Nejčastější chyby, při realizaci osvětlení rodinného domu, nebo bytu

27. 04. 2023


...V tom obýváku to světlo tak oslňuje. Kdyby to šlo alespoň stmívat. ...Málem jsem se na té chodbě zase zabil. Proč se to nerozsvítí automaticky a musím hledat vypínač na druhé straně chodby? ...Děti mají v pokoji na učení tmu ale když je chci v noci zkontrolovat, musím rozsvítit silné světlo. ..proč to světlo co svítí na chodbě musí tak silně svítit až do obýváku a rovnou do obličeje když jsem na pohovce?

Pro někoho jde o zbytečnosti, někdo má rád věci vyladěné. Detail tvoří kvalitu. Kvalita a promyšlenost bydlení ukazuje náš vztak jak k nám samotným a našim blízkým se kterými žijeme v jedné domácnosti, ale ostatním ukazuje zda jsme opravdu takoví, za jaké se vydáváme. Proto komu na bydlení opravdu záleží, je dobré předem promyslet i řešení osvětlení, které plánujete ve vašem rodinném domu nebo bytu tak, aby dotvořilo dokonalý a perfektní celek. Následující text se pokusí shrnout nejběžnější chyby, které vznikají při řešení osvětlení.

K nejčastějším chybám patří:
Nedostatečná příprava elektroinstalace.
Nesprávná ergonomie ovládání osvětlení a návaznost na automatizaci.
Použití svítidel nesprávného výkonu.
Použití svítidel nesprávné vyzařovací charakteristiky.
Nesprávné rozmístění svítidel.
Možnost volby světelné scény.
Možnost stmívání.
Volba vhodné teploty světla.
Venkovní osvětlení.

Nedostatečná příprava elektroinstalace. Jde jak o počty vývodů pro napájení osvětlení, tak o logiku ovládání, včetně návaznosti na automatizaci. Většinou se jedná o situace, kdy klient svoji důvěru vloží v projektanta elektro v očekávání, že se jedná o odborníka, který přece ví, jak se to dnes realizuje a podle toho navrhne řešení. To vše je pravda, ale stejně jako si klient již ve fázi hrubé stavby musí projednat rozmístění spotřebičů třeba v kuchyni, pak nemá-li být v každé místnosti v souladu s normami alespoň jeden centrální vývod pro napájení osvětlení, ale bude řešeno trochu zajímavě, pak i osvětlení je nutno předem projednat a podle toho provést příptavu elektroinstalace.

Nesprávná ergonomie ovládání osvětlení a návaznost na automatizaci.
Ovládací provky na místech průchozích tras.
Využití senzorů pohybu
Automatické noční osvětlení na chodbách, WC a koupelně.

Použití svítidel nesprávného výkonu.

Použití svítidel nesprávné vyzařovací charakteristiky

Nesprávné rozmístění svítidel
V tomto případu se nejčastěji jedná o nesprávné umístění svítidla nad jídelním stolem. K dalším chybám patří umístění svítidla na místo, kde se špatně udržuje, například nad ramenem schodiště.

Možnost volby světelné scény.
Nastavení světelné scény není rozhodně použití stmívače, ale rozmístění svítidel tak, aby společně s interiérem svítidla tvořila příjemnou atmosféru a estetický celek s možností škálování podle různých situací, především v podobě celkového osvětlení především při širší společenské sešlosti až po nastavení příjemné, intimní atmosféry.

Možnost stmívání.

Volba vhodné teploty světla.
Použití svítidel s možností nastavení teploty světla CCT třeba dálkovým ovladačem, nebo přepínačem uivnitř svítidla.

Venkovní osvětlení.
-Pro komunikaci a bezpečnost.
-Osvětlení na terase.

Další šikovné vychytávky při řešení osvětlení.

Možnost trvalého zapnutí/vypnutí čidel pohybu pomocí dálkového ovladače třeba na terase, nebo nastavení funkcí čidel pohybu bez použití žebříku. Toto oceníme především na místech, kde je čidlo pohybu na problematicky dostupném místě, jako je schodiště, venku výše, než je naše délka žebříku a podobně. Takto lze obvykle nastavovat dobu sepnutí čidla, hodnotu soumraku, při jaké čidlo pohybu pro osvětlení večer začne a ráno přestane fungovat kde často lze nastavit i to, že čidlo začne pracovat při aktuální hodnotě soumraku ve které se v daný okamžik nacházíme a podobně. Navíc, si při seřizování čidla pomocí dálkového ovladače ušetříte "estrádu" pro okolí spočívající většinou večer v opakovaném vystoupání po žebříku k čidlu, nastavením kolečka na které není vidět a je špatně přístupné, setoupání, počkat až uplyne nastavený čas a toto až do finálního seřízení čidla. 

Systémy řízení budov nebo lidově "Chytrý dům" - K čemu jsou dobré pro řízení osvětlení?
Pro řadu lidí představuje tzv. cytrý dům, jen elektronická tlačítka a vyhozené peníze.  Především osvětlení řízené tzv systémy budov umožňuje další vychytávky, které běžná elektroinstalace nenabídne. K velmi příjemným patří třeba plynulé osvětlení s náběhovou rampou, například 3 sekundy. Toto je velmi příjemná vychytávka hlavně pokud rozsvěcíme z úplné tmy.

 

Prodejna svítidel a světelné studio Brno - Potřebujete poradit s návrhem osvětlení? Neváhejte nás kontaktovat telefonem, emailem, nebo navštivte naši prodejnu svítidel v Brně. Rádi vám sestavíme řešení na míru.

Jak na osvětlení bazénu?