Jak vybrat osvětlení do chodby a předsíně

22. 09. 2021


Osvětlení chodby úvodní fotka


Řešíte, jaké světlo použít do chodby? Nejčastěji se používají stropní přisazená svítidla a vestavné bodovky, zajímavě vypadají také nástěnná svítidla svítící nahoru i dolů. Vhodné je rovněž nainstalovat orientační osvětlení, které oceníte při pohybu v noci. Barvu světlu doporučujeme teplou bílou (2700–3000 K) a jak podrobněji popíšeme v tomto článku, při plánování osvětlení do chodby využijte automatické spínání, nejčastěji pomocí senzorů pohybu.

 

 

Důležitost osvětlení chodby

Předsíň nebo chodba v rodinném domu či bytu je ústřední komunikační prostor domácnosti a často to první, co vaši hosté mají možnost z vašeho bydlení vidět a už na tomto místě si utvoří názor na pojetí a kvalitu vašeho bydlení. Vzhledem k tomu, že chodba je většinou vedena vnitřní částí domu, umělé osvětlení chodby sehrává důležitou roli i ve dne.

I když je chodba třeba nezařízená, osvětlení by nemělo působit ponuře. Proto doporučujeme použít teplé bílé světlo s teplotou 2700 až 3000 K, které navozuje příjemné pocity.

 

Jaký výkon pro osvětlení chodby zvolit?

I když hladiny osvětlení dle ČSN EN 12464-1 nejsou pro domácnosti závazné, pak pro orientaci v komerčních prostorách, jako jsou kancelářské a výrobní budovy, je stanovena hladina osvětlení chodby (dle ČSN EN 12464-1, článek 5.3) na 50 lx a index podání barev Ra20.

Zjednodušeně lze napsat, že v případě LED osvětlení hladina 50 lx představuje cca 1 W/m2 plochy chodby s účinností světelného zdroje cca 100 lm/W, při výšce stropu cca 2,6 m nad úrovní podlahy, což většina řešení osvětlení domácnosti obvykle splňuje. Tedy pro chodbu o rozměru cca 4 × 4 m = 16 m2 postačí stropní svítidlo s výkonem LED cca 16 W.

 

Vhodná svítidla pro hlavní osvětlení


1. Plošně svítící osvětlení

Plošně svítící osvětlení realizované pomocí stropních svítidel s difuzory, LED panely nebo všesměrově svítícími lustry navozuje pocit jistoty a bezpečí. Je vhodné zejména pro bydlení starších lidí, lidi s horším zrakem, pohybovými obtížemi a podobně. Plošné osvětlení doporučujeme také pro velké chodby s vysokými stropy a vstupní prostory velkých domů.


plošně svítící osvětlení chodby

Oblíbené jsou pro plošné osvětlení chodby LED panely.


plochá stropní led svítidla do chodby

V místech, kde jsou šatní skříně až je stropu, lze použít plochá stropní LED svítidla.


závěsné osvětlení chodby

Osvětlení chodby s vysokými stropy pomocí závěsných svítidel.

2. Bodově svítící osvětlení

Bodové osvětlení ve srovnání s plošným snáze navozuje útulnost a intimitu. Proto je vhodné především pro moderní bydlení a mladé domácnosti. K jeho realizaci se v případě sádrokartonových stropů používají stropní vestavná bodová svítidla. Většinou postačí bodovky s výkonem LED cca 5 W rozmístěné ve vzdálenosti zhruba 1 m.


bodové osvětlení chodby


Další možností jsou svítidla vsazená do napájecího lištového systému. Pro osvětlení chodby stačí jeden napájecí vývod a ostatní je vyřešeno v napájecí liště.

Chodba může plnit funkci galerie, kde bodové osvětlení instalované v napájecím lištovém systému celý dojem podpoří.

3. Nepřímé osvětlení

Nepřímé osvětlení je běžně využívané v obývacím pokoji nebo ložnici, ale můžete ho zvolit i na chodbě či předsíni. Nejčastěji bývá realizované pomocí LED pásků, které jsou skryté v sádrokartonové kapse, případně pomocí nástěnných svítidel. Nepřímé osvětlení působí měkce a útulně.


Nepřímé osvětlení chodby led pásky


Realizace nepřímého osvětlení v sádrokartonových kapsách umožňuje velmi příjemně osvětlit prostor v celé ploše a nepůsobí tak „kancelářsky“ jako použití běžných stropních svítidel.

