Jak na osvětlení kuchyně? Rady, tipy, návod.
02. 12. 2020
Lustry a závěsná svítidla do kuchyně a jídelny
Stropní světla do kuchyně a jídelny
Podhledová světla do kuchyně a jídelny
- Jak navrhnout osvětlení v kuchyni a jídelně?
- Jaký zvolit výkon osvětlení v kuchyni?
- Jakou zvolit teplotu světla v kuchyni?
- Zvolit v kuchyni raději bodová, nebo plošně svítící svítidla?
- Jaká vybrat stropní svítidla do kuchyně?
- Jak na osvětlení varného ostrůvku v kuchyni?
- Jak vybrat osvětlení jídelního stolu?
- Jaké LED pásky použít do kuchyně?
- K čemu je dobré chytré osvětlení v kuchyni?
- Osvětlení kuchyně - fotogalerie.
Kuchyně s jídelnou je středobodem každé domácnosti, a aby vám v ní bylo příjemně a také bezpečně, je důležité do ní pořídit vhodná svítidla. A jak tedy vybrat správné osvětlení do kuchyně? Vezměte v potaz styl kuchyně a poohlédněte se po více typech svítidel. Nasvítit je potřeba pracovní desku, prostor nad jídelním stolem a vhodné je i centrální osvětlení. Právě na všechno toto se v článku zaměříme a poradíme také s výběrem vhodné barvy světla nebo popíšeme, jaké jsou možnosti ovládání podlinkových svítidel. Zkrátka abyste po přečtení měli jasněji v tom, jaké osvětlení do kuchyně tedy pořídit.
Jak navrhnout osvětlení v kuchyni a jídelně?
Zejména v případech, kdy je kuchyně součástí komplexního obývacího prostoru, jako je kuchyně s jídelnou a obývací pokoj, doporučujeme věnovat pozornost nejen přípravě elektrinstalace pro myčku nádobí, varnou desku a další kuchyňské spotřebiče, ale i návrhu elektroinstalace osvětlení. Současné projekty se velmi často omezí jen na základní přípravu elektroinstalace, t.j. jeden kabel pro osvětlení v prostoru kuchyně a jídelny a jeden kabel pro osvětlení pro část obývacího pokoje.
Typická ukázka základní podoby elektroprojektu osvětlení kuchyně, který obsahuje pouze dva okruhy osvětlení. 1x osvětlení prostoru u kuchyňské linky, 1x osvětlení obývacího pokoje. Projekt odpovídá normě, avšak nesplňuje potřeby většiny zákazníků. Řešení osvětlení kuchyňské linky bývá většinou v rámci dodávky kuchyně, proto ho projekt elektro nezahrnuje.
Kolik připravit světelných okruhů v kuchyni, jídelně a obývacím pokoji?
Na co v návrhu elektroinstalace osvětlení kuchyně, jídelny a obývacího pokoje tedy nezapomenout? Na ukázkovém návrhu elektroinstalace osvětlení společného prostoru kuchyně a obývacího pokoje je uvedeno osm nezávisle ovládaných okruhů, které vychází ze soudobých požadavků klientů.
Pokud nám záleží na dobrém uživatelském komfortu osvětlení, pak doporučujeme, aby projekt elektroinstalace osvětlení společného prostoru kuchyně, jídelny a obývacího pokoje obsahoval následující okruhy osvětlení:
- Osvětlení kuchyňské linky (pracovní osvětleni).
- Osvětlení prostoru kuchyně (pracovní osvětlení).
- Osvětlení varného ostrůvku (pracovní osvětlení).
- Nepřímé osvětlení v sádrokartonové kapse LED pásekem v podhledu (pro vytvoření plného, plošného osvětlení v místnosti).
- Lustr u pohovky (dekorativní osvětlení pro vytvoření večerní atmosféry).
- Bodová svítidla na liště (pro osvětlení jídelního stolu a osvětlení dekorací na stěnách, jako jsou obrazy).
- Stojací lampa na čtení v křesílku.
- Dekorativní stojací lampa (pro vytvoření atmosféry).
