Trendy osvětlení pro podzimní sezónu 2021

16. 09. 2021


Podobně jako snad všechny obory lidské činnosti podléhá módním trendům i vývoji technologií obor osvětlení. A dávno pokrok v oboru osvětlení není o tom, že tzv. úsporka je nyní LED žárovka a místo zářivek se používají desky osazené LED čipy. Zde je třeba říci, že design zatím ještě udává "západ" (míněno především Evropa), ale technologie tohoto oboru jednoznačně spadají do vlivu čínských výrobců.

I když pokud navštívíme oborový veletrh třeba v Hong-Kongu, pak trochu se orientujícímu Evropanovi musí být celkem rychle jasné, že i v designu svítidel Evropa za zbytkem světa už také jaksi pokulhává a  především v technologiích dostupných pro běžné spotřebitele se nám Číňané dokonce začínají ztrácet kdesi za horizontem našeho vidění a chápání. Příkladem jsou třeba tzv. smart systémy řízení TUYA

Kompletní nabídka chytrých stropních svítidel systému smart TUYA


či UGR buňková svítidla,
která se v širší míře ve srovnání s Asií u evropských distributorů objeví třeba s odstupem jednoho a někdy i dvou let.

Kompletní nabídka buňkových svítidel s nízkým oslněním UGR<19


Trendy moderního osvětlení

Nebudeme se nyní zabývat jednotlivými tzv.„designovými kousky“ hodnocenými prestižní cenou. jako je například Red Dot a podobně, ale obecnými trendy, které můžeme vidět napříč celou řadou výrobců.

Kompletní nabídka designových lustrů a závěsných svítidel


1. Barvy svítidel

Pokud jde o vnější vzhled svítidel, pak v barvách svítidel moderního designu stále vládne černá a bílá, kde černá má aktuálně jasnou převahu. Obě barvy mnohdy doplněné matně zlatým detailem, která je celkem rozšířená v západní části Evropy, ale v našich končinách se kombinace černá/zlatá jak mezi koncovými spotřebiteli, ale paradoxně i mezi architekty moc „nechytá“.2. Minimalismus

Pokud jde o vzhled, stále vládne minimalismus. Vidět to můžeme na tzv. LED panelech, kde dříve široký rámeček je nahrazován úzkým, nebo žádným rámečkem a světlo je až do kraje svítidla.


Kompletní nabídka stropních svítidel s úzkým rámečkem


3. Designový vystouplý rámeček

Dalším designovým prvkem jsou svítidla naopak s vystouplým rámečkem. Zde jde zejména o proporce rámečku tak aby se do dané aplikace co nejlépe hodil.


 


4. Vestavná komínková svítidla

U vestavných bodových svítidel jsou stále v kurzu tzv. komínková svítidla, kde je světelný zdroj zapuštěn do šachty svítidla tak, aby světlo vystupující ze svítidla bylo co nejméně viditelné.


Kompletní nabídka stropních vestavných, komínkových svítidel

 

U vestavných svítidel je i nadále v kurzu tzv. bezrámečkové řešení zhotovené pomocí vestavných, bezrámečkových sádrových svítidel t.j. svítidlo nemá límec, ale je zatmeleno do sádrokartonového stropu. 


Kompletní nabídka stropních, vestavných, bezrámečkových svítidel

 

Čím menší bodovka je, tím víc je cool. Vedle minimalizmu v tvarech svítidel, převládá i rozměrový minimalismus.

Kompetní nabídka stropních vestavných bodových mini svítidel


5. Bodová svítidla do napájecí lišty s možností nastavení vyzařovacího úhlu

 V případech, kdy potřebujeme měnit vyzařovací úhel, nebo si nejsme jisti, jaký vyzařovací úhel budeme potřebovat, jsou k dispozici zoomovatelná bodová svítidla do napájecí lišty.

Kompletní nabídka bodových svítidel kompatibilních do 3F napájecí lišty Nordic Aluminium


6. Magnetické lištové systémy

Už nějakou dobu se v bytových aplikacích prosazují tzv. lištové systémy. Aby pro laiky byla manipulace s přemístěním svítidla v liště co nejjednodušší, jsou k dispozici tzv. magnetické lištové systémy, kde svítidlo v liště drží pomocí magnetu a přemístění proběhne jen „odlepením“ svítidla od magnetu, t.j. žádná „páčka“, u které musíme řešit, jak svítidlo odjistit od lišty. Tyto magnetické systémy jsou jak proporcemi svítidel, výkonem a zmíněnou flexibilitou ideální právě pro bytové aplikace


