Podhledová svítidla

Venkovní podhledová svítidla Bodová svítidla

Podhledové LED panely Stropní LED panely Dřevěný LED panel LED panel UGR<19  s potlačením oslnění Stmívatelné LED panely Backlight LED panely Montážní rám pro LED panel

Podhledová svítidla - Stropní vestavná svítidla

Podhledová světla jsou typem osvětlení, které se nachází instalováno v sádrokartonovém, nebo kazetovém stropu a slouží k přímému osvětlení místnosti. Světla do podhledu jsou velmi oblíbená v moderním designu interiéru, díky svému minimalistickému, kompaktnímu vzhledu a schopnosti osvětlit místnost rovnoměrně. Podhledová světla se nejčastěji používají jako osvětlení ložnicesvětla do obýváku, osvětlení kuchyněosvětlení nad jídelní stůlosvětlení dětského pokojeosvětlení pracovnyosvětlení chodbyosvětlení do koupelny

Podhledová LED světla.

Podhledová svítidla

Podhledová svítidla do sádrokartonu jsou populární prvek v moderním designu interiéru. Jsou to svítidla, která jsou umístěna ve stropu a směřují světlo dolů. Tento druh světel se často používá pro osvětlení obývacího pokoje, osvětlení ložnice a dalších místnostech, které vyžadují dostatečné osvětlení pro práci nebo vytvoření příjemné atmosféry.

Kde se používají bodová podhledová svítidla?

Bodová podhledová svítidla se používají především pro osvětlení obýváku nebo světlo do ložnice, osvětlení chodby, ale také jsou oblíbená jako osvětlení restaurace, barech a dalších veřejných místech. V obývacích pokojích se často používají jako doplněk ke stropnímu osvětlení pro vytvoření příjemné a relaxační atmosféry. V obchodech a restauracích jsou bodová svítidla využívána k vyzdvihnout určité prvky interiéru, jako jsou například umělecká díla nebo dekorativní předměty.

Základní rady a informace k výběru podhledových svítidel:

 1. Kde se podhledová světla používají?
 2. Jak vybírat podhledová svítidla?
 3. Jaké jsou druhy podhledových světel?
  • Podhledová svítidla podle druhu světelného zdroje.
  • Výklopná podhledová svítidla s možností nastavení směru svícení.
 4. Na co pamatovat při výběru podhledových světel?
 5. Jakou vybrat teplotu světla podhledových svítidel?
 6. Jaký zvolit příkon podhledového svítidla?
 7. Jak rozmístit podhledová svítidla?
 8. Jaká vybírat podhledová světla do koupelny?
 9. Jak vybrat stmívatelné podhledové světlo?

 

1. Kde se podhledová světla používají?

Podhledová světla jsou oblíbená z důvodu kompaktního, nerušivého vzhledu, který dobře splyne s interiérem. Vestavná svítidla jsou ideání pro osvětlení všech místností moderních domácností jako je osvětlení kuchyně, osvětlení obýváku, osvětlení ložnice, osvětlení chodby, osvětlení do koupelny, nebo WC. Stejně tak se podhledové osvětlení používá pro osvětlení restaurací, hotelů a dalších prostor, kde nám záleží na nenápadném osvětlení a současně příjemném, útulném vzhledu interiéru.

2. Jak vybírat podhledová svítidla?

Při výběru světel do podhledu se řídíme především tím, jaký prostoru potřebujeme osvětlit. Pro osvětlení prostor pro bydlení jako je světlo do ložnice, světla do obýváku, osvětlení chodby a tam, kde potřebujeme vytvořit útulnou atmosféru se používají bodově svítící podhledová svítidla. Pro osvětlení pracovních prostor, jako je světlo do kuchyně, světlo do koupelny, osvětlení dílny atd, se používají plošně svítící světla do podhledu, nejčastěji v provedení tzv. LED panelů.

3. Jaké jsou druhy podhledových světel?

3.1 Podhledová svítidla podle druhu světelného zdroje:

S volbou příkonu podhledových světel souvisí druh použitého světelného zdroje. K dispozici jsou podhledová svítidla s vyměnitelným světelným zdrojem nejčastěji na bodovou LED žárovku s paticí GU10, nebo s integrovaným LED zdrojem.

Podhledová světla pro LED žárovky s paticí GU10:

Podhledová světla pro LED žárovky patří mezi nejpoužívanější podhledová svítidla.

