Jak vybrat a zapojit LED driver? Rady, tipy, návod.
28. 04. 2025
Článek podává základní návod základních zásad pro napájení výkonových LED ze zdroje proudu (LED driveru).
Obsah:
- Jaký je rozdíl mezi zdrojem konstantního napětí a zdrojem konstantního proudu?
- Jaká jsou základní pravidla práce se zdrojem konstantního proudu - LED driverem?
- Jak postupovat při výběru proudového napájecího zdroje - LED driveru pro více svítivých diod LED?
- V jakých svítidelch se používají proudové LED drivery?
- Jaké jsou stmívatelné LED drivery?
1. Hned na počátku je třeba si vyjasnit základní rozdíl mezi "zdrojem konstantního napětí" a "zdrojem konstantního proudu", což je podstatné pro porozumění problematice proudových LED driverů.
1.1. Zdroj konstantního napětí dodává do elektrického obvodu konstantní napětí, například 12V, 24V, 48V, nebo v případu rozvodů elektrické sítě 230V a v případu zvyšující se zátěže má zdroj konstantního napětí snahu toto napětí v obvodu držet stále na stejné hodnotě - konstantní napětí. Není podstatné, zda proud tekoucí obvodem je stejnosměrný (nezčastěji 12V, 24V, 48V, 60V), nebo se jedná o střídavý proud, t.j. ten, který je v zásuvkách 230V. Jedná se tedy o nejběžnější případ napájecího zdroje především pro LED pásky.
Stabilizované napájecí zdroje pro LED pásky jsou vybaveny ochranou proti zkratu, přetížení a podle provedení ochranou oddělení obvodů SELV
LED zdroj 12V LED zdroj 24V Zdroje 48V
Zdroj stmívatelný DALI Stmívatelné zdroje 1-10V, 0-10V, PWM Zdroje stmívatelné TRIAKovými stmívači Zdroje na DIN lištu Zdroje SLIM Adaptéry do zásuvky Napájecí zdroje SELV
LED pásky - jak na výběr, instalaci a zapojení? Rady a tipy. |
![]() |
1.2. Zdroj konstantního proudu - proudový LED driver dodává do elektrického obvodu konstantní proud a napájecí napětí se k udržení konstatního proudu (např. 350mA) flexibilně mění. V případu LED, pak aby elektrickým obvodem mohl konstantní proud protékat, se napájecí napětí zdroje konstantního proudu mění v závislosti na úbytku napětí a spotřebiči - tedy LED diodě a dále v závislosti úbytku napětí na vedení (jednoduše odporu vedení), spojích (svorkách) a podobně. Na každé LED bývá podle jejího provedení úbytek napětí mezi 1,0V-3,6V (nebavíme se o LED typu COB a podobně, kde se jedná o celky složené z jednotlivých LED). S tímto chováním napájecího zdroje konstantního proudu souvisí důležité úskalí spočívající v tom, že pokud není zátěž (LED čip) připojen, pak napájecí zdroj konstantního proudu nastaví maximální výstupní napětí, například 72V. Dojde-li v takové situaci plného výstupního napětí zdroje proudu k připojení zátěže (LED čipu) pak plné napětí respektive protékající proud napájecího zdroje velmi často zničí vlastní LED čip, protože regulační obvody zdroje konstatního proudu nestihnou na připojení zátěže (LED čip) okamžitě zareagovat snížením napájecího napětí tak, aby obvodem tekl požadovaný konstantní proud, např. 350mA. Z tohoto důvodu je třeba při zapojování dbát na přesný postup na nehrát si s drátkama jak opice s granátem. Správný postup je: Napřed uzavřít sekundární (výstupní) obvod zdroje proudu a teprve následně zapnout napájení zdroje prooudu.
Schema zapojení LED světelných zdrojů z LED driveru:
Pozn.: LED napájené z proudového zdroje se zapojují do série. Občasnou chybou je někdy to, že uživatel si LED diody zapojí paralelně.
