Stropní ventilátory: vše co potřebujete vědět

03. 09. 2020


stropní ventilátor

Stropní ventilátory jsou efektivním řešením, jak se ochladit v horkých letních měsících. Hodí se všude, kde není možné instalovat klimatizaci, ať už z důvodů estetických, hygienických nebo finančních. Stropní ventilátory - na rozdíl od stolních a stojanových - ochlazují celou místnost rovnoměrně a navíc nezabírají žádnou užitnou plochu místnosti. V zimních měsících mohou opačným směrem rotace hnát teplý vzduch od stropu podél stěn dolů, čímž výrazně snižují náklady na vytápění.

Proč a jak vybrat stropní ventilátor

Oproti použití klimatizace nebo stolních a stojanových ventilátorů poskytuje stropní ventilátor mnoho výhod:

  1. Nezabírá žádné místo v interiéru: lze umístit i v menších místnostech, kde už je zastavěný každý kousek volného prostoru.
  2. Je levnější než klimatizace: má nižší pořizovací cenu a samozřejmě i provozní náklady.
  3. Ochlazuje rovnoměrně: už žádné poletující papíry na stole, vlající závěsy a ofouknutá záda v blízkosti ventilátoru
  4. Je pohodlný na ovládání: můžete ho ovládat i vypínačem stropního osvětlení u dveří do místnosti

Stropní ventilátor s osvětlením nahradí lustr

Protože má většina místností na stropě jen jeden vývod elektřiny pro lustr, je třeba použít stropní ventilátor se světlem. Ventilátor má buďto integrované LED osvětlení, nebo je vybavený objímkou E27 či E14 (klasická velikost žárovek). Stropní ventilátor s LED světlem nemusí vždy dokázat osvětlit celou místnost a někdy jeho světlo slouží spíše k podsvícení ventilátoru. Pokud jde například o pracovnu, kde potřebujete dobře vidět, pak využijte spíše ventilátor se světlem, do kterého si dokoupíte žárovku podle vlastní potřeby.

stropní ventilátor s osvětlením

TIP: Na Každém stropním svítidle s ventilátorem je ve Wattech (W) uvedený maximální příkon světelného zdroje. Toto omezení je zde kvůli výhřevnosti klasické vláknové žárovky. Pokud použijete LED žárovku, která nevydává tolik tepla, pak můžete s menším příkopem dosáhnout i vyšší svítivosti, než by měla doporučená šedesátiwattová či stowattová žárovka.

Kdy použít stropní ventilátor bez světla?

Pokud máte na stropě více vývodů elektřiny, můžete pomocí dvou vypínačů ovládat zvlášť lustr a zvlášť stropní ventilátor bez světla. Bez vlastního osvětlení se také obejdou venkovní stropní ventilátory, umístěné pod pergolou nebo pod stropem zimní zahrady - během dne je na zastřešených venkovních terasách a prosklených verandách světla dostatek.

ventilátor na strop

Je stropní ventilátor tichý?

Téměř všechny ventilátory do stropu jsou dostatečně tiché, takže je během dne ani nezaznamenáte. I na nejvyšší rychlost nepřesahují hodnotu 50 dB, což odpovídá hladině zvuků doléhajících z klidné ulice, nebo hluku běžné domácnosti. Pomalejší otáčky jsou méně hlučné, takže pokud máte ventilátor umístěný v ložnici a máte citlivý spánek, snižte si otáčky na minimum. Ventilátor tak bude tišší než lednička nebo počítač.

Stropní ventilátor využijete nejen v létě, ale i v zimě

Můžete zvolit na svém stropním ventilátoru směr otáčení? Pokud ano, pak jej můžete využít i v zimě jako podporu vytápění.

Základní směr rotace vhání vzduch směrem dolů - výsledné proudění odvádí teplo z pokožky a příjemně ochlazuje. Sám o sobě však nedokáže stropní ventilátor snížit teplotu v místnosti. Pokud v ní nejsou lidé nebo zvířata, nemá příliš smysl nechávat v létě větrák dlouhodobě zapnutý.

Reverzní nebolí obrácený směr rotace žene vzduch nahoru - teplý vzduch, nahromaděný u stropu, je rozehnán do stran a podél stěn zpět dolů. Nedochází tak ke zbytečným tepelným ztrátám stropem a úspory energií na vytápění dosahují až 30 %.

Jak zapojit stropní ventilátor


ventilátor stropní se světlem

Základem je pevné uchycení ke stropu. Ventilátor na strop přichytíte podobně jako každý jiný lustr pomocí šroubů do podkladu. Jelikož je ventilátor díky přítomnému motoru dosti těžký a nejde o statický spotřebič, věnujte pořádnému dotažení šroubů maximální pozornost. Nejlepší stropní ventilátor je ten, který je pevný a dobře vyvážený. Rychlý pohyb a chvění může nedotažené šrouby uvolnit, ventilátor bude nakřivo a větší námaha motoru nejen omezí jeho životnost, ale také zvýší celkovou hlučnost.

  • Zapojení stropního ventilátoru k napájení: stejně jako u každého jiného lustru připojíte dráty do svorkovnice. Zapojení stropního ventilátoru se světlem probíhá úplně stejně, jako u ventilátoru bez světla.
  • Jak vyvážit stropní ventilátor: v případě, že začne být ventilátor pomalejší nebo hlučnější, lehkým zatížením jedné z lopatek jej vrátíte zpět do ideální roviny rotace. Použijte od výrobce přiloženou svorku nebo na jednu z lopatek přilepte malé závaží.
  • Montáž stropního ventilátoru do sádrokartonu: pokud je to možné, upevněte stropní ventilátor přímo do profilové konstrukce, nebo použijte z vnitřní strany nosnou desku, na které se váha ventilátoru rozloží. Vruty, které jsou určené pro navrtání do sádrokartonu sice udrží i těžký ventilátor, ale mohou se časem vyviklat.
  • Výška stropního ventilátoru po instalaci: minimální průchozí výška pod ventilátorem by měla být alespoň 2,3 metru, jinak hrozí nebezpečí úrazu. U vyšších stropů naopak použijte prodlužovací tyče, díky kterým nebude ventilátor moc vysoko - nejenže by se tak snížil jeho větrací efekt, ale v případě manuálního ovládání ani nedosáhnete na šňůrky.

Komfort života pod stropním ventilátorem

Při použití stropního lustru s ventilátorem můžete dosáhnout maximálního uživatelského pohodlí za velmi nízkou cenu - obzvláště ve srovnání s drahou klimatizací, u které pořizovací i provozní náklady mnohonásobně převažují investici do stropního větráku.

Ačkoli je na používání nejpohodlnější stropní ventilátor se světlem na dálkové ovládání, kde si můžete zhasnout nebo snížit otáčky, aniž byste se zvedli z křesla či postele, stropní větrák se světlem (nebo bez něho) můžete napojit i na pohybové čidlo. Bude se automaticky zapínat při vstupu do místnosti, takže vám - a především vašim návštěvám - odpadne hledání vypínače u dveří nebo zdlouhavé seznamování se s dálkovým ovladačem

Využijte svůj strop chytře

Dejte sbohem letním vedrům a vybavte svůj interiér stropními ventilátory. V létě vám dopřejí příjemný chládek a v zimě sníží výdaje za topení. Pokud potřebujete poradit, zda je vámi vybraný ventilátor vhodný do místnosti, například s ohledem na její velikost a osvětlení, naši specialisté vám rádi pomohou s praktickými radami instalace i technickými detaily každého modelu.