Výhody podhledových svítidel pro LED žárovky s paticí GU10:

 • Široká nabídka podhledových svítidel pro LED žárovky GU10.
 • Možnost osazení stmívatelnými LED žárovkami GU10.
 • Dobrá cenová relace vestavných svítidel pro LED žárovky GU10

Nevýhody podhledových svítidel pro LED žárovky s paticí GU10:

 • Malý příkon LED žárovek s paticí GU10, který bývá cca 5W-10W, který je vhodný především pro bytové aplikace.
 • Nižší účinnost podhledových svátidel na žárovku GU10, ve srovnání s podhledovými svítidly s integrovaným LED světelným zdrojem.

Podhledová svítidla na LED žárovku GU10

Podhledová světla s integrovaným LED světelným zdrojem.

Výhody podhledových LED svítidel s integrovaným LED světelným zdrojem:

 • Široká nabídka příkonů podhledových svítidel s integrovaným LED světelným zdrojem od jednotek wattů až po velmi výkonná podhledová LED světla vhodná pro osvětlení velkých společenských a komerčních prostor.
 • Výrazně vyšší účinnost podhledových svítidel s integrovaným světelným zdrojem, ve srovnání s podhledovými svítidly pro LED žárovky s paticí GU10.

 

Nevýhody podhledových svítidel s integrovaným LED světelným zdrojem:

 • Vyšší náklady na opravu podhledového svítidla v případě poruchy. Nejčastější příčinou poruchy podhledového svítidla však bývá LED driver, kde cena LED driveru většinou nepředstavuje zásadní cenovou náročnost a není nutno měnit LED čip, nebo celé podhledové svítidlo.

Podhledové svítidlo LED

 

3.2. Podhledová svítítidla s možností nastavení sklonu, nebo směru svícení - výklopná podhledová svítidla.

Jestliže jsou podhledová svítidla instalována do šikmých stropů, jako jsou půdní vestavby, t.j. podkroví, nebo pokud potřebujeme pomocí vestavných podhledových světel nasvítit dekorace na stěnách, pak používajeme výklopné podhledové světla, která se dělí na dvě skupiny.

Nejčastěji jsou k dispozici výklopná podhledová svítidla s úhlem vyklopení cca +/-15° s nastavitelným směrem svícení. Úhel vyklopení pokryje většinu potřeb, pokud potřebujeme světlo nasměrovat mimo osu svícení podhledového svítidla například u mírně sešikmeného stropu v podkroví.

Výklopná podhledová svítidla

 

Podhledová výklopná svítidla

 

Podhledová výklopná svítidla s velkým úhlem vyklopení až 90°.

Podhledová výklopná svítidla s velkým úhlem vyklopení až 90° jsou vhodná pro osvětlení obrazů, zboží, nebo půdní vestavby se stropy se sklonem 20° a více.

Podhledová svítidla
Podhledová svítidla s velkým úhlem vyklopení mají v nevyklopené poloze stejný design jako běžná, nevýklopná podhledová světla.

Podhledová výklopná svítidla

 

 

4. Na co dále pamatovat při výběru podhledových světel?

Při výběru vestavných světel bychom neměli zapomenout na:

 • Vestavnou hloubku podhledového svítidla. Většina podhledových svítidel na LED žárovky GU10 vyžaduje minimální prostor pro zabudování podhledového světla alespoň 100mm. U bodových vestavných svítidel s integrovaným LED světelným zdrojem příkonu např. 20W a výše je často vyžadována vestavná hloubka podhledového svítidla alespoň 200mm. 
 • Instalace podhledových svítidel do podhledu, kde je tepelná izolace. Při instalaci podhledových svítidel především v podkroví, kde může dojít k zakrytí podhledového svítidla izolačním materiálem, musí být použit montážní box pro podhledové svítidlo, který zaručí oddálení skelné vaty od svítidla, ikdyž tato izolace není zápalná, či hořlavá. Montážní box musí zajistit dostatečný prostor pro chlazení vlastního svítidla. Montážní box pro vestavná svítidla v podkroví, nesmí být zhotoven z tepelně vodivého materiálu (t.j. tato instalační krabice pro vestavné svítidlo nesmí být zhotovena např z kovu). více viz: ČSN 33 2312 - Elektrická zařízení v hořlavých látkách a na nich.

 

5. Jakou vybrat teplotu světla podhledových svítidel?

Teplotu světla podhledových svítidel vybíráme dle druhu místností kde je podhledové osvětlení instalováno.

 • Teple bílá 3000K - V obývacím pokoji, ložnici, na chodbě, WC, doporučujeme teple bílé světo podhledových světel nejčastěji 3000K.
 • Neutrální bílá 4000K - V kuchyni, a koupelně doporučujeme teplotu světla neutrální 4000K. 

