Jak na osvětlení podkroví, nebo půdního bytu se šikmými stropy? Rady, tipy, návod.

25. 03. 2024


LED pásky

Kolejnicový systém osvětlení

 

Jak na osvětlení podkroví se šikmými stropy?

 

Osvětlení podkroví

 

Osvětlení podkroví či půdního bytu se šikmými stropy je pro mnoho stavebníků poměrně neoblíbené téma, které se většinou odkládá až do krajnosti s tím, že se to "pak nějak vyřeší". Jakékoli úpravy elektroinstalace jsou však po zhotovení izolací, parozábran a sádrokartonového záklopu velmi obtížně realizovatelné. Proto určitě doporučujeme velmi pečlivé a včasné zamyšlení nad tím, jak vlastně daný prostor budeme používat a jakou světelnou pohodu v daném prostoru půdního bytu, či podkroví chceme vytvořit. Stejně tak je důležité jak bude osvětlení v podkroví ovládáno. Jedná-li se o osvětlení podkroví využívané pro účel bydlení, pak v případu společného porostoru jako je světlo do kuchyně, světlo nad jídelní stůl, světlo do obýváku rozhodně neuděláme chybu, pokud se bude jednat o kombinaci nepřímého osvětlení v současnosti obvykle realizovaného pomocí LED pásků instalovaných na hliníkový lišty na LED pásky, umístěné v sádrokartonové kapse, nebo na kleštinách krovu pomocí kterého dosáhneme plošné, měkké ateliérové osvětlení: Atmosféru podkrovního prostoru rovněž dobře vyřeší lištová světla, bodová světla nebo bodovky do sádrokartonu vytvářející dynamiku osvětlení a v neposlední řadě bychom neměli zapomenout na stojací lampy a stolní lampy, jež sehrávají významný podíl na vytvoření pocitu útulnosti daného prostoru.

 

LED pásky pro osvětlení podkroví

LED pásky pro osvětlení podkroví

LED pásky pro osvětlení podkroví

 

Podívejme se však na téma osvětlení podkroví komplexněji včetně uvedení příkladů jednotlivých druhů osvětlení.

 

Obsah:

 1. Jaké druhy osvětlení lze použít pro osvětlení podkroví, nebo půdního bytu?
 2. Na co při přípravě elektroinstace v podkroví nebo půdního bytu nezapomenout?
 3. Jaké jsou zásady pro montáž svítidel v podkroví do hořlavých stropů?

 

1. Jaké druhy osvětlení lze použít pro osvětlení podkroví, nebo půdního bytu?

Obecně lze říci, že pro osvětlení podkroví, nebo půdního bytu lze použít téměř jakákoli svítidla. Hlavní překážkou či hlediskem pro instalaci v podkroví bývá vhodnost instalace svítidel na šikmé, nebo úzké plochy tak, aby světlo po instalaci vypadalo vizuálně přijatelně, v protoru nepřekáželo, neoslňovalo a samozřejmě bylo do šikmých stropů dostatečně připevněno a neupadlo.

 

1.1 Rady a doporučení pro osvětlení podkroví pomocí LED pásků.

 

Chceme-li si s osvětlením podkrovních pokojů "vyhrát" tak, aby osvětlení podkroví vypadalo zajímavě, pak se jako první nabízí osvětlení podkroví pomocí LED pásků uložených v sádrokartonové kapse, nebo na kleštiny, či hambálky.  Pomocí LED pásků lze vyřešit osvětlení poměrně velkých ploch. Nepřímé osvětlení vzbuzuje dojem měkkého ateliérového osvětlení a proto je pro osvětlení podkroví nepřímé osvětlení velmi vhodné.

 

Základní doporučení pro instalaci LED pásků pro nepřímé osvětlení podkroví:

 • Příkon LED pásku pro montáž do sádrokartonové kapsy doporučujeme nejméně 18W/m délky LED pásku, protože osvětlení je nepřímé - odrazem od okolních ploch a dochází tak k poměrně velké ztrátě na intenzitě odraženého, nepřímého světla.
 • Pro vytvoření potřebné atmosféry doporučujeme, aby osvětlení instalované do sádrokartonové kapsy či na kleštinách bylo stmívatelné.
 • Napájecí zdroj a řízení stmívání instalujeme na místa, kde vizuálně neruší a kam bude v budoucnu přístup pro případnou opravu.
 • Vlastní rozmístění sádrokartonovvých kapes pro LED pásky plánujeme tak, aby vlastní LED pásky nebyly z podlahy, nebo případné zvýšené podesty vidět a nedocházelo tak k oslnění.

