Jak vybrat osvětlení do garáže? Rady tipy, návod.
01. 02. 2022
Není to tak dávno, kdy garáž většinou vypadala asi takto:
Vše se vyvíjí a zdá se, že se to týká i garáže..
Nejen pro milovníky motorismu je jistě příjemné, jestliže s krásným automobilem vyjedeme z neméně krásné garáže.
Garáž - na venek opomíjené místo, ve skutečnosti se ale jedná o velmi široce využívaný prostor, který neslouží jen pro zaparkování automobilu a jeho drobnou údržbu, ale poměrně často je garáž využívána také jako sklad, dílna na drobné domácí opravy nebo hobby, místo pro přezimování některých zahradních rostlin které by v zimě venku zmrzly, ale také nezřídka jako hudební zkušebna, domácí klub, fitness, nebo v zimě a za deště jako sušárna prádla. Podle tohoto využití, bychom v garáži měli realizovat i osvětlení a současně pamatovat také na jeho ergonomické ovládání.
Garáž často slouží mnoha účelům a činnostem:
Jaké provedení svítidel z hlediska norem bychom v rodinném domku měli vybrat do garáže ? Mají být svítidla pro osvětlení garáže prachotěsná ve zvýšeném krytí, nejčastěji např. IP54, IP65 a podobně, nebo postačí běžné provedení IP20, jako v dalších běžných místnostech?
Odpověď: Pokud jde o provedení krytí svítidel proti nečistotám a vodě (laicky IP, například IP54), pak v první řadě je třeba vycházet z projektu stavby resp. "Protokolu o určení vnějších vlivů", který je povinnou součástí projektové dokumentace a stanovuje požadavky na krytí nejen svítidel, ale provedení i dalších elektrických zařízení v daném prostoru jako jsou rozváděře, zásuvky, vypínače a podobně. Naprostá většina běžných garáží která je součástí stavby rodinného domku (který nemá 4 a více bytů), má stanoveno prostředí "základní", t.j. krytí IP20 - svítidla do běžného suchého prostředí, protože prašnost a vlhkost v těchto prostorách není nijak vyšší oproti ostatním částem domu. Zvýšené krytí svítidel v garáži se například použije jestliže je v garáži tzv. "podlahová vpusť" zjednodušeně odpadní kanálek určený například pro odtok vody odkapávající z námrazy na autě atd., kde v místnostech s podlahovou vpustí lze stanovit požadavek na použití svítidel ve zvýšeném krytí. Výše krytí (IP) v tomto případu závisí na tom, zda voda jen volně skapává, nebo stříká.
Příklady požadavků na krytí svítidel v garáži dle druhu působení vody:
Vliv vody na svítidla je zanedbatelný, použije se krytí svítidel nejméně IPx0 (např IP20)
Svítidla jsou vystavena volně padajícím kapkám vody, použije se krytí svítidel nejméně IPx1 (např IP21), nebo IPx2 (např. IP22)
Vodní tříšť která ze svítidla volně stéká, použije se krytí svítidel nejméně IPx3 (např IP43)
Svítidlo je vystaveno proudu netlakové vody, která z něho stéká, použije se krytí svítidel nejméně IPx4 (například IP44)
Svítidlo je vystaveno proudu tlakové vody, která z něho však stéká, použije se krytí svítidel nejméně IPx5 (například IP55)
..atd. Obdobně se postupuje pro posouzení vlivu prachu, pokud je garáž prašná. Aniž bychom chtěli jakkoli snižovat výnam norem nebo bezpečnosti (právě naopak), pak z uvedeného je zřejmé že pokud auta v běžné domácí garáži nebudeme umývat za použití hadice nebo auto oplachovat třeba kbelíkem tak nehrozí, aby skapávající voda z podvozku auta nějak ovlivnila svítidla umístěná na stropě.
Ikdyž v garáži není podlahová vpusť, pak jedná-li se třeba o samostatně stojící nevytápěnou garáž, kde je zejména v zimním období vyšší vlhkost a mohou zde vznikat třeba plísně, kodenzuje zde voda atd, pak opět použijeme tzv. prachotěsná svítidla, nejčastěji v krytí IP54, IP65 a podobně. Vše ale závisí na zmíněném protokolu stanovení prostředí a pokud není (což je u starších staveb běžné), tak zdravém rozumu.
Jakou teplotu světla zvolit pro osvětlení garáže?
