Jak na orientační osvětlení schodiště? Rady, tipy, návod.
09. 03. 2021
..Aby vaše schodiště nebylo ponuré, ale naopak jste po něm rádi a bezpečně chodili..
- Osvětlení interiérového schodiště - norma
- Stropní svítidla pro celkové osvětlení schodiště
- Automatické osvětlení schodiště
- Kam umístit hlavní osvětlení?
- Osvětlení schodiště plánujte s předstihem
- Ovládání osvětlení schodiště
- Základní druhy osvětlení schodových stupňů
- Osvětlení točitého schodiště
- Noční světla do zásuvky
- Osvětlení na baterie či na solární článek
- Venkovní osvětlení schodiště
Přemýšlíte, jak zajímavě osvětlit schodiště? Ať už máte schodiště rovné, nebo točité, ať už je v samostatné šachtě, nebo součástí obývacího pokoje, určitě doporučujeme instalovat více svítidel – stropní a nástěnná – která ale nesmí oslňovat. Trendem je nyní také orientační osvětlení schodových stupňů a to v podobě LED pásků. A pro pohodlné chození používejte svítidla s čidlem pohybu. Na následujících řádcích jsme problematiku celkového osvětlení schodiště a orientačního osvětlení schodových stupňů rozebrali dopodrobna a na desítkách obrázků si ukážeme, jak si s osvětlením poradit.
Osvětlení interiérového schodiště podle norem
Co nám o osvětlení schodiště říkají normy a co je dobré z nich vzít v úvahu? Při realizaci osvetleni schodiste jde především o zajištění bezpečného pohybu osob na schodišti. Hladiny osvětlení na schodišti se řídí ČSN EN 12464-1, 5.3, Tabulka 5.1 – Komunikační zóny a společné prostory uvnitř budov, která pro schodiště stanovuje hladinu osvětlení 150 lx. To je asi tolik, kolik je pod LED žárovkou příkonu 5 W z výšky cca 2,6 m.
Je nutné použít více svítidel
Pro domácí aplikace, jako jsou rodinné domy a byty, tato norma není závazná. Přesto při realizaci osvětlení schodiště doporučujeme alespoň orientačně z těchto hladin vycházet. Vzhledem k tomu že svítidla pro osvětlení schodových stupňů jsou většinou malého výkonu, pak podmínkám podle uvedené normy většinou nevyhoví především po stránce rovnoměrnosti osvětlení a činitele oslnění a z tohoto pohledu je třeba svítidla pro osvětlení schodových stupňů považovat pouze za dekorativní, orientační a doplňkový prvek a na schodiště instalovat hlavní osvětlení.
Pro celkové osvětlení schodiště se hodí stropní svítidla
Pro obecné základní osvětlení schodiště se používají především běžná světla na strop. Ta mohou být různých tvarů a barev, takže je dobře sladíte se stylem interiéru. Použít jdou také nástěnná svítidla, ale ta se vzhledem k umístění většinou hůře udržují. Na delším nebo rozsáhlejším schodišti se takto instalovaným svítidlům ale asi nevyhnete.
Ukázka základního osvětlení schodiště v rodinném domku pomocí stropního svítidla.
Obecné základní osvětlení lze realizovat pomocí nástěnných designových svítidel, vytvářející zajímavé světelné efekty.
Ukázka realizace základního osvětlení schodiště pomocí designových nástěnných svítidel svítících dolů.
Pro celkové osvětlení především točitého schodiště se někdy realizují zakázkové lustry zavěšené přes více pater. Aby koule nepřišly k „úrazu“, mohou být vyrobeny z plastu.
Základní osvětlení schodiště pomocí přisazených svítidel instalovaných na stěnu doporučujeme aplikovat především v místech, kde je vysoký strop, jako jsou poslední patra budovy a podobně.
I na relativně běžném schodišti může jít o architektonickou čistotu nebo jen o světelný efekt, který lze udělat skrytým nepřímým osvětlením instalovaným do stropu. Realizace je provedena pomocí LED pásků instalovaných na hliníkové profily.
