Stropní svítidla
Stropní svítidla jsou nejpoužívanější druh svítidel jak v domácnosti pro osvětlení rodinného domu nebo bytu, ale i v komerční sféře jako jsou kanceláře, prodejny, výrobní prostory, sklady, garáže, hotely a restaurace.
Související kategorie pro stropní svítidla:
LED žárovky do stropních svítidlel
Lustry - závěsná svítidla
Svítidla s čidlem pohybu
Základní rady a informace pro výběr stropních svítidel.
Stropní svítidla vybíráme s ohledem na druh prostoru využití stropních svítidel, kde se podle druhu prostor volí především příkon stropního svítidla, teplota světla stropních svítidel, krytí IP stropních svítidel. Při výběru stropních svítidel je dále třeba vzít v úvahu možnost stmívání stropních svítidel a samozřejmě design stropních svítidel.
- Jaké jsou přednosti LED stropních svítidel?
- Jaký a kdy vybrat design stropního svítidla?
- Která LED stropní svítidla jsou energeticky nejúspornější?
- Jaký a kdy vybrat příkon stropního svítidla?
- Jakou vybrat teplotu světla stropního svítidla?
- Jaké vybrat IP krytí stropního svítidla?
- Jak stmívat stropní svítidla?
1. Jaké jsou přednosti LED stropních svítidel?
- Dlouhá životnost světelného zdroje stropních LED svítidel.
- Vysoká energetická účinnost LED stropních svítidel.
- Široká škála designových stropních svítidel.
- Široká nabídka stmívatelných stropních svítidel.
- Nízká poruchovost stropních LED světel.
- Nízká povrchová teplota stropního svítidla.
2. Jaký a kdy vybrat design stropního svítidla?
Při výběru designu stropního svítidla se řídíme především kontextem stylu interiéru a vlastním vkusem.
Mezi oblíbený design stropních svítidel patří:
3. Která LED stropní svítidla jsou energeticky nejvíce úsporná?
Kdy vybrat stropní svítidlo na LED žárovku která jsou méně účinná a kdy vybrat stropní svítidlo vybavené LED světelným zdrojem? Řada zákazníků požaduje, aby u stropního svítidla mohli v případu poruchy snadno vyměnit světelný zdroj - LED žárovku. Takový požadavek lze považovat za zcela oprávněný. Možnosti žárovkových stropních svítidel jsou zejména po stránce příkonu velmi omezené. Stropní svítidla na žárovku jsou vhodná především na místa, kde nám postačí menší příkon svítidla, jako je chodba, předsíň, schodiště, WC atd. V místnostech s větší plochou, kde potřebujeme současně vyšší hladinu osvětlenosti, jako je kuchyně, dětský pokoj, domácí pracovna doporučujeme stropní světla s intergrovaným LED světelným zdrojem, jejichž účinnost je ve srovnání se žárovkovými stropními svítidly podstatně vyšší. V této souvilsoti zároveň potřebujeme uvést, že poruchovost stropních svítidel s integrovaným LED světelným zdrojem je zcela minimální a obavy z nechtěných závad jsou podle nás zbytečné, což dokládá minimum reklamací stropních svítidel s integrovaným LED světeným zdrojem.
Stropní svítidla na žárovku E27 umožňují snadnou výměnu světleného zdroje, avšak však mají nižší účinnost a příkon daný maximálním příkonem osazené LED žárovky, což bývá cca 10W-15W. Proto jaou žárovková stropní svítidla vhodná zejména pro osvětlení menších prostor, jako je předsíň, chodba, nebo WC.
Stropní svítidla na žárovku E27
LED stropní sítidla s integrovaným LED světelným zdrojem mají ve srovnání se žárovkovými stropními světly vyšší účinnost a nabízí větší příkon vhodný pro osvětlení větších místností, jako je kuchyně, obývací pokoj, ložnice, dětský pokoj, nebo domácí pracovna.