Teplota světla

barevná teplota od 3000 do 6000K

 

6. Jaký zvolit příkon podhledového svítidla?

Příkon podhledových světel volíme podle druhu místnosti a výšky podhledovýchch svítidel nad podlahou. Pro běžné bytové místnosti, jako je osvětlení obývacího pokoje, světlo do ložnice, osvětlení kuchyně, světlo na chodbu, osvětlení koupleny, WC, atd. si většinou vystačíme s příkonem cca 5W - 10W na 1m2, při výšce stropu cca 2,6m nad podlahou. Pokud je výška stropu vyšší jak cca 2,8m, doporučujeme příkon podhledových svítidel vyšší. Konkrétní hodnotu příkonu podhledových svítidel lze stanovit na základu výpočtu osvětlení.

 

Doporučené hladiny osvětlení dle místností

Prostor Doporučená hladina osvětlenosti Přibližný přepočet na příkon /m2 pro výšku stropu 2,6m Přibližný přepočet světelného toku/m2 pro výšku stropu 2,6m a účinnost 80lm/W
Osvětlení kuchyně 300-500lx 6-10W/m2 480lm-800lm/m2
Osvětlení koupelny 200-500lx 5-10W/m2 400lm-800lm/m2
Osvětlení dětského pokoje, osvětlení domácí pracovny 300-500lx 6-10W/m2 480lm-800lm/m2
Osvětlení chodby 100lx 3W/m2 240lm/m2
Osvětlení dílny 300-500lx 6-10W/m2 480lm-800lm/m2
Osvětlení garáže 100-300lx 3-6W/m2 240lm-480lm/m2

Uvedené přepočty jsou jen orientační a závisí na dalších okolnostech, jako je účinnost stropního svítidla, vyzařovací charakteristice stropních světel, povrchové úpravě stěn a podobně.

 

7. Jak rozmístit podhledová svítidla?

Rozmístění podhledových světel v bytových prostorách je především záležitost estetického, nebo archiektonického záměru a samozřejmě požadované hladiny osvětlenosti.

Nejjednodušší a nejběžnější je pravidelné rozmístění podhledových světel, která se v běžných bytových prostorách jako je obývací pokoj, ložnice, kuchyně, chodba osazují se vzdáleností cca 0,8m - 1,2m od sebe.

 

Další možností je vytváření skupin podhledových světel, kde můžeme použít:

Vícezdrojová podhledová světla osazená nejčastějí dvěmi, nebo třemi světelnými zdroji. Rozmístění vícezdrojových podhledových světel bývá především pocitová záležitost a v běžné obytné místnosti s výškou stropu cca 2,6m nad podlahou cca po 2m - 3m od sebe.

Podhledová svítidla

 

Obdobné řešení, jako vícezdrojová podhledová světla, nabízí vytvoření skupiny podhledových svítidel lze sestavit pomocí jednozdrojových svítidel, kde rozmístění skupin svítidel se řídí stejnými pravidly jako u vícezdrojových podhledových světel.

Podhledová svítidla

 

Buňková podhledová svítidla: 

Jedná se o vícezdrojová podhledová svítidla, složená většinou z LED světelných zdrojů s příkonem 1W v každé buňce, nejčastěji uspořádaných lineárně, nebo do čtverce. Buňková podhledová svítidla nají velmi dobrou světelnou účinnost a nízký činitel oslnění UGR a velmi dobře se v bytovém a designovém řešení osvětlení hodí pro nepravidelné rozmístění podhledových svítidel. Díky úhlu vyzařování, nejčastěji 90°, 60°, 30°, jsou buňková podhledová svítidla vhodná pro  osvětlení místností s vyššími stropy.

 

Buňková svítidla UGR

 

8. Jaká vybírat podhledová světla do koupelny?

Pro osvětlení koupelny, vybíráme podhledová světla do koupelny ve zvýšeném krytí IP. Stupeň krytí IP, se v jednotlivým částech koupelny řídí tzv. zónami, které stanovuje  ČSN-33200-7-701, část 7 - Zařízení jednoúčelová a ve zvláštních objektech, oddíl 701 - Prostory s vanou nebo sprchou a umývací prostory.

Svítidla v koupelně - rozdělení zón.

V souvislosti s podhledovými svítidly do koupelny je třeba upozornit na to, že v případu tzv. „zápustných svítidel“ určených pro instalaci do podhledů v interiéru, se za deklarované krytí považuje jen krytí z pohledové části svítidla (tj. ze spodu) například IP44. Z vnitřní strany podhledu se pak má za to, že je tzv. "suché prostředí" = IP20. Svítidla s tzv. odděleným, dvojím krytím, bývají označena např: IP44/IP20.

