Jak vybrat osvětlení na toaletu? Rady tipy, návod.

15. 02. 2022


Osvětlení záchodu úvodní fotka

 


Jaké by světlo na WC mělo mít parametry?

  • Výkon svítidel pro osvětlení samostatného WC postačí cca 5 W/m2. Pozor ale na to, jaké jsou použity obklady a do jaké sahají výšky. U tmavých obkladů je potřeba intenzivnější světlo.
  • Teplota světla se většinou používá teplá bílá (3000 K), která je mírně nažloutlá. V případě starších a méně pohyblivých lidí doporučujeme neutrální bílou barvu (4000 K).
  • Do svítidel volte LED žárovky, které se hned rozsvítí na plný svit, nevadí jim časté zapínání a jsou úsporné. Nejsnazší variantou je koupit přímo LED osvětlení, které v sobě již LED světelný zdroj má.
  • V případě, že záchod máte v koupelně blízko umyvadla nebo vany, je potřeba mít osvětlení s vyšší ochranou proti vodě, nejlépe IP44.

 

A co design?

  • Většinou jsou na toaletách nižší stropy, proto je nejvhodnější, když je osvětlení vestavné, případně přisazené.
  • Osvětlení toalety by svým designovým pojetím mělo navazovat na ostatní prostory (nejčastěji chodba, koupelna). Pokud je záchod součástí koupelny, nejlépe, aby všechna svítidla byla z jedné kolekce.
  • V případě, že na samostatném WC máte malé umyvadlo, bude hezky vypadat zrcadlo s LED osvětlením.
  • Efektní je, když je nad záchodem osvětlená nika, nejvhodnější je k tomu LED pásek. 


Osvětlení záchodu-design

 

Jaká svítidla do koupelny? Kompletní průvodce, rady a tipy.

Včetně praktických rad – jaký zvolit výkon, barvu světla a hodnotu IP krytí

Návod jak vybrat světla do koupelny?

 

Které typy svítidel jsou na toaletu vhodné?


1. Stropní bodové LED osvětlení

Z naší zkušenosti jsou zvláště v novostavbách k osvětlení záchodu nejčastěji používány LED bodovky. Vytváří příjemné intimní světlo a díky své malé velikosti krásně zapadají do dnes populárního minimalistického stylu.

Pokud je na WC sádrokartonový strop, pak se nabízí stropní vestavná bodová svítidla, která nenaruší čistou linii stropu (nic nevyčnívá). Mezi vestavnými svítidly jsou v oblibě především tzv. komínková svítidla, jsou k dispozici i v bezrámečkovém provedení.

Další nabídka stropních bodových vestavných svítidel

 

LED bodové osvětlení toalety může být také přisazené. Nejčastěji bývá v bílé barvě, aby splynulo se stropem, ale trendy jsou nyní i černé bodovky, které krásně budou ladit s dalšími černými doplňky, jako jsou WC tlačítko, držák na WC štětku nebo toaletní papír.

Další nabídka stropních bodových přisazených svítidel

 

Jak vybrat osvětlení chodby nebo předsíně? Kompletní průvodce, rady a tipy.

Návod jak vybrat osvětlení chodby?


2. Stropní přisazená a podhledová svítidla

Samozřejmě na osvětlení záchodu můžete použít i plošně svítící svítidlo s difuzorem. Tento typ doporučujeme především pro starší lidi a ty, kteří mají sníženou pohyblivost. K dispozici jsou stropní montury, modernější variantou jsou LED panely. Ty mohou být přisazené nebo vestavné.

Stropní LED panely

Další nabídka přisazených LED panelů

 

Podhledové LED panely

Další nabídka podhledových LED panelů

 

Vybírat raději svítidla pro žárovku E27, nebo s integrovaným LED světelným zdrojem? Rady a tipy.

Vybírat svítidla pro žárovku E27, nebo LED?


3. LED pásky

Stejně jako v koupelně, také na toaletě můžete použít nepřímé osvětlení vytvořené pomocí LED pásků v sádrokartonové kapse. Doporučujeme zvolit hliníkové profily pro LED pásky se sklonem. Profil pásek chrání před vnějšími vlivy a sklon zajistí příjemné nepřímé osvětlení. 


Osvětlení záchodu LED pásky

 

LED profily pro nepřímé osvětlení v sádrokartonové kapse, se sklonem svícení

Další nabícka LED profilů pro LED pásky

LED pásky - jak na výběr, instalaci a zapojení? Rady a tipy.

Montáž LED pásků návod

 

4. LED osvětlení s pohybovým senzorem

Na veřejných toaletách je běžné, že se používají svítidla se senzorem pohybu, tedy se osvětlení spíná automaticky. I v domech a bytech je toto dobrým řešením, zvlášť když třeba jsou děti ještě malé a nedosáhnou na vypínač. Také se nestane, že by se na záchodě zbytečně svítilo. Jen je potřeba si nastavit správnou dobu (aby se světlo brzy nezhaslo).

Další nabídka svítidel se senzorem pohybu

 

Pohybová čidla - kompletní průvodce rozmístění, rady a tipy.


Jaké mít osvětlení, když je WC spojené s koupelnou?

Použít jdou všechny uvedené typy světel, jen je potřeba rozmístění a intenzitu vhodně kombinovat s koupelnovým osvětlením. U malé místnosti může stačit jen jedno centrální svítidlo, naopak u rozlehlejší koupelny, kde má záchod svůj samostatný kout, je určitě potřeba další světlo. Pěkně bude vypadat i nástěnné svítidlo, které svítí dolů i nahoru.


Osvětlení záchodu nástěnnými svítidli

 

Co zvolit pro noční osvětlení?

Pro noční osvětlení WC se velmi dobře hodí LED pásek instalovaný v sádrokartonové kapse, spínaný pomocí senzoru pohybu. 

Pokud taková možnost k dispozici není, pak jako nejjednosdušší noční, orientační osvětlení se hodí orientační svítidla do zásuvky 230V. Některé typy mají soumrakový senzor, nebo i pohybový senzor.