Jak vybrat solární svítidla? - Rady, tipy, návod.
18. 03. 2024
Průvodce výběrem solárního osvětlení - Rady, tipy, návod.
Obsah:
1. Proč pořídit solární svítidla?
2. Jak vybrat solární svítidla - co vzít při výběru solárních světel v úvahu?
3. Jaké jsou požadavky na provoz solární osvětlení?
3.1 Jaká je výdrž solárního osvětlení?
3.2 Výkon solárního panelu solárního osvětlení.
3.3 Oslunění panelu solárního svítidla.
3.4 Jaká by měla být kapacita akumulátoru solárních světel?
3.5 Jaký je vliv okolní teploty na solární svítidla?
3.6 Jaká je životnost akumulátoru v solárních svítidlech?
3.7 Jaký vybrat příkon solárního osvětlení?
4. Hybridní solární svítidla
4.1 Co je to hybridní solární svítidlo?
4.2 Kdy se hodí hybridní solární svítida?
5. Jaké jsou druhy solárních svítidel?
1. Proč pořídit solární svítidla?
Budeme svítit zdarma. Taková úvaha je většinou prvotní myšlenka pro pořízení solárních světel. Důvodů pro pořízení solárního osvětlení však bývá ale víc. Jedním z hlavních důvodů kdy pořídíme solární venkovní světlo bývá situace, kdy jsme třeba ve venkovních prostorách zapomněli připravit kabeláž pro osvětlení, nebo třeba dodatečně zjistíme, že v daném temném koutu by se nějaké osvětlení určitě hodilo. Dalším důvodem proč pořídit solární světýlka bývá situace, kdy je zřízení kabeláže pro rozvod napájení venkovního osvětlení komplikované, nebo zbytečně drahé. Typicky se taková situace týká třeba delšího chodníku, nebo příjezdové cesty k domu. V neposlední řadě se rozhodneme pro osvětlení zahrady, nebo zahradních dekorativních prvků. Abychom vybrali to nejleší, podívejme se jak postupovat při výběru solárního osvětlení.
2. Jak vybrat solární svítidla - co vzít při výběru solárních světel v úvahu?
Solární světlo funguje na jednoduchém principu. Ve dne se prostřednictvím solárního panelu nabíjí akumulátor a po soumraku solární LED světlo buď trvale svítí, ideálně až do rozednění, nebo se světlo na solární panel rozsvítí na základu pohybu v prostoru pohybového čidla.
![]() |
3. Jaké jsou požadavky na solární osvětlení?
3.1 Jaká je výdrž solárního osvětlení?
Výdrž solárního LED světla je asi nejdůležitějším hlediskem při výběru solárních světel.
Doba svícení solárního osvětlení závisí na:
- Výkonu solárního panelu.
- Oslunění solárního panelu.
- Kapacitě akumulátoru solárního svítidla do kterého se ukládá sluneční energie.
- Okolní teplotě.
- Příkonu vlastního světelného zdroje solárního svítidla.
T.j. již na počátu si při výběru solárního LED světla na zahradu musíme zodpovědět otázku, zda potřebujeme svítit třeba méně, jen pro orientaci, ale pokud možno celou noc, napříklal pro označení vchodových dveří na větší vzdálenost mimo dosah případného pohybového čidla, nebo zda nám postačí svítit jen v době pohybu osob, kdy se rozsvítí solární světlo s čidlem.
3.2 Výkon solárního panelu solárních svítidel.
Výkon fotovoltaického panelu pro solární led světlo je klíčovým parametrem funkčnosti solárního osvětlení. Solární světla bývají buď s integrovaným solárním panelem, kde solární panel je součástí designu solárního osvětlení, nebo s odděleným solárním panelem. Oddělený solární panel umožňuje jeho umístění na osluněné místo.
Solární svítidla s přepínačem intenzity světla.
Není-li solární panel samostatnou částí a může mít tedy větší plochu pro zajištění většího příkonu solárního LED světla, pak aby se zajistila dostatečná doba svícení, řada výrobců světla na solar nabízí kvůli omezené velikosti solárního panelu, solární světýlka s možností přepínání příkonu (svítivosti) solárního osvětlení, například 100%, 50%, 30%.
Venkovní solární osvětlení s čidlem.