4. Nástěnná svítidla

Pokud z jakéhokoliv důvodu nechcete mít chodbu osvětlenou ze stropu, řešením jsou nástěnná svítidla. Doporučujeme taková, která nevystupují do prostoru a produkují nepřímé osvětlení svítící nahoru a dolů. Na osvětlení chodby lze použít i svítidla pro osvětlení obrazů.


nástěnné osvětlení chodby


5. Stojací a stolní lampy

Pokud chodba není úzká a poskytuje prostor pro umístění stojací lampy, určitě toto řešení doporučujeme. Rozsvícené dekorativní stojací nebo stolní lampy působí velmi uklidňujícím dojmem a interiér zútulňují. Je ale důležité,  aby ovládání těchto lamp bylo stejné jako v případě ostatních svítidel, t.j. napájení pomocí zásuvek 230 V a ovládání vypínači nebo senzory pohybu. Na toto je potřeba pamatovat již ve fázi přípravy elektroinstalace.

 

Vhodná svítidla pro noční orientační osvětlení

Když potřebujete jít v noci například na toaletu, je mnohem příjemnější mít rozsvícené tlumené světlo, proto doporučujeme na chodbu instalovat kromě hlavního osvětlení i noční orientační světlo. Může být umístěné u podlahy, na stropě nebo v sádrokartonové kapse.

1. Orientační světla umístěná u podlahy

Noční orientační svítidla instalovaná u podlahy doporučujeme v provedení, kde světlo svítí dolů k zemi, aby se co nejvíce eliminovalo oslnění. Svítidla mohou být rozmístěna buď v pravidelných vzdálenostech, nebo jen na orientačních místech, t.j. u dveří do pokojů, toalety, koupelny, východu, počátku schodiště, odbočení a křížení chodeb a podobně.

Ovládání rozsvícení nočního orientačního osvětlení nejčastěji probíhá pomocí senzoru pohybu. Určitě doporučujeme i možnost trvalého rozsvícení vypínačem instalovaným paralelně k senzoru pohybu. To je výhodné například, když máte návštěvu, nebo jsou děti nemocné či občas trpí nočními můrami. Výkon svítidel pro noční orientační osvětlení stačí cca 1 až 3 W.


orientační osvětlení chodby


2. Využití běžného stropního svítidla

Tlumené noční osvětlení je možné vyřešit i pomocí běžného stropního svítidla s možností stmívání, který je napojen na systém řízení budov. Rozsvěcení je řízeno kombinací senzorů pohybu zachycujících pohyb lidí na chodbě a spínacích hodin. Ve večerním režimu od soumraku do například 23:00 hod se světlo automaticky rozsvítí na 100 %. V nočním režimu v čase od 23:00 hod do rozednění se pak rozsvítí na nižší hodnotu, například 20 %. Použitím běžného nástěnného vypínače dojde k plnému rozsvícení na 100 %. Podle požadované funkce se toto osvětlení po nastaveném čase, například po třech minutách, automaticky vrátí do nočního režimu, takže po zaznamenání pohybu na chodbě se opět rozsvítí jen na 20 %.

3. Noční a dekorativní osvětlení v sádrokartonových kapsách

Především v případě realizace sádrokartonových stropů lze velice jednoduše a nápaditě vyřešit dekorativní a noční osvětlení prostřednictvím LED pásků umístěných v sádrokartonových kapsách. Ovládání je v takových případech nejlépe spínat pomocí senzorů pohybu, které jsou nastaveny na delší čas a rozsvítí dekorativní osvětlení i v denní dobu, kdy světlo chodbu zútulňuje.

Dekorativní a současně noční osvětlení chodby realizované prostřednictvím barevného LED pásku umístěného v sádrokartonové kapse a spínané senzorem pohybu.

 

Automatizace ovládání osvětlení chodby

Chodba či předsíň je ideálním prostorem pro automatické spínání světel. Nejčastěji se využívají senzory pohybu, ale možné je i napojení na inteligentní systémy.

1. Čidla pohybu

Senzory pohybu představují nejjednodušší a nejběžnější automatizované ovládání osvětlení. To v závislosti na hladině okolního osvětlení světla rozsvítí a po nastaveném čase svítidla automaticky zhasne. Rozmístění senzorů pohybu by mělo pokrývat všechna místa chodby.