Teplota světla se uvádí v Kelvinech (K), kde:
- Teple bílé světlo nejčastěji 2400 K až 3500 K je mírně do žluta. Teple bílé světlo je vhodné do prostor určených k odpočinku, kde nevykonáváme pracovní činnosti, tedy do obývacího pokoje nebo ložnice.
- Neutrální teplota světla cca 3800 K až 4800 K, kde se jedná o bílé světlo jako při zatažené obloze a je vhodné pro vykonávání lidské činnosti. Svítidla s neutrální teplotou světla lze doporučit v prostorách, jako je kuchyně, dětský nebo studentský pokoj, pracovna, koupelna a všude tam, kde vykonáváme nějakou pracovní činnost. Doporučujeme výběr teploty světla 4000 K.
- Denní teplota světla cca 5000 K až 6500 K. Denní bílé světlo lze doporučit pro svícení k práci především v případech, kdy dochází ke kombinaci přirozeného denního světla a umělého osvětlení.
Pro osvětlení garáže se doporučuje teplota světla neutrální bílá 4000K až denní bílá 6500K.
Další doporučení pro výběr svítidel a přípravu elektroinstalace osvětlení garáže:
- Dvouokruhové ovládání osvětlení.
- Jeden okruh pro krátkodobý pobyt sloužící vjezdu a výjezdu z garáže automaticky ovládaný senzory pohybu. Hladina tohoto osvětlení postačí cca 150lx t.j. cca 3W/m2 při výšce svítidel přibližně 2,6m. Ikdyž jsou elektrická garážová vrata vybavena osvětlením, které se rozsvítí při inicializaci garážových vrat, pak garážová vrata často neotevíráme ihned při vstupu do garáže, ale zejména v zimě, za silného větru, či deště, vrata otevíráme až třeba sedíme zavřeni v automobilu, těsně před odjezdem z garáže.
- Druhý okruh pro pracovní osvětlení, pro delší přítomnost v garáži, ovládaný běžnými nástěnnými vypínači. Zároveň je dobré pamatovat na možnost vypnutí svítidel ovládaných senzory pohybu, nebo naopak jejich trvalé rozsvícení v případech, kdy se v garáži zdržujeme delší dobu, aby cyklování svítidel ovládaných senzory pohybu nerušilo. Doporučujeme, aby pracovní osvětlení dosahovalo hladiny alespoň 500lx t.j. cca 10W/m2, při výšce svítidel cca 2,6m. Tyto údaje je třeba brát velmi orientačně a závisí na účinnosti stítidel a dalších vlivech.
- Svítidla v garáži by měla být rovnoměrně rozmístěna tak, aby v celém prostoru garáže byla vyrovnaná hladina osvětlení beze stínů a tmavých koutů.
- Svítidla pokud možno neumisťujeme nad kapotu zaparkovaného auta, ale raději po stranách vozidla, aby prostor kolem auta byl lépe osvětlen. Vyšší automobil nám svítidlo umístěné nad kapotou automobilu vlastně zastíní.
- Aby vjezd/výjezd či pojíždění v garáži bylo bezpečné, pak by svítidla v garáži neměla být ve výhledu řidiče na místech, kde mohou oslňovat, t.j. nízko na stěnách.
- Svítidla v garáži by z důvodu snadného rozbití, neměla být se skleněným difuzorem (krytem) ale z plastu. Přece jen se jedná o pracovní prostor, kde manipulujeme s rozměrnějšími předměty, žebříkem a podobně.
- Dále bychom se měli vyhnout tomu, aby svítidla umístěná na stropě nebyla zakryta otevřenými garážovými vraty.
Jak vidíme, chceme-li osvětlení garáže vyřešit dobře, jedná se o celou řadu požadavků a doporučení, která jsou někdy hůře slučitelná. Je však dobré o nich předem vědět, aby byl nakonec vybrán vhodný kompromis.
Mezi obzvláště vhodná svítidla do garáže lze zařadit LED panely. Jsou levné, spolehlivé a vyrábí se ve velmi široké škále provedení. K dalším výhodám LED panelů patří to, že jsou ploché a lze je instalovat i v místech, kde je malý prostor mezi stropem a otevřenými garážovými vraty, kam jiná stropní svítidla nevejdou.
LED panely:
Pro osvětlení suché garáže, která je součástí rodinného domku, jsou ideální stropní svítidla s plastovým krytem (difuzorem).
LED stropní svítidla s plastovým krytem:
Stropní svítidla s plastovým krytem
Stropní svítidla můžeme vybírat i podle tvaru.
Kulatá stropní svítidla do garáže:
Mezi elegantní a dobře vypadající řešení osvětlení garáže, patří použití stropních svítidel z hliníkových profilů.
Svítidla z hliníkových profilů
Aby osvětlení garáže neoslňovalo, pak především v situaci, kdy do osvětlené garáže vjíždíme z úplné tmy, doporučujeme použití svítidel s nízkým činitelem oslnění UGR<19. Použít lze například tzv. buňková svítidla.
Stropní svítidla s potlačením oslnění UGR<19:
Stropní buňková svítidla s nízkým činitelem oslnění UGR<19
Osvětlení garáže pomocí LED pásků v sádrokartonové kapse. Další a velice efektní možností osvětlení garáže je tzv. "nepřímé" osvětlení realizované pomocí LED pásků, umístěných v sádrokartonové kapse například po obvodu garáže. Toto řešení pomocí světla dobře vymezuje prostor garáže, neoslňuje, je relativně levné a vizuálně dobře vypadá.
Vzhledem ke ztrátám na účinnosti při instalaci LED pásků do sádrokartonové kapsy, doporučujeme volit příkon LED pásků alespoň 18W/m.
LED pásky s příkonem nejméně 14W/m:
Nepřímé osvětlení v sádrokartonové kapse nemusí svítit jen bíle ale může ve spojitosti s chytrým osvětlením i barevně RGB.
LED pásky s příkonem nad 10W/m délky je třeba chladit. Pro montáž LED pásků do sádrokartonové kapsy, doporučujeme hliníkové LED profily se sklonem.
Hliníkové LED profily pro LED pásky se sklonem, jsou vhodné pro instalaci LED pásků do sádrokartonové kapsy.
Hliníkové LED profily:
Jaké osvětlení do garáže, pokud je prašná, nebo vlhká?
Je-li garáž prašná, nebo vlhká, pak se samozřejmě použíjí průmyslová prachotěsná svítidla. Jedná se hlavně jak o případy, kdy si v garáži uděláme řemeslnou dílnu a to nejen častější údržba auta, či motocyklu, jízdního kola, ale může jít o práce se dřevem, kovem, nebo se jedná o samostatně stojící garáž, která není vytápěna a v zimě je zde trvale vyšší vlhost s možností vzniku plísní, kondenzace vody a podobně.
Průmyslová prachotěsná svítidla pro osvětlení garáže:
Jak na ovládání osvětlení garáže?
Ergonomické ovládání osvětlení garáže, je základ spokojenosti. K čemu nám jsou dálkově ovládaná garážová vrata, pokud se osvětlení nerozsvítí, či nezhasne automaticky samo. Z tohoto důvodu doporučujeme dvouokruhové ovládání osvětlení garáže, kde jeden okruh slouží pro krátkodobý pobyt a je spínán senzorem pohybu, druhý okruh je tzv. "pracovní" a slouží dlouhodobému pobytu například pokud v garáži něco děláme.
Okruh krátkodobého pobytu - slouží pro vjezd, výjezd z garáže automaticky ovládaný senzory pohybu. Hladina tohoto osvětlení postačí cca 150lx t.j. cca 3W/m2 při výšce svítidel přibližně 2,6m.
Výhody použití svítidel se senzorem pohybu pro osvětlení garáže:
- Není třeba připravovat elektroinstalaci a svítidla se připojí na připravené napájecí kabely.
Nevýhody použití svítidel se senzorem pohybu pro osvětlení garáže:
- Pokud je v garáži použito více svítidel, kde každé má vlastní senzor pohybu, pak svítidla nebudou spínat jednotně a mohou tak vznikat tmavá, neosvětlená místa, což může vadit třeba při couvání do neosvětleného prostoru, kdy čidlo někdy správně nezareaguje třeba na chladnou karoserii automobilu.
- Pokud do okruhu osvětlení spínaného senzorem pohybu není zařazen vypínač kterým svítidla se senzorem pohybu vypneme, nebo naopak trvale zapneme, pak při delším pobytu v garáži například při práci, může být nepříjemné cyklování - zapínání/vypínání senzorem pohybu ovládaného osvětlení v garáži. Toto lze vyřešit tak, že v době dlouhodobějšího pobytu v garáži svítidla se senzorem odpojíme předřazeným nástěnným vypínačem (musí být připravena elektoinstalace), Pokud takovou přípravu elektroinstalace nemáme, použijeme senzory pohybu, které lze ovládat dálkovým ovladačem a tato svítidla dálkovým ovladačem buď dočasně vypneme, nebo je lze naopak na potřebnou dobu trvale rozsvítíme.
Osvětlení garáže pro vjezd a odjezd svítidly s vestavěným senzorem pohybu. Výkon svítidel pro vjezd a odjez z garáře nemusí být velký. Při výšce umístění svítidel cca 2,6m v případu LED svítidel postačí příkon cca 3-5W/m2.
Ideální jsou k tomuto účelu tzv svítidla s HF senzorem pohybu, umístěnými uvnitř svítidel.
Stropní svítidla s HF senzorem pohybu:
Je-li garáž větší a k osvětlení pro vjezd/výjezd potřebujeme více svítidel, pak pro jednotné spínání všech svítidel současně je řešením ovládaní senzory pohybu rozmístěnými tak, aby byl pokryt celý prostor garáže.
Senzory pohybu pro osvětlení garáže:
Bude-li garáž sloužit i jako dílna, pak aby při práci osvětlení stále nespínalo, lze po takovou dobu senzory vyřadit překlenutím pomocí vypínače. Pokud taková úprava není možná, lze použít Senzory pohybu, ovládané i dálkovým ovladačem. Dálkovým ovladačem lze svítidla trvale rozsvítit. Většinou lze nastavit trvalé rozsvícení na 1, 2 hodiny, nebo do rozednění, kdy soumrakový senzor při rozednění osvětlení automaticky zhasne. Pozn.: Pokud je garáž bez oken, pak ale senzor pohybu nerozpozná rozednění.
Senzory pohybu, ovládané i dálkovým ovladačem:
Pohybová čidla na dálkové ovládání
Jak navrhnout a rozmístit pohybová čidla? Rady, tipy, návod. |
Okruh pro dlouhodobý pobyt v garáži Druhý okruh osvětlení garáže využíváme pro pracovní osvětlení, pro delší přítomnost v garáži, ovládaný běžnými nástěnnými vypínači. Zároveň je dobré pamatovat na možnost vypnutí svítidel ovládaných senzory pohybu, nebo naopak jejich trvalé rozsvícení v případech, kdy se v garáži zdržujeme delší dobu, aby cyklování (zapínání/vypínání) svítidel ovládaných senzory pohybu nerušilo. Doporučujeme, aby pracovní osvětlení garáže dosahovalo hladiny alespoň 500lx t.j. cca 10W/m2, při výšce svítidel cca 2,6m. Tyto údaje je třeba brát velmi orientačně a závisí na účinnosti stítidel a dalších vlivech.
Osvětlení vjezdu do garáže.
Jaká svítidla vybrat k osvětlení vjezdu do garáže?
Pro bezpečný noční vjezd, bychom určitě neměli zapomenout na venkovní osvětlení umístěné před garáží. Toto osvětlení by rovněž nemělo oslňovat a mělo by především označovat prostor vjezdu do garáže, které oceníme hlavně při nočním couvání do garáže.
Celkem častou možností jsou venkovní podhledová svítidla. Jedná se o podhledová svítidla ve venkovním provedení. Venkovní podhledová svítidla se instalují do přestřešení před vjezdem do garáže.
Venkovní podhledová svítidla ke garáži:
Najít místo pro instalaci venkovních podhledových svítidel v prostoru vjezdu do garáže není vždy jednoduché. Vhodným místem z hlediska umístění podhledových svítidel je třeba překlad samotného vjezdu do garáře. Z důvodu zachování jeho pevnosti a statiky překlad nelze narušovat vrtáním otvorů pro zapuštění vestavných svítidel. Málo který projekt již ve svém počátku na umístění podhledových svítidel, pro osvětlení vjezdu do garáže pamatuje a pro to pro osvětlení vjezdu do garáže lze použít například i venkovní stropní svítidla.
Venkovní stropní svítidla ke garáži:
Nástěnná venkovní svítidla, která svítí dolů, nebo dle provedení také se svícením nahoru a dolů. Tato svítidla se umístí po stranách vjezdu do garáže a dobře vymezují vjezd do garáže, což se hodí při nočním couvání do garáže.
Nástěnná venkovní svítidla pro vyznačení vjezdu do garáže, se svícením dolů:
Nástěnná venkovní svítidla svítící dolů
Nástěnná venkovní svítidla pro vyznačení vjezdu do garáže, se svícením nahoru a dolů:
Nástěnná venkovní svítidla se svítící nahoru a dolů
Pro potřeby osvětlení větší polochy prostoru kolem garáže se hodí venkovní LED reflektory.
Venkovní LED reflektory: