Jak vybrat a zapojit stropní ventilátor

03. 09. 2020


stropní ventilátor

Stropní ventilátory jsou efektivním řešením, jak se ochladit v horkých letních měsících. Hodí se všude, kde není možné instalovat klimatizaci, ať už z důvodů estetických, hygienických nebo finančních. Stropní ventilátory - na rozdíl od stolních a stojanových - ochlazují celou místnost rovnoměrně a navíc nezabírají žádnou užitnou plochu místnosti. V zimních měsících mohou opačným směrem rotace hnát teplý vzduch od stropu podél stěn dolů, čímž výrazně snižují náklady na vytápění.

 

Proč a jak vybrat stropní ventilátor

Oproti použití klimatizace nebo stolních a stojanových ventilátorů poskytuje stropní ventilátor mnoho výhod:

  1. Nezabírá žádné místo v interiéru: lze umístit i v menších místnostech, kde už je zastavěný každý kousek volného prostoru.
  2. Je levnější než klimatizace: má nižší pořizovací cenu a samozřejmě i provozní náklady.
  3. Ochlazuje rovnoměrně: už žádné poletující papíry na stole, vlající závěsy a ofouknutá záda v blízkosti ventilátoru
  4. Je pohodlný na ovládání: můžete ho ovládat i vypínačem stropního osvětlení u dveří do místnosti

 

Stropní ventilátor s osvětlením nahradí lustr

Protože má většina místností na stropě jen jeden vývod elektřiny pro lustr, je třeba použít stropní ventilátor se světlem. Ventilátor má buďto integrované LED osvětlení, nebo je vybavený objímkou E27 či E14 (klasická velikost žárovek). Stropní ventilátor s LED světlem nemusí vždy dokázat osvětlit celou místnost a někdy jeho světlo slouží spíše k podsvícení ventilátoru. Pokud jde například o pracovnu, kde potřebujete dobře vidět, pak využijte spíše ventilátor se světlem, do kterého si dokoupíte žárovku podle vlastní potřeby.


stropní ventilátor s osvětlením

Další nabídka stropních ventilátorů se světlem


TIP
: Na Každém stropním svítidle s ventilátorem je ve Wattech (W) uvedený maximální příkon světelného zdroje. Toto omezení je zde kvůli výhřevnosti klasické vláknové žárovky. Pokud použijete LED žárovku, která nevydává tolik tepla, pak můžete s menším příkopem dosáhnout i vyšší svítivosti, než by měla doporučená šedesátiwattová či stowattová žárovka.

 

Kdy použít stropní ventilátor bez světla?

Pokud máte na stropě více vývodů elektřiny, můžete pomocí dvou vypínačů ovládat zvlášť lustr a zvlášť stropní ventilátor bez světla. Bez vlastního osvětlení se také obejdou venkovní stropní ventilátory, umístěné pod pergolou nebo pod stropem zimní zahrady - během dne je na zastřešených venkovních terasách a prosklených verandách světla dostatek.

Další nabídka stropních ventilátorů bez světla

 

Je stropní ventilátor tichý?

Téměř všechny ventilátory do stropu jsou dostatečně tiché, takže je během dne ani nezaznamenáte. I na nejvyšší rychlost nepřesahují hodnotu 50 dB, což odpovídá hladině zvuků doléhajících z klidné ulice, nebo hluku běžné domácnosti. Pomalejší otáčky jsou méně hlučné, takže pokud máte ventilátor umístěný v ložnici a máte citlivý spánek, snižte si otáčky na minimum. Ventilátor tak bude tišší než lednička nebo počítač.

 

Stropní ventilátor využijete nejen v létě, ale i v zimě

Můžete zvolit na svém stropním ventilátoru směr otáčení? Pokud ano, pak jej můžete využít i v zimě jako podporu vytápění.

Základní směr rotace vhání vzduch směrem dolů - výsledné proudění odvádí teplo z pokožky a příjemně ochlazuje. Sám o sobě však nedokáže stropní ventilátor snížit teplotu v místnosti. Pokud v ní nejsou lidé nebo zvířata, nemá příliš smysl nechávat v létě větrák dlouhodobě zapnutý.

Reverzní nebolí obrácený směr rotace žene vzduch nahoru - teplý vzduch, nahromaděný u stropu, je rozehnán do stran a podél stěn zpět dolů. Nedochází tak ke zbytečným tepelným ztrátám stropem a úspory energií na vytápění dosahují až 30 %.

 

Jak zapojit stropní ventilátor


ventilátor stropní se světlem


Základem je pevné uchycení ke stropu. Ventilátor na strop přichytíte podobně jako každý jiný lustr pomocí šroubů do podkladu. Jelikož je ventilátor díky přítomnému motoru dosti těžký a nejde o statický spotřebič, věnujte pořádnému dotažení šroubů maximální pozornost. Nejlepší stropní ventilátor je ten, který je pevný a dobře vyvážený. Rychlý pohyb a chvění může nedotažené šrouby uvolnit, ventilátor bude nakřivo a větší námaha motoru nejen omezí jeho životnost, ale také zvýší celkovou hlučnost.

  • Zapojení stropního ventilátoru k napájení: stejně jako u každého jiného lustru připojíte dráty do svorkovnice. Zapojení stropního ventilátoru se světlem probíhá úplně stejně, jako u ventilátoru bez světla.
  • Jak vyvážit stropní ventilátor: v případě, že začne být ventilátor pomalejší nebo hlučnější, lehkým zatížením jedné z lopatek jej vrátíte zpět do ideální roviny rotace. Použijte od výrobce přiloženou svorku nebo na jednu z lopatek přilepte malé závaží.
  • Montáž stropního ventilátoru do sádrokartonu: pokud je to možné, upevněte stropní ventilátor přímo do profilové konstrukce, nebo použijte z vnitřní strany nosnou desku, na které se váha ventilátoru rozloží. Vruty, které jsou určené pro navrtání do sádrokartonu sice udrží i těžký ventilátor, ale mohou se časem vyviklat.
  • Výška stropního ventilátoru po instalaci: minimální průchozí výška pod ventilátorem by měla být alespoň 2,3 metru, jinak hrozí nebezpečí úrazu. U vyšších stropů naopak použijte prodlužovací tyče, díky kterým nebude ventilátor moc vysoko - nejenže by se tak snížil jeho větrací efekt, ale v případě manuálního ovládání ani nedosáhnete na šňůrky.

 

Komfort života pod stropním ventilátorem

Při použití stropního lustru s ventilátorem můžete dosáhnout maximálního uživatelského pohodlí za velmi nízkou cenu - obzvláště ve srovnání s drahou klimatizací, u které pořizovací i provozní náklady mnohonásobně převažují investici do stropního větráku.

Ačkoli je na používání nejpohodlnější stropní ventilátor se světlem na dálkové ovládání, kde si můžete zhasnout nebo snížit otáčky, aniž byste se zvedli z křesla či postele, stropní větrák se světlem (nebo bez něho) můžete napojit i na pohybové čidlo. Bude se automaticky zapínat při vstupu do místnosti, takže vám - a především vašim návštěvám - odpadne hledání vypínače u dveří nebo zdlouhavé seznamování se s dálkovým ovladačem

 

Využijte svůj strop chytře

Dejte sbohem letním vedrům a vybavte svůj interiér stropními ventilátory. V létě vám dopřejí příjemný chládek a v zimě sníží výdaje za topení. Pokud potřebujete poradit, zda je vámi vybraný ventilátor vhodný do místnosti, například s ohledem na její velikost a osvětlení, naši specialisté vám rádi pomohou s praktickými radami instalace i technickými detaily každého modelu.

 

Prodejna svítidel a světelné studio Brno - Potřebujete poradit s výběrem stropního ventilátoru? Neváhejte nás kontaktovat telefonem, emailem, nebo navštivte naši prodejnu svítidel v Brně. Rádi vám sestavíme řešení na míru.

Jak na osvětlení bazénu?

Kompletní nabídka stropních ventilátorů


VESCA LED 20W + VENTILÁTOR Stropní ventilátor s osvětlením, základna kov, povrch nikl mat, difuzor sklo opál, lopatky dřevo wenge, LED 20W, teplá 3100K, 1100lm, 230V, IP20, tř.1, rozměry d=1320mm, h=372mm, vč dálkového ovládače
Ovládání dálkovým ovladačem
SKLADEM
-15%
Hodnocení
VESCA LED 20W + VENTILÁTOR
Stropní ventilátor s osvětlením, základna kov, povrch nikl mat, difuzor sklo opál, lopatky dřevo wenge, LED 20W, teplá 3100K, 1100lm, 230V, IP20, tř.1, rozměry d=1320mm, h=372mm, vč dálkového ovládače
8 419,30 Kč
D28 BLOW TĚLESO VENTILÁTORU Těleso ventilátoru, základna kov, difuzor plast opál, pro žárovku 1x100W, E27, A60, 230V, IP20, tř.1, d=240mm, h=400mm, listy vrtule a dálkové ovládání SAMOSTATNĚ
Ovládání dálkovým ovladačem
-8%
Hodnocení
D28 BLOW TĚLESO VENTILÁTORU
Těleso ventilátoru, základna kov, difuzor plast opál, pro žárovku 1x100W, E27, A60, 230V, IP20, tř.1, d=240mm, h=400mm, listy vrtule a dálkové ovládání SAMOSTATNĚ
16 112,72 Kč
NEOSA Přisazený pokojový ventilátor, základna kov povrch nikl mat, 3 dřevěné lopatky dekor ořech, 6 rychlostí 2W/7W/9W/14W/21W/32W, 230V, IP20, Hz50, d=1320mm, l=190-mm, vč dálkového ovladače
Ovládání dálkovým ovladačem
-15%
Hodnocení
NEOSA
Přisazený pokojový ventilátor, základna kov povrch nikl mat, 3 dřevěné lopatky dekor ořech, 6 rychlostí 2W/7W/9W/14W/21W/32W, 230V, IP20, Hz50, d=1320mm, l=190-mm, vč dálkového ovladače
12 386,17 Kč
BOATE1 Stropní pokojový ventilátor, základna kov povrch nikl mat, 3 dřevěné lopatky dekor dle typu, 3 rychlosti 14W/30W/65W, 230V, IP20, Hz50, d=1320mm, l=330-mm, vč dálkového ovladače
Ovládání dálkovým ovladačem
-15%
Hodnocení
BOATE1
Stropní pokojový ventilátor, základna kov povrch nikl mat, 3 dřevěné lopatky dekor dle typu, 3 rychlosti 14W/30W/65W, 230V, IP20, Hz50, d=1320mm, l=330-mm, vč dálkového ovladače
od 13 380,18 Kč
CALW Stropní ventilátor s osvětlením, těleso kov, povrch bílá a stříbrná, difuzor plast opál, LED 40W, 1900lm, CCT přepín teplota teplá 3000K, neutrální 4500K, denní 6000K, stmívatelné, rozměry d=580mm, h=230mm.
CCT - nastavitelná teplota světla
-15%
Hodnocení
CALW
Stropní ventilátor s osvětlením, těleso kov, povrch bílá a stříbrná, difuzor plast opál, LED 40W, 1900lm, CCT přepín teplota teplá 3000K, neutrální 4500K, denní 6000K, stmívatelné, rozměry d=580mm, h=230mm.
7 996,89 Kč
BOHLEN Stropní ventilátor, základna kov, povrch bílá, 3 kovové lopatky bílá, 3 rychlosti, 230V, IP20, 57 dB, rozměry d=1400mm, h=305mm.
-20%
Hodnocení
BOHLEN
Stropní ventilátor, základna kov, povrch bílá, 3 kovové lopatky bílá, 3 rychlosti, 230V, IP20, 57 dB, rozměry d=1400mm, h=305mm.
4 800,31 Kč
MORANA LED 1x18W Stropní ventilátor s osvětlením, těleso kov, povrch bílá/hnědá mat, difuzor sklo opál, LED 1x18W, 990lm, neutrální 4000K, 230V, IP20, tř.1, vč. dálkového ovladače, rozměry 450x1070mm
Dálkový ovladač součástí
Ovládání dálkovým ovladačem
-15%
Hodnocení
MORANA LED 1x18W
Stropní ventilátor s osvětlením, těleso kov, povrch bílá/hnědá mat, difuzor sklo opál, LED 1x18W, 990lm, neutrální 4000K, 230V, IP20, tř.1, vč. dálkového ovladače, rozměry 450x1070mm
od 6 940,80 Kč
MAJORKA Stropní ventilátor, základna kov-barva dle typu, 3 MDF dřevěné oboustranné lopatky dekor dle typu, 3 rychlosti 10W/21W/41W, 230V, IP20, Hz50, d=1070mm, l=235mm, vč dálkového ovaladače
Ovládání dálkovým ovladačem
-15%
Hodnocení
MAJORKA
Stropní ventilátor, základna kov-barva dle typu, 3 MDF dřevěné oboustranné lopatky dekor dle typu, 3 rychlosti 10W/21W/41W, 230V, IP20, Hz50, d=1070mm, l=235mm, vč dálkového ovaladače
od 6 919,14 Kč
LUISE Stropní ventilátor, základna kov-barva černá, 6x dřevěné lopatky dekor ořech, 3 rychlosti 15W/27W/49W, osvětlení 60W, E27,  230V, IP20, zpětný chod d=915mm, l=475-mm, vč dálkového ovaladače
Ovládání dálkovým ovladačem
-15%
Hodnocení
LUISE
Stropní ventilátor, základna kov-barva černá, 6x dřevěné lopatky dekor ořech, 3 rychlosti 15W/27W/49W, osvětlení 60W, E27, 230V, IP20, zpětný chod d=915mm, l=475-mm, vč dálkového ovaladače
7 841,53 Kč
SOLUNE Stropní ventilátor, základna kov-barva dle typu, 4 MDF dřevěné oboustranné lopatky dekor dle typu, 3 rychlosti 16W/29W/49W, 230V, IP20, Hz50, zpětný chod d=1320mm, l=330-mm, vč dálkového ovaladače
Ovládání dálkovým ovladačem
-15%
Hodnocení
SOLUNE
Stropní ventilátor, základna kov-barva dle typu, 4 MDF dřevěné oboustranné lopatky dekor dle typu, 3 rychlosti 16W/29W/49W, 230V, IP20, Hz50, zpětný chod d=1320mm, l=330-mm, vč dálkového ovaladače
od 6 748,41 Kč
BALEA Stropní ventilátor, základna kov povrch tm. hnědá, 3 plastové ABS lopatky-imitace listu, 3 rychlostí 20W/34W/65W, 220V, IP20, Hz50, reverzní chod, d=1320mm, l=510-mm,možnost světelného příslušenství
-15%
Hodnocení
BALEA
Stropní ventilátor, základna kov povrch tm. hnědá, 3 plastové ABS lopatky-imitace listu, 3 rychlostí 20W/34W/65W, 220V, IP20, Hz50, reverzní chod, d=1320mm, l=510-mm,možnost světelného příslušenství
13 207,76 Kč
BOKO 2X60W, E27 Stropní ventilátor, základna kov hnědá tmavá, 4 dřevěné lopatky dekor borovice, 3 rychlosti 14W/29W/58W, osvětlení 2x60W, E27, 230V, IP20, Hz50, d=1300mm, h=500mm, vč. vypínače
-15%
Hodnocení
BOKO 2X60W, E27
Stropní ventilátor, základna kov hnědá tmavá, 4 dřevěné lopatky dekor borovice, 3 rychlosti 14W/29W/58W, osvětlení 2x60W, E27, 230V, IP20, Hz50, d=1300mm, h=500mm, vč. vypínače
12 052,33 Kč
CARENT Stropní pokojový ventilátor, základna kov povrch tmavě hnědá, 4 lopatky dřevo mahagon/ořech, 3 rychlosti 27W/37W/50W, reverzní chod, osvětlení 3x60W E27, 230V, IP20, d=1070mm, h=460mm, s vypínačem + přepínač rychlostí
-15%
Hodnocení
CARENT
Stropní pokojový ventilátor, základna kov povrch tmavě hnědá, 4 lopatky dřevo mahagon/ořech, 3 rychlosti 27W/37W/50W, reverzní chod, osvětlení 3x60W E27, 230V, IP20, d=1070mm, h=460mm, s vypínačem + přepínač rychlostí
4 736,91 Kč
 Prodlužovací závěsná tyč pro stropní ventilátor, délka 300mm, 500mm, povrch bílá, nikl mat, zlatá antik
-15%
Hodnocení
Prodlužovací závěsná tyč pro stropní ventilátor, délka 300mm, 500mm, povrch bílá, nikl mat, zlatá antik
od 601,13 Kč
 Dálkový ovladač pro stropní ventilátor s displayem, zapnutí/vypnutí ventilátoru, 3 stupně nastavení rychlosti ventilátoru, zapnutí/vypnutí osvětlení + programové funkce aut vypnutí po nastaveném čase
Ovládání dálkovým ovladačem
-15%
Hodnocení
Dálkový ovladač pro stropní ventilátor s displayem, zapnutí/vypnutí ventilátoru, 3 stupně nastavení rychlosti ventilátoru, zapnutí/vypnutí osvětlení + programové funkce aut vypnutí po nastaveném čase
2 811,07 Kč
 Nástěnný ovladač pro stropní ventilátor nastavení 3 rychlostí ventilátoru, zap/vyp osvětlení
-15%
Hodnocení
Nástěnný ovladač pro stropní ventilátor nastavení 3 rychlostí ventilátoru, zap/vyp osvětlení
1 827,95 Kč
ECO QUALIO Stropní pokojový ventilátor, základna kov povrch bílá, 3 lopatky kov, 3 rychlosti 16W/26,4W/68W, reverzní chod, 230V, IP20, d=1200mm, h=320mm, vč nástěnného ovladače
-15%
Hodnocení
ECO QUALIO
Stropní pokojový ventilátor, základna kov povrch bílá, 3 lopatky kov, 3 rychlosti 16W/26,4W/68W, reverzní chod, 230V, IP20, d=1200mm, h=320mm, vč nástěnného ovladače
4 354,91 Kč
VERDI LED Stropní pokojový ventilátor, základna kov povrch nikl mat, 4 lopatky strany bílá/dřevo, 3 rychlosti 13,3W/27,2W/56,3W, reverzní chod, osvětlení LED 12W, 900lm, teplá bílá 3000K, 230V, IP20, d=1320mm, h=270mm, vč dálkového ovladače
Ovládání dálkovým ovladačem
-15%
Hodnocení
VERDI LED
Stropní pokojový ventilátor, základna kov povrch nikl mat, 4 lopatky strany bílá/dřevo, 3 rychlosti 13,3W/27,2W/56,3W, reverzní chod, osvětlení LED 12W, 900lm, teplá bílá 3000K, 230V, IP20, d=1320mm, h=270mm, vč dálkového ovladače
10 898,23 Kč
RIBIJO Stropní pokojový ventilátor, nastavitelný sklon ventilátoru, základna kov povrch starozlatá, 3 lopatky dřevo ořech, 3 rychlosti 18,8W/21,7W/36,9W, 230V, IP20, d=450mm, h=540mm, vč nástěnného ovladače
-15%
Hodnocení
RIBIJO
Stropní pokojový ventilátor, nastavitelný sklon ventilátoru, základna kov povrch starozlatá, 3 lopatky dřevo ořech, 3 rychlosti 18,8W/21,7W/36,9W, 230V, IP20, d=450mm, h=540mm, vč nástěnného ovladače
9 165,15 Kč
MINI QUALIO Stropní pokojový ventilátor, základna kov povrch bílá, 3 lopatky kov, 5 rychlostí 10,4W/12,9W/17,3W/22,4W/43,2W, 230V, IP20, d=483mm, h=320mm, vč nástěnného ovladače
-15%
Hodnocení
MINI QUALIO
Stropní pokojový ventilátor, základna kov povrch bílá, 3 lopatky kov, 5 rychlostí 10,4W/12,9W/17,3W/22,4W/43,2W, 230V, IP20, d=483mm, h=320mm, vč nástěnného ovladače
3 478,99 Kč