Podhledová svítidla do koupelny

 

Podhledová koupelnová svítidla v IP krytí

 

Předpisy a normy pro osvětlení koupelny - jednoduchý návod

Návod jak vybrat světla do koupelny?

 

 

9. Jak vybrat stmívatelné podhledové svítidlo?

Pokud potřebujeme stmívatelné podhledové svítidlo, pak existuje několik možností. 

 

Podhledová svítidla na stmívatelné LED žárovky GU10.

Použití podhledových světel na LED žárovky GU10, patří mezi nejjednodušší možnost stmívání podhledových světel. Na straně druhé, stmívatelné LED žárovky GU10 jsou k dispozici v omezeném příkonu, nejčastěji 5W-10W. Podhledová světla . K dispozici jsou:

Stmívatelmé LED žárovky GU10:

Stmívatelné LED žárovky

 

Další možností je použití chytrých LED žárovek GU10

Chytré LED žárovky GU10:

Chytré LED žárovky TUYA

Stmívatelná podhledová svítidla.

Podhledová svítidla lze stmívat celou řadou způsobů. Mezi nejčastější patří:

 • Podhledová svítidla stmívatelná triakovými stmívači
 • Podhledová svítidla stmívatelná digitálním systémem DALI
 • Podhledová svítidla stmívatelná chytrým systémem smart TUYA

Stmívatelná podhledová svítidla všechny druhy stmívání

 

Potřebujete-li řešit stmívání podhledových svítidel, obraťte se na nás a sestavíme Vám vhodné řešení.

 

Nejprodávanější podhledová svítidla máme na prodejně skladem.

Potřebujete poradit s výběrem podhledových svítidel? Neváhejte nás kontaktovat telefonem, emailem, nebo navštivte naše světelné studio a prodejnu svítidel v Brně. Rádi vám sestavíme řešení na míru.

Prodejna svítidel Brno


Filtrovani

WRENA LED 11W/15W
Vestavné, stropní, bodové svítidlo, velký úhel vyklopení, těleso hliník, povrch bílá/černá, LED 11W/691lm, 15W/970lm, teplá 3000K, vyzař. úhel 24°, Ra80, 230V, IP20, tř.2, rozměry dle typu
od 2 918,52 Kč
POTENZA LED 3W KRUH
Stropní, vestavné, bodové, svítidlo, velký úhel vyklopení 60°, nastav směr sv, těleso hliník, povrch černá/bílá, LED 3W, teplá 3000K/neutrální 4000K, 700mA, IP20, tř.3, d=60mm, h=61mm, trafo samostatně
od 2 025,54 Kč
PHOEBE LED 1X15W/30W 3000K 230V IP20
Stropní vestavné svítidlo, velký úhel vyklopení, základna hliník, povrch černá, bílá, LED 1x15W/30W, teplá 3000K, 230V, IP20, tř.1, rozměry d=96mm h=120-210mm, vč.sv.zdr.
od 2 219,75 Kč
ASHFORD
Vestavné bodové svítidlo, nastavitelný směr svícení, materiál kov a hliník, povrch bílá/černá, LED 15W/1270lm, 7W/595lm, teplá 3000K, stmív. DIM dle typu, IP20, Ra90, rozměry d=60mm, h=90mm.
od 1 606,64 Kč
STERN LED výklopné 15W/33W/42W
Vestavné, bodové svítidlo, velký úhel vyklopení 45°, materiál hliník bílá, krycí plast transp, LED 15W/33W/42W, teplá 3000K, nebo neutrální 4000K, UGR<16, Ra90, vyzař. úhel 38°, 230V, IP20, tř.2, rozměry dle typu, vč trafa
od 1 736,23 Kč
REGIS
Vestavné bodové svítidlo, nastavitelný směr svícení, těleso hliník, povrch černá, LED 2W, 170lm, teplá 3000K, 230V, IP20, rozměry: d=60mm, h=45mm.
1 192,09 Kč
POTENZA LED 3W čtverec
Stropní, vestavné, bodové, svítidlo, velký úhel vyklopení 60°, nastav směr sv, těleso hliník, povrch černá/bílá, čočka plast transp, LED 3W, teplá 3000K/neutrální 4000K, 700mA, IP20, tř.3, 60x60x61mm, trafo samostatně
od 2 075,03 Kč
YOU-TURN 111
Vestavné, bodové svítidlo, nastavitelný směr svícení, těleso hliník, povrch bílá, detaily černá, pro žárovku 1x75W, G53, AR111, 12V, IP20, d=127mm, h=50mm
4 261,02 Kč

Podhledová svítidla QR code