Současně je dobré myslet na to, aby senzory pohybu nebyly umístěny proti dveřím ložnice, pokojů, obývacího pokoje, kde v případě otevřených dveří senzor pohybu snímá pohyb v sousední místnosti. Na chodbách lze celkem výhodně použít senzory pohybu instalované místo běžných vypínačů do elektroinstalační krabice KU68. K dispozici jsou samozřejmě i stropní svítidla se senzorem pohybu.

2. Systémy řízení budov

Tento způsob ovládání osvětlení chodby nám poskytuje vyšší komfort, kde se aplikuje využití kombinace soumraku, spínacích hodin a času sepnutí. To může fungovat tak, že od soumraku, například do 23:00 hodin, se osvětlení chodby automaticky rozsvítí na 80 % a v čase od 23:00 hod, kdy po této hodině až do rozednění předpokládáme noční provoz domu, se stejná svítidla rozsvítí jen na 20 %, aby při noční cestě například na toaletu, plné osvětlení neoslňovalo, ale pouze vyznačilo prostor.

Rozsvícení tohoto typu osvětlení lze často nastavit nikoli skokově, ale s tzv. „náběhovou rampou“, trvající například dvě sekundy, kde se osvětlení během dvou sekund plynule rozsvěcuje tak, aby se minimalizoval náraz světla na zrak. Tuto variantu večerního a nočního režimu lze nejjednodušeji realizovat tzv. systémy řízení budov, jako je KNX, Nico, Loxone a další, které k použitým senzorům pohybu podporují možnost implementace logických funkcí.

3. Systém TUYA

Další, jak technicky, tak cenově dostupnou, možností je využití funkce automatického řízení osvětlení systémem TUYA v závislosti na denním biorytmu. Tato funkce pracuje tak, že intenzitu a teplotu světla hlavních svítidel pro osvětlení chodby lze automaticky nastavit v závislosti na denní době.

Ráno se na základě sepnutí pohybového čidla světlo na chodbě rozsvítí na 30 % a teplota světla na neutrální bílou. Během dne se osvětlení v případě potřeby rozsvítí na 100 % s denní teplotou světla. Ve večerních hodinách se osvětlení automaticky rozsvítí například na 50 % a teplota světla bude teplá bílá. V nočních hodinách se pak automaticky rozsvítí například na 15 % s teple bílým světlem. Začlenění chytrého řízení osvětlení  TUYA je do stávající klasické elektroinstalace bezproblémové, protože pracuje bezdrátově.

Stejně tak nastavení chování si může uživatel nastavit sám v intuitivní aplikaci v telefonu. Tímto lze s minimálními náklady dosáhnout vysoce komfortního řízení osvětlení chodby.


automatické řízení teploty a intenzity světla v závislosti na denním světlu

 

Ergonomie ovládání osvětlení

Pokud budete používat běžné vypínače, pak by měly být umístěny na všech místech, kde přichází v úvahu potřeba ovládání, t.j. u vstupu do každého pokoje, WC, koupelny, spižírny a podobně. Toto upozornění se možná jeví zbytečné, obzvláště pokud vypínačů na chodbě vychází víc, ale v praxi se dodržení tohoto pravidla, kdy nemusíme po tmě přecházet na ovládací místo, vyplatí, zvláště v případě dětí, starších obyvatel či invalidů.


osvětlení chodby poslední

Ukázka realizace osvětlení chodby pomocí vestavných bodových komínkových svítidel do sádrokartonu. Konec chodby vyznačuje dekorativní noční osvětlení z RGBW (červená, zelená, modrá, bílá) LED pásků, které jsou nalepené na hliníkové profily pro LED pásky a instalované v sádrokartonové kapse.


nástěnné osvětlení chodby a předsíně

 

Potřebovali byste se k osvětlení chodby či předsíně ještě něco zeptat? Řešíte, co přesně zvolit, když máte chodbu spojenou se schodištěm? Mnoho užitečných informací najdete na našem blogu a také vám rádi poradíme osobně. V oboru se pohybujeme už od roku 1993. Pokud jste z Brna nebo okolí, můžete se objednat do na naši prodejnu.