Ikdyž se osm okruhů na venek jeví hodně, ve výsledku výše uvedené řešení zákazníkovi poskytuje funkční a variabilní osvětlení pro všechny potřebné příležitosti, t.j. vaření a stolování v kuchyňské části a dále jak plné plošné, tak intimní osvětlení v části obývacího pokoje, při čemž jakákoli kombinace se nedostává do kolize a osvětlení je funkční. Z uvedeného soupisu je také vidět, že plánování osvětlení by mělo být již ve fázi projektu velmi konkrétní a zákazník by měl mít jasno v uspořádání interiéru, abychom se vyhnuli dodatečnému sekání elektroinstalace do již hotových omítek nebo sádrokartonů. Obdobně není dobrý přístup k řešení ovětlení kuchyně a obývacího pokoje, kdy se raději zhotoví více vývodů pro napájení osvětlení ...a pak se uvidí...
Jaký zvolit výkon osvětlení v kuchyni?
Kuchyně je především pracovní prostor, ve kterém je většinou základem stropní osvětlení. Orientačně lze v pracovní části kuchyně doporučit celkový výkon svítidel cca 10W/m2, při výšce stropu cca 2,6m nad podlahou. Takový příkon svítidel odpovídá střední hladině osvětlení přibližně 500lx a zajistí kvalitní hladinu osvětlení pro přípravu jídla. T.j. je-li pracovní prostor kuchyně např 12m2, pak by instalovaný příkon svítidel měl být cca 120W. Do tohoto příkonu lze zahrnout i příkon osvětlení kuchyňské linky realizovaný nejčastěji LED pásky.
Ukázka osvětlení kuchyně, kde je centrální pracovní prostor kuchyně je osvětlen bodovými svítidly instalovanými v černém kanálu a jídelní prostor je osvětlen nepřímým osvětlením, instalovaným v sádrokartonové kapse.
Jakou zvolit teplotu světla v kuchyni?
V oblasti pracovního prostoru kuchyně, kam patří prostor kolem kuchyňské linky, vlastní pracovní deska kuchyňské linky a varný ostrůvek doporučujeme zvolit neutrální bílou teplotu světla, t.j. 4000K.
V prostoru jídelního stolu a dalších obytných částech kuchyně, nebo propojeného prostoru s obývacím pokojem se nejčastěji použije teple bílé světlo 2700K-3200K, které vytvoří útulnější atmosféru.
Celkem běžně se v obytných částech používá neutrální bílé světlo 4000K také v případech kdy prostor užívají starší lidé, lidé se špatným zrakem, nebo pohybovým handicapem. v těcto případech doporučujeme v celém prostoru kuchyně, jídelny, obývacího pokoje hladinu osvětlení alespoň 500lx.
Zvolit v kuchyni raději bodová, nebo plošně svítící svítidla?
Při plánování osvětlení bytových prostor většina zákazníků nevěnuje moc pozornosti tomu, kdy a proč použít bodově stítící osvětlení a kdy plošně svítící svítidla. Jedná se však o zásadní okolnost, která ovlivní jak funkčnost, tak celkový dojem z osvětlení kuchyně. V prostoru kuchyně, t.j. jak vlastní prostor kuchyně, dále kuchyňská linka, a varný ostrůvek, by měla být instalována plošně svítící světla, která zajistí dostatečné osvětlení bez ostrých stínů, které vzniká v případu bodového osvětlení. Jedná-li se o společný prostor kuchyně a obývacího pokoje, pak je ale zároveň dobré pamatovat na to, aby plošně svítící osvětlení v kuchyni nenarušilo světelnou atmosféru v části obývacího pokoje, kde je většinou použit nějaký designový lustr a stojací lampy. Prostor jídelny, je nejčastěji řešen pomocí lustru nad jídelním stolem.
Jaká stropní svítidla vybrat do kuchyně?
Stropní svítidla do kuchyně vybráme spíše většího příkonu, orientačně lze doporučit cca 10W/m2. Tvar stropních svítidel se řídí tvarem kuchyně, plochou kuchyně a počtem napájecích vývodů pro připojení stropních svítidel.
V oblasti pracovního prostoru kuchyně, který spíše čtvercového tvaru, lze doporučit kulatá, nebo čtvercová stropní svítidla.
Kulatá stropní svítidla do kuchyně:
Tam, kde je prostor kuchyně spíše podlouhlý, lze vybírat mezi lineárními stropními, nebo závěsnými svítidly.
