Jak vybrat podhledová světla? Rady, tipy, návod.

01. 07. 2024


Podhledová svítidla

LED panely

Podhledová venkovní svítidla

 

Jak vybrat podhledové svítidlo? Rady, tipy, návod.

V obytných prostorách se stále častěji setkáváme s trendem minimalismu a jednoduchého designu. To platí i pro osvětlení interiérů, kdy jsou oblíbené především svítidla, která jsou nenápadně zabudovaná do stropu a zároveň poskytují dostatečné množství světla. Jedním z typů osvětlení, který se v poslední době stává velmi populárním, jsou podhledová svítidla.

Podhledová světla jsou umístěna přímo do stropu nebo podhledu vyrobeného nejčastěji ze sádrokartonu a díky možnosti geometrického rozmístění, zajišťují rovnoměrné rozložení světla po celém prostoru. Jedná se o moderní a elegantní způsob osvětlení, který dokonale doplňuje současný minimalistický styl interiéru. Díky tomu, že jsou svítidla skrytá v podhledu, nezabírají žádný prostor v místnosti a vytvářejí tak opticky dobrý dojem z prostoru.

Stropní vestavná světla mají širokou škálu možností použití. Využívají se především v obytných prostorách jako je například světlo do obýváku, osvětlení ložnice, kuchyňská světla, světla v koupelně, nebo osvětlení na chodbě. Mohou být také využita v komerčních prostorách jako je například osvětlení restaurace, hotelové osvětlení, světla do obchodu a podobně.

 

Podhledová svítidla

Podhledová svítidla významně přispívají k celkovému dojmu z interiéru. Proto jejich výběru doporučujeme přikládat potřebnou pozornost.

 

Obsah:

 1. Bodově vs. plošně svítící podhledová svítidla - jaký je rozdíl?
 2. Jaká je nabídka podhledových světel podle světelného zdroje?
 3. Jaká je nabídka výklopných podhledových svítidel?
 4. Jaká je nabídka podhledových svítidel do vlhka?
 5. Jaká je nabídka podhledových světel do koupelny?
 6. Co jsou to komínková podhledová svítidla se zapuštěným světelným zdrojem a proč se používají?
 7. Co jsou to UGR podhledová svítidla?
 8. Co jsou to bezrámečková podhledová svítidla?
 9. Jaká je nabídka stmívatelných podhledových světel?
 10. Jaká je nabídka podhledových svítidel s možností přepínání, nebo nastavení teploty světla CCT?
 11. Jaká je nabídka venkovních podhledových světel?
 12. Jaká vybrat venkovní podhledových svítidla, aby se do nich nedostaly nečistoty a hmyz?

 

Základní typy podhledových světel

Většina lidí má pod pojmem "bodovky do sádrokartonu" zažita vlastně všechna vestavná světla instalovaná do podhledu, bez rozdílu vyzařovací charakteristiky svícení a účelu použití podhledového osvětlení. Pro správnou aplikaci svítidel do podhledů, je však dobré tyto rozdíly správně vnímat a rozlišovat, abychom se vyvarovali možných zklamání z nesprávného výsledku osvětlení. Proto přinášíme následující přehled, který umožní správný výběr podhledových svítidel.

1. Bodově a plošně svítící podhledová svítidla - jaký je rozdíl?

Jak název napovídá, rozdíl spočívá ve způsobu svícení. Bodově svítící podhledová světla vytvářejí akcentní světlo a podhledové bodovky použijeme všude tam, kde potřebujeme vytvořit útulnou atmosféru kam patří osvětlení obývacího pokoje, světlo v ložnici, osvětlení do restaurace, světla v hotelu, nebo tam, kde potřebujeme akcentní světlo, kam patří například osvětlení prodejny s oděvy, kosmetikou, osvětlení obrazů, osvětlení výstavy a podobně.

bodové vs plošné světlo

 

1.1 Jaká je nabídka bodově svítících podhledových světel?

Bodově svítící podhledovky svítí směrovým paprskem světla, nejčastěji v rozsahu 60° až 3° a používají se především pro osvětlení bytových interiérů, kde vytváří útulnou, intimní atmosféru, vhodnou třeba pro sledování filmů.

bodová podhledová světla

Bodové podhledovky díky úzké vyzařovací charakteristice příliš neosvětlují stěny a vytváří tak příjemnou, intimní atmosféru, vhodnou do obývacího pokoje, nebo do ložnice.

