Jak seřídit čidlo pohybu? - Návod, rady, tipy, zkušenosti
01. 09. 2023
Pohybem aktivovaná světla mohou poskytnout další vrstvu ochrany venkovnímu zabezpečení vašeho domova nebo firmy, nebo přidat nové možnosti vnitřním osvětlovacím systémům. Protože se světla spínaná senzorem pohybu automaticky vypnou když nikdo není poblíž, pak pohybová čidla prokazatelně šetří elektrickou energii a následně peníze. Proto lze čidla pohybu a svítidla s čidlem jednoznačně doporučit.
V tomto textu se zaměříme na zdánlivě jednoduchou věc a to: Jak nastavit čidlo pohybu a proč se někdy nedaří senzor pohybu seřídit jak potřebujeme.
Jak správně seřídit čidlo pohybu?
Obsah:
- Jaké nastavovací prvky obsahuje čidlo pohybu?
- Jak seřídit čidlo pohybu?
- Proč se čidlo pohybu nedaří seřídit jak potřebujeme?
- Proč PIR čidlo pohybu špatně zachytává pohyb?
- Proč PIR senzor pohybu nahodile sepne, nebo nebo proč se světlo s PIR senzorem pohybu nahodile rozsvítí?
- Proč HF senzor pohybu nahodile sepne, nebo nebo proč se světlo s HF senzorem pohybu nahodile rozsvítí?
1. Jaké prvky pro nastavení obsahuje čidlo pohybu?
Čidla pohybu většinou obsahují dva prvky pro nastavení nejčastěji pojmenované LUX a TIME.
LUX - jedná se o hladinu osvětlení - soumraku, při které senzor pohybu začna spínat a stejné hladině světla ráno při rozednění spínat přestane. U čidel pohybu tato hladina bývá v rozsahu cca 10lx (10 luxů) až 1000lx (1000 luxů).
TIME - doba svícení - t.j. po jak dlouhou dobu od zaznamenání pohybu bude pohybové čidlo sepnuté a světlo svítit. Nejčastěji lze nastavit čas 10 sekund až 10 minut.
Někdy mají výrobci čidel pohybu na svítidle ještě jeden prvek pro seřízení nejčastěji označený SENS - citlivost senzoru pohybu osvětlení. Jak ukázala praxe, použití nastavovacího prvku SENS, tedy citlivosti je především v našich klimatických podmínkách, kdy je velký rozdíl mezi letními a zimními teplotami a kdy současně v zimních měsících jsou lidé dobře tepelně izolováni a plochu pro snímání představuje někdy jen obličej, nebo dokonce jen oblast očí, pak se snižuje zachytávací schopnost čidla pohybu a proto řada výrobců senzorů pohybu tento nastavovací prvek u čidel pohybu nepoužívá.
Ukázka nastavovacích prvků senzoru pohybu.
2. Jak seřídit čidlo pohybu?
Seřízení světelného čidla pohybu ať už je čido pohybu součástí svítidla, nebo samostatného senzoru pohybu, je poměrně jednoduchá věc a jeho nastavení může provádět laik. Vlastní seřízení probíhá malým šroubovákem a většinou je konstrukce senzoru pohybu taková, že seřízení může provádět i osoba bez elektrotechnické kvalifikace, protože není přístup k elektrickým částem senzoru pohybu, nebo svítidla s čidlem pohybu.
2.1 Postup otestování správné funkce čidla pohybu při prvním zapojení, za osvětlení cca 300 lx.
Po prvním zapojení čidla si za běžného osvětlení v dílně při cca 300lx napřed otestujeme správnou funkci čidla pohybu, kde doporučujeme následujcí postup:
- Nastavte regulátor LUX na pozici kdy spíná i za denního světla (sluníčko).
- Pokud čidlo pohybu obsahuje nastavovací prvek SENS, nastavíme tento prvek na nejvyšší citlivost symbol + (plus) , kde má čidlo pohybu největší dosah záchytu pohybu.
- Volbu TIME nastavíme na pozici nejkratšího času, t.j. 10s.
- Po zaznamenání pohybu, senzor zapne připojené svítidlo. Aktivace, t.j. doba sepnutí, bude v souladu se zadaným časem (např 10s). Pokud PIR čidlo nedetekuje pohyb, během 10-ti sekund, čidlo se vypne. Pokud pohybový senzor zaznamenává pohyb, časové zpoždění se kontinuálně přičítá a světlo svítí. Po obdržení dalšího signálu (po dalším zaznamenání pohybu) odpočet času sepnutí čidla pohybu začíná od začátku.
POZOR: Při testování přístroje v podmínkách denního osvětlení, měla by být poloha regulátoru LUX v pozici nejvyšší hladiny okolního osvětlení, jinak nemusí senzor pohybu spínat.
2.2 Postup finálního seřízení čidla pohybu:
Po otestování správné funkcionality čidla pohybu viz 2.1, provedeme finální nastavení při daných podmínkách.
- Pomocí regulátoru LUX nastavíme hladinu osvětlení při které požadujeme, aby čidlo pohybu spínalo. t.j. musíme vyčkat na soumrak a nastavit při jaké hladině okolního osvětlení čidlo pohybu začne reagovat.
- Regulátorem TIME nastavíme čas, po jak dlouhou dobu zůstane čidlo pohybu svítit.
2.3 Clonky pro odstínění nežádoucích zón.
Některá čidla pohybu lze doplnit plastovými clonkami které bývají součástí balení čidla pohybu, pomocí kterých lze odstínit nežádoucí zóny, jako je blízká veřejná komunikace s pohybem lidí a vozidel, nebo pohyb zvířat, větví stromů a podobně. UPOZORNĚNÍ: Plastové clonky pro vymezení zón, lze použít pouze pro PIR čidla pohybu a nelze je aplikovat na HF senzory pohybu.
Ukázka clonek osazovaných na čidlo pohybu, pro odstínění nežádoucích zón.
Senzory pohybu s možností osazení clonkou pro zakrytí nežádoucích zón
PIR čidla pohybu, s možností osazení clonky, pro zakrytí nežádoucích zón
2.4 Čidla pohybu s možností seřízení soumraku a času svícení pomocí dálkového ovladače.
V současnosti nabízí někteří výrobci čidel pohybu možnost nastavení parametrů senzoru pohybu pomocí dálkového ovladače. Je to velmi pohodlné, zejména pokud jde o seřízení soumraku, protože na čidle lze dálkovým ovladačem nastavit jednak běžnépředvolny např 10lx, tak lze nastavit aktuální hladinu, při které po soumraku PIR čidlo pohybu začne pracovat. Naše zkušenost je taková, že kdo jednou čidla pohybu s možností seřízení dálkovým ovladačem vyzkouší, pak už jiné čidlo než na dálkové ovládání používat nechce.
2.5 Čidla pohybu na dálkové ovládání:
Čidla pohybu na dálkové ovládání
Jak navrhnout a rozmístit pohybová čidla? Rady, tipy, návod. |
![]() |
3. Proč se čidlo pohybu nedaří seřídit jak potřebujeme?
Občas se setkáváme s dotazy zákazníků, že se jim nedaří seřídit čidlo pohybu jak potřebují, nebo jak jsou deklarovány parametry výrobku. Zde je třeba uvést to, že především čidla pohybu PIR, což je nejrozšířenější druh čidel pohybu,(více o druzích čidel pohybu zde) závisí činnost PIR čidel na rozdílu okolní teploty a teplotě pohybujícího se předmětu = člověka. K možné výhradě odchylky parametrů lze uvést to, že funkce PIR čidel pohybu je závislá na rozdílu teplot mezi okolním vzduchem a teplotou a plochou pohybujícího se předmětu (člověka). Výrobce parametry čidla deklaruje při teplotě okolí 20°C, kdy je zachytáván pohyb tepelně neizolované lidsté postavy. Zejména ve venkovních podmínkách je však situace významně jiná a čidla pohybu zpracovávají pohyb tepelně izolovaných lidí mnohdy v teplotách okolí -20°C až +40°C.
4. Proč PIR čidlo pohybu špatně zachytává pohyb?
4.1 PIR čidlo pohybu hůře zachytává pohyb, jestliže se pohybujeme směrem čidlu.
4.2 Při zvažování světel aktivovaných pohybem je třeba vzít v úvahu jeden faktor a to skutečnost, že snímače pohybu jsou často ovlivněny zmíněnou teplotou okolí.
Ve všech případech je důvodem problémů to že PIR čidlo pracuje na rozdílu teplot a tento rozdíl teplot nebyl dostatečný ke správné funkci PIR čidla pohybu.
5. Proč PIR senzor pohybu nahodile sepne, nebo proč se světlo s PIR senzorem pohybu nahodile rozsvítí?
Příčin proč PIR senzor pohybu, nebo světlo s PIR senzorem pohybu nahodile spíná/rozvěcí se, je několik. PIR senzor pohybu pracuje na principu rozdílu teplot mezi sektory fresnerovy čočky, která je součástí PIR čidla pohybu. Nejedná-li se o poruchu, pak nejčastějiším důvodem je proudění vzduchu s rozdílnou teplotou, na které PIR čidlo zareaguje. Typicky se jedná o teplo vycházející z radiátorů u okna, kde dochází k pohybu chladného a teplého vzduchu, nebo chládnoucí kapota auta v garáži, na které PIR čidlo pohybu rovněž zareaguje. Proto se nedoporučuje umísťovat PIR senzory pohybu nad radiátory a stejně tak se nedoporučuje, aby v zorném poli PIR čidla nebyl radiátor vydávající teplo atd.
6. Proč HF senzor pohybu nahodile sepne, nebo proč se světlo s HF senzorem pohybu nahodile rozsvítí?
Příčiny proč HF senzor pohybu, nebo světlo s HF senzorem pobybu nahodile spíná/rozvěcí se jsou následující: HF senzor pracuje na principu změny homogenity pole, například vstupem človeka do prostoru pokrytého signálem z HF čidla. Nežádoucí vlastností HF senzorů je mimo jiné i to, že mikrovlnný signál někdy proniká skrze dřevěné přepážky a dveře, sádrokartonové stěny a někdy dokonce přes siporexové příčky. Na straně druhé, HF čidla pohybu jsou více rezistentní vůči tepelným vlnám ve srovnání PIR čidlem pohybu. HF senzory pohybu a svítidla s HF senzorem pohybu jsou vhodná do budov zděných z nelehčených stavebních materiálů, nebo pro osvětlení vstupu do domu který je vystaven větrným poryvům a podobně, kde světla s PIR čidlem nahodile spínají. Proto je při výběru principu automatizovaného spínání osvětlení dobé vzít v úvahu vlastnosti čidla, aby zbytečně nedošlo ke zklamání.
Potřebujete poradit s výběrem čidel pohybu? Neváhejte nás kontaktovat telefonem, emailem, nebo navštivte naše světelné studio a prodejnu svítidel v Brně. Rádi vám sestavíme řešení na míru. |
![]() |