Vhodné je automatické osvětlení schodiště
Na schodištích jak rodinných, tak bytových domů, ale i kancelářských budov, se často instalují svítidla s čidlem pohybu. U svítidel se senzorem pohybu je třeba současně dbát na to, aby svítidla pro osvětlení schodiště byla instalována na místech, kde záběr čidla instalovaného ve svítidle současně dobře zabíral prostor schodiště. Pokud taková možnost není k dispozici, pak použijeme čidla pohybu. Pro úplnost dodáme, že je dobré promyslet koordinaci čidel mezi více patrovými budovami tak, aby se zbytečně nerozsvěcelo osvětlení více pater najednou. Podrobněji jsme problematiku automatického osvětlení rozebrali na našem blogu v článku Pohybová čidla – kompletní průvodce.
Senzory pohybu pro ovládání osvětlení schodiště:
Senzory pohybu pro ovládání osvětlení schodiště
![]() |
Umístění hlavního osvětlení
Podle rozměru a dalších okolností schodiště doporučujeme svítidla instalovat na místa, kde bude možné provádět údržbu a čištění svítidel jen ze žebříku s dobrým přístupem ke svítidlu. Pokud je to možné, tak je neinstalujeme nad rameno schodiště, kde je problematické umístění žebříku, ale raději v místě počátku/konce schodiště a na „točnu“ schodiště.
Orientační osvětlení schodiště plánujte s předstihem
Detail tvoří kvalitu. Již ve fázi projektu a stavby je důležité mít velmi konkrétně jasno jaký přesný typ svítidel pro osvětlení schodiště použijete. U podsvíceného schodiště realizovaného pomocí LED pásků je nutné znát detailní místa vývodů pro kabeláž, umístění napájecích transformátorů, řešení ovládání osvětlení a podobně. Když budete mít vše dobře promyšlení, samotné zapojení osvětlení schodiště bude snazší.
Příprava montážních boxů
Pokud se vám líbí svítidla instalovaná do stěny, pak je dobré svítidla pořídit již ve fázi hrubé stavby, aby montážní boxy pro orientační osvětlení schodiště byly osazeny ještě před omítnutím stěny a nic se dodatečně nesekalo do hotového zdiva. U naprosté většiny orientačních svítidel pro montáž do stěny je montážní box součástí balení. Zda je/není montážní box součástí balení svítidla najdete na našem e-shopu vždy v popisku produktu.
Rozmístění orientačních světel je na vás
Stanovení výšky a počtu svítidel záleží na vašem vkusu. Někomu stačí osvětlit jen první a poslední schod, jiný chce mít podsvětlený každý stupeň. Proto jakékoliv zadání rozmístění svítidel elektrikáři se slovy: „Teď nevím, nachystejte tam něco univerzálního, třeba elektromontážní krabice, které „někam“ dejte podle vašeho uvážení, jste přece odborník,” je chybně. Jen málo kdy má zákazník stejné estetické vnímání jako elektrikář.
Na obrázku vidíte ukázku instalace svítidel zabudovaných ve stěně. Vzhledem k tomu, že se jedná o dodatečně instalované schodiště, pak v tomto případu byla příprava montážních boxů náročná na zaměření tak, aby byla dodržena stejná výška svítidel nad konstrukcí schodiště, ale svítidla zároveň navazovala i na schodové stupně.
Příprava rozvodů napájení orientačních svítidel
Rozvody napájení pro osvětlení schodových stupňů musí být precizně připraveny, aby při finální montáži vše pasovalo jak má a pokud možno bez improvizace při finální montáži.
Ovládání orientačního osvětlení
Ve fázi projektu si doporučujeme vyjasnit způsob ovládání jak orientačního osvětlení schodových stupňů, tak celkového osvětlení schodiště. Zda pouze vypínačem, nebo senzorem pohybu, nebo kombinací obojího a podle jaké logiky tak, aby to fungovalo příjemně a ergonomicky.
Nejběžnější je osvětlení pomocí senzoru pohybu
K nejběžnějším variantám patří ovládání orientačního osvětlení pomocí senzoru pohybu s možností trvalého zapnutí buď vypínačem, nebo automaticky, třeba spínacími hodinami. Ty ve stanovený čas orientační osvětlení automaticky zapnou pro vytvoření atmosféry večerního provozu domu a například po dvaadvacáté hodině pak přepnou na provoz ovládaný senzory pohybu.