 


MINERLA LED 2W, IP20, TEPLÁ 3000K, NEUTRÁLNÍ 4000K Vestavné svítidlo do stěny, těleso hliník, povrch bílá, nebo černá, difuzor plast transparentní, LED 2W, teplá 3000K/96lm, neutrální/104lm, 230V, IP20, Ra80, tř.1, rozměry 90x90x40mm, vč. montážního boxu, svítí dolů
Svítí dolů
SKLADEM
-18%
Hodnocení
MINERLA LED 2W, IP20, TEPLÁ 3000K, NEUTRÁLNÍ 4000K
Vestavné svítidlo do stěny, těleso hliník, povrch bílá, nebo černá, difuzor plast transparentní, LED 2W, teplá 3000K/96lm, neutrální/104lm, 230V, IP20, Ra80, tř.1, rozměry 90x90x40mm, vč. montážního boxu, svítí dolů
od 588,06 Kč
IRDETO SQ LED 3W IP54 Vestavné, venkovní svítidlo do stěny, těleso hliník, povrch bílá, šedostříbrná, černá, LED 3W, teplá bílá 3000K, 160lm/cca 8W žár, 230V, IP54, tř.1, rozměry: 65x65x70mm, vč. montážního boxu, svítí dolů
Svítí dolů
SKLADEM
Hodnocení
IRDETO SQ LED 3W IP54
Vestavné, venkovní svítidlo do stěny, těleso hliník, povrch bílá, šedostříbrná, černá, LED 3W, teplá bílá 3000K, 160lm/cca 8W žár, 230V, IP54, tř.1, rozměry: 65x65x70mm, vč. montážního boxu, svítí dolů
od 1 250,05 Kč
BINI Stropní, přisazené, bodové svítidlo, nastavitelný směr svícení, těleso hliník, povrch bílá, nebo černá, pro žárovku 10W, GU10 ES50, 230V, IP20, rozměry 56x120x117mm
SKLADEM
-20%
Hodnocení
BINI
Stropní, přisazené, bodové svítidlo, nastavitelný směr svícení, těleso hliník, povrch bílá, nebo černá, pro žárovku 10W, GU10 ES50, 230V, IP20, rozměry 56x120x117mm
od 555,87 Kč
QEL R Stropní, přisazené, kruhové svítidlo, těleso hliník, povrch bílá, difuzor plast opál, LED 6W/12W/18W, teplá 3000K, nebo neutrální 4000K, nebo denní 6400K, 230V, IP20, tř.1, rozměry průměr dle typu, h=24mm
SKLADEM
-26%
Hodnocení
QEL R
Stropní, přisazené, kruhové svítidlo, těleso hliník, povrch bílá, difuzor plast opál, LED 6W/12W/18W, teplá 3000K, nebo neutrální 4000K, nebo denní 6400K, 230V, IP20, tř.1, rozměry průměr dle typu, h=24mm
od 456,41 Kč
RESLA WALL 1X60W E27 Nástěnné svítidlo, těleso keramika, barva bílá lesk/černá lesk, pro žárovku 1x60W, E27, 230V, IP20, tř.1. rozměry d=75mm h=70mm
SKLADEM
-19%
Hodnocení
RESLA WALL 1X60W E27
Nástěnné svítidlo, těleso keramika, barva bílá lesk/černá lesk, pro žárovku 1x60W, E27, 230V, IP20, tř.1. rozměry d=75mm h=70mm
od 692,97 Kč
STAIRY OP IP44 KU68 Vestavné svítidlo do stěny čtvercové, rámeček kov, povrch bílá, černá, nikl mat, difuzor plast opál, LED 2,5W, neutrální 4500K, 140lm, Ra80, 230V, IP44, tř.2, 85x85x36mm, montáž do KU68
SKLADEM
-12%
Hodnocení
STAIRY OP IP44 KU68
Vestavné svítidlo do stěny čtvercové, rámeček kov, povrch bílá, černá, nikl mat, difuzor plast opál, LED 2,5W, neutrální 4500K, 140lm, Ra80, 230V, IP44, tř.2, 85x85x36mm, montáž do KU68
od 473,23 Kč
HERNENTO LED 6W Vestavné svítidlo do stěny, těleso hliník, povrch bílá, černá, šedostříbrná, LED 6W, 240lm, teplá 3000K, nebo neutrální 4000K, 230V, IP54, tř.1, rozměry 210x65x60mm, svítí dolů
Svítí dolů
SKLADEM
-26%
Hodnocení
HERNENTO LED 6W
