Jaké vybrat osvětlení do obývacího pokoje?

24. 09. 2014


obývací pokoj

Při výběru vhodného světla do obýváku je třeba se rozhodovat podle intenzity poskytovaného osvětlení a zabarvení (chromatičnosti) světla, designu svítidla. V neposlední řadě je také důležité vybrat svítidla, která bodovým i nepřímým osvětlením dotváří atmosféru a útulnost prostoru. Výběr správného osvětlení do obývacího pokoje se tak neomezuje jen na stropní svítidla a lustry, ale i na bodové osvětlení, stolní i stojací lampy a LED pásky.

Při řešení osvětlení obývacího pokoje je třeba si položit a zodpovědět zejména následující otázky:

  • Jde o čistě účelové osvětlení, kdy pro dostatečné osvětlení obýváku postačí přisazená nebo závěsná, plošně svítící svítidla?
  • Nebo v obývacím pokoji požadujeme současně i možnost dosažení příjemné, intimní atmosféry, zklidňující naše pocity? Kde může dojít k různé kombinaci atmosféry příjemné pohody, pomocí bodového osvětlení, dekorativních stojacích lamp a jiného nepřímého měkkého osvětlení? 

Kdy použít přisazená stropní svítidla a lustry?

Pokud není elektroinstalace řešena s ohledem na požadavky moderního osvětlení, nachází se v obýváku jen jeden vývod napájení, kde můžete připojit lustr. V případě společných prostor s kuchyní jsou často k dispozici jen dva nebo tři vývody. To je velmi málo a běžná svítidla nemusí poskytnout dostatečnou intenzitu osvětlení. 

K dosažení potřebných hodnot osvětlení je na tento omezený počet napájecích vývodů třeba osadit plošně svítící stropní světla nebo závěsná svítidla vysokého výkonu tak, aby prostor nevypadal šedivě, či ponuře.

Pro nízké stropy jsou vhodná přisazená stropní svítidla, která nevisí příliš nízko do prostoru a neomezují nikoho, kdo pod stropním světlem prochází. Přisazené svítidlo je jako stropní světlo do obýváku optimální volbou, pokud výška stropů nepřesahuje dva a půl metru.

kruhová stopní svítidla

Pro vysoké stropy je nejlepší variantou lustr, který poskytne dost plošného osvětlení do všech směrů. U závěsného lustru si můžete zkrátit délku řetězu či přívodního kabelu tak, aby optimálně vyhovoval i v místnostech s nestandardně vysokými stropy.

dekorativní lustry

Při použití přisazeného stropního osvětlení nebo závěsného osvětlení je nevýhodou, že plošně svítící osvětlení nemá schopnost v bytových prostorách navodit pocit příjemné atmosféry ani při použití stmívání. Toho lze celkem bezproblémově dosáhnout prostřednictvím bodových svítidel, stojacích lamp, či nepřímého ateliérového světla. 

Zde se dozvíte další informace: jak správně zvolit výkon osvětlení v domácnosti

Pokud máte v místnosti jen jeden vývod napájení, musíte zvolit takové svítidlo, aby jeho výkon dostatečně pokryl veškerou plochu obývacího pokoje. Optimální je volit přisazená svítidla a lustry s vysokou maximální intenzitou osvětlení a možností stmívání, takže si množství světla můžete nastavit přesně na míru. 

Nezapomínejte však na to, že snížením intenzity plošného stropního osvětlení nedosáhnete útulnější nebo intimnější atmosféry. Váš obývák bude jen tmavý a ponurý. Na vytvoření atmosféry a pohody potřebujete bodové osvětlení, stolní a stojací lampy nebo klidně i kombinaci všech těchto zdrojů nepřímého osvětlení.

Bodové osvětlení pomůže navodit atmosféru

bodová světla v obýváku

Pomocí bodového osvětlení lze poměrně snadno dosáhnout intimní atmosféry. Neosvětlené stěny jsou v důsledku směrování světla potemnělé, ale plochy předmětů, kam míří bodová světla, jsou dobře osvětleny. V důsledku velké intenzity na osvětlených plochách mají předměty živé barvy a hrany lesklých předmětů září, což vytváří dobrý dojem.

Tohoto výsledku lze pomocí plošného osvětlení, jako jsou lustry a přisazená stropní svítidla, dosáhnout teprve nasazením velkého výkonu plošného osvětlení a to ještě v poměrně omezené míře. Obdobně se při uvedení návštěvy na počátku setkání doporučuje plošné osvětlení a po usazení do pohovky přejít na stropní bodová svítidla, kombinované třeba se stojacími lampami, které pomáhají k uvolnění atmosféry.

V případě vysokých prostor jsou bodovky dobrým nástrojem, jak světlo na požadované místo dopravit z větší vzdálenosti. Intenzita světla však se vzdáleností rapidně klesá  a tomu je třeba podřídit i výkon svítidel. V tomto případě bylo výsledku dosaženo použitím bodových světel "čtyřčat", která směrují světlo na jedno místo.

bodová světla pro vysoký strop - bodovky

Útulnost interiéru zvýrazní stolní a stojací lampy

Nejlepší možností je řešit světlo tak, aby bylo možné dosáhnout variability osvětlení obývacího pokoje při minimu svítidel. Potřebnou atmosféru vytvoříte správnou kombinací plošného a bodového osvětlení, ke kterým přidáte další zdroje světla, jakými jsou stojací lampy a kancelářské lampy nebo dekorativní stolní lampy, které vhodně doplní váš interiér.

dekorativní stojací lampy

Doplňkovou možností pro vytvoření útulné atmosféry obývacího pokoje je především dekorativní stojací a stolní lampa.

Zejména správně zvolený tvar a barva průsvitu klobouku lampy působivě zútulní interiér obývacího pokoje, haly, či chodby. Rozmístění více stolních a stojacích lamp, dá prostoru hloubku a pocit harmonie. Ovládání je nejlepší pomocí běžných nástěnných vypínačů, umístěných na vstupu do místnosti společně s vypínači stropních svítidel.

Pomocí více stojacích lamp můžete snadno vyřešit dekorativní osvětlení celého interiéru. Kloboukovou lampu s vyloženým ramenem lze použít i pro osvětlení jídelního stolu - světlo bude mít dostatečnou intenzitu a nebude přitom oslňovat.

dekorativní stolní lampa

LED pásky za televizi i nábytek

Ke snížení kontrastu mezi zářící obrazovkou televize a tmavou stěnou na pozadí nejlépe poslouží LED pásky. LED pásek vytvoří měkké nepřímé osvětlení, díky kterému vás nebudou bolet oči a na rozdíl od stojacích lamp se jejich světlo nebude odrážet na obrazovce. Pro použití v domácnosti jsou nejvhodnější LED pásky s teplým bílým světlem nebo RGB LED pásek, u kterého si můžete barvu světla volit.

Každý pásek je vhodné umístit do lišty na LED pásek, jinak dojde k jeho přehřívání a snížení životnosti. Lišty pro LED pásky zároveň chrání pásek před mechanickým poškozením a usnadňují jeho instalaci.

Osvětlení televizoru. LED pásky za televizí změkčují záření obrazovky a dotvářejí útulnou atmosféru osvětlení obývacího pokoje:

led pásky kolem televize

Osvětlení vitríny. Dalším účinným prvkem pro zútulnění bydlení je realizace osvětlení vitrín, knihoven, prosklených skříní, v současnosti nejčastěji pomocí LED pásků:

LED osvětlení vitríny