Možné je inteligentní osvětlení schodiště
Další možností je doplnit časové spínání i soumrakovým senzorem, tedy k rozsvícení nedojde ve stanovený čas, ale v závislosti na soumraku. K zapojení těchto prvků do ovládání osvětlení schodiště může být důvodem, proč v domě použít tzv. chytrou elektroinstalaci, odborně nazývanou „systémy řízení budov“, jako je KNX, NICO, ENIKA, TECO a řada dalších. V případech, kdy je schodiště součástí například prostoru obývacího pokoje, je třeba senzor pohybu třeba umístit tak, aby běžný pohyb v obývacím pokoji nerozsvěcoval svítidla na schodišti.
Základní druhy osvětlení schodových stupňů v interiéru
1. Vestavná a nástěnná svítidla instalovaná do stěny nebo na stěnu
Patří mezi zákazníky k nejvyhledávanějšímu typu orientačnímu osvětlení schodiště. Dříve se používala především vestavná orientační svítidla do stěny, ale s nástupem LED technologií bylo umožněno vyrobit plochá nástěnná orientační svítidla, která do prostoru schodiště v podstatě nezasahují. Nabídka designu nástěnných není ve srovnání s vestavnými instalovaných do stěny tak široká, na druhou stranu výhodou nástěnných plochých svítidel je to, že před omítkami stěn není nutno předem připravovat montážní box a do místa plánovaného umístění nástěnného svítidla postačí vyvést napájecí kabel.
Orientační světla do stěny - pro montáž pod omítku pomocí zápustného instalačního boxu
Orientační světla do stěny - pro montáž do elektroinstalační krabice KU68
Orientační svítidla do stěny do KU68
Nástěnná orientační svítidla - pro montáž na stěnu, bez zapuštěného instalačního boxu
Nástěnná orientační svítidla na schodiště a na chodbu
Pro úplnost ještě dodáme, že díky LED technologiím a především miniaturizaci napájecího transformátoru je v současnosti naprostá většina jak vestavných, tak nástěnných orientačních svítidel pro chodby a schodiště na 230 V, tedy v naprosté většině případů není nutné připravovat samostatný box pro napájecí trafo, jako tomu bylo v minulosti v případu halogenového osvětlení.
Samostatnou kapitolou vestavných světel do stěny jsou orientační svítidla instalovaná do sádrokartonových příček, která se instalují do příčky na pevno, kde čelní strana je tzv. bezrámečková v rovině sádrokartonu.
Na co se u orientačních svítidel do stěny a na stěnu soustředit?
- Počet orientačních svítidel na schodišti
Vzhledem k tomu, že se jedná o orientační a často jen dekorativní osvětlení, pak počet svítidel závisí zejména na vkusu. Z estetického i funkčního hlediska je nejběžnější instalace jednoho svítidla každé 3 až 4 schody.
