elektrikářem. Tj. na jakékoli změny mustíte volat elektrikáře.
- Vlastní topologie - rozvod kabeláže je zcela jiný než v případu systémové elektroinstalace. Dále, pro ovládání musí být připravena vlastní speciální sběrnice, která má vlastní pravidla uspořádání, t.j. klasickou elektroinstalaci nelze dodatečně změnit na systémovou a většinou musí proběhnout kompletní zbudování nové elektroinstalace.
- Stmívání osvětlení probíhá v podstatě pouze pomocí svítidel DALI a občasně svítidla stmívatelnými triakovými stmívači, kde však kompatibilita stmívání nemusí být zaručena.
Bezdrátové systémy řízení ovládání osvětlení rodinného domu nebo bytu - Ovládání a komunikace mezi senzory (t.j. vypínači, termostaty, senzory pohybu atd.) a aktory (t.j. spínacími a stmívacími jednotkami vykonávající povely) probíhá bezdrátově, v současnosti nejčpomocí prvků na bázi WiFi, ZigBee nebo Bluetooth. Jedná se o osvědčené technologie, jejichž spolehlivost je dlouhodobě ověřena. Rozdíly mezi jednotlivými chytrými systémy spočívá především v nabídce řídících komponentů (některé chytré systémy se orientují pouze na řízení osvětlení daného výrobce, jiné třeba jen na ovládání topení a podobně. Z toho plynou rozdíly v parametrizačním software.
Výhody bezdrátových chytrých systémů pro řízení ovládání osvětlení rodinného domu nebo bytu:
- Ve většině případů jednoduchá implementace do již zbudované klasické elektroinstalace.
- Možnost rozšiřovní o další komponenty
Nevýhody bezdrátových chytrých systémů pro řízení ovládání osvětlení rodinného domu nebo bytu:
- Ikdyž se pomocí bezdátových systémů řízení budov realizují i velk aplikace v podobě kancelářských budov, přece jen se bezdrátové systémy více hodí pro realizace jako jsou rodinné domy a podobbně.
Jaký je rozdíl mezi sběrnicovým a bezdrátovým systémem řízení ovládání osvětlení rodinného domu nebo bytu?
Jak drátové - sběrnicové systémy řízení budov, tak bezdátové systémy řízení budov nabízí základní funkcionality přibližně stejné. Drátové, předevšm systm KNX ale přece jen nabízí víc ve srovnání s bezdrátovými systémy budov, především po stránce různých návazností a logických funkcí. Pro naprostou většinu chytrých aplikací v rodinných domech si ale vystačíme s bezdrátovým systémem řízení budov a není se jich jakkoli obávat.
5. Kdy začít s výběrem svítidel pro rodinný dům?
Po vyřešení vlastního druhu elektroinstalace přijde na řadu řešení vlastního konceptu osvětlení po rodinný dům nebo byt, t.j. kde bude jaký druh svítidla umístěn tak, aby bylo možno dosáhnout nejen požadovanou intenzitu osvětlení, ale i požadovanou atmosféru tak, aby osvětlení bylo funkční a poskytovalo potřebnou atmosféru požadovaným situacím. Tématice výběru osvětlení se věnujeme v jednotlivých tématických článcích, které jsou na odkazech níže.
Pokud vás naše pojetí realizace osvětlení rodinného domu nebo bytu ať už cestou klasické elektroinstalace, neno pomocí chytrého osvětlen zaujalo, neváhejte ns kontaktovat a zpracujeme vám řešení osvětlení rodinného domu či bytu.
Jak na osvětlení kuchyně? Kompletní průvodce, rady, tipy, návod. |
Jak vybrat světlo do obývacího pokoje? Kompletní průvodce, rady, tipy, návod. |
Jak vybrat osvětlení do ložnice? Kompletní průvodce, rady, tipy, návod. |
Jak vybat osvětlení dětského a studentského pokoje? Kompletní průvodce, rady, tipy, návod. |
Jak vybrat osvětlení domácí pracovny? Kompletní průvodce, rady, tipy, návod. |
Jak vybrat osvětlení chodby a předsíně? Kompletní průvodce, rady, tipy, návod. |
Jak vybrat světla do koupelny? Kompletní průvodce, rady, tipy, návod. |
Jak vybrat osvětlení na WC - toaletu? Kompletní průvodce, rady, tipy, návod. |
Jak vybrat osvětlení do šatny? Kompletní průvodce, rady, tipy, návod. |
Jak vybrat osvětlení do garáže? Kompletní průvodce, rady, tipy, návod. |
Jak na osvětlení zahrady? Kompletní průvodce, rady, tipy, návod. |