Vestavné svítidlo do stěny, těleso hliník, povrch bílá, černá, šedostříbrná, LED 6W, 240lm, teplá 3000K, nebo neutrální 4000K, 230V, IP54, tř.1, rozměry 210x65x60mm, svítí dolů
od 678,57 Kč
GALEJ LED 6W/12W/18W/24W čtverec Stropní, vestavné, čtvercové svítidlo, těleso hliník, povrch bílá, difuzor plast opál, LED 6W/12W/18W/24W, teplá 3000K, nebo neutrální 4000K, nebo denní 6400K, 230V, IP20, tř.1, rozměry dle typu, h=12mm
SKLADEM
-26%
Hodnocení
GALEJ LED 6W/12W/18W/24W čtverec
Stropní, vestavné, čtvercové svítidlo, těleso hliník, povrch bílá, difuzor plast opál, LED 6W/12W/18W/24W, teplá 3000K, nebo neutrální 4000K, nebo denní 6400K, 230V, IP20, tř.1, rozměry dle typu, h=12mm
od 314,60 Kč
GALEJ LED 6W/12W/18W/24W VESTAVNÉ KRUH Stropní, vestavné, kruhové svítidlo, těleso hliník, povrch bílá, difuzor plast opál, LED 6W/12W/18W/24W, teplá 3000K, nebo neutrální 4000K, nebo denní 6400K, 230V, IP20, tř.1, rozměry průměr dle typu, h=12mm
SKLADEM
-26%
Hodnocení
GALEJ LED 6W/12W/18W/24W VESTAVNÉ KRUH
Stropní, vestavné, kruhové svítidlo, těleso hliník, povrch bílá, difuzor plast opál, LED 6W/12W/18W/24W, teplá 3000K, nebo neutrální 4000K, nebo denní 6400K, 230V, IP20, tř.1, rozměry průměr dle typu, h=12mm
od 314,60 Kč
TOREN R LED 5W/10W/20W/50W Stropní, přisazené svítidlo, základna hliník, povrch bílá/černá, difuzor akryl plast opál, LED 5W/10W/20W/50W, teplá 3000K, nebo neutrální 4000K, 230V, IP20, tř.1, rozměry průmer dle typu, h=55mm
SKLADEM
-15%
Hodnocení
TOREN R LED 5W/10W/20W/50W
Stropní, přisazené svítidlo, základna hliník, povrch bílá/černá, difuzor akryl plast opál, LED 5W/10W/20W/50W, teplá 3000K, nebo neutrální 4000K, 230V, IP20, tř.1, rozměry průmer dle typu, h=55mm
od 650,01 Kč
LENGIS LED 1,7W R Vestavné svítidlo do stěny kruhové, materiál plast, bílá, LED 1,7W, teplá 2700K, 110lm, 230V, IP20, tř.2, d=78mm, h=35mm, svítí dolů, montáž do KU68
Svítí dolů
Třída 2
SKLADEM
-20%
Hodnocení
LENGIS LED 1,7W R
Vestavné svítidlo do stěny kruhové, materiál plast, bílá, LED 1,7W, teplá 2700K, 110lm, 230V, IP20, tř.2, d=78mm, h=35mm, svítí dolů, montáž do KU68
784,81 Kč
RESLA CEILING 1X60W E27 Stropní svítidlo, těleso keramika, povrch bílá lesk/černá lesk, pro žárovku 1x60W, E27, 230V, IP20, tř.1. rozměry d=75mm h=60mm
SKLADEM
-19%
Hodnocení
RESLA CEILING 1X60W E27
Stropní svítidlo, těleso keramika, povrch bílá lesk/černá lesk, pro žárovku 1x60W, E27, 230V, IP20, tř.1. rozměry d=75mm h=60mm
od 624,12 Kč
MS 3IN1 CCT přepínatelná teplota 3000K 4000K 6000K Stropní vestavné svítidlo, těleso plast bílá, difuzor plast opál LED 6W, 12W, 18W, 24W, CCT nastavitelná teplota 3000K, 4000K, 6000K, přepínačem na zadní straně svítidla, Ra80, 230V, do koupelny IP44/IP20, tř.2, rozměry dle typu
CCT - nastavitelná teplota světla
Do koupelny
SKLADEM
-12%
Hodnocení
MS 3IN1 CCT přepínatelná teplota 3000K 4000K 6000K
Stropní vestavné svítidlo, těleso plast bílá, difuzor plast opál LED 6W, 12W, 18W, 24W, CCT nastavitelná teplota 3000K, 4000K, 6000K, přepínačem na zadní straně svítidla, Ra80, 230V, do koupelny IP44/IP20, tř.2, rozměry dle typu
