Trendy osvětlení pro podzimní sezónu 2021
16. 09. 2021
Podobně jako snad všechny obory lidské činnosti podléhá módním trendům i vývoji technologií obor osvětlení. A dávno pokrok v oboru osvětlení není o tom, že tzv. úsporka je nyní LED žárovka a místo zářivek se používají desky osazené LED čipy. Zde je třeba říci, že design zatím ještě udává "západ" (míněno především Evropa), ale technologie tohoto oboru jednoznačně spadají do vlivu čínských výrobců.
I když pokud navštívíme oborový veletrh třeba v Hong-Kongu, pak trochu se orientujícímu Evropanovi musí být celkem rychle jasné, že i v designu svítidel Evropa za zbytkem světa už také jaksi pokulhává a především v technologiích dostupných pro běžné spotřebitele se nám Číňané dokonce začínají ztrácet kdesi za horizontem našeho vidění a chápání. Příkladem jsou třeba tzv. smart systémy řízení TUYA
Chytrá svítidla systému smart TUYA
Chytrá stropní svítidla smart TUYA
či UGR buňková svítidla, která se v širší míře ve srovnání s Asií u evropských distributorů objeví třeba s odstupem jednoho a někdy i dvou let.
Stropní buňková svítidla s nízkým oslněním UGR<19
Trendy moderního osvětlení
Nebudeme se nyní zabývat jednotlivými tzv.„designovými kousky“ hodnocenými prestižní cenou. jako je například Red Dot a podobně, ale obecnými trendy, které můžeme vidět napříč celou řadou výrobců.
Dominantou většiny bytových interiérů jsou lustry, kde převládají jednoduché tvary.
Designové lustry
Designové lustry a závěsná svítidla
1. Barvy svítidel
Pokud jde o vnější vzhled svítidel, pak v barvách svítidel moderního designu stále vládne černá a bílá, kde černá má aktuálně jasnou převahu.
Obě barvy mnohdy doplněné matně zlatým detailem, která je celkem rozšířená v západní části Evropy, ale v našich končinách se kombinace černá/zlatá jak mezi koncovými spotřebiteli, ale paradoxně i mezi architekty moc „nechytá“.
2. Minimalismus
Pokud jde o vzhled, stále vládne minimalismus. Vidět to můžeme na tzv. LED panelech, kde dříve široký rámeček je nahrazován úzkým, nebo žádným rámečkem a světlo je až do kraje svítidla.
Stropní svítidla s úzkým rámečkem
Stropní svítidla s designovým úzkým rámečkem
3. Designový vystouplý rámeček
Dalším designovým prvkem jsou svítidla naopak s vystouplým rámečkem. Zde jde zejména o proporce rámečku tak aby se do dané aplikace co nejlépe hodil.
4. Vestavná komínková svítidla
U vestavných bodových svítidel jsou stále v kurzu tzv. komínková svítidla, kde je světelný zdroj zapuštěn do šachty svítidla tak, aby světlo vystupující ze svítidla bylo co nejméně viditelné.
Podhedová komínová svítidla, se zapuštěným světelným zdrojem
Podhledová, vestavná, komínková svítidla
U vestavných svítidel je i nadále v kurzu tzv. bezrámečkové řešení zhotovené pomocí vestavných, bezrámečkových sádrových svítidel t.j. svítidlo nemá límec, ale je zatmeleno do sádrokartonového stropu.
Podhledová bezrámečková, sádrová svítidla
Podhledová, vestavná, bezrámečková svítidla
Čím menší bodovka je, tím víc je cool. Vedle minimalizmu v tvarech svítidel, převládá i rozměrový minimalismus.
Podhledová svítidla minimalistického designu
Stropní, podhledová bodová mini svítidla
5. Bodová svítidla do napájecí lišty s možností nastavení vyzařovacího úhlu
V případech, kdy potřebujeme měnit vyzařovací úhel, nebo si nejsme jisti, jaký vyzařovací úhel budeme potřebovat, jsou k dispozici zoomovatelná bodová svítidla do napájecí lišty.
Svítidla do tříokruhové lišty kompatibilní Nordic Aluminium
6. Magnetické lištové systémy
Už nějakou dobu se v bytových aplikacích prosazují tzv. lištové systémy. Aby pro laiky byla manipulace s přemístěním svítidla v liště co nejjednodušší, jsou k dispozici tzv. magnetické lištové systémy, kde svítidlo v liště drží pomocí magnetu a přemístění proběhne jen „odlepením“ svítidla od magnetu, t.j. žádná „páčka“, u které musíme řešit, jak svítidlo odjistit od lišty. Tyto magnetické systémy jsou jak proporcemi svítidel, výkonem a zmíněnou flexibilitou ideální právě pro bytové aplikace.