Kompletní nabídka designových magnetických kolejnicových systémů na 48V


7. Potlačení oslnění UGR

Pokud jde o technologie, pak stále více výrobců nabízí plošně svítící svítidla s potlačení činitele oslnění UGR. Například LED panely UGR<19, kde jak třeba čtvercová, kruhová, nebo lineární svítidla z hliníkových profilů výrobci nabízí na místo běžného tzv. opálového difuzoru, v provedení s potlačením oslnění, nejčastěji v provedení UGR<19. Rozhodně se jedná o správný krok, protože snad vždy jakékoli opatření potlačující oslnění zpříjemňuje pobyt v prostorách s umělým osvětlením. Nehledě na to, že v komerčních prostorách, jako jsou kanceláře, prodejny a další prostory je činitel oslnění svítidel pod UGR<19 povinnéV souvislosti s uvedeným činitelem oslnění UGR stále více výrobců nabízí tzv. buňková svítidla, u nichž je činitel oslnění často pod UGR<16 a níže. Další výhodou tzv. buňkových svítidel je vyšší účinnost například ve srovnání s LED panely.

Kompletní nabídka buňkových svítidel s nízkým UGR<19


8. Kompatibilní smart řízení osvětlení

I když jednotliví výrobci svá dosavadní řízení osvětlení nazývali jako „smart“ = chytré, ve skutečnosti moc chytré nebylo a to zejména pro to, že tyto systémy ovládání nebyly vzájemně kompatibilní a pokud byly, vzájemné propojení bylo a je velmi krkolomně. Například systém Philips HUE, není kompatibilní se systémem EGLO Connect a podobně. Zkrátka každý si jel na svém písečku. Tuto nekompatibilitu nelze ale nikomu vyčítat, jelikož si vše musí projít svojí evolucí. Toto (nekompatibilita ovládání osvětlení napříč výrobci svítidel) se zásadně mění příchodem čínského systému s názvem TUYA.Ve skutečnosti nejde o nic převratného. Dosavadní systémy ovládání většinou doposud pracovaly na stejné technologii jako TUYA, t.j. ZigBee. Rozdíl spočívá jen v tom, že uživatelé Tuya používají stejný protokol přenosu dat, který certifikuje autorita sdružená pod názvem TUYA. Jak prosté. Stačí se domluvit. 

Prostřednictvím tzv. „bridge“ (mostu) lze tyto systémy propojit s Google Assistent a Alexa. I když čínský původ systém TUYA v někom může vzbudit obavy, aby nám Číňané se systémem TUYA neudělali totéž, co západ předvedl s operačním systémem Android čínské firmě Huawei a pak druhá otázka je, zda máme na vybranou. Ano máme, je to obdobně propojitelný systém s názvem Casambi. Bohužel ve srovnání se systémem TUYA Casambi zatím stále nabízí velmi málo ovládacích prvků a pokud ano, pak tyto ovládací prvky jsou až desetkrát dražší ve srovnání se systémem TUYA.

A jak už to bývá, i když oba systémy fungují na standardu ZigBee, systém TUYA a Casambi nejsou vzájemně kompatibilní a propojení obou systémů opět musí proběhnout prostřednictvím nějakého spojovacího „můstku“. Snad si tyto systémy k sobě časem najdou cestu tzv. na přímo bez spojovacích článků tak, jak si to zákazníci nepochybně přejí.Nastavování prvků systému TUYA probíhá prostřednictvím aplikace pro telefon, nebo tablet, nastavení lze plnohodnotně sdílet i dalším členům domácnosti do jejich mobilů a tabletů. Po stránce funkcionalit systém TUYA nabízí snad vše, co uživatel očekává. Za pozornost jistě stojí ovládání osvětlení na základě denní doby tzv. biorytmu › Podrobnější informace k systému Tuya.

Kompletní nabídka svítidel a komponentů chytrého osvětlení smart TUYA


9. Přepínání teploty světla na svítidle

Ti, co nepotřebují nějaké sofistikované ovládání, ale nejsou si jisti, jaká teplota světla jim bude vyhovovat, pak pro ně jsou svítidla s přepínatelnou teplotou. Funguje to tak, že buď uvnitř svítidla, nebo na nějakém nenápadném místě, tak aby to vizuálně nerušilo, je přepínač, kterým přepneme teplotu světla, nejčastěji: teplá 3000 K, neutrální 4500 K, denní 6000 K.


Kompletní nabídka stropních svítidel s možností přepínání CCT teploty světla přepínačem na svítidle


10. Krokové stmívání osvětlení

Rovněž stále více výrobců svítidel nabízí krokové stmívání svítidel nejčastěji označované STEP, kde stmívání probíhá krátkým vyp/zap vypínače a světlo se stmívá mezi hladinou 100 %, 50 %, 10 %.


Kompletní nabídka stropních svítidel stmívatelných vypínačem systémem STEP

 

Věříme, že tyto trendy přispějí k pohodlnějšímu a efektivnějšímu osvětlení v českých domácnostech a na závěr přidáváme:

Aktuální nabídka designových lustrů a designových závěsných svítidel


LEXON ZÁVĚSNÉ Závěsné svítidlo, základna kov, povrch chrom, stínítko folie chrom, imitace konfet, pro žárovku 1x28W, E27, 230V, IP20, tř.1, rozměry 420x290mm, vč závěsu l=1100mm
SKLADEM
Hodnocení
LEXON ZÁVĚSNÉ
Závěsné svítidlo, základna kov, povrch chrom, stínítko folie chrom, imitace konfet, pro žárovku 1x28W, E27, 230V, IP20, tř.1, rozměry 420x290mm, vč závěsu l=1100mm
1 950,16 Kč
ILLAN Závěsné svítidlo, základna kov, stínítko dřevěné lamely, LED 25W, 32W, 40W, Ra90, stmívatelné TRIAC, nebo DALI, 230V, IP20, rozměry dle typu
Stmívatelné DALI
Stmívatelné TRIAC
-8%
Hodnocení
ILLAN
Závěsné svítidlo, základna kov, stínítko dřevěné lamely, LED 25W, 32W, 40W, Ra90, stmívatelné TRIAC, nebo DALI, 230V, IP20, rozměry dle typu
od 24 169,15 Kč
SFIELD 1x42W E27 Závěsné svítidlo, těleso kov, povrch bílá/černá, pro žárovku 1x42W, E27, 230V, IP20, tř.1, rozměry d=135mm, h=100mm, vč závěs lanka 5920mm, lze zkrátit.
-19%
Hodnocení
SFIELD 1x42W E27
Závěsné svítidlo, těleso kov, povrch bílá/černá, pro žárovku 1x42W, E27, 230V, IP20, tř.1, rozměry d=135mm, h=100mm, vč závěs lanka 5920mm, lze zkrátit.
od 3 428,90 Kč
CORE X LED 22W ZÁVĚSNÉ Závěsné svítidlo, těleso hliník, povrch bílá, nebo černá, difuzor plast LED 22W, 983lm, nast teplota 3 stupně 2200K-3000K, Ra80, stmívatelné, 230V, IP20, rozměry l=1200mm, h=50mm, w=85mm, vč záv kabelu l=3000mm
-18%
Hodnocení
CORE X LED 22W ZÁVĚSNÉ
Závěsné svítidlo, těleso hliník, povrch bílá, nebo černá, difuzor plast LED 22W, 983lm, nast teplota 3 stupně 2200K-3000K, Ra80, stmívatelné, 230V, IP20, rozměry l=1200mm, h=50mm, w=85mm, vč záv kabelu l=3000mm
od 7 937,00 Kč
TERMINI Závěsné buňkové svítidlo, základna kov, povrch černá nebo dřevo, LED 16W, nebo 32W, teplá 3000K, UGR<19, Ra80, stmivatelné TRIAC, 230V, IP20, tř.2. rozměry dle typu, vč. záv.kab h=1500mm, lze zkrátit
Stmívatelné TRIAC
Svítí nahoru/dolů
UGR<19
-22%
Hodnocení
TERMINI
Závěsné buňkové svítidlo, základna kov, povrch černá nebo dřevo, LED 16W, nebo 32W, teplá 3000K, UGR<19, Ra80, stmivatelné TRIAC, 230V, IP20, tř.2. rozměry dle typu, vč. záv.kab h=1500mm, lze zkrátit
od 7 140,69 Kč
FRED Závěsné svítidlo, těleso kov, povrch bílá, černá, zlatá, difuzor plast opál, LED 42W, 62W,  teplá 3000K, stmívatelné Ra80, 230V, IP20, rozměry dle typu
Amazon Alexa
CCT - nastavitelná teplota světla
Google Assistant
Ovládání telefonem
Stmívání
Stmívatelné DALI
Stmívatelné STEP stiskem vypínače vyp/zap
Stmívatelné TRIAC
Tuya - Smart chytrý systém pro ovládání internetu věcí
WiFi
-15%
Hodnocení
FRED
Závěsné svítidlo, těleso kov, povrch bílá, černá, zlatá, difuzor plast opál, LED 42W, 62W, teplá 3000K, stmívatelné Ra80, 230V, IP20, rozměry dle typu
od 4 873,15 Kč
SARK Závěsné svítidlo, těleso hliník/kov, povrch šedočerná, nebo nikl mat, difuzor plast opál, LED 43W, nebo 54W, teplá 3000K, Ra80, stmívatelné vyp/zap vypínačem 100%, 50%, 10%, 230V, IP20, rozměry dle typu
Stmívatelné STEP stiskem vypínače vyp/zap
-18%
Hodnocení
SARK
Závěsné svítidlo, těleso hliník/kov, povrch šedočerná, nebo nikl mat, difuzor plast opál, LED 43W, nebo 54W, teplá 3000K, Ra80, stmívatelné vyp/zap vypínačem 100%, 50%, 10%, 230V, IP20, rozměry dle typu
od 11 031,45 Kč
FLING Závěsné svítidlo - ocelový pásek, pro nalepení LED pásku, l=5000mm
-19%
Hodnocení
FLING
Závěsné svítidlo - ocelový pásek, pro nalepení LED pásku, l=5000mm
3 116,96 Kč
KELONO UD Závěsné svítidlo, těleso hliník, povrch bílá, nebo černá, difuzor plast opál, LED 12-20W/22-30W/31-39W, CCT 3000K/3500K/4000K, stmív DALI/PUSH-DIM, 230V, IP20, tř.1, rozměry dle typu, svítí nahoru/dolů
CCT - nastavitelná teplota světla
Stmívatelné DALI
Svítí nahoru/dolů
-13%
Hodnocení
KELONO UD
Závěsné svítidlo, těleso hliník, povrch bílá, nebo černá, difuzor plast opál, LED 12-20W/22-30W/31-39W, CCT 3000K/3500K/4000K, stmív DALI/PUSH-DIM, 230V, IP20, tř.1, rozměry dle typu, svítí nahoru/dolů
od 6 246,02 Kč
LINCE SU01 48V 15mm Závěsné bodové svítidlo do kolejnicového systému, materiál hliník, černá, bílá, zlatá, LED 5,2W, teplá 2700K, nebo 3000K, UGR<16, vyzař. úhel 19°, Ra90, 48V, IP20, tř.3, rozměry d=25mm, l=300mm, vč závěsu l=2350mm lze zkrátit
Stmívatelné PWM
UGR<19
-18%
Hodnocení
LINCE SU01 48V 15mm
Závěsné bodové svítidlo do kolejnicového systému, materiál hliník, černá, bílá, zlatá, LED 5,2W, teplá 2700K, nebo 3000K, UGR<16, vyzař. úhel 19°, Ra90, 48V, IP20, tř.3, rozměry d=25mm, l=300mm, vč závěsu l=2350mm lze zkrátit
od 4 328,05 Kč
KELBRA II Závěsné svítidlo, základna kov, povrch chrom, stínítko sklo opál/kouřová šedá/měděná, pro žárovku 6x42W, E14, 230V, IP20, rozměry d=500mm, vč závěs kabelů l=1200mm, lze zkrátit.
-18%
Hodnocení
KELBRA II
Závěsné svítidlo, základna kov, povrch chrom, stínítko sklo opál/kouřová šedá/měděná, pro žárovku 6x42W, E14, 230V, IP20, rozměry d=500mm, vč závěs kabelů l=1200mm, lze zkrátit.
od 11 318,34 Kč
KREM HL II SQ Závěsné svítidlo, těleso kov, povrch zlatá/měděná/černá/hnědá/chrom, difuzor plast, LED 32W/2176lm, 56W/3808lm, teplá 3000K, Ra80, 230V, IP20, rozměry dle typu,
-18%
Hodnocení
KREM HL II SQ
Závěsné svítidlo, těleso kov, povrch zlatá/měděná/černá/hnědá/chrom, difuzor plast, LED 32W/2176lm, 56W/3808lm, teplá 3000K, Ra80, 230V, IP20, rozměry dle typu,
od 10 978,21 Kč
HORN Závěsné svítidlo, prstenec, těleso hliník/kov, povrch bílá, zlatá nebo černá, difuzor plast opál, LED 34/50/68W, 3000K, Ra90, 230V, IP20, rozměry dle typu, vč.záv.kabelu h=1300mm, lze zkrátit
-18%
Hodnocení
HORN
Závěsné svítidlo, prstenec, těleso hliník/kov, povrch bílá, zlatá nebo černá, difuzor plast opál, LED 34/50/68W, 3000K, Ra90, 230V, IP20, rozměry dle typu, vč.záv.kabelu h=1300mm, lze zkrátit
od 14 340,92 Kč
CONOE Závěsné svítidlo, základna a stínítko kov, povrch bílá, nebo černá, pro žárovku 1x28W GU10, nebo 1x60W E27, 230V, IP20, rozměry dle typu
-19%
Hodnocení
CONOE
Závěsné svítidlo, základna a stínítko kov, povrch bílá, nebo černá, pro žárovku 1x28W GU10, nebo 1x60W E27, 230V, IP20, rozměry dle typu
od 1 350,97 Kč
MODERN 1S Závěsné svítidlo, těleso kov, povrch černá mat/ bílá mat, stínítko kov, povrch černá mat/ bílá mat, pro žárovku 1X15W E27, 230V, IP20, tř.1,  rozměry stínítka 160x135mm, vč. závěsného kabelu l=3000mm, lze zkrátit
-18%
Hodnocení
MODERN 1S
Závěsné svítidlo, těleso kov, povrch černá mat/ bílá mat, stínítko kov, povrch černá mat/ bílá mat, pro žárovku 1X15W E27, 230V, IP20, tř.1, rozměry stínítka 160x135mm, vč. závěsného kabelu l=3000mm, lze zkrátit
od 2 557,94 Kč
MONTE 1X60W E27 KOVOVÁ Závěsné svítidlo, základna a stínítko kov, povrch bílá, černá, broušený kov, detaily kůže černá, nebo hnědá, pro žárovku 1x60W, E27, 230V, IP20, tř.2, stínítko rozměry dle typu, vč záv kabelu s textilním úpletem h=3000mm, lze zkr
-18%
Hodnocení
MONTE 1X60W E27 KOVOVÁ
Závěsné svítidlo, základna a stínítko kov, povrch bílá, černá, broušený kov, detaily kůže černá, nebo hnědá, pro žárovku 1x60W, E27, 230V, IP20, tř.2, stínítko rozměry dle typu, vč záv kabelu s textilním úpletem h=3000mm, lze zkr
od 4 408,76 Kč
TEAPOT 1X60W E27 Závěsné svítidlo, základna kov, stínítko kov černá, pro žárovku 1X60W, E27, 230V, IP20, tř.2, rozměry dle typu, vč. závěsného kabelu s textilním úpletem l=3000mm, lze zkrátit
-18%
Hodnocení
TEAPOT 1X60W E27
Závěsné svítidlo, základna kov, stínítko kov černá, pro žárovku 1X60W, E27, 230V, IP20, tř.2, rozměry dle typu, vč. závěsného kabelu s textilním úpletem l=3000mm, lze zkrátit
od 5 290,85 Kč
GILLS 1X60W E27 Závěsné svítidlo, základna kov, povrch chrom, difuzor sklo opál prolamované, pro žárovku 1x60W, E27, 230V, IP20, tř.1, rozměry dle typu
-19%
Hodnocení
GILLS 1X60W E27
Závěsné svítidlo, základna kov, povrch chrom, difuzor sklo opál prolamované, pro žárovku 1x60W, E27, 230V, IP20, tř.1, rozměry dle typu
od 7 029,86 Kč
BALLOONS1 40W G9 Závěsné svítidlo lustr, základna kov chorm/bílá, difuzor skleněné balonky ručně foukané chrom/bílá/barevná, pro žárovku 40W, G9, 230V, IP20, tř.1, rozměry dle typu, vč. závěsu, lze zkrátit
-19%
Hodnocení
BALLOONS1 40W G9
Závěsné svítidlo lustr, základna kov chorm/bílá, difuzor skleněné balonky ručně foukané chrom/bílá/barevná, pro žárovku 40W, G9, 230V, IP20, tř.1, rozměry dle typu, vč. závěsu, lze zkrátit
od 13 677,84 Kč
CRYSTAL 40W G9 Závěsné svítidlo lustr, základna kov chrom, obdélník, ověsové řetězy z čirých křišťálů, pro žárovku 40W, G9, 230V, IP20, tř.1, rozměry dle typu, vč. ocelového lankového závěsu, lze zkrátit
-19%
Hodnocení
CRYSTAL 40W G9
Závěsné svítidlo lustr, základna kov chrom, obdélník, ověsové řetězy z čirých křišťálů, pro žárovku 40W, G9, 230V, IP20, tř.1, rozměry dle typu, vč. ocelového lankového závěsu, lze zkrátit
od 11 911,97 Kč