Proudové LED drivery pro LED svítidla:
Stmívatelné proudové LED drivery. Stmívání lze provádět nejčastěji triakovými stmívači, DALI, PWM 1-10V, Casambi, TUYA,
2. Jaká jsou základní pravidla práce s proudovým LED driverem?
Abychom předešli zničení LED čipu napájeného z LED driveru, je třeba při zapojování LED driveru důsledně dodažovat následujcí pravidla:
- Zapojení obvodu před připojením napájecího napětí. Před spuštěním - rozsvícením LED je podmínkou, aby sekundární okruh t.j. obvod kde jsou zapojeny výkonové LED, byl uzavřen t.j. všechny vodiče pevně připojeny a teprve následně může dojít k připojení přívodního napájecího napětí (nejčastěji 230V) na zdroj proudu. Důvodem je to, že zdroj proudu bez zátěže /při rozpojeném sekundárním obvodu) nastaví výstupní napětí napaječe na maximální hodnotu, jelikož se "neuzavřeným" obvodem pokouší protlačit nastavenou hodnotu proudu (např. 350mA, 700mA, 1000mA). Připojením LED na plné napětí na prázdno velmi často způsobí okamžité zničení LED. Důvodem je to, že regulační obvod napaječe není schopen takto rychle nastavit správnou jmenovitou hodnotu proudu a dále výstup zdroje proudu je filtrován elektrolytickým kondenzátorem a vybití kapacity kondenzátoru do LED není nijak omezeno.
- Proč rovněž nezkoušet připojení jedné LED "na zkoušku" k výkonovému LED driveru určenému pro více LED v sérii? Zejména výkonové zdroje proudu určené pro sériové spojení více výkonových LED diod mají stanoven rozsah napájecího napětí, např. 12-48V. Takový napájecí zdroj není možno připojit (například na zkoušku) pouze k jedné výkonové LED ani při dodržení zásad uvedených v bodu 2. Důvodem je skutečnost, že úbytek napětí na výkonové LED je cca 3,2V a připojením výkonového napájecího zdroje pro LED kde minimální výstupní napětí dosahuje 12V dojde ke zničení světelného zdroje LED i přesto, že se jedná o zdroj proudu omezující výstupní proud na jmenovitou hodnotu LED např. 350mA, 700mA, 1000mA a pod. Proudový zdroj zajištuje stálou hodnotu výstupního proudu pouze v rozsahu výstupního napětí uvedeném na výkonovém napájecím zdroji, např. 12V-48V. Jednotlivé výkonové diody lze samostatně odzkoušet například připojením k napájecímu zdroji určenému pro jednu LED, nebo připojením na regulovatelný stabilozovaný napájecí zdroj, kde se pro 700mA diodu nastaví napětí cca 3V.
3. Jak postupovat při výběru proudového napájecího zdroje - LED driveru pro více svítivých diod LED?
Při výběru proudového napájecího zdroje pro LED se postupuje tak, že se sečte počet LED které budou zapojeny v jednom obvodu (LED se zapojují zásadně do série). Například potřebujeme zapojit 3 ks LED a 700mA, pak při úbytu napětí na LED cca 3,2V volíme napájecí zdroj, jehož výstupní napětí je v rozsahu spodní hranice 9V (ne vyšší, jinak může dojít ke zničení dle třetího bodu). Horní hranici stanoví zdroj proudu v závislosti na úbytku napětí na LED.
4. V jakých svítidelch se používají proudové LED drivery?
Zdroje konstantního proudu - LED drivery se používají především pro napájení LED panelů a většině dalších LED svítidel s pevně zabudovaným LED světelným zdrojem, t.j. LED drivery se používají v naprosté většině LED svítidel. Důvodem používání proudových LED driverů je to, že v obvodu napájeném ze zdroje proudu nejsou potřebné rezistory, nebo jiné stabilizační prvky, jako v případu napájení ze zdroje konstantního napětí. V případu napájení ze zdroje napětí (12V, 24V, 36V, 48V atd..) může až 30% energetických ztrát připadnout na reistory, kde se energie přemění v nežádoucí teplo, což je nežádoucí.
LED panely používají LED drivery zcela běžně.
![]() |
5. Jaké jsou stmívatelné LED drivery?
Pokud potřebujeme nějaké svítidlo napájené z LED driveru stmívat, použijí se stmívatelné LED drivery. Při výběru stmívatelného LED driveru se řídíme hodnotou příkonu svítidla a proudu, který teče LED čipy.
Stmívatelné LED drivery:
Stmívatelné LED drivery - eShop
Jak na stmívání osvětlení? – Základní přehled kdy, co a proč vybrat, rady, tipy, návod. |
![]() |
Pozn.: Často se na místo názvu "zdroj konstantního proudu" používá převzatý výraz "LED Driver". Pod názvem LED driver však v mnoha případech zahraniční výrobci mají na mysli nejen vlastní proudový zdroj, ale i další součástky jako je transformátor pro LED, nebo efektová zařízení pro LED (RGB) zesilovače pro LED, opakovače signálu pro LED a podobně.
![]() |