 

Bodová světla do podhledu

Bodovky do podhledu

 

1.2 Jaká je nabídka podhledových světel pro osvětlení plochy?

Ve srovnání s podhledovými bodovkami plošně svítící podhledová světla naopak svítí v celé ploše co nejvíce rovnoměrně. Vyzařovací úhel plošně svítících světel bývá široký cca 120°až 150°. Mezi typické zástupce plošně svítících podhledových světel patří tzv. LED panely. Plošně, difuzně svítící podhledová světla se používají především pro osvětlení kuchyně, světlo do pracovny, osvětlení kanceláře, osvětlení prodejny jako jsou potraviny, hobby markety, dále osvětlení čisté výrobní dílny, světlo v menších skladech a podobně.

 

LED panel

 

Plošně svítící podhledová světla - LED panely

LED panely

 

Jak vybrat LED panel? Rady a tipy, návod.

Osvětlení firemní kanceláře návod rady tipy

 

2. Jaká je nabídka podhledových světel podle druhu LED světelného zdroje?

Dalším druhem členění podhledového osvětlení je, zda máme LED světelný zdroj součástí svítidla, nebo zda lze světelný zdroj vyměnit. V případu podhledového osvětlení se po stránce vyměnitelných světelných zdrojů nejčastěji jedná o LED žárovky s paticí GU10. Vzhledem k zažité zkušenosti s klasickými vláknovými žárovkami, je pro většinu lidí podstatné, zda světelný zdroj lze v podhledovém svítidle vyměnit. U LED světelných zdrojů však tato obava díky dlouhé životnosti LED světel která bývá 25.000 hodin a výše, ztrácí na významu. Navíc, vyměnitelné LED světelné zdroje GU10 jsou většinou dodávány s příkonem max 10W, což je vhodné spíše pro drobnější realizace, jako jsou malé bytové aplikace, kam patří osvětlení obývacího pokoje, světla v ložnici, světlo na chodbu, osvětlení WC a podobně.

 

2.1 Jaká e nabídka podhledových svítidel s integrovaným LED světelným zdrojem?

Výhody podhledových světel s integrovaným LED světelným zdrojem:

 • Velmi široká nabídka příkonů, nejčastěji od 1W - 60W.
 • Možnost stmívání různými druhy stmívačů (triakovými stmívači, digitálně pomocí DALI, smart TUYA pomocí mobilního telefonu a podobně).

 

Podhledová svítidla s integrovaným LED zdrojem:

Podhledová LED světla

 

2.2 Jaká je nabídka podhledových svítidel s možností výměny LED světelného zdroje?

Výhody podhledových světel s vyměnitelnou LED žárovkou - vyměnitelným LED světelným zdrojem:

 • V případu poruchy podhledového LED světla je snadná opravitelnost pomocí výměny LED žárovky.
 • Snadná změna teploty výměnou LED žárovky.
 • Většinou nižší pořizovací cena.

Nevýhody podhledových světel s vyměnitelnou žárovkou - vyěnitelným LED světelným zdrojem:

 • Velmi omezená nabídka příkonů, která je dána nabídkou LED žárovek,  pohybující se v rozsahu nejčastěji 3W - 10W
 • Malá nabídka možností stmívání.

 

Podhledová světla na LED žárovku GU10:

Podhledová světla na LED žárovku GU10

 

LED žárovky GU10 do podhledových světel:

LED žárovky GU10 

 

3. Jaká je nabídka výklopných podhledových svítidel?

Podhledová světla s nastavitelným sklonem svícení umožňují nasměrovat paprsek z podhledového světla kam potřebujeme. Zároveň je třeba mít na paměti to, že v naprosté většině případů je možnost vyklopení poměrně malá a to přibližně +/- 15°. Pokud potřebujeme podhledová světla s větším úhlem vyklopení, pak se použijí podhledovky které mají možnost odchýlení světla od svislé osy 60°a někdy až 90°, t.j. podhledová světla s velkým úhlem vyklopení

 

3.1 Výklopné podhledovky:

Podhledová výklopná svítidla

 

3.2 Podhledová svítidla s velkým úhlem vyklopení:

Podhledová svítidla s velkým úhlem vyklopení

 

 

4. Jaká je nabídka podhledových světel do vhka?

Při instalaci podhledových svítidel ve vlhkých prostorách, jako jsou světla do koupelny, nebo ve venkovním prostředí, musíme dbát na správné provedení podhledových světel po stránce ochrany proti vlhkosti.

