Osvětlení kuchyně - kompletní průvodce

02. 12. 2020


osvětlení a světla do kuchyně

 


Kuchyně je středobodem každé domácnosti, a aby vám v ní bylo příjemně a také bezpečně, je důležité do ní pořídit vhodná svítidla. A jak tedy vybrat správné osvětlení do kuchyně? Vezměte v potaz styl kuchyně a poohlédněte se po více typech svítidel. Nasvítit je potřeba pracovní desku, prostor nad jídelním stolem a vhodné je i centrální osvětlení. Právě na všechno toto se v článku zaměříme a poradíme také s výběrem vhodné barvy světla nebo popíšeme, jaké jsou možnosti ovládání podlinkových svítidel. Zkrátka abyste po přečtení měli jasněji v tom, jaké osvětlení do kuchyně tedy pořídit.

Styl osvětlení slaďte s vybavením

Ještě než popíšeme, jaká světla jsou do kuchyně vhodná, je důležité zmínit pár základních zásad, které doporučujeme při výběru brát v potaz. Těmi jsou:

  • Velikost a tvar – logicky čím je kuchyň větší, o to více potřebuje světla, tedy více svítidel, především to platí v případě, když je kuchyň členitější.
  • Styl – do moderní bíle či šedě zařízené kuchyně zapadnout skvěle zapuštěné bodovky, nebo bílá přisazená svítidla. Naopak pro dřevěnou kuchyň v rustikálním stylu jsou ideální mosazná světla. A když zmiňujeme styl, pokud máte kuchyň propojenou s obývákem, vybírejte osvětlení ideálně z jedné kolekce, aby vše pěkně ladilo.
  • Výška stropu – podle současné normy je minimální světlá výška pro kuchyně v podkroví 2,3 metru, v rodinných domech 2,5 metru a 2,6 metru v bytových domech. Do těchto výšek jsou vhodnější přisazená nebo zapuštěná svítidla, v případě vysokých stropů nad 3 metry (například v případě bungalovů, které mají otevřený strop a přiznaný krov) jsou naopak ideální závěsné lustry.

bodovky a závěsná svítidla v šedé kuchyni

 

Základem je centrální osvětlení

Pryč jsou doby, kdy v kuchyni bylo jen jedno světlo. Naopak trendem českých domácností je vzrůstající počet svítidel. Konkrétně v kuchyni to znamená, že kromě centrálního svítidla jsou potřeba světla, která nasvítí pracovní plochu a jídelní stůl. Těmto světlům se budeme věnovat v dalších odstavcích, nyní se zaměříme na centrální osvětlení. To by podle pravidel feng-šuej mělo být umístěno opravdu ve středu místnosti, ale to platí spíše pro samostatné kuchyně. V případě propojení s obývákem bývá stropní světlo do kuchyně často v prostoru kuchyňské linky a trendem posledních let je, že není jen jedno, ale použije se několik bodovek či zapuštěných světel. Umístění světel v kuchyni je dnes díky používání sádrokartonových podhledů snadné a lze díky němu vytvořit vzhledově zajímavé a přitom cenově přijatelné osvětlení.

bodovky zapuštěné podél celé kuchyně

 

LED světlo do kuchyně? Ano to je trend

Jak vyplývá z průzkumu společnosti EKOLAMP v z roku 2020, stále více Čechů preferuje nákup svítidel s integrovanými LED diodami. „Lidé si místo samotných světelných zdrojů – žárovek – koupí kompletní svítidlo, ve kterém již nikdy nebudou muset měnit žárovku,“ uvádí Zuzana Adamcová ze společnosti EKOLAMP.

A když tedy kupujete LED osvětlení, určitě se ptáte: A jakou barvu světla do kuchyně zvolit? Protože v kuchyních se především pracuje, doporučujeme volit neutrální bílou (cca 3800 K – 5200 K). Platí, že čím více kelvinů, tím je světlo bělejší a jasnější a naopak čím méně, tím je více do žluta. Pro moderní kuchyně jsou tak vhodnější LED světla s hodnotou kolem 5000 K, zatímco pro rustikální kuchyně můžete použít svítidlo s nižším počtem kelvinů, protože ke dřevu se hodí i osvětlení s mírně nažloutlým nádechem.

 

Zvolte dostatečnou intenzitu

Kromě barevné teploty si ještě u světel do kuchyně ověřte, zdali jsou dostatečně výkonná. Podle normy má umělé osvětlení v kuchyni dosahovat intenzity 100 až 150 luxů. To by znamenalo, že například pro kuchyňský kout velký 10 m2 by podle vzorečku níže byl potřeba světelný zdroj o světelném toku 1000 až 1500 lm, což zhruba odpovídá LED žárovce o výkonu 15 W. Samozřejmě pokud na daném prostoru jsou i jiná svítidla, je potřeba je do toho započítat.

lux (jednotka) výpočet

 

Jaké světlo nad jídelní stůl?