 

Z jakých komponentů se nepřímé osvětlení instalované v sádrokartonové kapse realizuje? 

Základem jsou LED pásky, které se nalepí na hliníkový LED profil. Tento LED profil slouží jako chladič a zároveň drží tvar LED pásku v sádrokartonové kapse. Dále se používají LED ovladače. Pro ovládání jednobarevného LED pásku lze používat jednoduché stmívače určené pro LED pásky. Barevné LED pásky jsou ovládány pomocí RGB ovladačů. Asi nejpraktičtější je použití kombinace bíle svítících LED pásků které prostor osvětlí při běžném večerním provozu a RGB barevného osvětlení, pomocí kterého nastavíme večerní atmosféru. Je-li sestava LED osvětlení většího příkonu, pak se používají tzv. LED zesilovače - opakovače. Jako poslední komponentu potřebujeme napájecí zdroj pro LED pásky.  

 

LED pásky pro osvětlení podkroví.

Příkon bíle svítících LED pásků doporučujeme alespoň 18W/m. V případu osvětlení bytových prostor se používají LED pásky s teple bílým světlem, nejčastěji 3000K. 

 

Bíle svítící LED pásky pro osvětlení podkroví:

LED pásky pro osvětlení podkroví

 

Bíle svítící LED pásky s možností nastavení CCT teploty světla.

Pro osvětlení podkroví jsou vhodné i bíle svítící LED pásky s možností nastavení teploty světla označované jako CCT LED pásky. Teplotu světla CCT LED pásků lze obvykle nastavit v rozsahu od teplá bílá 3000K, přes neutrální teplotu světla 4000K, až po denní bílé světlo 6000K.

 

Bíle svítící LED pásky s možností nastavení CCT teploty světla:

Bíle svítící LED pásky s možností nastavení CCT teploty světla

 

Bíle a barevně svítící LED pásky RGBW

Tam, kde potřebujeme jak bílé osvětlení, tak náladové barevné osvětlení, se používají bíle a barevně svítící LED pásky označované RGBW. Ovládání lze provádět buď pomocí dálkového ručního, nebo nástěnného ovladače, nebo mobilním telefonem.

 

Bíle a barevně svítící LED pásky RGBW:

Bíle a barevně svítící LED pásky RGBW

 

Hliníkové profily pro instalaci LED pásků.

Hliníkové LED profily slouží jednak k chlazení LED pásků a dále je použitím LED profilu vyřešeno uložení a držení tvaru LED pásku, který na šikmých plochách může "ujíždět" ze své polohy vlivem gravitace .

 

LED profil

Ukázka řešení LED osvětlení v sádrokartonové kapse.

 

Hliníkové profily pro instalaci LED pásků:

Hliníkové LED profily

 

LED ovladače pro stmívání a řízení LED pásků.

LED ovladače umožňují rozsvícení/zhasnutí, stmívání, nastavení teploty světla, nebo řízení barevného RGB, nebo RGBW, nebo RGBW CCT osvětlení.

 

LED ovladače pro stmívání a řízení LED pásků:

LED ovladače pro stmívání a řízení LED pásků

 

Napájecí zdroje pro LED pásky:

Napájecí zdroje pro LED pásky

 

LED pásky - jak na výběr, instalaci a zapojení? Rady, tipy, návod.

Montáž LED pásků návod

 

 

 

1.2 Rady, tipy a doporučení pro osvětlení podkroví pomocí kolejnicových bodových svítidel.

 

Svítidla do napájecí lišty pro osvětlení podkroví

 

Lištová, kolejnicová svítidla poskytují asi největší flexibilitu při realizaci osvětlení podkroví. Základem je hliníková napájecí lišta, ve které je rozvod napájení. Do této lišty (kolejnice) se zacvaknou svítidla, která lze umístit na libovolné místo napájecí lišty. Napájecí lišta může být instalována buď přímo na strop, nebo ji lze zavěsit na lanka.

 

 

Jaké jsou výhody tříokruhového napájecího lištového systém pro osvětlení podkroví?

 • Tříokruhový napájecí lištový systém umožňuje ovládat tři na sobě nezávislé okruhy osvětlení. Toto oceníme především v propojeném prostoru kuchyně, jídelny a obývacího pokoje, kde z jednoho tříokruhového napájecího kabelu můžeme vyřešit osvětlení celého společného prostoru.  
 • Díky univerzálnosti tříokruhových lišt, je dispozici je nejširší nabídka svítidel.
 • Svítidla připojená do napájecí lišty, lze kdykoli snadno přemístit na jiné místo bez zásahu do elektroinstalace. Svítidla do napájecí lišty se pouze odjistí z napájecí kolejnice a přemístí se na jiné místo.
 • Do tříokruhové napájecí lišty lze pomocí speciálních příchytek a napájecího adaptéru připojit i lustry a další svítidla, jako jsou lineární svítidla z hliníkových profilů a podobně.

 

Kolejnicová bodová svítidla tříokruhové do napájecí lišty

Pro osvětlení v domácnosti většinou postačí bodová kolejnicová svítidla do lišty s příkonem 5-15W. 

 

Kolejnicová bodová svítidla tříokruhové do napájecí lišty:

Kolejnicová svítidla do lišty

 

Tříokruhové napájecí lišty

Pro napájení lištových svítidel se používají napájecí lišty.  Tříokruhový napájecí systém Nordic Aluminium poskytuje nejširší nabídku kolejnicových, lištových svítidel, která lze v řadě případů stmívat, u dalších typů lze měnit vyzařovací úhel světla, popřípadě jsou dodávána v tzv chytrém provedení s možností změny teploty světla, které může být ovládáno pomocí mobilního telefonu.

 

 Tříokruhové napájecí lišty Nordic Aluminium

Lišty pro kolejnicová světla

 

Jak vybrat kolejnicové svítidlo do napájecí lišty? Kompletní průvodce, rady a tipy.

Návod jak vybrat osvětlení ložnice?

 

1.3 Rady, tipy a doporučení pro osvětlení podkroví pomocí bodových svítidel.

Zejména v případu menších instalací - tam, kde není potřebné instalovat lištový systém a také v případu, kdy napájecí kabel je v podkroví "na správném místě", samozřejmě použijeme běžná přisazená bodová svítidla.

 

Bodová svítidla pro osvětlení podkroví:

Bodová svítidla

 

Kdy a proč se rozhodnout zda použít lištová kolejnicová svítidla a kdy jen stropní bodová svítidla?

Ikdyž se běžná bodovka přisazená na strop jeví jako ekonomické řešení pro osvětlení podkroví, ne vždy se musí tzv. "vyplatit". Přisazené bodovky v naprosté většině případů jsou pro LED žárovky GU10 s příkonem max. 10W (max cca 1000lm). Především v případech, kdy se jedná o podkroví s vysokou světlostí prostoru nemusí příkon LED žárovek GU10 pro osvětlení stačit a to ani když použijeme přisazené bodovky např 4x10W GU10. Lištová kolejnicová svítidla jsou vhodná především pro větší instalace a proto nabízí i poměrně slušný rozsah příkonu svítidel, které zajistí dostatečné osvětlení podkrovního prostoru s vyšší světlostí prostoru. 

 

1.4 Rady, tipy a doporučení pro osvětlení podkroví pomocí podhledových světel.

Podhledová, bodová svítidla vytvářejí snad vždy útulnou, intimní atmosféru a proto patří k oblíbenému osvětlení podkroví. Minimalistický vzhled podhledových světel působí kompaktně a nadčasově. 

 

Podhledová svítidla s velkým úhlem vyklopení do šikmých stropů:

Při instalaci svítidel do šikmých stropů doporučujeme použití vestavnýc svítidel s vělkým úhlem vyklopení, aby se tak kompenzoval sklon šikmého stropu.

 

Podhledová svítidla s velkým úhlem vyklopení:

Podhledová svítidla s velkým úhlem vyklopení

 

Podhledová svítidla.

Tam, kde stropy podkroví jsou horizontální, nebo jen mírně sešikmené, lze použít běžná nevýklopná, nebo výklopná podhledová bodová svítidla. Při instalaci svítidel do šikmé plochy vždy dbáme na to, aby svítidla svítidla byla umístěna tak, aby neoslňovala.

 

Podhledová svítidla:

Podhledová svítidla

 

LED panely pro osvětlení podkroví.

Pro osvětlení podkroví se samozřejmě velmi dobře hodí i LED panely. Vzhledem k plošné vyzařovací charakteristice LED panelů, pak jejich instalaci doporučujeme především na horizontální, nebo jen mírně sešikmené podkrovní stropy, jinak bude velmi pravděpodobně docházet k nežádoucímu oslnění. LED panely jsou k dispozici v podhledovém provedení (pro zabudování do sádrokartonového stropu), dále v přisazeném provedení, kdy se instalují na povrch a v závěsném provedení, nejčastěji na ocelovém lanku.

 

LED panely do podkroví:

LED panely

 

1.5 Rady, tipy a doporučení pro osvětlení podkroví pomocí stropních svítidel.

Běžná stropní svítidla doporučujeme v podkroví instalovat na horizontální, nebo jen mírně sešikmené plochy, aby nedocházelo k oslnění.

 

Stropní svítidla do podkroví:

Stropní svítidla

 

Pro osvětlení podkroví jsou rovněž velmi vodná svítidla na dálkové ovládání, která lze stmívat, nastavovat teplotu světla CCT, popřípadě mají možnost náladového, barevného RGB osvětlení.

 

Svítidla na dálkové ovládání:

Svítidla na dálkové ovládání

 

Svítidla z hliníkových profilů pro osvětlení podkroví.

Pokud potřebujeme daný prostor osvětlit výkonným plošným osvětlením, pak lze použít svítidla z hliníkových profilů, která se buď přisadí na horizontální povrch, nebo tato svítidla lze zavěsit na lankový závěs.

 

Svítidla z hliníkových profilů pro osvětlení podkroví:

Svítidla z hliníkových profilů

 

1.6 Rady, tipy a doporučení pro osvětlení podkroví pomocí lustrů.

Lustr v podkroví

 

Lustr patří k základnímu druhu osvětlení v domácnosti, kde sehrávají roli jak funkčí, t.j. vlastní osvětlení, tak estetickou.  Aby mohl obě funkce plnit i v případu podkroví, je opět třeba předem pečlivě plánovat umístění lustru tak, aby dojem spíše nepokazil, kde hlavním problémem bývá kotvení lustru do šikmého stropu. Proto vybíráme lustry, které mají malý průměr stropního uchycení.

Lustry pro osvětlení podkroví:

Lustry

 

1.7 Rady, tipy a doporučení pro osvětlení podkroví pomocí stojacích lamp.

Výhodou stojací lamy je možnost umístění osvětlení i na místa, kde by se pevně instalované osvětlení komplikovaně instalovalo. Další předností stojacích lamp je to, že vždy navodí atmosféru prostoru. Proto by staoací lampa neměla při osvětlení půdního bytu, či podkroví chybět.

Stojací lampy pro osvětlení podkroví:

Stojací lampy

 

Jak v podkroví vyřešit napájení svítidla, kde napájecí kabel nemá správné místo pro instalaci svítidla?

Ne vždy se především v prostorách se šikmými stropy podaří napájecí kabel umístit na ideální místo a pak musíme improvizovat. Aby výsledek vypadal co nejvíce přirozeně lze použít různé příchytky a závěsná lanka, které lze velmi dobře použít pro přívod napájecího kabelu k lustru.

 

Stropní příchytky pro kabel závěsného svítidla:

Stropní příchytky, krytky kabelu a závěsná lanka, pro závěsná svítidla

 

Potřebujeme-li improvizovat, pak lze samozřejmě provést připojení pomocí transparentních a dalších typů kabelů, která se používají pro napájení lustrů a dalších svítidel

Závěsné a napájecí kabely pro osvětlení podkroví

 

2. Na co při přípravě elektroinstace v podkroví nebo půdního bytu nezapomenout?

Vzhledem k tomu, že elektroinstalace v podkroví je většinou vedena v sádrokartonových stropech vyplněných tepelnou izolací, pak doporučujeme přípravu kabeláže na základu přesného plánku rozmístění interiéru, protože jakákoli změna je v sádrokartonových strpech vyplněných izolační rohoží komplikovaná a viditelná. Pokud plánujete použití stolních či stojacích lamp, pak doporučujeme u vstupu do místnosti zřídit pozice pro vypínané zásuvky, kterými budou stolní a stojací lampy ovládány.

 

elektroinstalace v podkroví

 

 

3. Jaké jsou zásady pro montáž svítidel v podkroví do hořlavých látek?

Při instalaci podhledových svítidel, která mohou být v podhledu zakryta tzv. "izolační rohoží" se nutno vytvořit box, který veškeré izolace od svítidla oddálí. Instalace podhledových svítidel musí splňovat podmínky ČSN 33 2312 - Elektrická zařízení v hořlavých látkách a na nich, v platném znění.

Elektroinstalace v podkroví