Designové kolejnicové systémy 48V
7. Potlačení oslnění UGR
Pokud jde o technologie, pak stále více výrobců nabízí plošně svítící svítidla s potlačení činitele oslnění UGR. Například LED panely UGR<19, kde jak třeba čtvercová, kruhová, nebo lineární svítidla z hliníkových profilů výrobci nabízí na místo běžného tzv. opálového difuzoru, v provedení s potlačením oslnění, nejčastěji v provedení UGR<19. Rozhodně se jedná o správný krok, protože snad vždy jakékoli opatření potlačující oslnění zpříjemňuje pobyt v prostorách s umělým osvětlením. Nehledě na to, že v komerčních prostorách, jako jsou kanceláře, prodejny a další prostory je činitel oslnění svítidel pod UGR<19 povinné.
V souvislosti s uvedeným činitelem oslnění UGR stále více výrobců nabízí tzv. buňková svítidla, u nichž je činitel oslnění často pod UGR<16 a níže. Další výhodou tzv. buňkových svítidel je vyšší účinnost například ve srovnání s LED panely.
Svítidla s nízkým oslněním UGR
Buňková svítidla s potlačením oslnění UGR<19
8. Kompatibilní smart řízení osvětlení
I když jednotliví výrobci svá dosavadní řízení osvětlení nazývali jako „smart“ = chytré, ve skutečnosti moc chytré nebylo a to zejména pro to, že tyto systémy ovládání nebyly vzájemně kompatibilní a pokud byly, vzájemné propojení bylo a je velmi krkolomně. Například systém Philips HUE, není kompatibilní se systémem EGLO Connect a podobně. Zkrátka každý si jel na svém písečku. Tuto nekompatibilitu nelze ale nikomu vyčítat, jelikož si vše musí projít svojí evolucí. Toto (nekompatibilita ovládání osvětlení napříč výrobci svítidel) se zásadně mění příchodem smart systému s názvem TUYA.
Ve skutečnosti nejde o nic převratného. Dosavadní systémy ovládání většinou doposud pracovaly na stejné technologii jako TUYA, t.j. ZigBee. Rozdíl spočívá jen v tom, že uživatelé Tuya používají stejný protokol přenosu dat, který certifikuje autorita sdružená pod názvem TUYA. Jak prosté. Stačí se domluvit.
Prostřednictvím tzv. „bridge“ (mostu) lze tyto systémy propojit s Google Assistent a Alexa. I když čínský původ systém TUYA v někom může vzbudit obavy, aby nám Číňané se systémem TUYA neudělali totéž, co západ předvedl s operačním systémem Android čínské firmě Huawei a pak druhá otázka je, zda máme na vybranou. Ano máme, je to obdobně propojitelný systém s názvem Casambi. Bohužel ve srovnání se systémem TUYA Casambi zatím stále nabízí velmi málo ovládacích prvků a pokud ano, pak tyto ovládací prvky jsou až desetkrát dražší ve srovnání se systémem TUYA.
A jak už to bývá, i když oba systémy fungují na standardu ZigBee, systém TUYA a Casambi nejsou vzájemně kompatibilní a propojení obou systémů opět musí proběhnout prostřednictvím nějakého spojovacího „můstku“. Snad si tyto systémy k sobě časem najdou cestu tzv. na přímo bez spojovacích článků tak, jak si to zákazníci nepochybně přejí.
Nastavování prvků systému TUYA probíhá prostřednictvím aplikace pro telefon, nebo tablet, nastavení lze plnohodnotně sdílet i dalším členům domácnosti do jejich mobilů a tabletů. Po stránce funkcionalit systém TUYA nabízí snad vše, co uživatel očekává. Za pozornost jistě stojí ovládání osvětlení na základě denní doby tzv. biorytmu.
Chytrá stropní svítidla smart TUYA
9. Přepínání teploty světla na svítidle
Ti, co nepotřebují nějaké sofistikované ovládání, ale nejsou si jisti, jaká teplota světla jim bude vyhovovat, pak pro ně jsou svítidla s přepínatelnou teplotou. Funguje to tak, že buď uvnitř svítidla, nebo na nějakém nenápadném místě, tak aby to vizuálně nerušilo, je přepínač, kterým přepneme teplotu světla, nejčastěji: teplá 3000 K, neutrální 4500 K, denní 6000 K.
Stropní svítidla s možností přepínání teploty světla na svítidle, nejčastěji teplá 3000K, neutrální 4000K, denní 6000K
Stropní svítidla s CCT přepínačem teploty světla
10. Krokové stmívání osvětlení
Rovněž stále více výrobců svítidel nabízí krokové stmívání svítidel nejčastěji označované STEP, kde stmívání probíhá krátkým vyp/zap vypínače a světlo se stmívá mezi hladinou 100 %, 50 %, 10 %.
Stropní svítidla stmívatelná systémem STEP - vyp/zap vypínačem