Méně je někdy více. V aplikaci rodinného domku s minimalistickou architekturou u rovného netočitého schodiště bohatě postačí umístit orientační osvětlení v oblasti prvního a posledního schodu, aby uživatel měl vizuální přehled o počátku a konci schodiště. Ostatní lze zvládnout tzv. „po paměti“. - Příkon orientačních svítidel na schodišti, nebo na chodbě
Příkon - svítivost orientačního osvětlení závisí především na rozměru schodiště. U bytových aplikací si bohatě vystačíte s příkonem svítidel cca 1 až 3 W. Důležité je, aby světlo směřovalo dolů a chodec nebyl oslňován. - Teplota světla orientačních svítidel
V privátních aplikacích, jak v interiéru, tak exteriéru se u nás nejčastěji používá teplé bílé světlo o hodnotě 2700 až 3000 K. V komerčních a veřejných aplikacích se pak používá teplota 4000 K. Použití teploty světla 6000 K u orientačního osvětlení často působí nepřirozeně. - Index podání barev orientačních svítidel
V případě privátních vnitřních a venkovních aplikací doporučujeme vybírat index podání barvry LED osvětlení Ra 80 a více. Ve veřejném prostoru, jako jsou ulice a parky, postačí index podání barev Ra 70 a více. - Výška orientačního svítidla nad schody, nebo podlahou
Je to čistě esteticky pocitová věc. Pravidlo neexistuje. Malá svítidla bývají umístěna spíše níže, větší horizontální svítidla bývají rozmístěna řidčeji a výš, cca 40 cm nad úrovní schodových stupňů, nebo podlahou na chodbě. - Příprava elektroinstalace pro orientační osvětlení schodiště
Především radíme správně dimenzovat kabeláž. Vedení zbytečně nepředimenzujte. Čím větší průřez kabeláže, tím hůře se s tvrdými vodiči pracuje. Navíc v montážních boxech není zbytečně moc místa pro uložení vodičů a svítidlo by při tvrdém a objemném vedení mohlo být vytlačováno z montážního boxu. - Orientační svítidla pro schodiště do elektromontážní krabice KU68
Řada zákazníků si pro orientační osvětlení schodiště nebo chodby nechá připravit univerzální elektroinstalační krabice KU68 v domnění, že jde o nejběžnější řešení. Opak je pravdou, v sortimentu svítidel do KU68 je menší výběr. Když už jsou ale tyto krabice připraveny, pak doporučujeme, aby byly co nejhlubší. Místa pro kabeláž není nikdy dost.
2. Podsvětlení schodových stupňů pomocí LED pásků instalovaných v hliníkových profilech
Využití LED pásků na schodiště se v současné době těší zvláště u novostaveb velké oblibě. Asi nejtypičtější ukázka osvětlení schodových stupňů je, když je LED pásek zabudovaný ze spodní strany nášlapu. Vizuálně lépe a čistěji vypadá svícení LED pásku v celé délce schodového stupně.
LED pásky pro osvětlení schodiště:
Ukázka realizace podsvětlení schodových stupňů, kdy podsvícení není přes celou délku schodového stupně.
Atraktivní je pohled na osvětlené schodiště z vrchu. Působí bezpečně a čistě.
Vizuálně atraktivní a architektonicky čistá je aplikace LED pásků ve štěrbinách podstupnic schodiště. Pásky jsou osazené na LED profil, které je chrání.
Podsvětlení schodových stupňů je vhodné použít především u schodiště s dlouhými nášlapy a nízkou podstupnicí.
Podsvětlení schodových stupňů LED pásky je efektní u nepravidelného schodiště. Využívá se ve víceúrovňovém prostoru.
Určitě bychom neměli zapomenout zmínit osvětlení hran nášlapů schodiště, které se realizuje pomocí nášlapových hliníkových lišt pro LED pásky. Tento typ osvětlení se používá především v kinosálech, přednáškových a kongresových centrech a dalších prostorách, kde je snížená hladina osvětlení. Velmi často je pak toto orientační osvětlení napájeno ze zdroje nouzového osvětlení, aby při evakuaci prostor bylo schodiště viditelné.
3. LED pásky instalované do zábradlí
Stejně jako podsvětlení schodových stupňů LED pásky je i tento druh osvětlení realizován vždy na zakázku. K základním podmínkám osvětlení schodiště zabudovaného v zábradlí patří, aby difuzor v madle dlouhodobě dobře odolával používání zábradlí.
Je-li řemeslná práce precizní, výsledek vypadá efektně a po světelné stránce dobře slouží účelu.
Ukázka realizace osvětlení schodiště instalovaného v zábradlí, které vede do sklepa, nebo památkově chráněných podzemních prostor, jako jsou kasematy, jeskyně atd. V těchto případech by instalace rozvodů elektroinstalace a montáž svítidel na stěnu znamenala nutnost sekat do zdiva.
Naopak při průchodu více osob současně třeba v jeskyních, kasematech nebo na schodišti vinného sklepu může absence orientačního osvětlení pro návštěvníky snižovat bezpečnost pohybu v daném prostoru.
![]() |
4. Světla umístěná v nášlapech schodiště
Toto řešení, k němuž se používají zemní svítidla, nebývá moc často vidět. Smysl má asi jen v případech, kdy chceme na stěně vytvořit světelný efekt či zvýraznit architekturu. Po ostatních stránkách toto řešení spíše oslňuje, je náročnější na přípravu elektroinstalace na rozdíl od rozvodů ve stěně.