od 200,62 Kč
SUMMIT LED 9W 15W Stropní, vestavné, bodové, svítidlo, těleso hliník, povrch hliník leštěný, nebo bílá, sklo čiré, LED 9W/500lm, 15W/600lm, teplá bílá 2700K, Ra80, vč trafa 230V/700mA na kabelu, IP20, rozměry dle typu
SKLADEM
Hodnocení
SUMMIT LED 9W 15W
Stropní, vestavné, bodové, svítidlo, těleso hliník, povrch hliník leštěný, nebo bílá, sklo čiré, LED 9W/500lm, 15W/600lm, teplá bílá 2700K, Ra80, vč trafa 230V/700mA na kabelu, IP20, rozměry dle typu
od 980,10 Kč
PILLAR 1X35W GU10 Stropní, přisazené, bodové svítidlo, výklopný světelný zdroj +-20°, těleso kov, povrch černá+ hliník šedostříbrná, nebo bílá + hliník šedostříbrná, pro žárovku 1x35W, GU10 ES50, 230V, IP20, symb"F", 120x103x103mm
SKLADEM
-21%
Hodnocení
PILLAR 1X35W GU10
Stropní, přisazené, bodové svítidlo, výklopný světelný zdroj +-20°, těleso kov, povrch černá+ hliník šedostříbrná, nebo bílá + hliník šedostříbrná, pro žárovku 1x35W, GU10 ES50, 230V, IP20, symb"F", 120x103x103mm
od 1 480,56 Kč
IXI 1X35W GU10 IP54 KRUH Stropní, vestavné bodové, svítidlo, těleso hliník, povrch bílá/nikl, difuzor sklo opál, pro žárovku 1x35W, GU10 ES50, IP54/IP20, tř.1, rozměry d=84mm, h=38mm
Do koupelny
SKLADEM
-26%
Hodnocení
IXI 1X35W GU10 IP54 KRUH
Stropní, vestavné bodové, svítidlo, těleso hliník, povrch bílá/nikl, difuzor sklo opál, pro žárovku 1x35W, GU10 ES50, IP54/IP20, tř.1, rozměry d=84mm, h=38mm
178,84 Kč
TREN GU10 1X35W čtverec Stropní, vestavně bodové, svítidlo, těleso kov, povrch bílá, nikl mat, chorm, pro žárovku1x35W, GU10, ES50, 230V, IP20, tř.1, rozměry 82x82x25mm
SKLADEM
-26%
Hodnocení
TREN GU10 1X35W čtverec
Stropní, vestavně bodové, svítidlo, těleso kov, povrch bílá, nikl mat, chorm, pro žárovku1x35W, GU10, ES50, 230V, IP20, tř.1, rozměry 82x82x25mm
od 98,74 Kč
TREN 1X35W GU10 KRUH Stropní, vestavně bodové, svítidlo, těleso kov, povrch bílá, nikl mat, chorm, pro žárovku1x35W, GU10, ES50, 230V, IP20, tř.1, rozměry d=82mm, h=25mm
SKLADEM
-26%
Hodnocení
TREN 1X35W GU10 KRUH
Stropní, vestavně bodové, svítidlo, těleso kov, povrch bílá, nikl mat, chorm, pro žárovku1x35W, GU10, ES50, 230V, IP20, tř.1, rozměry d=82mm, h=25mm
od 98,74 Kč
BLANDA 1X35W GU10 KRUH výklopné Stropní, vestavné, bodové, komínkové svítidlo, výklopné +-25°, těleso hliník, povrch vnější bílá, vnitřní bílá/černá/zlatá, pro žárovku 1x35W, GU10, ES50, 230V, IP40, tř.1, rozměry d=80mm, h=35mm
SKLADEM
Hodnocení
BLANDA 1X35W GU10 KRUH výklopné
Stropní, vestavné, bodové, komínkové svítidlo, výklopné +-25°, těleso hliník, povrch vnější bílá, vnitřní bílá/černá/zlatá, pro žárovku 1x35W, GU10, ES50, 230V, IP40, tř.1, rozměry d=80mm, h=35mm
od na dotaz
OSCA ČTVERCOVÁ Stropní svítidlo, bodové, sádrové, barva bílá, pro žárovku 13W, nebo 20W, GU10, nebo E27, 230V, IP20, rozměry dle typu svítidla.
SKLADEM
-17%
Hodnocení
OSCA ČTVERCOVÁ
Stropní svítidlo, bodové, sádrové, barva bílá, pro žárovku 13W, nebo 20W, GU10, nebo E27, 230V, IP20, rozměry dle typu svítidla.
3 495,69 Kč