Jak na osvětlení restaurace

01. 04. 2004


Příjemné, klidné, intimní prostředí restaurace vedle rychlé a pozorné obsluhy jakož i perfektní kuchyni očekává snad každý. Vezmeme-li v potaz vědecké poznatky říkající, že člověk vnímá až 90% informací zrakem, pak dobré osvětlení se na příznivém pocitu hosta a oblíbenosti restaurace může podílet nemalou měrou.

K řešení příjemné a variabilní světelné atmosféry restaurace či baru by tedy mělo být přihlíženo s ještě větší pečlivostí než k výběru pohodlné a zároveň hezké a trvanlivé židle či značky podávaných nápojů.

Skryté (nepřímé) osvětlení v kombinaci s bodovými svítidly umožňuje významně měnit atmosféru prostředí dle pořádaných příležitostí - více prostorového světla při větším společenském setkání či použití intimních bodovek při večerním provozu.

osvětlení restaurace

Vhodně aplikované barevné osvětlení ovlivňuje emoce vnímání prostoru. Bar osvětlený svítidly velmi pomalu měnícími barvu se tak rychle neokouká a podvědomě provokuje pozornost hosta směrem k baru. 

osvětlení restaurace1
osvětlení restaurace2

Svítidla s efektním stínovým efektem na stěnách vytvářejí emočně podmanivou atmosféru a doplňují další dekorace, popřípadě mohou být samotnou dekorací. I denní restaurace může být zajímavě a příjemně osvětlena.

osvětlení restaurace3osvětlení restaurace4


Osvětlení salonku by mělo vytvořit příjemnou komorní atmosféru pro jednání či společenské setkání.

osvětlení restaurace5


O tom zda se v restauraci budeme cítit dobře může rozhodnout její vzhled jakož i způsob a nápaditost vnější iluminace podniku. Dobré osvětlení restaurace, baru či vinárny není ani tak věda podpořená masívním světelným parkem za mnoho peněz jako spíše věc citu.