Jak pro osvětlení koupelny, tak pro venkovní podhledová svítidla je stanoveno tzv. krytí podhledových světel, které se řídí ČSN EN 60529 (33 0330)

 

Stupně krytí IP dle ČSN EN 60529 (33 0330):

První číslo v označení IP znamená, jaká je zajištěna ochrana před vniknutí cizích předmětů:

Stupeň krytí IP Ochrana před nebezpečným dotykem Ochrana před vniknutím cizích předmětů
IP0x Bez ochrany bez ochrany
IP1x dlaní (>5×5 cm) velkých předmětů
IP2x prstem (>12,5x12,5mm) malých předmětů
IP3x nástrojem (>2,5mm) drobných předmětů
IP4x nástrojem, drátem (>1mm) velmi drobných předmětů
IP5x Jakoukoliv pomůckou prachu částečně
IP6x Jakoukoliv pomůckou prachu úplně

 

Druhé číslo v označení IP znamená, jaká je zajištěna ochrana proti vniknutí vody:

Stupeň krytí IP Ochrana proti vnikntí vody
IPx0 bez ochrany proti vniknutí vody
IPx1 Chráněno proti kapající vodě 1-0,5mm za minutu. Jednotka je umístěna ve své pracovní poloze a otáčí se kolem vertikální osys. Doba zkoušky je 10 minut. 
IPx2 Chráněno proti kapající vodě 3-0,5mm za minutu. Jednotka je testována ve 4 pozicích nakloněných o 15° od normální provozní polohy Doba zkoušky je 2,5 minuty na polohu.
IPx3 Chráněno proti vodní tříšti. Voda stříká na přístroj v úhlu 60° vertikálně, v množství 10 litrů za minutu a při tlaku 80-100kN/m2 po dobu nejméně 5 minut.
IPx4 Chráněno proti stříkající vodě. Stejně jako u IPx3, jen s rozdílem, že voda stříká ve všch úhlech.
IPx5 Chráněno proti tryskající vodě. Voda míří 6,3mm tryskou ve všech úhlech, při průtoku 12,5 litrů za minutu, při tlaku 30kN/m2, po dobu nejméně 3 minuty, ze vzdálenosti 3 metry
IPx6 Chráněno proti intenzivně tryskající vodě. Voda míří 12,5 mm tryskou ve všech úhlech při průtoku 100 litrů za minutu při tlaku 100 kN/m2 po dobu nejméně 3 minuty ze vzdálenosti 3 metry
IPx7 Chráněno proti ponoření do vody na 30 minut do hloubky 1 metr.
IPx8 Chráněno proti potopení do vody. Zařízení je schopné nepřetržitého potopení do vody za podmínek, které určí výrobce zařízení.
IPx9 Chráněno proti tryskající vysokotlaké teplé vodě.

 

 

4.1 Co je to krytí podhledových svítidel IP44/IP20?

Jaký je rozdíl mezi podhledovými světly ve zvýšeném krytí např IP44/IP20 a venkovními podhledovými svítidly IP44?

V některých případech se setkáme se značením krytí podhledových světel např.: IP44/IP20. Takovým značením krytí podhledového osvětlení má na mysli to, že krytí IP44 je z pohledové strany (zespodu) a IP20 je míněno z vnitřní strany podhledu, kde se má za to, že je suché prostředí.

 

Podhledová svítidla do koupelny

Ve venkovním prostředí se používají podhledová světla v tzv. celokrytí, t.j. například IP44, IP54 atd., kde vnější i vnitřní část podhledového světla má kryí IP44. Taková světla ve venkovním prostředí odolávají i případnému zatékání uvnitř podhledu.

