Jaký je rozdíl mezi TUYA WiFi, Zigbeee, Bluetooth? Jaký druh chytrého osvětlení vybrat? - Rady, tipy, návod.
18. 02. 2024
Domácí automatizace nikdy nebyla tak populární jak je dnes. Když začínáte s chytrým domovem, může být náročné se orientovat v různých typech systémů a bezdrátových technologiích, jejichž jsou součástí různá chytrá zařízení. Pokud plánujete ovládání v rámci domácnosti více svítidel, pak by jste na se na počátku měli rozhodnout jaký systém budete používat. Všechny systémy chytré domácnosti používají k přenosu instrukcí bezdrátový přenos WiFi, Bluetooth, nebo Zigbee.
Chytrá interiérová svítidla TUYA
Chytré osvětlení Chytrý lustr Chytré bodovky do sádrokartonu Chytrý LED panel Chytrá nástěnná svítidla Chytrá bodová svítidla Chytrá kolejnicová svítidla
Chytrá venkovní svítidla TUYA
Chytrá venkovní svítidla Chytrá nástěnná venkovní svítidla Chytré venkovní bodovky Chytrá sloupková svítidla a chytré venkovní lampy Chytré venkovní reflektory
Chytré řídící prvky TUYA
Centrální jednotka pro chytrou domácnost Tuya Matter Chytré vypínače Chytrý senzor pohybu WiFi senzor pohybu Chytrá zásuvka Chytrá spínací jednotka
Jak se liší WiFi, Zigbee a Bluetooth, jaké jsou jejich přednosti a omezení a kdy který vybrat?
Bezdrátové protokoly jsou všude - od WiFi a Bluetooth, které znáte ze svých chytrých telefonů a počítačů, po méně známé, ale stejně výkonné alternativy, jako je ZigBee, který je ideální pro ovládání a přístrojové vybavení. Všechny tři fungují na přibližně stejné frekvenci, kolem 2,4 GHz, ale každý z nich je unikátní svým vlastním způsobem. Jak se však mezi sebou liší?
Obsah:
- Chytrá svítidla ovládaná pomocí WiFi
- Chytrá svítidla ovládaná pomocí Bluetooth
- Chytrá svítidla ovládaná pomocí ZigBee
- Jaký druh připojení chytrých svítidel tedy vybrat? Je pro ovládání svítidel lepší WiFi, Bluetooth, nebo ZigBee?
- Kdy potřebuji k ovládání chytrých svítidel centrální jednotku nebo-li bránu, hub, bridge, gateway?
- Jak vybrat správnou bránu pro řízení chytré domácnosti?
- Jaký systém chytrého osvětlení vybrat?
- Proč si jednotlivé systémy chytré domácnosti používající WiFi, Bluetooth či Zigbie vzájemně nerozumí?
- Co je to chytré osvětlení MATTER?
- Proč nefunguje dálkový ovladač TUYA s chytrými svítidly TUYA jiných výrobců?
- Co je to systém dálkových ovladačů Beacon?
- Proč používat chytré osvětlení TUYA?
1. Chytrá svítidla ovládaná pomocí WiFi
Co je to WiFi?
WiFi je zřejmě nejznámější bezdrátová síťová technologie. Používá se pro připojení různých zařízení k internetu nebo do místní sítě a je standardně dostupná většině domácností.
Výhody připojení chytrých svítidel do sítě WiFi:
- Snadné připojení chytrých svítidel k síti WiFi: Chytrá svítidla, smart vypínače a chytré senzory systému TUYA WiFi se připojují přímo k vaší domácí WiFi síti, takže pro ovládání z telefonu nepotřebujete žádné další centrální jednotky -huby.
- Vzdálené ovládání chytrých svítidel připojených k síti WiFi: Chytrá svítidla připojená k síti WiFi můžete pomocí mobilního telefonu ovládat odkudkoliv, kde máte přístup k internetu.
Omezení:
- Potřeba kvalitního pokrytí WiFi signálem: Aby systém dobře fungoval, je potřebné kvalitní pokrytí WiFi signálem na všech místech, kde budou umístěna jak chytrá svítidla, tak smart vypínače a chytrá čidla pohybu připojené pomocí WiFi. Kde nedosáhne signál z původního WiFi routeru, lze prostor pokrýt pomocí AP extenderů.
- Potřeba trvalého připojení k síti WiFi: WiFi svítidla jsou k dané síti připojena trvale a proto bývají napájena ze sítě 230V a ne z baterie jako například chytrý vypínač ZigBee a ZigBee senzory pohybu . Pohotovostní stav každého WiFi svítidla, či WiFi vypínače spotřebovává trvale cca 0,05W a proto WiFi svítidla, či WiFi vypínače spíše nejsou vhodné pro napájení z baterie např typu AA, nebo AAA.
- Přenosová kapacita WiFi sítě: Jedná-li se o rozsáhlejší instalaci chytré domácnosti především s kamerovým systémem kde dochází k velkému datovému toku, může docházet přetížení WiFi sítě. V případech, kdy je soušástí chytré domácnosti kamerový systém se doporučuje vytvoření samostatné WiFi sítě oddělené od zbytku domácnosti, aby nedocházelo k výpadkům internetového připojení vnapříklad při sledování IP televize.
Nabídka stropních svítidel TUYA připojeních pomocí WiFi
Stropní svítidla TUYA, ovládaná pomocí WiFi
--
2. Chytrá svítidla ovládaná pomocí Bluetooth
Co je to Bluetooth?
Bluetooth je bezdrátová technologie známá hlavně díky spojování sluchátek, reproduktorů nebo fitness trackerů s mobilem, hodinkami nebo počítačem.
Výhody chytrých svítidel Bluetooth:
- Přímé ovládání bez brány: Výhodou Bluetooth je možnost přímého ovládání svítidel z mobilního telefonu, bez použití brány.
- Nízká spotřeba energie: Bluetooth, zejména jeho verze Bluetooth Low Energy (BLE), je úsporné a vhodné i pro zařízení napájených z baterie.
- Univerzálnost: Bluetooth je velmi rozšířený a kompatibilní s velkým množstvím mobilních zařízení.
Nevýhody chytrých svítidel Bluetooth:
- Malý dosah: Bluetooth má omezenější dosah, obvykle do 10 metrů, protože většina Bluetooth spojení se vytváří většinou jen mezi dvěma body (point-to-point).
- Bez brány nelze ovládat svítidla na dálku mimo danou domácnost.
- Horší dostupnost ovládacích prvků v provedení Bluetooth: Ikdyž se Bluetooth používá již více než 20 let, je novým účastníkem v oblasti chytré domácnosti a zatím se ke standardu Bluetooth nepřidalo mnoho výrobců. Na trhu je menší dostupnost bezdrátových vypínačů a senzorů pohybu s technologií Bluetooth pro přímé obládání svítidel. Stejně tak je menší nabídka například TUYA gateway.
- Nižší propustnost dat: I když je pro malá data dostatečný, pro náročnější aplikace se Bluetooth hodí méně kvůli nižší rychlosti přenosu dat.
Kdy lze doporučit chytrá svítidla s technologií Bluetooth?
Svítidla pro chytrou domácnost s technologií Bluetooth jsou vhodná spíše pro menší aplikace několika svítidel, kde nepočítáme s rozšířením a nepotřebujeme svítidla ovládat mimo domov.
Nabídka stropních svítidel TUYA ovládaných pomocí Bluetooth
Stropní svítidla TUYA, ovládaná pomocí Bluetooth
--
3. Chytrá svítidla ovládaná pomocí Zigbee
Co je to Zigbee?
Zigbee je bezdrátová technologie navržená pro chytrý domov, tedy pro spojování různých domácích zařízení a senzorů. Síť ZigBee používá k přenosu dat celkem 16 kanálů a může vytvořit až 6500 uzlů.
Výhody:
- Nižší spotřeba energie: Zařízení Zigbee jsou úsporná a díky nízké spotřebě jsou především bezdrátové vypínaše a senzory pohybu vhodné i pro bateriový provoz.
- Větší dosah sítě ZigBee díky routování: Výhodou sítě Zigbee je schopnost vytváření sítí (mesh network). Jednotlivá zařízení mohou fungovat jako přenašeče signálu (v rámci ZigBee sítě lze vytvořit až 6500 uzlů) a tím rozšiřovat dosah celé sítě, při čemž je velmi snadné přidávat, nebo odebírat uzly v síti.
Omezení:
- Nutnost hubu - brány: Svítidla a ovládací prvky jako jsou bezdrátové vypínače a čidla pohybu nelze ovládat a nastavovat přímo z mobilního telefonu. Pro ovládání Zigbee zařízení je potřeba centrální jednotka - hub. Centrální jenotka - bridge současně koordinuje komunikaci ZigBee prvků navzájem a jejich routování přes jednotlivé uzly.
- Nižší přenosová rychlost dat sítě Zigbee ve srovnání s WiFi.
Vytváření tzv . "Mesh sítí" ve kterých se routují vzdálenějších zařízení, patří k hlavním výhodám Zigbee přenosu povelů.
Nabídka stropních svítidel TUYA ovládaných pomocí Zigbee:
Stropní svítidla TUYA, ovládaná pomocí Zigbee
4. Jaký druh připojení chytrých svítidel tedy vybrat? Je pro ovládání svítidel lepší WiFi, Bluetooth, nebo ZigBee?
Ikdyž se nabídka chytrých svítidel a vypínačů jednotlivých druhů především chytrého systému TUYA rychle rozšiřuje, tak v praxi (alespoň v současnosti) nelze říci: Vybuduji celou domácnost jen na WiFi, nebo jen na ZigBee, či pouze Bluetooth, protože v naprosté většině nejsou k dispozici všechny prvky, t.j. svítidla potřebného příkonu a designu, chytré vypínače a smart čidla pohybu komunikující třeba jen pomocí WiFi. Většinou dojdete k závěru, že svítidla jsou připojena pomocí WiFi, spíše méně často pomocí ZigBee a poměrně sporadicky Bluetooth. Ovládací prvky jako jsou bezdrátové vypínače a senzory pohybu většinově komunikují pomocí ZigBee, nebo v méně případech WiFi. Dalším problémem je samotná šíře sortimentu tzv. chytrých svítidel, kde vybrané svítidlo které se nám do daného prostoru hodí, třeba nepracuje s protokolem ZigBee, ale jen WiFi. Proto při výběru zařízení chytré domácnosti vybereme svítidla bez ohledu na způsob bezdrátového přenosu dat a k tomuto se přizpůsobí vše ostatní, t.j. pokrytí WiFi signálem a výběr gateway, která bude nejspíš kombinace WiFi a Zigbee, nebo WiFi a Bluetooth. Existují samozřejmě i centrální jednotky - brány WiFi, ZigBee a Bluetooth v jednom, ale na trhu se jich aktuálně pohybuje poměrně málo.
5. Kdy potřebuji k ovládání chytrých svítidel centrální jednotku nebo-li bránu, hub, bridge gateway?
Pro centrální jednotku se používá více názvů, nejčastěji se nazývá brána, hub, bridge, nebo gateway.
Úkolem centrální jednotky - brány je zprostředkovat komunikaci mezi prvky komunikujícími na různých standardech, t.j. WiFi, Bluetooth nebo ZigBee.
Bránu potřebujeme:
- Jestliže svítidla a ovládací prvky (vypínače, senzory pohybu, okenní a dveřní kontakty), pracují na bázi ZigBee
- Jestliže chceme ovládat zařízení s různým přenosem signálu. Nejčastější kombinace je svítidla WiFi a nástěnné vypínače jsou ZigBee.
- Pokud chceme mimo domácnost ovládat svítidla a další zařízení komunikující a bázi Bluetooth a ZigBee.
Centrální jednotku, nebo-li bránu, hub, bridge gateway nepotřebujeme pokud chceme ovládat jen jednotlivá zařízení, ke kterým se lze připojit telefonem, t.j. WiFi, nebo Bluetooth.
6. Jak vybrat správnou bránu pro řízení chytré domácnosti?
Při výběru brány pro chytrou domácnost jednak vybíráme aby centrální jednotka komunikovala na používaných protokolech, t.j. nejčastěji FiF a ZigBee, nebo WiFi Bluetooth. Pokud plánujete použití prvků více různých systémů t.j. například Philips HUE, Eglo Connet-Z, Xiaomi, Ikea, Samsung Smart Things, Lidl, TUYA, pak je potřebné pořídit centrální jednotku certifikou na Matter, viz dále.
Brána - gateway systému smart TUYA
Nyní víme, jak funguje přenos dat a jaké podmínky pro správnou funkci chytré domácnosti musíme zejména po stránce pokrytí signálem splnit. Znalost podstaty přenosu dat via WiFi, Bluetooth či Zigbee nám ale při výběru chytrého osvětlení pomáhá k porozumění a nyní je třeba se rozhodnout jaký systém zvolíme.
7. Jaký systém chytrého osvětlení vybrat?
Jak bylo zmíněno, sytémů chytrého osvětlení je opravdu široká škála. Mezi nejznámější patří třeba Philips HUE, Eglo Connet-Z, Xiaomi, Ikea, Samsung Smart Things, Lidl, TUYA a řada dalších. Všechny tyto systémy používají výše uvedené bezdrátové technologie WiFi, Zigbee nebo Bluetooth. Dokonce všechny tyto technologie používají stejné čipy (není míněna jejich vývojová řada) a kmitočty pro přenos instrukcí. Pokud ale začnete budovat chytrou domácnost kombinovanou z různých systémů (t.j. kombinace Philips HUE, Eglo Connet-Z, Xiaomi, Ikea, Samsung Smart Things, Lidl, TUYA atd.) pak brzy zjistíte, že si tyto systémy většinou vzájemně nerozumí.
8. Proč si jednotlivé systémy chytré domácnosti používající WiFi, Bluetooth či Zigbie vzájemně nerozumí?
Důvod je zcela triviální. Výrobci chytrých systémů se na počátku nebyli schopni, či ochotni domluvit na společném jazyku a na počátku používali vlastní sady instrukcí, které nejsou vzájemně kompatibilní. Snaha o sjednocení vedla v případu ZigBee k vývoji například ZigBee Light Link společnosti Philips, kterou využívala celá řada dalších dodavatelů, jako je IKEA, Samsung Smart Things, Immax atd. Ani toto však k plné kompatibilitě nestačilo, protože se vzájemná kompatibilita ZigBee Light Link týkala jen části sortimentu - svítidel, chytré LED žárovky a smart ovladače pro LED pásky Ostatní prvky kompatibilní nejsou. Navíc, většina výrobců neuvádí možnou kompatibilitu a zjišťování je velmi problematické, jelikož starší prvky systému kompatibilní být nemusely, ale nové ano. Souběžně s tímto zároveň probíhal vývoj platformy TUYA, která nereprezentovala žádného výrobce, ale poskytovala jen platformu a vývoj aplikace pro ovládání chytrých zařízení. Toto pojetí se stalo pro řadu výrobců zařízení pro chytrou domácnost velmi atraktivní a v současnsoti je v alianci TUYA tisíce výrobců nejen svítidel, ale i zařízení na ovládání žaluzií, rolet, vytápění, kamer, topení, klimatizace, závlahy zahrady a vešketé další domácí automatizace a to včetně například fy PHILIPS, která zároveň vyvíjela zmíněnou obdobnou platformu ZigBee Light Link. Aby si jednotlivé systémy jednotlivých výrobců opravdu vzájemně mohly rozumět, vznikl komunikační standard MATTER.
9. Co je to MATTER?
MATTER je komunikační protokol, který umožňuje propojení zařízení jednotlivývh výrobců, kteří se účastní iniciativy MATTER. Zjednodušeně je to překladač instrukcí jednotlivých výrobců chytrého osvětlení do společného jazyka tak, aby si zařízení "rozuměla". Matter funguje jak pro WiFi, Bluetooth tak Zigbee. Uživateli ale postačí vědět to, aby zařízení byla napříč jednotlivými výrobci schopna pracovat a zařízení byla opatřeba logem MATTER, což zaručuje kompatibilitu s jinými zařízeními standardu MATTER.
Jaké jsou výhody Matter?
Matter nejen že sjednocuje komunikaci, ale přináší i další výhody pro uživatele chytré domácnosti.
- K provozu všech zařízení chytré domácnosti spadající pod certifikaci Matter, postačí jedna aplikace.
- Matter dokáže pracovat lokálně i bez připojení k internetu, tedy bez cloudového připojení. T.j. i v případu výpadku internetu, místní ovládání domácnosti funguje dál a nenímožné jen dohled a ovládání z internetu.
- V případu krachu výrobce dané komponenty chytré domácnosti - svítidla, vypínače a podobně, zařízení díky standardizaci Matter poběží dál.
Svítidla a komponenty TUYA Matter
Stropní svítidla TUYA kompatibilních Matter
10. Proč nefunguje dálkový ovladač TUYA s chytrými svítidly TUYA jiných výrobců?
A je zde ještě jeden problém týkající se kompatibility dálkových ovladačů pro chytrá svítidla. Řada výrobců nabízí ke svým svítidlům vedle ovládání telefonem, nebo pomocí smart senzorů pohybu, či různých smart bezdrátových vypínačů i možnost ovládání pomocí dálkového ovladače. Je třeba upozornit na to, že ikdyž máme svítidla systému TUYA, tak dálkové ovladače v naprosté většině případů pracují jen se svítidly daného výrobce a ne s jinými. To je velmi často zdrojem nedorozumění ze strany zákazníků, kteří v domnění, že k systému TUYA vyberu jakýkoli dálkový ovladač svítidel TUYA, bude pracovat i s ostatním sortimentem chytrého osvětlení. Naštěstí se i v tomto případu rýsuje řešení a to v podobě dálkových ovladačů kompatibilních BEACON.
11. Co je to Beacon?
Je to momentálně nenápadný, ale současně důležitý standard ovládání chytrého osvětlení pomocí dálkových ovladačů s názvem BEACON, který umožňuje bezdrátové ovládání svítidel pomocí dálkového ovladače pracujícím s Bluetooth protokolem napříč jednotlivými výrobci. Je to v podstatě Matter pro dálkové ovladače.
Pomocí dálkového ovladače standardu BEACON můžete světlo či žárovku ovládat na dálku:
- Jedním dálkovým ovladačem lze řídit až 30 svítidel.
- Pro ovládání svítidel bezdrátovým ovladačem s řízením Beacon není potřeba centrální jednotka (t.j. brána, hub, bridge gateway), ale svítidla mohou být takovým dálkovým ovladačem řízena na přímo.
- Protože je signál radiový, není nutno dálkový ovladač namířit na svítidlo (dosah cca 10m).
Nabídka stropních svítidel TUYA kompatibilních Beacon
Dálkové ovladače pro svítidla kompatibilní BEACON TUYA
12. Proč používat chytré osvětlení TUYA?
Je to jednoduché. Žádný jiný systém chytrého osvětlení (Philips HUE, Eglo Connet-Z, Xiaomi, Ikea) nenabízí tak široký sortiment nejen svítidel, ale i dalších zařízení, jako jsou bezdrátové vypínače, senzory pohybu, dveřní či okenní kontakty atd. jako systém TUYA. Všechny ostatní platformy jsou po stránce sortimentu daleko za horizontem.
Proč se TUYA stala tak populární?
Cílem systému TUYA byla otevřenost dalším zájemcům, zatím co Philips HUE, Eglo Connet-Z, Xiaomi, Ikea většinou neumožňovali, aby někdo další jejich komunikační protokol používal. Tak prosté to je.
Jen díky otevřenosti se Tuya stala tak populární platformou. Aby mohl probíhat přenost povelů, TUYA podporuje hned několik bezdrátových technologií: WiFi, Zigbee a Bluetooth.