Pochozí svítidla musí být v rovině nášlapu
V interiérech lze využít tzv. podlahová svítidla, která jsou konstruována pro pochozí zátěž. Vzhledem k tomu, že hrozí uklouznutí po skle zemního svítidla, pak instalaci doporučujeme na okraj schodiště mimo pochozí koridor, kde chodec běžně nešlape. Dále doporučujeme, aby povrch zemního svítidla byl instalován v rovině nášlapu a rámeček nevystupoval nad schodový stupeň. K tomuto účelu existují zemní svítidla, kde sklo je v rovině povrchu podlahy, nebo se tzv. „rámečkové“ zemní svítidlo zafrézuje do dlažby tak, aby horní plocha byla v rovině povrchu podlahy.
Zemní svítidla v nášlapech schodiště:
Zemní svítidla v nášlapech schodiště
- LED pásky na nášlapech schodiště
Vizuálně působivou variantou je řešení orientačního osvětlení v nášlapech schodiště pomocí LED pásků instalovaných v hliníkových profilech. Při realizaci takového řešení však doporučujeme vybrat LED pásky s malou dělitelností modulu, např.: 9,96 mm a současně s vysokou hustotou LED čipů, aby světlo svítilo kontinuálně. Montáž vyžaduje precizní práci montéra s důrazem na detail, zejména v místech návaznosti nášlapu a podstupnice.
Specifika osvětlení točitého schodiště
Jedná-li se o svítidla zabudovaná ve stěně, pak se na točité schodiště hodí především tzv. minisvítidla, nebo svítidla úzkého provedení na výšku, jejichž provedení, se lépe vypořádá s obloukem schodiště.
Na obrázku vidíte ukázku realizace pomocí orientačních minisvítidel zabudovaných ve stěně. Ta lépe navazují na rádius stěny točitého schodiště. Řešení je decentní, nenápadné a funkční.
Další možností jsou orientační svítidla úzkého provedení instalovaného na výšku. Aplikace úzkého štěrbinového svítidla navazující na schodový stupeň vytváří zajímavé světelné efekty na schodových stupních.
Ukázka další aplikace orientačních minisvítidel na točitém schodišti vedoucím do sklepení.
Efektní a čisté řešení točitého schodiště skryté v prostoru mezi schodištěm a obvodovou stěnou je zhotovené pomocí diodových pásků instalovaných v hliníkových profilech pro LED pásky.
Pro otevřená točitá schodiště se velmi dobře hodí podsvětlené schodové stupně, realizované pomocí LED pásků instalovaných v hliníkových profilech.
Praktická jsou noční světla do zásuvky
Není-li zbudována příprava pro orientační osvětlení schodů, lze použít noční orientační osvětlení do zásuvky 230 V. Tato svítidla se dělí podle způsobu rozsvícení. Nejjednodušší je vypínač, který vypnete ručně. Další možností je rozsvícení pomocí soumrakového senzoru. Nejžádanější variantou je noční orientační osvětlení do zásuvky 230 V vybavené senzorem pohybu a současně soumrakovým senzorem. Světlo se pak automaticky rozsvítí pouze pokud je tma s současně je v zorném poli čidla zaznamenán pohyb.
Existuje i orientační osvětlení na baterie nebo solární článek
Někdy vznikne temný kout, který je vhodné osvítit a nemáme zbudovanou přípravu elektroinstalace. Tam, kde pro orientační osvětlení nemáme zbudován přívod napájení 230V a nebo jen zásuvku 230V, můžeme použít noční orientační osvětlení, které je napájené z baterií nebo solárního článku. Použití solárního článku lze samozřejmě aplikovat jen pokud je na místo ve dne přístup denního světla.
Venkovní osvětlení schodiště
Osvětlení venkovních schodišť se řídí téměř stejnými pravidly jako u interiéru, opět platí, aby svítilo dolů, aby co nejméně oslňovalo. Nezapomeňte ale, že venkovní svítidla musí být z důvodu vystavení vnějšímu podnebí chráněna před vniknutím vody a pevných předmětů, což znamená minimálně krytí IP44. A pokud se jedná o svítidla ve veřejném prostoru, jako jsou nákupní centra, nádraží a další veřejné prostory, kde hrozí nešetrné zacházení nebo vandalismus, musí být hodně odolná proti mechanickému poškození. Mechanická odolnost svítidel je stanovena indexem IK, které má hodnotu 1-10, kde IK10 znamená nejvyšší mechanickou odolnost.
Základní druhy osvětlení schodových stupňů v exteriéru
1. Venkovní nástěnná svítidla
I v exteriéru jsou oblíbená venkovní nástěnná svítidla, která bývají přisazená nebo zapuštěná do stěny. Vzdálenost mezi svítidly bývá obvykle 1 až 3 m, příkon doporučujeme cca 6 až 15 W.
Použijeme-li výkonnější svítidla a schodiště jsou krátká, pak postačí svítit jen v oblasti chodníku. Celkový dojem pak ve večerních hodinách podtrhuje architekturu budovy.
Ukázka realizace venkovního vestavného osvětlení schodiště dotváří celkový dojem z exteriéru budovy.
Na obrázcích vidíte ukázky realizace obdélníkových orientačních svítidel většího rozměru, která se rozmísťují ve větších vzdálenostech.
Orientační svítidla mohou být i na každém stupni.
Ukázka osvětlení venkovního točitého schodiště.
2. LED pásky
Orientační osvětlení schodových stupňů lze řešit i poměrně jednoduchým způsobem a to instalací LED pásků pod nosná ramena schodiště.
Podsvětlení schodových stupňů je vhodné také pro velmi široká schodiště, čímž se zvýrazní šířka a architektura schodiště. Takto realizované osvětlení schodiště pak nemá temná zákoutí.
Ukázka realizace podsvětlení stupňů – sedáků v hlediště venkovního divadla.
Ukázka podsvětlení širokého schodiště pomocí krátkého úseku podsvětlení.
LED pásky mohou být i po stranách schodiště. K takové realizaci lze použít vestavný hliníkový profil pro LED pásky s asymetrickým vyzařováním.
3. Světla umístěná v čele schodového stupně – podstupnici
Jedná se o velmi používané řešení, především v exteriérech a dále jako orientační osvětlení většího schodiště. Aby světlo méně oslňovalo, doporučujeme vybírat svítidla zabudovaná v podstupnici svítící dolů, nebo se žaluzií. Clonící žaluzie současně svítidlo chrání proti poškození vlivem kopnutí do svítidla.
Orientační osvětlení na terase rodinného domu zvyšuje bezpečí při pohybu kolem domu a vytváří příjemnou atmosféru celého prostoru.
Na větším schodišti můžeme použít více svítidel instalovaných v podstupnici.
A na větším ještě víc.
A ještě větší. V tomto případě jsou svítidla pro osvětlení schodiště využita pro osvětlení venkovního hlediště.
4. Světla umístěná v nášlapech
Toto řešení se používá pro zvýraznění architektury budovy, na obrázku je kromě schodů osvícen i sloup.
5. Osvětlení v zábradlí
Realizace osvětlení v zábradlí pomocí LED pásků může být východiskem pro osvětlení širokého schodiště, kde nechceme, nebo nemůžeme instalovat stožáry veřejného osvětlení.
Ukázka osvětlení schodiště instalovaném ve středovém madlu schodiště.
5. Sloupková svítidla
Na obrázku vidíte přechod mezi orientačním a základním osvětlením schodiště pomocí sloupkových svítidel. Podle výšky sloupkového svítidla, můžete volit rozestupy. Obzvláště se v těchto případech mohou hodit sloupková svítidla s možností nastavení směru svícení na schodiště.
Sloupková svítidla pro osvětlení schodiště:
Závěrem. Základní pravidlo správného lampičkáře zní: Nejlepší světlo je takové, jehož zdroj není vidět… Za nejpovedenější realizace lze považovat ty, u kterých nejsou vidět svítidla a přesto je potřebný prostor osvětlen.
![]() |
A na závěr se rozloučíme stylově – písničkou Po schodoch.