Jak na správné osvětlení kuchyňské linky

01. 12. 2021


osvětlení kuchyňské linky


Že je potřeba na vaření dobře vidět, o tom není pochyb. Ale správně zvolené světlo umí kuchyňskou linku povznést i designově. Podívejte se z jakých typů svítidel vybírat a čemu se raději vyhnout.

 

Základní rady pro při výběru světla pod kuchyňskou linku

  • Světlo kuchyňskou linku výrazně ovlivňuje, to ale neznamená, že by mělo být na pohled viditelné. Naopak, na rozdíl třeba od kuchyňského lustru, který může být dominantním prvkem interiéru, u osvětlení kuchyňské linky je žádoucí, když má minimalistické  rozměry. Nejen že tak neruší celkový vzhled linky, ale také nepřekáží při práci.
  • Hladinu osvětlení na pracovní desce doporučujeme alespoň 500 lx, ale určitě neuděláte chybu, pokud bude světlo ještě intenzivnější, např. 1000 lx. (Pro porovnání – úroveň denního osvětlení, na které je oko zvyklé, se ve venkovních prostorách pohybuje mezi 20 000 lx  při zatažené obloze až po 100 000 lx  při jasném slunečním dnu, takže i úroveň osvětlení 1000 lx je pro lidské oko stále na spodních hodnotách pro výkon činnosti s potřebou zrakového soustředění.)
  • Důležité je, aby světlo bylo na kuchyňské lince rovnoměrně rozloženo po celé ploše a beze stínů.
  • Doporučená teplota světla pro podlinková svítidla je neutrální bílá (4000 K), ale je potřeba dodat, že barva světla je dost individuální záležitost a záleží i na stylu kuchyně. Obecně se častěji do rustikálních kuchyní volí teplá bílá barva (je mírně nažloutlá) a do moderních zase denní nebo studená (jasnější bílé světlo je žádoucí především pro linky v tmavých barvách).
  • Ideální je, aby při pohledu od jídelního stolu a pohovky v obývacím pokoji (v případě „obyvákokuchyně“) nedocházelo k oslnění.


Osvětlení linky

 

Zářivky pod kuchyňskou linku už jsou out, vedou LED pásky

V minulosti si pod kuchyňskou linku lidé nejčastěji dávali zářivkové trubice. Jde o levné a výkonné osvětlení, ale jejich výrobu už výrobci vzhledem k tlaku na úsporu energií ukončili, a tak se nyní běžně používá LED osvětlení. To nejen že při stejné intenzitě světla spotřebuje méně elektřiny, ale také se okamžitě rozsvítí na plný svit a vypadá i pěkněji.

A jaké konkrétní LED osvětlení bychom k osvětlení pracovní desky doporučili? Rozhodně LED pásky. Mají nejmenší rozměry, osvítí plochu rovnoměrně, můžete je (v případě, že koupíte vhodný typ) stmívat nebo u nich měnit barvu světla.


Osvětlení linky led pásky

 

Jaký LED pásek pod kuchyňskou linku zvolit?

Především je potřeba, aby pásek dával dostatečně intenzivní světlo, vhodný je výkon 12 W/m a více. Při těchto výkonech už je nutné pásek chladit – používají se pro to hliníkové profily pro LED pásky, které jsou k dispozici v různých šířkách. Díky chlazení prodlužujete životnost pásku, navíc osvětlení v profilu vypadá lépe.

Pokud se dělá kuchyňská linka na zakázku, běžně se používají vestavné hliníkové profily, které tvoří s nábytkem rovinu. V případech, kdy se instalace provádí dodatečně, instalují se na povrch přisazené profily. V obou variantách se napájecí zdroj pro LED pásky většinou umísťuje do vnitřního prostoru skříňky.

Podrobnější informace o výběru LED pásku včetně návodu na montáž svépomocí najdete na našem blogu v článku LED pásky: jak na výběr, instalaci a zapojení.


Osvětlení kuch. linky led pásky


LED pásky se dnes používají v kuchyni také k dekoračnímu osvětlení horních ploch skříněk nebo soklu.

Dekorační osvětlení linky

 

Vhodné jsou i LED trubice

I když jsou dnes LED pásky pod linku používány nejčastěji, určitě to neznamená, že jsou jedinou možností. Vhodné jsou i LED trubice, které vzhledově nahrazují dřívější zářivková svítidla. Většinou se připojí přímo na 230 V a napájecí zdroj je uvnitř, případně mají externí napájecí adaptér. K dispozici jsou LED svítidla, která se dají spojovat do řady.

Bodová svítidla pro osvětlení kuchyňské linky spíše nedoporučujeme, respektive musí jich být hodně, aby plocha byla osvětlena opravdu rovnoměrně.


Osvětlení kuch. linky bodovky

 

Jak na osvětlení pracovní desky bez horních skříněk?

Pokud máte linku u okna nebo pracovní plochu na ostrůvku a nemáte tedy možnost mít osvětlení ze spodní strany horních skříněk, jsou dobrým řešením tzv. buňková svítidla s potlačením činitele oslnění. Ta světlo nerozptylují do prostoru, ale svítí jen do pracovního prostoru pod sebou. Jsou k dispozici v přisazené, vestavné, nebo závěsné verzi.

Buňková svítidla s potlačeným UGR<19 oceníte zejména v oblíbených případech komplexního prostoru (spojená kuchyň, jídelna a obývací pokoj), kdy tak nedojde k narušení světelné atmosféry a tím k oslnění.


Osvětlení kuchyně bez horních skříněk

Buňková světla v kuchyni

Buňková světla kuchyň

 

Ovládání podlinkových světel

Základem je, aby ovládání bylo ergonomické, ideálně tedy na obou stranách kuchyňské linky, abyste při zapnutí/vypnutí zbytečně nemuseli přecházet na jiný konec kuchyňské linky. V případech, kdy elektroinstalace takto není zbudována, se nabízí použití bezdrátového ovládání například systémem TUYA a vypínače mohou být umístěny na libovolném místě. Životnost baterie v bezdrátových vypínačích bývá několik let.

Samozřejmě lze světla pod linkou ovládat i dotykem nebo mávnutím rukou, ale z naší zkušenosti jsou vypínače nejlepším řešením.

 

Chytré osvětlení pro příjemnější život

Protože kuchyň je z celé domácnosti nejvíce využívaná, je dobré pamatovat i na noční osvětlení. Pohodlné je, když je světlo spínané senzorem pohybu a může být navíc řízeno systémem TUYA na základě tzv. denního biorytmu, kde v noci místo neutrální bílé barvy svítí světlo teplou bílou barvou a třeba jen na  20 % intenzity.  


chytré osvětlení kuchyňské linky

 

Potřebuje světlo pod kuchyňskou linku vyšší IP krytí?

Osvětlení má být v první řadě bezpečné a tak nezapomeňte, že v oblasti nad dřezem je pro LED svítidla na 230 V vyžadováno zvýšené krytí (např. IP44). „Pokud použijete LED pásek do kuchyně napájený ze zdroje malého napětí 12 V či 24 V, přičemž napájecí zdroj pro tyto LED pásky je umístěn mimo oblast umývacího prostoru, pak zvýšené krytí vyžadováno není. Pokud by teoreticky mohlo dojít k přímému kontaktu LED pásku s vodou v dřezu, pak se napájecí zdroj malého napětí použije v provedení SELV,“ radí Ludvík Málek z e-shopu e-light.cz.


osvětlení linky2

 

Věříme, že nyní už se vám kuchyňské světlo pod linku bude vybírat snadněji. Pokud byste ale přece jen měli ještě nějaké dotazy, napište nebo zavolejte, rádi vám poradíme.