Osvětlení vinného sklípku

14. 04. 2004


Na dotaz: "Vy jste z toho vinného kraje, že?" s oblibou a despektem odpovídám: "Ano, na povrch vycházíme jen když musíme."

Osvětlení vinného sklípku je specifická oblast nejen z důvodu, že jsou tyto prostory takřka výlučně odkázány na umělé osvětlení, ale také pro to, že mají svoji jedinečnou atmosféru minulosti, tajemství receptur a očekávání. Pro mnohé má pak dokonce postavení svatyně. Z tohoto důvodu by osvětlení mělo navozovat příjemné pocity obsahující i dramatické rysy nevzbuzující nudu. V každém případě by osvětlení vedle romatické scenérie mělo mít i dobře osvětlená místa vhodná k posouzení barvy a jiskry hodnoceného nápoje. Kombinace vhodného elektrického osvětlení se zapálenými svíčkami je ideální. Osvětlení pouze svíčkami může ve sklepě vypadat sice romanticky, ale plamen svíčky bez rozptylovacího krytu v prostředí s temným pozadím spíše oslňuje. Elektrické osvětlení vytvoří vhodné světelné pozadí.

Po technické stránce musí osvětlení nejen odolávat případné vlhkosti, ale jedná-li se o prostory kde probíhá výroba vína nebo v jejich sousedství, musí být osvětlení schopné odolávat agresivním parám vznikající při kvasném procesu. Tomuto prostředí na základě vlastních zkušeností nejlépe odolávají svítidla z nerezových materiálů v kombinaci se sklem. Hliníková svítidla třeba s práškovou povrchovou úpravou již po krátkém čase podléhají korozi a rozpadají se. Osvětlení za vinnými sudy vypadá velmi efektně, ale musí být takového provedení, aby ani dlouhodobý provoz nezahříval sudy s vínem. Vhodné je mít možnost přepnutí světelných scén mezi plnější, kdy se ve sklípku pohybuje více lidí a intimní pro uzavřenou společnost s možností vyniknutí kleneb a dalších architektonických prvků prostor.

Pokud jsem milovníky vína ukázkami zajímavých realizací vinných sklepů navnadil také na podstatu - a tou je kvalitní obsah, pak mohu nabídnou odkaz na dodavatele opravdu vyjímečných vín, která na prestižních výstavách jako je Juvenále, Výstava jihomoravských vín a dalších známých vinařských soutěžích dostávají ocenění v podobě šampión výstavy, zlatá medaile a další čestná uznání dokazujících dlouhodobou vyrovnanou kvalitu produkovaných vín.

Shoda názvu značky Málek & Málek mezi lampičkami a vínem není náhodná... P.S.: Pokud Vás odkaz na kvalitní víno inspiroval, prosím nepište mému bratovi na e-mail uvedený na jeho stránkách o víně. On na internet zatím nevěří a e-maily čte tak jednou za 14 dní. Nejjednodušší bude, když mu zavoláte. Telefon ale většinou zvedne až po několika zazvoněních, jelikož dole ve sklepě není signál a přístroj leží na nejvyšším schodku hned u vchodu a musí k němu z hlubiny sklepa nejdříve přijít.

Kontakt víno: Vinařství Stanislav Málek Nádražní 348 691 27 POPICE tel: +420 606 146 537 Zdroj: Targetti, Extérieur Vert, Lighting Academy