Další možností jak zajistit pokrytí svícení i v pozdních nočních hodinách, je použít solární světlo s čidlem. Pohybové čidlo rozsvítí venkovní solární světlo jen v době průchodu v prostoru svítidla. Zde je třeba upozornit na to, že většina solárních světel se senzorem pohybu má pevný čas svícení, který bývá nejčastěji 30s.
Venkovní solární světlo s čidlem:
Venkovní solární osvětlení s čidlem
Některé typy solárního osvětlení nabízí i další funkcionality svícení kombinující jak přepínání příkonu, tak provoz jako světlo s čidlem pohybu:
AUTO: Solární osvětlení po soumraku v klidu nesvítí, rozsvítí se na 100% po zaznamenání pohybu, dle prvedení, nejčastěji na dobu 30s.
DIM: Solární světla po soumraku v klidu svítí na 10% a po zaznamenání pohybu se rozsvítí na 100%, dle prvedení, nejčastěji na dobu 30s.
ON: Solární osvětlení se po soumraku automaticky rozsvítí na 50% a zhasne po vybití baterie, nejčastěji po 2h, nebo 5h, dle provedení.
Jak navrhnout a rozmístit pohybová čidla? Rady, tipy, návod. |
![]() |
3.3 Oslunění panelu solárního svítidla
Při výběru solárních světel je třeba pamatovat na to, že solární svítidla budou nejlépe fungovat na místech s přímým slunečním zářením. V řadě případů si přímo osluněnou stranu nemůžeme vybrat a v takových případech musíme počítat s tím, že zejména v zimních měsících, kdy se expozice solárního panelu slunečním světlem krátká, nemusí dojít k úplnému nabití akumulátoru v solárním svítidle. Další roli sehrává čistota solárního panelu, kdy je třeba pamatovat na jeho občasné čištění.
3.4 Jaká by měla být kapacita akumulátoru solárních světel?
Jednoduše lze říci, že čím větší kapacita akumulátoru LED solárního osvětlení tím lépe. Jestliže ale bude výkon solárního panelu malý, pak se akumulátor s velkou kapacitou i během slunného dne nenabije na plnou kapacitu. U běžných solárních LED svítidel, kde je solární panel součástí svítidla, bývá kapacita akumulátoru většinou 1800 - 2500 mAh, po příkon solárního světla 5W-10W.
3.5 Jaký je vliv okolní teploty na solární svítidla?
Okolní teplota má vliv především na kapacitu akumulátoru při teplotách pod bodem mrazu, kdy je kapacita akumulátoru dočasně snížena. Při návratu okolní teploty nad nulu, se kapacita akumulátoru vrátí na dřívější hodnoty. Proto v zimních měsících jednak kvůli kratšímu oslunění solárního panelu a snížené kapacitě akumulátoru při teplotách pod nulou nemusí být se solárními svítidly spokojenost. Při vytrvalém mrazu nebudou solární svítidla svítit vůbec a to ikdyž bude solární panel na osluněném místě. V takových případech se hodí tzv. hybridní solární světla, která jsou v mrazivém počasí napájena ze sítě 230V.
3.6 Jaká je životnost akumulátoru v solárních svítidlech?
Životnost Li-Ion baterie používaných v solárních svítidlech závisí především na počtu nabíjecích cyklů, kde se vychází z životnosti 800-1200 nabíjecích cyklů, což při denním provozu odpovídá životnosti cca 2,5-3,5 let.
3.7 Jaký vybrat příkon solárního osvětlení?
Aby nám solární osvětlení dobře posloužilo pak doporučujeme, aby příkon LED světelného zdroje u solárních světel byl alespoň 5W. Menší příkon světelného zdroje (méně než 2W) většinou nezajistí osvětlení například prostoru chodníku a podobně.
4. Hybridní solární svítidla
4.1 Co je to hybridní solární světlo?
Jedná se o solární svítidla, která jsou primárně napájena ze solárního systému a energie se ukládá do akumulátoru. Pokud dojde k vybití akumulátoru pod 10%, pak dochází k přepnutí na napájení ze sítě 230V. Během dne se akumulátor nabije ze solárního panelu.
4.2 Kdy se hodí hybridní solární svítida?
Hybridní solární svítidla lze využít například pro venkovní osvětlení budovy napájené z ostrovního fotovoltaického solárního systému, kdy tato hybridní solární svítidla snižují zátěž centrálního zdroje energie. Dalším případem použití hybridních solárních světel je vylepšení třídy energetické náročnosti budovy.
Hybridní solární svítidla:
Stojací solární lampy: