Rady a tipy pro správné rozmístění čidel pohybu na schodišti.

18. 02. 2013


Tato zpráva se zabývá správným rozmístěním čidel, senzorů, detektorů pohybu pro ovládání svítidel na schodišti.

Sekce čidel pohybu a svítidel se senzorem pohybu je v eShopu zde.

Nabídka samostatných svítidel bez senzoru pohybu vhodných pro osvětlení schodiště je v eShopu zde.

Detektory, čidla, senzory, pohybu ovládající osvětlení na schodišti jsou automatizovaná zařízení účinně přispívající k úsporám spotřeby elektrické energie a výdajům peněz za osvětlení. Aby instalace senzorů pohybu ve spojitosti se svítidly rozmístěnými na schodišti byla opravdu účinná, je třeba vybrat detektory pohybu se správným pokrytím prostoru. Rovněž je třeba tyto senzory pohybu na schodišti správně rozmístit a případně propojit vazby čidel pohybu tak, aby na schodišti čidla ergonomicky spínala osvětlení.


Vzorová ukázka správného rozmístění čidel pohybu, kdy spínání senzorů pohybu je spojeno do jedné skupiny spolupracující na všech patrech současně.
Spínání osvětlení čidlem pohybu pracuje tak, že při vstupu na schodiště v jakémkoli patře dojde k rozsvícení celého schodiště pro všechna patra společně. Tato aplikace je vhodná zejména pro veřejné budovy s velkým pohybem osob na schodištích ve všech patrech současně. Zapojení do jedné skupiny redukuje četnot spínání zapnutí/vypnutí svítidel na schodišti mezi různými patry.

Správné rozmístění čidel pohybu na schodišti.
Doporučený typ senzoru pohybu pro ovládání osvětlení se stropní montáží pro výše uvednou ukázku ovládání osvětlení schodiště je v eShopu zde.

Senzor pohybu pro ovládání osvětlení na schodišti
-----

Vzorová ukázka řešení ovládání osvětlení senzorem pohybu zapojeným do dvou skupin v tzv. rezidenční režimu.
Spínání osvětlení detektorem pohybu pracuje tak, že při vstupu na schodiště v přízemí, kde je část domu s největším pohybem osob dojde k rozsvícení pouze v prostoru u schodiště v přízemí. Osvětlení ostatních pater, t.j. 1NP, 2NP atd. je ovládáno další samostatnou skupinou, která v ostatních patrech (kromě přízemí) rozsvítí osvětlení schodiště společně po vystoupení do zóny čidla umístěného na rameni schodiště vedoucího do 1NP. Tato aplikace je vhodná zejména pro vícegenerační rodinné bydlení.


Vzorové řešení uspořádání senzorů pohybu na schodišti zapojených do skupin.
Doporučený typ senzoru pohybu pro ovládání osvětlení se stropní montáží k výše uvedené ukázce skupinového zapojení ovládání osvětlení pohybovými čidly systémem MASTER / SLAVE je v eShopu zde.

Čidlo pohybu pro spínání osvětlení na schodišti.
Slave verze senzoru se objednává jako samostatný model provedení stejného designu.
-----

Vzorové řešení ovládání osvětlení pohybovými čidly instalovanými v pozicích běžných vypínačů se samostatným ovládáním svídel po jednotlivých patrech.
Spínání osvětlení detektorem pohybu pracuje tak, že při vstupu na schodiště v jakémkoli patře dojde k rozsvícení pouze části schodiště snímaná daným senzorem pohybu osvětlení. Tato aplikace je vhodná zejména pro budovy s nízkým pohybem osob na schodišti, jako jsou bytové domy.Doporučený typ senzoru pohybu pro ovládání osvětlení s nástěnnou montáží k výše uvedené ukázce uspořádání senzorů pohybu je v eShopu zde.


-------

Vzorové řešení ovládání osvětlení pohybovými čidly instalovanými v pozicích běžných vypínačů se skupinovým ovládáním svítidel ve všech patrech současně.
Spínání osvětlení čidlem pohybu pracuje tak, že při vstupu na schodiště v jakémkoli patře dojde k rozsvícení celého schodiště pro všechna patra společně.  Tato aplikace je vhodná zejména pro budovy s vyšším pohybem osob na schodištích mezi jednotlivými patry, jako jsou kancelářské budovy.

Skupinové ovládání osvětlení senzorem pohybu na schodišti.
Doporučený typ senzoru pohybu s nástěnnou montáží pro výše uvedenou ukázku uspořádání senzorů pohybu je v eShopu zde.


----

Vzorové řešení ovládání osvětlení pohybovými čidly s asymetrickou charakteristikou, instalovanými pod stropem se samostatným ovládáním svídel po jednotlivých patrech.
Spínání osvětlení detektorem pohybu pracuje tak, že při vstupu na schodiště v jakémkoli patře dojde k rozsvícení pouze části schodiště snímaná daným senzorem pohybu osvětlení. Tato aplikace je vhodná zejména pro budovy s nízkým pohybem osob na schodišti, jako jsou bytové domy.

Rozmístění čidel pohybu na schodišti.

Doporučený typ senzoru pohybu pro skupinové ovládání osvětlení s nástěnnou montáží senzorů, pro výše uvednou ukázku ovládání osvětlení schodiště je v eShopu zde.


Senzor pohybu pro ovládání osvětlení na schodišti.

Citlivost - dosah čidel pohybu závisí na tom, kolik zón procházející protne. Čidla pohybu mají nižší citlivost ve směru k/od čidla. Při bočním průchodu kolem čidla procházenící protne nejvíce zón senzoru pohybu a tím je zajištěna nejlepší funkce detektorů pohybu.

Charakteristiky pásma citlivosti čidla pohybu.

Důležité. Vedle výběru rozmístění a správné volby čidel, je třeba dbát i na výběr správných svítidel a světelných zdrojů, zvládající vysokou četnsot spínání. Informace k volbě správného druhu svítidel zvládající vysokou četnost spínání jsou zde.


A-LIGHT s.r.o.
Vranovská 1226/94
614 00 BRNO 
Česká republika 

IČ: 27072738
DIČ: CZ27072738
Výpis OR: KS v Brně, odd C, vl.: 50052
IČ provozovny dle zákona: 227/2009Sb, čl.: XXII, bod i,: 1000189538 
IČ stálé provozovny eet: 11
IČ virtuální provozovny eet: 21

url provozovatel: www.a-light.cz

e-mail: info@a-light.cz
tel.: +420 545 213 267 

Provozní doba:
Výdej a expedice objednávek: Po-Pá 7.30-16.00 hodin.
Pro technické konzultace je třeba předem sjednat schůzku.
Parkování v areálu firmy.

Mapa: najdete nás zde
gps: +49° 12' 39.28", +16° 37' 45.87" cca 30 m severně od křižovatky ulic Vranovská / Lieberzeitova.
Parkování pro zákazníky v areálu firmy.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně on-line; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.