Jaké vybrat osvětlení do vinného sklepa? Rady, tipy, návod.

23. 04. 2024


osvětlení vinného sklepa

Jak vybrat osvětlení do vinného sklepa?

Vytvoření ideálního prostředí pro uložení a prezentaci vín vyžaduje nejen správnou teplotu a vlhkost, ale také dokonalé osvětlení. Správně zvolené osvětlení do vinného sklepa dokáže vytvořit příjemnou atmosféru a zanechat tak jedinečný dojem nejen z kvalitního vína, ale i působivého prostředí. 

Pro osvětlení vinného sklepa vybíráme venkovní světla s odolností do venkovního prostředí a v případu provozních částí, svítidla zvládající případné chemické vlivy.

 

Vlastní atmosféru osvětlení vinného sklepa vytvoříme především pomocí skrytého, nepřímého osvětlení.

Skryté osvětlení vinného sklepa

Skryté osvětlení je ideální pro vytvoření měkké atmosféry prostoru. Nejčastěji se používají LED pásky tak, aby nebyl vidět zdroj světla a LED pásky neoslňovaly. Nejčastěji se využívají místa za regály, architektonickými detaily nebo v nikách přináší jemné osvětlení, které může akcentovat kontury sbírky archivovaných vín bez toho, aby bylo přímo zaměřeno na lahve. To umožňuje přirozeně zvýraznit krásu vinného sklepa. LED pásky mohou být jak bíle svítící, kde nejčastěji použijeme teple bílé světlo, tak lze použít i barevné osvětlení. 

osvětlení vinného sklepa osvětlení vinného sklepa

Skryté osvětlení vinného sklepa vytvoří působivou atmosféru.

 

LED pásky

LED pásky

 

LED profily pro LED pásky

LED profily slouží k ochraně LED pásků proti poškození a dále slouží pro chlazení LED pásků.

LED profily

LED profily pro LED pásky

LED pásky je samozřejmě potřebné chránit proti vlhkosti a případným plísním a to tak, že LED pásek je chráněn v silikonové zálivce. Toto provedené zpracujeme na míru.

 

LED neon pro osvětlení vinného sklepa

Zejména v případech, kdy je vinný sklep velmi vlhký, pak se jako vhodné a odolé řešení skrytého osvětlení vinného sklepa jeví osvětlení pomocí LED neonu.

LED neon

LED neon

 

LED pásky - jak na výběr, instalaci a zapojení? Rady, tipy, návod.

Montáž LED pásků návod

 

Nepřímé osvětlení vinného sklepa

Nepřímé osvětlení je další možností pro vytvoření příjemné atmosféry bez silných odlesků nebo přímé expozice světla, které by mohlo lahvím škodit. Použitím závěsných lamp, stropních osvětlovacích těles skrytých za architektonickými prvky nebo nastavitelných svítidel směřujících světlo k stropu nebo stěnám dosáhnete teplé a pozvánkové atmosféry. Je důležité volit světelné zdroje s nízkým uvolňováním tepla a UV filtrací, aby se vinné sklepy udržovaly v optimálních podmínkách.

osvětlení vinného sklepa osvětlení vinného sklepa

Pro řešení nepřímého osvětlení lze velice dobře použít LED reflektory které směrují světlo do klenby vinného sklepa.

 

LED reflektory pro osvětlení vinného sklepa

LED reflektory

 

Zemní osvětlení

Zemní osvětlení je skvělé pro vytvoření intimní a působivé atmosféry ve vinném sklepě. Tento typ osvětlení může být instalován ve formě zemních svítidel umístěných podél stěny směřující světlo nahoru. Zemní osvětlení pomáhá zdůraznit texturu a kontury stěn sklepa, což přidává na dramatičnosti a zároveň udržuje nízkou úroveň osvětlení.

osvětlení vinného sklepa

Zemní svítidla pro osvětlení vinného sklepa

Zemní svítidla

Zemní svítidla s možností nastavení sklonu svícení

Aby osvětlení klenby vinného sklepa svítilo co nejlépe, pak v řadě případů je potřebná možnost nastavení sklonu svícení zemních svítidel.

Zemní svítidla s možností nastavení sklonu svícení

Výklopná zemní svítidla

 

Jak správně instalovat zemní svítidla? Rady, tipy, návod.

Jak instalovat zemní svítidla?

 

Provozní osvětlení vinného sklepa

Samozřejmě nesmíme zapomenou na provozní technické osvětlení vinného sklepa, které slouží jako pracovní osvětlení sklepa.

 

Jako ideální se hodí tzv prachotěsná svítidla

osvětlení vinného sklepa

 

Prachotěsná svítidla pro osvětlení vinného sklepa

Prachotěsná svítidla

Pro další prostor yosvětlení vinného sklepa se používají další typy průmyslových svítidel

Průmyslová svítidla

Průmyslová svítidla

Svítidla s ochranným košem

Svítidla s ochranným košem

 

Při plánování osvětlení vašeho vinného sklepa je nejdůležitější myslet na ochranu vín a vytvoření příjemné atmosféry pro požitek z vína. Volbou zemního, skrytého a nepřímého osvětlení dostáváte nejen stylovou, ale i funkční možnost, jak prezentovat vaši sbírku vín. Pamatujte, že klíčem je použití osvětlení, které doplní unikátní styl a potřeby vašeho sklepa, zatímco chrání vaše cenné lahve před škodlivými vlivy.