 

5. Jaká je nabídka podhledových světel do koupelny?

V koupelnách se krytí podhledových svítidel řídí tzv. zónami. Rozdělení zón, stanovuje ČSN-33200-7-701, část 7 - Zařízení jednoúčelová a ve zvláštních objektech, oddíl 701 - Prostory s vanou nebo sprchou a umývací prostory.

bezpečnostní zóny v koupelně

Pro jednotlivé zóny platí následující požadavky na krytí IP koupelnových svítidel:

 • Zóna 0 – vnitřní prostor vany či sprchového koutu, kde svítidla musí mít v zóně "0" krytí IP67 - Možnost občasného zaplavení vodou max 30minut, max 1m pod hladinou.
 • Zóna 1 – prostor nad vanou do výšky 2,25 m, kde svítidla musí mít v zóně "1" krytí IP44 - Odolnost proti netlakové vodě stříkající ze všech stran .
 • Zóna 2 – navazuje na zónu 1 a je do vzdálenosti 0,6 m od vany a výšce nad 2,25 m, kde svítidla musí mít v zóně "2" krytí IP43 - Odolnost proti  kapající vodě pod úhlem max 60°.
 • Zóna 3 – zbývající prostor koupelny, kde svítidla musí mít v zóně "3" krytí IP20 - Výrobek je určen pro instalaci v suchém prostředí v interiérech.

 

Podhledová světla do koupelny 

Podhledovky do koupelny

 

Jaká svítidla do koupelny? Kompletní průvodce, rady a tipy.

Návod jak vybrat světla do koupelny?

 

 

6. Co jsou to komínková podhledová svítidla se zapuštěným světelným zdrojem a proč se používají?

Komínková podhledová svítidla jsou trendem posledních let v oblasti podhledových světel. Svoji oblibu si tato světla získala díky tomu, že díky zapuštění světelného zdroje, vytváříme tzv "neviditelné světlo" které neoslňuje a silně zútulní daný prostor. Proto jsou komínkové podhledovky se zapuštěným světelným zdrojem oblíbené pro osvětlení v obývacím pokoji, světlo do ložnice, nebo osvětlení chodby.

Komínková podhledová světla

Komínková podhledová světla

 

7. Co jsou to UGR podhledová svítidla?

Jedná se o podhledová svítidla s potlačením oslnění pod hodnotu UGR<19, tzv "antiglare" podhledová svítidla. Svítidla s indexem UGR<19 se používají všude tam, kde dochází ke zvýšenému namáhání zraku, jako je osvětlení učebny, světlo v kanceláři, laboratoře, ale i lehká výroba,  světla do prodejny a podobně.

cinitel-oslneni-osveteni-kancelare

 

Podhledová svítidla s UGR<19

Podhledová svítidla UGR<19

 

8. Co jsou to bezrámečková podhledová svítidla?

Bezrámečkové podhledovky - tzv. "frameless podhledová světla" se používají především v moderních, v minimalistických interiérech, kde nejsou žádoucí jakékoli nadbytečné detaily, včetně rámečku svítidla. Aby realizace vypadala dobře, pak bezrámečková svítidla vyžadují pečlivé zpracování detailu montáže.

Bezrámečková podhledová svítidla

Bezrámečková podhledová světla

 

9. Jaká je nabídka stmívatelných podhledových světel?

Na trhu je opravdu veli široká nabídka podhledových světel s možností stmívání. Jejich výběr především závisí na druhu stmívání, které v daném případu potřebujeme použít.

 

9.1 Jaká je nabídka podhledových svítidel stmívatelných triakovými stmívači?

Z pohledu laiků, se jedná o nejběžnější typ stmívání, kde nastavení intenzty světla probíhá triakovým stmívačem, osazeným do elektroinstalační krabice KU68.

Stmívání osvětlení

Schema zapojení stmívání triakovým stmívačem:

Schema zapojení triakového stmívače osvětlení

 

Podhledová svítidla stmívatelná triakovými stmívači 

Podhledová svítidla stmívatelná triakovými stmívači 

 

9.2 Jaká je nabídka podhledových svítidel stmívatelných DALI?

Jedná se o digitální stmívání, kde řízení osvětlení probíhá po speciální sběrnici (dvojlince) a každé svítidlo má svoji jedinečnou adresu. Systém stmívání DALI umožňuje vytváření různých skupin a scén. Stmívání DALI se používá především u budov řízených tzv. systémy řízení budov, což je sofistikovanější obdoba tzv. chytrých domů. Někdy však význam systém řízení budov a chytrý dům splývá v jedno.

Schema zapojení stmívání DALI

Schema zapojení stmívání DALI

Podhledová svítidla stmívatelná DALI

Podhledová svítidla stmívatelná DALI

 

9.3 Jaká je nabídka podhledových svítidel stmívatelných tlačítkem PUSH?

 

Stmívání Push

 

Podhledová svítidla stmívatelná tlačítkem PUSH

Jedná se o identický systém jako stmívání DALI, avšak svítidla jsou vybavena DALI předřadníky s funkcí ovládání tlačítkem, tzv. PUSH. Zapnutí, vypnutí a stmívání probíhá stisknutím tlačítka s tím, že krátký stisk zapne, další krátký stisk podhledové světlo vypne, při podržení tlačítka se světlo rozsvěcí a dalším podržením tlačítka dochází k setmění. Takto lze bez velkých nákladů na stmívače osvětlení stmívat až teoreticky z nekonečného množství míst. Podmínkou je, aby délka vedení k tlačítku nepřesáhla 25m.

Podhledová svítidla stmívatelná tlačítkem PUSH

Podhledová svítidla stmívatelná tlačítkem PUSH

 

Jak na stmívání osvětlení? – Základní přehled kdy, co a proč vybrat, rady, tipy, návod.

Stmívání osvětlení návod

 

9.4 Jaká je nabídka podhledových svítidel stmívatelných mobilním telefonem - systém TUYA?

Systém TUYA patří mezi systémy chytré domácnosti a umožňuje i laikům, aby si chování svítidel nastavovali sami, bez potřeby nastavení elektrikářem, což je jedna z velkých výhod těchto systémů ovládání. Mezi další výhody patří to, že stav osvětlení a jeho řízení, může být zjišťováno a ovládáno i na dálku mimo domov s přístupem k internetu. U většiny podhledových světel systému TUYA lze vedle stmívání nastavit i teplotu světla, nejčastěji v rozsahu teplá bílá 3000K a ž denní bílá 6000K.

Podhledová svítidla stmívatelná mobilním telefonem - systém TUYA

Podhledová svítidla TUYA

 

Jak na chytré osvětlení TUYA? Rady, tipy, návod.

Návod - TUYA chytré osvětlení

 

10. Jaká je nabídka podhledových svítidel s možností nastavení teploty světla CCT?

V případu nastavení teploty světla podhledových světel se jedná o dvě možnosti.

a. Teplota světla přepínatelná přepínačem na svítidle, který bývá nejčastěji umístěna na zadní straně svítidla, t.j. uvnitř podhledu. Podhledovky s přepínáním teploty se používají v případech, kdy si uživatel není jist, jaká teplota světla mu bude vyhovovat. Dále se světla s přepínáním teploty světla vyrábí aby se nemusely pro každou teplotu daného příkonu a barvy rámečky výrábět ještě samostatné teploty, například: teplá 3000K, neutrální 4000K, denní 6000K.

 

Podhledová svítidla s přepínáním teploty světla CCT:

Podhledová svítidla s přepínačem teploty světla CCT

 

b. Plynule nastavitelná teplota světla pomocí řídících systémů, nejčastěji pomocí mobilního telefobu (TUYA), dálkovým ovladačem, nebo systémem DALI.

Podhledová svítidla s možností plynulého nastavení teploty světla CCT:

Podhledová svítidla s nastavením, nebo přepínáním teploty světla CCT

 

11. Jaká je nabídka venkovních podhledových světel?

Venkovní podhledová světla jsou samostatnou kapitolou podhledového osvětlení, protože i pod přestřešením musí odolávat vodě a vnějším povětrnostním podmínkám. Krytí venkovních svítidel pod přestřešením by mělo být alespoň IP43, ale skutečné krytí svítidla které se v dané instalaci použije závisí na podmínkách stanovených projektovou dokumentací.

 

Venkovní podhledová světla

Ukázka instalace venkovních podhledových svítidel do přestřešení.

 

Venkovní podhledová světla:

Venkovní podhledová světla

 

12. Jaká vybrat venkovní podhledových svítidla, aby se do nich nedostaly nečistoty a hmyz?

V případech, kdy potřebujeme zabránit pronikání hmyzu do podhledových svítidel, pak doporučujeme použití venkovních podhledových světel, která mají ve většině případů krytí IP44 a výše. Takové opatření v naprosté většině případů zamezí pronikání hmyzu do porstoru podhledového světla.