Osvětlení koupelny: vše, co potřebujete vědět

18. 11. 2020


Osvětlení luxusní koupelny

 


Zvažujete, jestli do koupelny instalovat bodovky, vestavná stropní svítidla, nebo sáhnout po moderních LED páscích? Přemýšlíte, co všechno při výběru osvětlení do koupelny vzít v potaz? Především musí být svítidlo bezpečné, tedy být kryté před vodou. Dále mít dostatečně silné světlo a správně zobrazovat barvy. A je toho více.  Čtěte dál...

Sepsali jsme 11 triků a rad, v nichž najdete konkrétní příklady k inspiraci, například jak osvětlit sprchový kout, zrcadlo či koupelnovou poličku. Dozvíte se také, že výběr světla ovlivňuje barva obkladů, že koupelnové svítidlo musí mít IP krytí alespoň 44, nebo že je důležité dodržovat ČSN-33200-7-701, která definuje 4 bezpečností elektro zóny.

 

1. Bezpečnost především – 4 ochranné instalační zóny v koupelně

Na otázku – jaké světlo do koupelny zvolit – byste si v první řadě měli odpovědět: bezpečné. To v praxi znamená, že budete dodržovat 4 bezpečnostní zóny a volit podle toho osvětlení do koupelny s dostatečným krytím (více o IP krytí v koupelně pod bodem č. 2).

Zóny definuje ČSN-33200-7-701 a rozdělení je, jak můžete vidět na obrázku níže, následující:

  • Zóna 0 – vnitřní prostor vany či sprchového koutu.
  • Zóna 1 – prostor nad vanou do výšky 2,25 m.
  • Zóna 2 – navazuje na zónu 1 a je do vzdálenosti 0,6 m od vany a výšce nad 2,25 m.
  • Zóna 3 – zbývající prostor koupelny.

Ve zkratce lze napsat že, do zóny 0 musí mít svítidla nejméně krytí IPx7, do zóny 1 IPx4, do zóny 2  IPx3 a do poslední zóny 3 IPx1. Dopodrobna tuto problematiku rozebíráme v našem článku Předpisy a normy pro osvětlení v koupelně.

bezpečnostní zóny v koupelně

 

2. Čím větší IP krytí, tím větší ochrana

V předešlém bodě jsme zmínili termín IP krytí v koupelně. Jedná se o zkratku z anglického slova Ingress Protection – stupeň krytí. Ten udává odolnost elektrických zařízení proti vniknutí cizího tělesa a vniknutí kapalin. Vyjadřuje se v tzv. IP kódu, za nímž následující dvě čísla. Podrobné vysvětlení vidíte v přiložené tabulce. Z ní vychází, že při zapojení světla v koupelně v blízkosti vany či sprchy je nutné mít svítidlo minimálně s hodnotou IP44.

IP krytí v koupelnách

 

IP stupeň krytí
Zdroj: Wikipedia: stupeň krytí

 

3. Světelný zdroj, který dobře zobrazuje barvy

Koupelna je nejčastějším místem, kde se lidé zkrášlují, a tak si pohlídejte, aby žárovka, případně již zabudovaný LED světelný zdroj, dobře zobrazoval spektrum barev, zkrátka abyste například viděli správnou barvu očních stínů. Hodnocení věrnosti barevného vjemu udává index podání barev (CRI). Ten rozlišuje hodnotu Ra od 0 do 100, přičemž při nulové hodnotě osvětlení nelze rozeznat barvy a naopak při Ra 100 má světelný zdroj přirozené podání barev.

Stropní světla do koupelny a zvláště pak svítidla u zrcadel musí mít světelné zdroje alespoň s Ra 80.

osvětlení koupelnového zrcadla

 

4. Barva blížící se přirozenému dennímu světlu

S předešlým bodem také souvisí, že by světlo vyzařující z koupelnového svítidla mělo mít barvu blížící se dennímu světlu, jež nejméně zkresluje. Konkrétně to znamená volit světelný zdroj, který má barevnou teplotu (teplotu chromatičnosti) kolem 4000 až 5000 kelvinů.

barevná teplota od 3000 do 6000K

 

5. Světlo musí být dostatečně intenzivní

Často se nás zákazníci ptají: „A jak silné světlo do koupelny zvolit?“ Odpověď nemůže být vždy stejná. Je logické, že do velké koupelny v domě bude potřeba výkonnější svítidlo (respektive více světel) než v případě malé koupelny v panelovém bytě. Stejně tak záleží, jestli má koupelna nějaká zákoutí (např. s WC) a jakou barvu má nábytek a obklady. Do tmavé koupelny doporučujeme silnější světlo než do světlé, protože od tmavých obkladů na rozdíl od světlých se světlo méně odráží. Podle normy má umělé osvětlení v koupelně dosahovat intenzity kolem 150 luxů. To by znamenalo, že například pro koupelnu velkou 5 m2 by podle vzorečku níže byl potřeba světelný zdroj o světelném toku 750 lm, což odpovídá cca LED žárovce o výkonu 10 W.

lux (jednotka) výpočet

 

6. Vedou bílá svítidla

Pokud rádi experimentujete s barevným provedením svítidel, doporučujeme při zařizování koupelny přece jen volit střídmost. Ne náhodou jsou stropní nebo nástěnná světla do koupelny nejčastěji v bílém provedení. Tato barva symbolizuje čistotu a krásně se zkombinuje s nábytkem a obklady, ať již máte koupelnu v jakémkoliv stylu.

koupelna zařízená v bílé barvě

 

7. Základem je stropní světlo

Jak už jsme zmínili, prostor koupelny má působit čistým dojmem s jednoduchými liniemi, proto určitě nejsou vhodná svítidla, která by příliš trčela, ale naopak trendem jsou vestavná světla do koupelny. Ta jsou zapuštěná přímo do stropu, nejčastěji do sádrokartonových podhledů. Nic tedy neruší linii stropu a prostor působí kompaktně a vzdušněji. Pokud ale z nějakého důvodu nemůžete zvolit zapuštění, jsou na trhu stropní světla do koupelny, která jsou přisazená ke stropu, tak aby do prostoru zasahovala co nejméně.

stropní světlo v koupelně přisazené

 

8. Bodovky do koupelny vnesou zajímavý nádech

Přestože stropní svítidla, ať již zapuštěná, nebo přisazená, stále hrají v českých koupelnách prim, stále častěji se především v moderních pasivních a nízkoenergetických novostavbách využívají bodovky do koupelny. Mohou být umístěné na stropě, nebo na stěně.

Rozmístění bodovek v koupelně bývá různé, vhodné jsou do prostoru nad umyvadlo, nebo dobře vypadají po obvodu místnosti, kdy vytváří iluzi hvězd.

bodovky v koupelně po obvodu

 

9. Důležité je osvětlení zrcadla

I když třeba máte jen malou koupelnu, rozhodně nespoléhejte jen na jedno centrální svítidlo. Důležité je mít osvětlený prostor, kde se bude líčit či holit. Nejčastěji se volí světla do koupelny nad zrcadlo, ale vhodné je i boční osvětlení, například v podobě LED pásků. Díky tomu, nebude světlo dopadat pouze shora a vyhnete se stínům a zkreslení. Světlo u zrcadla musí být intenzivní, ale měkce rozptýlené, aby neoslňovalo. Řešením může být i koupě koupelnového zrcadla s osvětlením.

světla k zrcadlu do koupelny

 

10. Efektní osvětlení sprchového koutu

Máte nasvícenou koupelnu, zrcadlo, ale ve sprchovém koutě je to přece jen takové tmavé zákoutí? Řešením mohou být vestavná stropní světla, nasměrované nástěnné bodovky nebo efektní osvětlení zabudované přímo ve sprchové růžici. Sprchové svítidlo je vyráběno v přisazeném i vestavném provedení obdélníkového a čtvercového tvaru a možné je i barevné nasvícení,“ říká odborník na osvětlení Ludvík Málek ze společnosti A-LIGHT.

 

11. Na osvětlení poliček a nik jsou skvělé LED pásky

Jak se říká, krása je v detailech, a tak pokud máte možnost, nezapomeňte v koupelně nasvětlit i poličky či niky. Ideální jsou k tomu LED pásky, jen pozor, aby byly dostatečně chráněné. Zajímavou designovou vychytávkou jsou i koupelnové police s integrovaným osvětlením.

police s osvětlením do koupelny

 

Potřebujete poradit? Ozvěte se

Doufáme, že vám uvedené tipy a rady pomohly a že už máte lepší představu, na co se při výběru osvětlení do koupelny zaměřit. Pokud byste přeci jen ještě tápali, neváhejte se nám ozvat. Zabýváme se prodejem a montáží svítidel už od roku 1993 a naši zaměstnanci mají elektrotechnické vzdělání a zkušenosti s desítkami realizací.