![]() |
4. Jaký vybrat příkon LED stropního svítidla?
Příkon LED stropního svítidla vybíráme především podle účelu svícení v dané místnosti. Pro osvětlení domácnosti nejsou hladiny osvětlenosti jednotlivých prostor závazné. V obývacím pokoji, nebo ložnici usilujeme při výběru stropních svítidel zejména o vytvoření příjemné atmosféry. Na místech kde vykonáváme jakoukoli pracovní činnost, jako je kuchyně, koupelna, dětský pokoj, domácí kancelář, dílna, garáž atd. doporučujeme, aby intenzita světla splňovala hladiny osvětenosti jako je tomu u obdobných komerčních prostor dle ČSN 12464-1 - Světlo a osvětlení – Osvětlení pracovních prostorů – Část 1: Vnitřní pracovní prostory.
Doporučené hladiny osvětlenosti stropních svítidel dle prostor:
Prostor | Doporučená hladina osvětlenosti | Přibližný přepočet na příkon /m2 pro výšku stropu 2,6m | Přibližný přepočet světelného toku/m2 pro výšku stropu 2,6m a účinnost 80lm/W |
Kuchyně | 300-500lx | 6-10W/m2 | 480lm-800lm/m2 |
Koupelna | 200-500lx | 5-10W/m2 | 400lm-800lm/m2 |
Dětský pokoj, domácí pracovna | 300-500lx | 6-10W/m2 | 480lm-800lm/m2 |
Chodba | 100lx | 3W/m2 | 240lm/m2 |
Dílna | 300-500lx | 6-10W/m2 | 480lm-800lm/m2 |
Garáž | 100-300lx | 3-6W/m2 | 240lm-480lm/m2 |
Uvedené přepočty jsou jen orientační a závisí na dalších okolnostech, jako je účinnost stropního svítidla, vyzařovací charakteristice stropních světel, povrchové úpravě stěn a podobně.
5. Jakou vybrat teplotu světla LED stropního svítidla?
Názvosloví a konkrétní hodnoty teploty světla stanovuje ČSN EN 12464-1, článek: 4.6.1 Barevný tón světla, kde se uvádí: Barevný tón světla světelného zdroje se vztahuje k zdánlivé barvě (chromatičnosti) vyzařovaného světla. Ta se kvantifikuje náhradní teplotou chromatičnosti (Tcp).
Tabulka - Skupiny barevného tónu světla světelných zdrojů, dle ČSN EN 12464-1, článek: 4.6.1:
Barevný tón světla | Náhradní teplota chromatičnosti (K) |
Teple bílá - WW (warm white) | do 3.300K |
Neutrální bílá - NW (neutral white) | 3.300 K - 5.300K |
Chladně bílá - CW (cool white) někdy nazýváno "denní bílá" | nad 5.300K |
Nejčastější teploty světla stropních svítidel.
Dále článek této normy uvádí cit: "Volba barevného tónu je záležitostí psychologie, estetiky a toho, co se považuje za přirozené. Volba závisí na úrovni osvětlení, barevné úpravě místnosti a nábytku, klimatickém pásmu a na oblasti použití. V horkých klimatických podmínkách se preferuje chladnější barevný tón, zatímco v chladnějším podnebí se upřednostňuje teplejší barevný tón světla." konec citace. Je však třeba vzít v úvahu i to, že teplota světla se řídí také účelem využití místnosti. Pro vytvoření příjemné atmosféra, jako je obývací pokoj, jídelna, ložnice, chodba je oblíbené teple bílé světlo. V prostorách kde vykonáváme nějakou činnost, kam patří kuchyně, kuchyňská linka, koupelna, šatna, dílna, nebo garáž se používá světlo s neutrální teplotou světla, nejčastějí 4000K. V řadě místností se však druh činnosti prolíná a v takovém případu je dobré vzít v úvahu svítidla s možností nastavení teploty světla.
6. Jaké vybrat IP krytí stropního svítidla?
Provedení IP stropních svítidel v suchých místostech jako je kuchyně, obývací pokoj, ložnice, dětský pokoj, chodba atd. postačí IP20.
V koupelně se krytí stropních svítidel řídí tzv. zónami:
Stropní svítidla do koupelny s krytím nejméně IP43
Stropní svítidla ve zvýšeném krytí například IP44 dopručujeme také v prašné garáži, prašném sklepě, technické místnosti kde je podlahová vpusť například pro vypouštění topného systému atd.
![]() |
7. Jak stmívat LED stropní svítidla?
Pro stmívání stropních svítidel je celá řada možností , kde nejčastější způsoby stmívání stropního sovětlení jsou:
- Stmívání stropních svítidel triakovými stmívači - jedná se o celkem běžný způsob stmívání stropních svítidel vycházející ze žárovkových stmívačů.
- Stmívatelná stropní svítidla STEP - vyp/zap vypínačem
- Digitální stmívání stropních svítidel pomocí sběrnice DALI - Každé svítidlo má svoji adresu a stmívání stropního svítidla probíhá prostřednictvím sběrnice DALI.
- Stropní svítidla stmívatelná dálkovým ovladačem - Jedná se o stropní svítidla, kde součástí balení je dálkový ovladač. Dálkovým ovladačem můžeme stropní svítidla nejen stmívat, ale většinou lze nastavit i CCT teplotu světla v rozsahu teplá bílá 3000K - denní bílá 6000K.
- Stmívatelná chytrá stropní svítidla - Stmívání stropních svítidel probíhá pomocí aplikace v telefonu, nebo lze velmi často nastavit automatické chování stropního svítidla na základu denní doby. Chytrá stropní svítidla lze nejen stmívat, ale většinou lze nastavit i CCT teplotu světla v rozsahu teplá bílá 3000K - denní bílá 6000K podobně jako u svítidel na dálkové ovládání.
Základní druhy stmívatelných LED stropních svítidel.
Stmívání stropních svítidel lze provádět celou řadou způsobů. Při výběru druhu stívání stropních svítidel se řídíme především možnostmi jakým lze dané svítidlo stmívat a možnostmi elektroinstalace, ke které jsou stropní svítidla připojena, především zda lze zařadit stmívač, nebo řídící sběrrnici.
Stropní svítidla stmívatelná triakovými stmívači.
Triakové stmívače pro stropní svítidla patrí k nejstaršímu druhu stmívání stropního osvětlení. Triakové stmívače mohou stmívat jednak svítidla stmívatelná triakovými stmívači a dále stropní svítidla s objímkou E27, do kterých osadíme LED žárovky stmívatelné triakovými stmívači. Při výběru stmívače pro stropní svítidla se řídíme příkonem stropního svítidla, nebo součte příkonů skupiny stropních svítidel, která má triakový stmívač ovládat. Většina stmívačů pro stropní svítidla určených pro montáž do běžné elektroinstalační krabice KU68 má maximální příkon 200W. Pokud se týkaá zapojení, pak vzhledem k tomu, že většina triakových stmívačů pro stropní svítidla je tzv. "dvouvodičová", pak tyto stmívače lze bezproblémově zapojit místo běžného nástěnného vypínače.
A - Ukázka zapojení naástěnného stmívače pro stropní svítidla.
B - Zapojení stmívače s možností ovládání zap/vyp z dalšího místa.
Stropní svítidla stmívatelná triakovým stmívačem:
Stropní svítidla stmívatelná triakovým stmívačem
Stropní svítidla stmívatelná po stupních STEP - vyp/zap vypínačem.
Stropní svítidla stmívatelná po stupních STEP - vyp/zap vypínačem:
Stmívatelná stropní svítidla STEP - vyp/zap vypínačem
Digitálně stmívatelná stropní svítidla systémem DALI.
Digitálně stmívatelná stropní svítidla systémem DALI:
Stropní svítidla stmívatelná DALI
Stropní svítidla stmívatelná dálkovým ovladačem:
Stropní svítidla stmívatelná dálkovým ovladačem
Chytrá stropní svítidla:
Jak na stmívání osvětlení? – Základní přehled kdy, co a proč vybrat, rady, tipy, návod. |
![]() |
Potřebujete poradit s výběrem LED stropních svítidel? Neváhejte nás kontaktovat telefonem, emailem, nebo navštivte naše světelné studio a prodejnu svítidel v Brně. Rádi vám sestavíme řešení na míru. |
![]() |