Jak na osvětlení domácí kanceláře (home office)

04. 05. 2021


Stolní lampa u pracovního stolu


Je všeobecně známo, že při nedostatku světla jste více unavení, méně se soustředíte a v dlouhodobém horizontu si kazíte oči. Abyste tomu předešli, doporučujeme při výběru osvětlení do domácí pracovny volit dvě svítidla – stropní světlo a lampu.  Rovněž si pohlídejte, aby vyzařované světlo neoslňovalo a svítilo neutrální bílou barvou (4000 kelvinů), která stimuluje pozornost a nabuzuje k práci.

Protože lidí, kteří pracují z domova (tzv. home office), postupně přibývá, zaměřili jsme se na problematiku osvětlení domácí kanceláře a pracovního stolu detailněji a kromě již zmíněných základních pravidel se v článku dočtete konkrétní údaje o intenzitě osvětlení v kanceláři, které jsou dané normou a přidáme i tipy, co dělat, aby se vám v domácí kanceláři dobře pracovalo.

 

Osvětlení ovlivňuje druh činnosti

Nemálo lidí (například projektanti, účetní a daňoví poradci, realitní makléři, pojišťovací poradci, programátoři, obchodní zástupci, lidé pracující v marketingu apod.) vykonává práci z domova a samozřejmě každá z výše uvedených skupin má jiné nároky jak na prostor věnovaný home office, tak nárokům na osvětlení. Projektanti a účetní pracující s množstvím papírové dokumentace mají zcela jiné nároky na osvětlení, než třeba webový grafici, jejichž pracovní prostor vlastně začíná za displejem notebooku.

 

Osvětlení domácí kanceláře


Intenzita

Pokud máte pro práci z domova vyčleněnou samostatnou místnost – domácí kancelář nebo pracovnu – pak jsou nároky na zajištění správné hladiny osvětlenosti v podstatě stejné jako u běžných kanceláří. V ČSN EN 12464-1 Světlo a osvětlení – Osvětlení pracovních prostorů –  Část 1: Vnitřní pracovní prostory jsou pro jednotlivé druhy kancelářských prací stanoveny následující hladiny osvětlení:


osvetleni-kancelare-tabulka-osvetlenosti-dle-csn-en-12464-11


Z tabulky vyplývají požadavky na střední hladinu osvětlenosti domácí kanceláře, kde pro běžnou kancelářskou činnost je nejméně 500 lx, v případě technického kreslení je to nejméně 750 lx.

V případě domácí kanceláře vzniká při zajištění potřebné hladiny osvětlenosti potíž v okamžiku výběru svítidel dostatečného výkonu, protože většina místností pro běžné bydlení má na stropě vyveden jeden centrální vývod určený napájení pro osvětlení místnosti. Zmíněná norma ČSN EN 12464-1 přímo upozorňuje na skutečnost citací: „Hladiny osvětlení, rovnoměrnost, kontrasty, jasy a další hodnoty přímo souvisí s produktivitou práce.“ Proto, má-li být výsledek práce vykonané v domácí kanceláři efektivní, je dobré nepodceňovat hladiny osvětlení. Častou námitkou na kvalitu osvětlení v kanceláři bývá argument: „Vždyť pracuji ve dne.“ Odpověď je: „To samozřejmě ano, avšak všechny dny nejsou slunečné.“ Proto níže přidáváme výpočet pro osvětlení domácí kanceláře.

Barevná teplota

Velmi důležité, jak i dokázal výzkum ČVUT, který zkoumal vliv světla na výkon studentů, je kromě dostatečné intenzity také barva světla. Pro práci a učení je vhodná neutrální bílá barva, nejčastěji 4000 K.


barvy-svetla-tepla-neutralni-denni

 

Index podání barev

Pokud v pracovně něco vytváříte, například šijete či malujete, tak si pohlídejte obzvláště to, aby daný světelný zdroj dobře zobrazoval spektrum barev. Existuje tzv. index podání barev, který rozlišuje hodnotu Ra od 0 do 100, přičemž čím vyšší číslo, tím je podání barev věrnější. Index podání barev je předepsán ČSN EN 12464-1 a to nejméně Ra80

Výpočet osvětlení do pracovny  

Na následujících příkladech výpočtu osvětlení si ukážeme rozdíl hladiny osvětlení kanceláře o referenčním rozměru 4×4 m a výšce stropu 2,6 m. 

Na prvním obrázku vidíte ukázku správného řešení. Výsledek výpočtu osvětlení pro 4 kusy stropního LED panelu s příkonem 40 W. Výsledná střední hladina osvětlenosti Em vyšla na 553 lx.


Výpočet osvětlení domácí kanceláře 4ks LED panel Em 553lx

Výpočet osvětlení pro 4 kusy LED panelu Em 553 lx ve formátu pdf.

Většina případů však není ideální a k dispozici je pouze jeden centrální stropní vývod pro napájení. Obrázek níže ukazuje výpočet osvětlení pro 1 kus stropního LED panelu s příkonem 40 W. Výsledná střední hladina osvětlenosti Em vyšla na 159 lx, což odpovídá požadavku normy ČSN EN 12464-1 na osvětlení chodby.


Výpočet osvětlení domácí kanceláře 1ks LED panel

Výpočet osvětlení pro 1 kus LED panelu Em 159 lx ve formátu pdf.

 

Příklady řešení: chytrá svítidla a světla z hliníkových profilů

Pokud se rozhodnete pro svítidlo umístěné na centrální vývod v místnosti, pak se jako vhodné řešení jeví použití tzv. chytrých svítidel. Ta lze pomocí dálkového ovladače stmívat a často také nastavovat teplotu světla, což se hodí zejména v případech, kdy pokoj současně slouží pro domácí kancelář i pro bydlení. K práci si nastavíte neutrální teplotu světla například 4000 K a pro bydlení pak přepnete na teple bílé světlo 3000 K. Samozřejmě pro osvětlení domácí kanceláře můžete použít i běžná stropní svítidla s příkonem 80 W a více.

Další možností řešení osvětlení domácí kanceláře může být použití stropních svítidel z hliníkových profilů spojovatelných do linií. Tato sestava může být napájena z jednoho centrálního vývodu a toto řešení se jeví obzvláště výhodné u místností obdélníkového tvaru.


Osvětlení domácí kanceláře svítidly z hliníkových profilů
Obrázek zdroj DeltaLight

 

Osvětlení stolu


Kancelářské stojací lampy

Jestliže intenzita osvětlení poskytovaná centrálním osvětlením není dostačující, pak pro zajištění kvalitního světla v oblasti kancelářského stolu doporučujeme nainstalovat výkonné stojací kancelářské lampy. Jsou většinou stmívatelné, často mají možnost svícení nahoru a dolů (může být zapnuto jen dolů, jen nahoru, nebo obě). Nahoru svítící složka osvětlení vytváří měkké ateliérové osvětlení a rozloží světlo do větší plochy.


Osvětlení domácí kanceláře pomocí kancelářské stojací lampy


Pokud potřebujete kancelářský stůl jen přisvětlit, je možné použít i stojací lampy na čtení, které bývají u pohovek nebo křesel. Tento typ lamp většinou bývá jen pro světelné zdroje – LED žárovky do závitu E27.


Stojací pokojové lapy na čtení pro domácí kancelář

 

Kancelářské stolní lampy

Pro zrakově méně náročné kancelářské činnosti můžete pro přisvětlení kancelářského stolu také použít stolní kancelářské lampy. I ty musí být dostatečně výkonné – doporučujeme LED alespoň 10 W. Vhodné jsou lampy se dvěma rameny, aby došlo k dobrému dosahu po celé ploše kancelářského stolu a ideálně se svěrkou, kterou lampu připevníte k desce stolu. Díky tomu základna lampy nezabírá cenné místo na stolu a především nedojde k nechtěnému převržení.


Stolní lampa pro osvětlení domácí kanceláře

 

Osvětlení pro home office

Vzhledem k pandemii se práce z domova stala realitou naší současnosti a zřejmě tomu tak zůstane i nadále. Nelze-li pro práci z domova vyčlenit samostatnou místnost, pak si vytvořte alespoň pracovní kout. Pro jeho osvětlení jsou vhodné stolní lampy, které ještě mívají šikovné vychytávky, například součástí bývá nabíječka mobilního telefonu, hodiny či odkládací prostor pro psací potřeby. 

Bytová designérka Andrea Hylmarová radí využít i LED pásky. „Dají se nainstalovat do horní police či skříňky nad stolem, ideálně aby byly stmívatelné. Více zdrojů světla vám dá šanci měnit podle nálady atmosféru místa.“

A co dělat v případě, kdy pracovní kout nemá možnost napájení osvětlení nebo v rámci home office často cestujete? Ideálním řešením jsou stolní lampy na baterie.


Stolní lampy s nabíječkou telefonu

Stolní lampa na baterie.

 

Rady pro zdravé nasvícení

Věděli jste, že špatné osvětlení snižuje výkonnost při práci až o 30 %? Ano, opravdu, umělé osvětlení je důležité. Jenže nestačí jen mít jasno v tom, jaké světlo do domácí kanceláře pořídit. Abyste zabránili únavě očí, doporučujeme následující:

  • Neseďte zády k nejsilnějšímu světelnému zdroji, nebude si tak na práci stínit.
  • Když už je tma, mějte rozsvícené hlavní světlo i lampičku, aby oči nepřecházely ze světla do tmy.
  • Stejně tak pokud pracujete na počítači, namiřte světlo lampy na stěnu za monitor. Snížíte tak rozdíl mezi jasnou obrazovkou a temnotou kolem ní.
  • Světlo z lampy by mělo plochu stolu ozařovat z výšky zhruba půl metru, úhel dopadu se doporučuje 60 až 70 stupňů.
  • Pokud budete psát, mějte v případě, že jste pravák, lampu na levé straně. Opačně levák, aby předešel stínům, umístí lampičku na pravou stranu stolu.

 

Další tipy při zařizování domácí kanceláře aneb jak home office zvládnout co nejlépe

  • Výška pracovního stolu by měla být minimálně 72 cm.
  • Židli volte výškově nastavitelnou s opěrkami.
  • Pohlídejte si, abyste správně seděli a během dne posed střídejte.
  • Dodržujete pravidelný režim s přestávkami, ideální je se občas protáhnout.