Lineární stropní a závěsná svítidla do kuchyně:
Lineární svítidla do kuchyně - eShop
Kdy použít v kuchyni LED panely?
LED panely jsou velmi oblíbeným druhem kuchyňských svítidel. Zejména v případech, kdy potřebujeme výkonné, plošné osvětlení kuchyně, například pro starší osoby, invalidy atd, lze doporučit použití LED panelů. Jsou spolehlivé, levné a dávají výkonné osvětlení.
LED panely do kuchyně:
Svítidla na dálkové ovládání pro osvětlení kuchyně.
Výbornou možnost řešení osvětlení kuchyně jsou svítidla na dálkové ovládání, která lze nejen stmívat, ale můžeme nastavovat také teplotu světla nejčastěji v rozsahu teplá bílá 3000K až denní bílá 6000K, kde pro přípravu jídla zvolíme neutrální bílé světlo anpříklad 4000K a pro stolování, nebo večerní provoz kuchyně nastavíme teple bílé světlo 3000K, které navodí pocity uvolnnění a pohody.
Svítidla na dálkové ovládání:
Podhledová svítidla pro osvětlení kuchyně.
Osvětlení prostoru kuchyně, ale i varného ostrůvku lze velmi dobře vyřešit i pomocí podhledových bodových svítidel.
Podhledová bodová svítidla v kuchyni. Pokud je v kuchyni sádrokartonový strop, pak je dobrou volbou pro osvětlení kuchně použití podhledových svítidel, která jsou nenápadná a v interiéru působí dobře.
Podhledová bodová svítidla do kuchyně:
Jak na osvětlení varného ostrůvku v kuchyni?
Varný ostrůvek v kuchyni se týká hlavně případů, kdy se jedná o kuchyni, která je ve společné místnosti s obývacím pokojem. V takových případech je dobré myslet na to, aby osvětlení varného ostrůvku nenarušilo atmosféru osvětlení v části obývacího pokoje či dokonce v části obývacío pokoje světlo z kuchyně neoslňovalo.
K nejlepším možnostem osvětlení pracovního prostoru varného ostrůvku v kuchyni lze doporuči použití svítidel s potlačením oslnění. Toho lze dosáhnout například pomocí lineárních buňkových svítidel která neoslňují.
Použití vestavné digestoře nestíní osvětlení pracovní plochy varného ostrůvku, které je vestavěno do stropu. Buňková svítidla jsou nenápadná, světlo neoslňuje a kvalitně osvětlí vlastní procovní prostor varného ostrůvku i z větší výšky.
Podhledová svítidla UGR<19 s potlačením oslnění:
Podhledová svítidla UGR<19 s potlačením oslnění
Stropní a závěsná buňková svítidla s potlačením oslnění pro osvětlení varného ostrůvku.
Osvětlení varného ostrůvku pomocí lineárního závěsného buňkového svítidla.
Stropní svítidla UGR<19 s potlačením oslnění:
Závěsná svítidla UGR<19 s potlačením oslnění
Jak vybrat osvětlení jídelny - jídelního stolu?
Jedná se především o preference zákazníka. Pro osvětlení jídelny mohou být použity jak lustry, nebo bodová svítidla, v současnosti instalovaná do napájecí lišty.
Jaký lustr, nebo závěsné svítidlo pro osvětlení jídelního stolu v jídelně?
Je-li lustr umístěn přímo nad jídelním stolem, pak by k hlavním zásadám by mělo být hledisko, aby lustr při stolování neoslňoval. Proto doporučujeme například lustry s textilním, nebo kovovým stínítkem, které omezí boční vyzařování světla.
Lustry s textilním stínítkem zútulní interiér jídelny.
Kuchyňský lustr s textilním stínítkem zútulní interiér v jídelně.
Lustry s textilním stínítkem:
Lustry s textilním stínítkem do kuchyně a jídelny - eShop
K dispozici je celá řada kuchyňských lustrů různých designů a stylů:
Křišťálové lustry vytvoří slavnostní atmosféru v prostoru jídelny.
Křišťálové kuchyňské lustry se hodí především pro klasičtji zařizovaný interiér.
Křišťálové lustry do kuchyně, nebo jídelny:
Skandinávské lustry v jídelně nezestárnou.
Skandinávský design lustrů je vhodný především pro moderní kuchyně.
Skandinávské lustry do kuchyně a jídelny:
Dřevěné lustry do kuchyně a jídelny - eShop
Retro lustry vytvoří u jídelního stolu atmosféru.
Retro lustr do kuchyně a jídelny
Retro lustry do kuchyně:
Stahovací lustry do kuchyně a jídelny - eShop
Stmívatelné lustry se hodí pro vytvoření večerní atmosféry.
Ať již si vybíráte lustr do kuchyně v moderním, rustikálním či retro stylu, je dobré, když umožňuje stmívání. Tlumené světlo oceníte například v noci, když se půjdete napít. Nejjednodušší způsob stmívání je pomocí klasického vypínače. „Svítidlo lze stmívat ve stupních nejčastěji 100 %, 50 %, 15 % krátkým vyp/zap stiskem vypínače. Pro aplikaci není potřebná jakákoli příprava elektroinstalace. Dalšími možnostmi je například využití triakového stmívače (pro LED svítidla na 230 V) a hojně je nyní využíváno bezdrátové řízení. To znamená, že se svítidlo stmívá pomocí dálkového ovladače, díky němuž můžete také měnit barvu světla, případně rozsvítit barevné dekorativní RGB osvětlení,“
Stmívatelné lustry do kuchyně a jídelny:
Jak na stmívání osvětlení? – Základní přehled kdy, co a proč vybrat, rady, tipy, návod. |
Svítidla z hliníkových profilů jsou ideální pro minimalistický interiér.
Je-li jídelní stůl obdélníkového tvaru, pak nad jídelním stolem velmi dobře vypadají lineární závěsná svítidla z hliníkových profilů.
Svítidla z hliníkových profilů nad jídelní stůl:
Svítidla z hliníkových profilů
Co když kabel pro napájení lustru není na správném místě a jeho předelání na jiné místo buď není možné, nebo by změna elektroinstalace byla komplikovaná?
K dispozici jsou kuchyňské lustry s vyloženým ramenem:
Je-li kabel k lustru dostatečně dlouhý, pak lze k přemístění lustry použít i stropní příchytky pomocí kterých lustr nad jídelním stolem snadno přemístíme na potřebné místo
Stropní příchytka kabelu lustru do kuchyně:
Stropní krytka baldachýn k lustru - eShop
Nástěnná svítidla pro osvětlení jídelního stolu.
Pokud je jídelní stůl u stěny, nebo blízko stěny, pak lze použít lustr s nástěnnou konzolí.
Nástěnné lampy:
Obloukové stojací lampy pro osvětlení jídelního stolu.
Pro osvětlení jídelního stolu lze použít i obloukové stojací lampy. Lampa navodí příjemnou útulnou atmosféru. Stojací lampy jsou vhodné spíše pro osvětlení menšího jídelního stolu.
Obloukové stojací lampy pro osvětlení jídelního stolu:
Jaká svítidla do koupelny? Kompletní průvodce, rady a tipy. Včetně praktických rad – jaký zvolit výkon, barvu světla a hodnotu IP krytí |
Jaké LED pásky v kuchyni?
LED pásky pro osvětlení kuchyně se používají jak pro osvětlení pracovní plochy kuchyňské linky, ale také pro nepřímé osvětlení instalované v sádrokartonové kapse. Nepřímé osvětlení vytváří měkké ateliérové světlo a celkově zútulní interiér kuchyně. Aby byl výkon nepřímého osvětlení dostatečný, doporučujeme výkon LED pásku alespoň 18W/m délky.
LED pásky pro osvětlení kuchyně:
RGB a RGBW LED pásek do kuchyně a jídelny - eShop
LED pásky - jak na výběr, instalaci a zapojení? Rady, tipy, návod. |
LED profily se používají jak pro chlazení, tak ochranu LED pásků proti poškození například při úklidu.
Jak na správné osvětlení kuchyňské linky? Kompletní průvodce, rady a tipy. |
K čemu je dobré chytré osvětlení v kuchyni a jídelně?
Chytré osvětlení v kuchyni se hodí především pro:
- Nastavování scén osvětlení.
- Ovládání teploty světla, na základě denního biorytmu jak v kkuchyni, tak nad jídelním stolem.
- Noční osvětlení v prostoru u kuchyňské linky.
Chytrá smart svítidla do kuchyně: