Osvětlení dětského pokoje: Jak na to?

10. 03. 2021


Děti hrající si v dětském pokoji


..Talent či dovednosti našich potomků se často probudí v soukromí dětského pokoje, na nejrůznější činnosti je ale potřeba si posvítit..

 

 

Rodiče se na nás často ptají, jaké světlo do dětského pokoje bychom jim doporučili. A my vždy radíme, aby se nenechali ovlivnit módní vlnou nějaké pohádkové bytosti, ale především řešili, zdali je svítidlo bezpečné a dostatečně výkonné. Určitě typ svítidla závisí i na velikosti pokoje, výšce stropu a barevném řešení, v případě tmavších a sytějších barev je potřeba více světla. A co je úplně nejdůležitější – v dětském pokoji musí být více světel. Kromě centrálního svítidla i lampičky na stůl a u postele. Vždyť v dětském pokoji probíhá mnoho činností a osvětlení to musí reflektovat.

děti si hrají v dětském pokojidítě vytváří robota v dětském pokoji

děti cvičí v dětském pokoji

 

Jaké parametry by světlo do dětského pokoje mělo mít?


Výkon osvětlení

Nejčastěji se setkáváme s otázkou: Jak silné světlo do dětského pokoje zvolit? Pro osvětlení v domácnostech norma hladiny osvětlení pro jakékoliv prostory přímo nestanovuje, přesto ale radíme se orientačně řídit normou ČSN EN 126464-1, Tabulka 5.6 – Školská a výchovná zařízení. Ta stanovuje pro prostory, jako je dětský pokoj, herna, ruční práce, učebny, minimální hladiny osvětlenosti 300 lx. 

To je přibližně 9W LED žárovka (holá, bez krytu svítidla) na 1 m2 při výšce instalace žárovky cca 2,5 m nad podlahou. Pokud tedy máte například pokoj rozměru 4 × 4 m = 16 m2, pak celkový příkon stropního osvětlení dětského pokoje by měl být alespoň 144 W. K hladině 300 lx je třeba uvést, že střední hladinu osvětlenosti 300 lx je třeba považovat za tzv. „hygienické minimum“ a nikoli komfort. Děti a mládež ale mají zrak velmi dobrý a s těmito hladinami se většinou spokojí.

Více světla nevadí

Pro osvětlení dětského pokoje, kde děti mají zrakové obtíže, určitě doporučujeme hladinu osvětlení 500 lx a bezproblémově i 1000 lx. Ve venkovních prostorách i při zatažené obloze jsou běžně hladiny osvětlení 20 000 až 40 000 lx a oslnění při takových situacích nepociťujeme. Teprve při slunečném dni, kdy hladina světla dosáhne 60 000 lx, pociťujeme při čtení oslnění. Lidské oko se proto s hladinami osvětlení nejen 1000 lx ale i 10 000 lx velice flexibilně vyrovná.

Jen výkonná lampa nestačí

Mnohem horší je případ, kdy je světla nedostatek. Podceňování hladin osvětlení bývá nejčastější chybou nejen při řešení osvětlení do dětského pokoje. Lze namítnout, že dostatečnou hladinu osvětlení lze vyřešit pomocí výkonné stolní lampy. Jde to, avšak dětský pokoj je v celé ploše prostor srovnatelný s kancelářemi a rodiče by se pravděpodobně také nespokojili s obdobným řešením nedostatečného osvětlení na svém pracovišti pomocí stolní lampy.

Barva světla

Napsat, jaká barva světla je do dětského pokoje ta nejlepší, jednoznačně nejde. Pro hraní, ruční práce a studium doporučujeme neutrální 4000 K, která podporuje lidskou aktivitu. Pro odpočinek a mimopracovní čas se zase více hodí teplé bílé světlo s menším počtem kelvinů, které více uklidňuje. Architekt Jan Stoklasa v rozhovoru pro web bydleni.cz se doporučuje vyhnout studenému světlu s vysokým počtem kelvinů. „Je nepřirozené.“


Barvy světla - teplá, neutrální, denní

 

Index podání barev

Pro dětský pokoj výše zmíněná norma stanovuje index podání barev minimálně Ra 80, což v současnosti bezproblémově splňuje naprostá většina svítidel pro interiér. Jak upřesňuje Eugen Maletič, který se světlu a architektuře dlouhodobě věnuje, index rozlišuje hodnotu Ra od 0 do 100. „Při hodnotě 100 člověk dokáže výborně rozlišovat jednotlivé barvy, snižováním jeho hodnoty začnou barvy splývat.


ZAJÍMAVOST: Pro co nejlepší prostředí k učení a tvůrčí činnosti je žádoucí měnit  barevnost dětského pokoje. U začínajících školáků je pro udržení pozornosti vhodná barva oranžová, na starší děti působí velmi dobře odstíny barvy zelené. Dospívající ocení barvy studenější, především světle modrou.


 

Na co při plánování osvětlení dětského pokoje nezapomenout? Na bezpečnost

Nejen na obrazovkách počítačů, tabletů nebo herních konzolí se dětský pokoj přece jen občas stává válečnou zónou a vzduchem létá ledasco.


holčička skákající na posteli v dětském pokoji


Proto by stropní svítidla do dětského pokoje měla být vyrobená z plastu (a ne snadněji rozbitného skla) a také by neměla příliš vyčnívat do prostoru. Vhodná jsou tedy přisazená nebo vestavná svítidla. Lustr do dětského pokoje se dá použít jen v případě, že je zde vysoký strop (nad 3,2 m).


instalace dětského stropního osvětlení


Především u malých dětí na nočním stolku doporučujeme stolní lampy vyrobené z plastu a uzavřené tak, aby dítě při běžné manipulaci nebo převrácení nemělo přístup ke světelnému zdroji, kde po vyšroubování žárovky vznikne přístup k tzv. „živým“ částem pod napětím a může dojít k úrazu elektrickým proudem.

 

Možnosti a příklady svítidel do dětského pokoje


1. Celkové osvětlení


Nejžádanější jsou vestavná a přisazená svítidla

Jako velmi dobré východisko pro řešení osvětlení dětského pokoje, které splňuje řadu jmenovaných požadavků, se jeví tzv. chytrá svítidla. Ta mají většinou poměrně slušný výkon až 100 W LED a především si pomocí dálkového ovladače můžete světlo stmívat a nastavovat jeho teplotu – většinou v rozsahu teplá 3000 K přes neutrální 4000 K po denní 6000 K. Chytrá svítidla jsou tedy vhodná pro studium, hraní i poklidnou večerní atmosféru.


chytré osvětlení - barva světla

chytré osvětlení - ukázka barvy světla


Výkonným stropním svítidlem s plastovým krytem v dětském pokoji nic nepokazíte.


Výkonné stropní světla s plastovým krytem


Podle velikosti dětského pokoje doporučujeme světlo rozložit do plochy pomocí více stropních svítidel.


více svítidel v dětském pokoji


Na obrázku níže vidíte plošné osvětlení dětského pokoje prostřednictvím energeticky úsporných LED panelů.


Úsporné LED panely v dětském pokoji

 

Pěkné je nepřímé osvětlení 

Na následující fotce vidíte osvětlení dětského pokoje realizované pomocí vestavných bodových světel a měkkého nepřímého osvětlení instalovaného v sádrokartonové kapse. LED pásky ukryté ve stropní kapse jsou vhodné pro pracovní osvětlení i pro uvolněnou večerní atmosféru.


Bodovky do dětského pokoje


Další ukázka řešení osvětlení dětského pokoje pomocí centrálního svítidla a nepřímého světla v sádrokartonové kapse.


nepřímé centrální světlo v dětském pokoji


A opět efektní nepřímé osvětlení vytvořené LED pásky.


LED pásky v dětském pokoji

 

Svítidla s dětskými motivy

V nabídce výrobců je velké množství svítidel s různými dětskými motivy nebo hračkami. Nevýhodou naprosté většiny svítidel s dětskými motivy je, že jsou určena pro LED žárovku, která nemá potřebný výkon pro dostatečné osvětlení dětského pokoje.


svítidlo ve tvaru vrtulníku


Pro zajištění dostatečného osvětlení dětského pokoje je potřeba instalovat více svítidel.


více svítidel s kosmonauty


Vtipnou možností je ozdobení závěsných svítidel nejen v dětském pokoji, ale třeba v kuchyni, figurkami zvířátek, pohádkových či seriálových hrdinů vytvořených třeba formou 3D tisku.


závěsná světla s veverkami


TIP: V nabídce e-shopu e-light.cz nenajdete svítidla s obrázky, protože z našeho pohledu moc nesvítí a jde spíše o dekoraci. Proto našim zákazníkům radíme koupit nadčasové svítidlo a to doplnit dětskými průsvitnými nálepkami. Snadno pak Křemílka nahradíte třeba Batmanem bez nutnosti výměny světla.


 

2. Osvětlení psacího stolu


osvětlení dětského psacího stolu


Dětská stolní lampa pro osvětlení psacího stolu by měla být výkonná, ideálně se dvěma rameny tak, aby z jednoho místa lampa obsáhla celou plochu psacího stolu. Dále je důležité, aby lampa byla stabilní, doporučit lze stolní lampu se svěrkou, která dá přichytí k desce stolu.


stolní lampa s dvěma rameny


V současnosti jsou k dispozici stolní lampy s možností stmívání nebo nastavení teploty světla jak pro studium a čtení, tak pro nastavení večerní atmosféry, někdy navíc s možností nabíjení mobilního telefonu či s hodinami.


Je-li psací stůl velký, pak pro zajištění dobré osvětlenosti se mohou použít i dvě stolní lampy.


Pro osvětlení psacího stolu v dětském pokoji jdou využít rovněž nástěnné lampy s ramenem, které se mohou umístit i u postele. Pozor však, aby lampička nezasahovala do prostoru pro spaní.


dětská nástěnná lampa s ramenem


Potřebujete-li opravdu výkonné osvětlení psacího stolu v dětském pokoji, pak lze použít stojací kancelářské lampy. Obecně ale stojací lampy do pokojíčků moc vhodné nejsou, protože děti mohou o kabel zakopnout nebo lampu převrhnout.

 

3. Osvětlení k dětské posteli

K posteli můžete využít nejen stolní lampičku, ale i dětské světlo na zeď, ideálně když má ohebný krk, aby šel měnit směr svícení.


nástěnné osvětlení dětské postýlky

nástěnné světlo k dětské postýlce

 

4. Noční osvětlení do dětského pokoje

Děti často používají počítač nebo telefon v úplné tmě, což není dobře. Pro snížení kontrastu a tím namáhání zraku mezi tmou a jasem obrazovky určitě doporučujeme, aby v místnosti svítilo nějaké ambientní osvětlení.


dětské noční osvětlení


Také pro usínání malých dětí se v dětském pokoji používá noční osvětlení. K tomuto účelu je například možné použít noční světlo do zásuvky 230 V.


Dětské noční světlo do zásuvky


Vzhledem k nenechavým malým ručičkám je ale vhodnější zvolit orientační LED svítidlo na baterie. Děti si ho tak mohou přesouvat, kam chtějí, a použijí je třeba i v noci, když si potřebují dojít na záchod.


noční světlo na baterie

 

Jak dětský pokoj ještě světelně oživit?

Víme, že při výběru osvětlení do dětského pokoje hraje podstatnou roli věk dítěte, a tak ještě přidáváme pár tipů:

Osvětlení pro kojence

Ti nejmenší velkou část dne leží na zádech, takže rozsvícení stropního osvětlení je nepříjemně oslňuje. Proto je lepší nejprve rozsvítit tlumené nepřímé neoslňující osvětlení, například lampu s kloboukem nebo dětské nástěnné světlo.


unavené miminko


Praktické mohou být rovněž LED pásky (ideálně stmívatelné) instalované do poliček. Oceníte je, když například v noci potřebujete kojence přebalit. Samozřejmě u kojenců a batolat dvojnásob platí, že svítidla i další elektrické spotřebiče musí být mimo jejich dosah, aby nedošlo k úrazu elektrickým proudem. A pozor u kojenců nedávejte rozptýlení (například v podobě světýlka) na stěnu za přebalovák, pokud má dítě stěnu za hlavou. V takovém případě nutíte dítě do velkého záklonu, což je z hlediska správného vývoje špatně.

Osvětlení pro školáky

Motivovat ke zvídavosti můžete i přes osvětlení. Dekorativní a zároveň poučnou funkci mají globusy, které se dají rozsvítit.


dětské osvětlení - svítící glóbus

 

Osvětlení pro teenagery

V dnešní době už asi každý dospívající má v pokoji počítač, a protože pro oči není dobré přecházet z prosvětleného monitoru do okolní tmy, je vhodné mít, jak už jsme zmínili, vždy zapnuté nějaké světlo (stropní, lampičku) a řešením může být také nasvětlení prostor za monitorem. Jednoduše se na zadní stranu monitoru nebo na pracovní stůl přilepí LED pásek. Dokonce už existují i takové, které mají napájení z USB portu počítače. A moderních vychytávek je na trhu více. Některé typy tzv. chytrých svítidel jsou opatřeny Bluetooth reproduktorem nebo existují stolní lampy s lupou.


Osvětlení monitoru LED pásky

 

Jaké osvětlení do dětského pokoje raději neumisťovat?

Už jsme zmínili, že na prvním místě musí být bezpečnost. Zejména u malých dětí, které pořád někde lezou a skáčou, raději nedávejte stojací lampy. Stejně tak nedoporučujeme používání řetězů vánočního osvětlení k dekoraci různých koutků a domečků a to i když je osvětlení napájeno z napájecího adaptéru.


špatné osvětlení do dětského pokoje - řetězy


Nenašli jste v článku odpovědi na svoje otázky? Potřebujete se k osvětlení dětského pokoje ještě něco zeptat? Obraťte se na nás. Jsme specialisty na osvětlení už od roku 1991. Nefungujeme jen „virtuálně“, ale jsme živí lidé, a tak se můžete objednat do našeho světelného studia. Nepotřebujete-li zrovna po stránce osvětlení nic realizovat, ale znáte někoho, kdo výběr svítidel do dětského pokoje právě řeší, budeme rádi, když mu o nás dáte vědět. 

 A na závěr video: Copak ten náš kluk v tom pokoji celý dny asi dělá?