Podmínky pro stmívání zářivkových a LED svítidel

02. 08. 2014


Často kladený dotaz: Vybral jsem si energeticky úsporné zářivkové nebo LED svítidlo a chci ho stmívat.


Poměrně velkou část zářivkových a LED svítidel lze stmívat. Pro možnost stmívání, je na rozdíl od žárovkových svítidel třeba splnit řadu podmínek. Pro laiky předem doplňuji: "Není kolečko, jako kolečko na zdi." Ikdyž stmívač (tzv. "kolečko", nebo "tlačítko" na stěně) vypadá pro laika navenek stejně, princip stmívání žárovkových svítidel je oproti zářivkovým nebo LED svítidlům principielně zcela odlišný a proto v případě stmívání zářivkových a LED svítidel ke stmívání nelze použít stávající žárovkové stmívače, které v instalaci v minulosti třeba byly použity. Důvodem je jak odlišný princip stímáví žárovky vs. zářivky a LED =  je třeba jiný strojek stmívače, tak zapojení stmívacích obvodů = potřebný počet drátů ve zdi mezi stmívačem a svítidlem, kterých je pro stmívání zářivek a LED svítidel třeba víc (v případě stmívání  zářivek a LED nejčastěji 4 vodiče), než pro stmívání žárovek, kde pro stmívání žárovek většinou postačí vodiče nejméně dva. Výsledný design = vzhled ovládacího prvku pro zářivkové, nebo LED svítidlo = "kolečko" nebo "klapka" na stěně, však v mnoha případech může být nerozpoznatelně vzhledově shodná s ostatními vypínači použitými ve stávající instalaci.

Omlouvám se za výše uvedený text. Bohužel, v případě laiků opakovaně narážíme na problém porozumění odlišností stmívání žárovky vs. zářivky a LED t.j. neplatí: "Laik vidí kolečko na zdi = lze stmívat cokoli." Rozdíl principu stmívání žárovkových svítidel vs. zářivková a LED svítidla je zcela zásadní, ne však neřešitelný, viz dále.

Vzhled ovládacích prvků pro stmívání zářivkových a LED svítidel, je často nerozpoznatelný od ostatních běžných vypínačů.

 


Základní podmínky pro stmívání zářivkových a LED svítidel

  • Zářivkové, nebo LED svítidlo musí být stmívatelné, nebo musí existovat možnost "přezbrojení" elektrovýzbroje (předřadníku) svítidla na stmívatelný. Zda je, či není přímo již z výroby, nebo za příplatek stmívatelné, lze u nejběžnějších typů svítidel zjistit relativně snadno. Výběr nabídky například stmívatelných přisazených, zářikových svítidel pro interiér, je zde. Obdobně, výběr nabídky stmívatelných přisazených LED svítidel pro interiér, je zde.
  • Je třeba rozhodnout na jakém standardu bude stmívání probíhat. Ke stmívání zářivkových a LED svítidel se nejčastěji používá buď:
    • Analogové stmívání na standardu 1-10V. Analogové stmívání je vhodné pro malé soustavy, kde řídící napětí je vedeno na relativně kráté vzdálenosti. Výhodou analogového stmívání, je jednoduchá aplikace a snadná diagnostika servisu v případě poruchy.
    • Digitální stmívání na standardu DALI. Digitální standard DALI je vhodný zejména pro aplikace navazující na systémy řízení budov. Některé typy předřadníků DALI umožňují i zjednodušené ovládání stmívání jednotlivých svítidel pomocí tlačítek. Z důvodu synchronizace, má ale stmívání tlačítkem své limity a to pouze na jedno svítidlo. Pro stmívání více svítidel jedním tlačítkem systémem switch/DIM je potřebný modul, pro zajištění synchronizace stmívání více předřadníků. V bytových aplikacích, kde většinou stmíváme jen jedno svítidlo, ale tlačítkové stmívání pracuje bezproblémově a synchronizační moduly potřebné nejsou.

Pro rozhodování o použitém standardu velmi úzce souvistí bod druhý s bodem prvním, zejména pokud výrobce svítidla nabízí stmívatelnou verzi svítidla pouze ve standardu 1-10V, nebo DALI. Většina výrobců však nabízí obě verze stmívání. I tak je volba daného standardu stmívání velmi často, zejména s ohledem na požadované funkcionality, určitým kompromisem daným řadou technických souvislostí, které v tento okamžik nemá smysl podrobněji rozebírat a liší se v závislosti na jednotlivých případech.

  • Pro zajištění stmívání zářivkových a LED svítidel je třeba mít provedenu přípravu elektroinstalace. T.j. v případě stmívání 1-10V je potřebné mezi místem ovládání jak napájecí, tak řídící vedení. V případě DALI je mezi místem ovládání a svítidlem potřebná pouze řídící sběrnice. Jestliže řídící a napájecí vedení takto zřízeno není, což je nejčastější překážka v případě bytových aplikací a nepromyšlených rekonstrukcí, lze řízení provádět plnohodnotným způsobem bezdrátově.

Pro úplnost je třeba dodat:

V případě některých typů LED svítidel lze provádět stmívání obdobně strukturovanými stmívači jako tomu je u žárovkových stmívačů, t.j. ne na standardu 1-10V nebo DALI. V současnosti však existuje poměrně omezený okruh napaječů s přímým stmíváním pomocí triakových, nebo tranzistorových stmívačů pro LED osvětelní a tyto stmívače mají malý výkon (v současnosti 10/2014 jen výkon 16W). Podobně je na trhu i malý okruh vlastních stmívačů (t.j. nástěnný vypínač se stmívačem = "kolečko na zdi") určených pro LED drivery. V každém případě v současnosti platí to, že v případě přímého stmívání, je třeba kompatibilitu stmívaní dané kombinace stmívače a stmívatelného svítidla vždy předem ověřit.

Rovněž je dobré vědět, která zářivková svítidla většinou nelze stmívat. Obvykle nelze stmívat veškerá zářivková svítidla, do kterých se nevejde stmívatelný předřadník 1-10V, nebo DALI. Nejčastěji se to týká různých tzv. podlinkových zářivkových svítidel, zářivkových svítidel pro osvětlení obrazů atd. dtto se týká i podlinkových LED svítidel a LED svítidlel pro osvětlení obrazů. Na straně druhé, většinou kromě aplikace v systémech řízení budov, kde požadavkem je např. plynulý náběh při rozsvěcení svítidel, není důvod tato malovýkonová svítidla stmívat.

Mohlo by Vás také zajímat: Jak je to s barvou a teplotou světla u zářivek?