Už jsme zmínili, že pokud nemáte opravdu malinkou kuchyni, a postačí vám tak centrální svítidlo, doporučujeme samostatně nasvětlit jídelní stůl. Nejčastěji bývá využíváno závěsné svítidlo – lustr. Ten může být dominantním prvkem, ale musí ladit se stylem kuchyně. Platí, že ke kulatému stolu se hodí více kulaté či zvonovité lustry zatímco k obdélníkovému stolu zase světla čtvercová, obdélníková a lineární. Při výběru lustru do kuchyně nebo do jídelny se také zajímejte, zdali si u něj můžete navolit výšku, ať vám svítidlo v jídelně nepřekáží, ale zase není příliš vysoko. Obecně se doporučuje, aby spodní hrana lustru byla kolem 70 centimetrů nad stolem.

kulatý lustr nad jídelním stolem

 

Výhodné je, když jde lustr stmívat

Ať již si vybíráte lustr do kuchyně v moderním, rustikálním či retro stylu, je dobré, když umožňuje stmívání. Tlumené světlo oceníte například v noci, když se půjdete napít. Nejjednodušší způsob stmívání je pomocí klasického vypínače. „Svítidlo lze stmívat ve stupních nejčastěji 100 %, 50 %, 15 % krátkým vyp/zap stiskem vypínače. Pro aplikaci není potřebná jakákoli příprava elektroinstalace. Dalšími možnostmi je například využití triakového stmívače (pro LED svítidla na 230 V) a hojně je nyní využíváno bezdrátové řízení. To znamená, že se svítidlo stmívá pomocí dálkového ovladače, díky němuž můžete také měnit barvu světla, případně rozsvítit barevné dekorativní RGB osvětlení,“ uvádí odborník na osvětlení a majitel e-shopu e-light.cz Ludvík Málek.

tři závěsné lustry nad jídelním stolem

 

Osvětlení kuchyňské linky - žádané jsou LED pásky

Základem pro bezpečné vaření je dostatek světla, takže výběr světla pod kuchyňskou linku nepodceňujte. Doporučená intenzita je 300 luxů na metr čtvereční a vhodné je jasné bílé světlo, tedy barva světla neutrální nebo denní bílá. Vzhledem k tomu, že výrobci již ukončili výrobu zářivkových trubic, které se v minulosti k nasvětlení pracovní plochy nejčastěji používaly , můžete vybírat „pouze“ z diodových svítidel. Aktuálně jsou mezi zákazníky nejoblíbenější LED pásky, které v kuchyni využijete nejen nad pracovní deskou, ale díky své ohebnosti a malé velikosti jsou ideální také k nasvětlení poliček a skříněk.

Montáž a instalace LED pásku pod kuchyňskou linku není složitá, pásky do příkonu cca 8W/m nemusíte mít nainstalované v hliníkovém profilu, stačí je přilepit na tepelně nevodivý podklad. Obecně je však lepší mít LED pásek nad linkou v hliníkovém profilu – profil totiž pásek nejen chladí, ale také chrání před poškozením.


NÁŠ TIP: Pokud tápete, jaký LED pásek do kuchyně konkrétně vybrat nebo byste potřebovali poradit s jeho montáží a zapojením, neváhejte se nám ozvat. V rámci služby světelného studia vám rádi instalaci LED pásku pod kuchyňskou linku vysvětlíme.led pásky pod kuchyňskou linkou

 

Vhodné jsou i LED trubice nebo bodovky

Pokud byste nechtěli jít s „proudem“ a hledáte jiné řešení na podsvícení kuchyňské linky, než jsou LED pásky, můžete vybírat z různých typů LED trubic, která svým designem nahrazují zářivky. Zajímavě vypadají pod linkou také bodovky (nejčastěji zapuštěné), jen pozor, aby jich bylo dostatek, aby byla pracovní plocha osvětlená rovnoměrně.

A co zvolit, když máte pracovní plochu u okna, nebo jste se kvůli designu rozhodli nemít horní skříňky? „Použít lze samostatné svítidlo z hliníkového profilu,  které je nainstalované buď na stěně nad oknem, nebo zavěšené na lankách ze stropu,“ radí Ludvík Málek

závěsné světlo nad pracovní plochou v kuchyni

 

Nejlepší je klasické ovládání ovladačem

Interiérové osvětlení se neustále vyvíjí, a tak se podlinková svítidla dají ovládat více způsoby. „Nejběžnější a nejspolehlivější ovládání je běžným nástěnným vypínačem. Další možností je senzor pohybu ovládaný mávnutím ruky. Funguje to systémem: mávnu – zapnu, mávnu - vypnu. Aby nedocházelo k nechtěnému zapínání/vypínání osvětlení kuchyňské linky, mají tyto senzory pohybu záměrně poměrně malý dosah, cca 5 až 10 cm. Umístění senzoru mávnutí ruky bývá přímo v hliníkovém profilu a to na počátku, kde je přívod napájení LED pásku. Vzhledem k podmínce umístění senzoru mávnutí na počátku napájení, pak není každé místo k tomuto řešení vhodné, aby třeba nedocházelo k nechtěnému zapnutí,” vysvětluje Málek a popisuje, že další možností je dotykové ovládání. To funguje tak, že se podobně jako u senzoru pohybu na počátku profilu dotknete plochy, která zapne/vypne osvětlení kuchyňské linky.„Podle zkušeností bych ale tento způsob ovládání nedoporučoval. Při vaření se významně mění vlhkost a to má vliv na funkci dotykového ovládání. Proto našim zákazníkům doporučuji zvolit klasické řešení vypínačem.”

 

Potřebuje světlo pod kuchyňskou linku vyšší IP krytí?

Osvětlení má být v první řadě bezpečné a tak nezapomeňte, že v oblasti nad dřezem je pro LED svítidla na 230 V vyžadováno zvýšené krytí (např. IP44). „Pokud použijete LED pásek do kuchyně napájený ze zdroje malého napětí 12 V či 24 V, přičemž napájecí zdroj pro tyto LED pásky je umístěn mimo oblast umývacího prostoru, pak zvýšené krytí vyžadováno není. Pokud by teoreticky mohlo dojít k přímému kontaktu LED pásku s vodou v dřezu, pak se napájecí zdroj malého napětí použije v provedení SELV,“ dodává Ludvík Málek.

 

Osvětlení kuchyně - fotogalerie