Lze snímačem pohybu spínat úspornou žárovku?

26. 02. 2010


Nabídka úsporných žárovek je zde.

Mezi často kladenými dotazy zákazníků se v souvislosti s přechodem na energeticky úsporné světelné zdroje vyskytuje následující často kladený dotaz:

Prosím o informaci ohledně montáže čidel místo vypínačů osvětlení. U většiny produktů (snímačů pohybu) je uvedeno, že nejsou vhodné pro použití se zářivkami. Vzhledem k tomu, že veškeré dnes dodávané žárovky jsou v podstatě zářivky, prosím o informaci, zda je možné běžná čidla použít např. k zapínání dvou úsporných zářivek na chodbě (2 x 18Watt) - pokud nikoliv prosím o doporučení vhodných produktů pro tuto funkci, rád bych vyměnil vypínače za čidla.

Odpověď na Váš dotaz má několik vztahů které je třeba vzít v úvahu.

1.Pod pojmem: "Snímač pohybu není vhodný pro spínání zářivek", je v jednoduchosti míněno to, že se vychází z minulosti, kdy předřadník pro zářivku byl konvenční = tlumivka, která ve většině případů není kompenzovaná a účinník cosFí svítidla osazeného takovým předřadníkem je cca 0,5, t.j. čidlem lze spínat cca 45% výkonu ve srovnání s odporovou zátěží. Je-li na čidlo připojen elektronický předřadník, pak účinník cosFi je cca 0,95 na čidlo lze připojit zátěž cca 80% ve srovnání s odporou.

t.j. Bězný snímač pohybu se spínacím výkonem odporové zátěže cca 500W zvládne bez problémů zátěž zářivek 2x18W i v provedení konvenčního předřadníku tak, jak bylo uvedeno v dotazu.


2. Další otázkou je, zda ani ne tak zářivka vlastní (trubice která svítí), jako spíše předřadník (prostřednictvím kterého je zářivková trubice napájena) je konstruován pro četné spínání. Zářivková svítidla jsou přínosem pro energetické úspory zejména při dlouhodobém svícení a mnohé (ne všechny) elektronické (ne konvenční) předřadníky nejsou konstruovány pro neustálé zapínání. Obecně lze říci, že pro četné spínání nejsou učeny ty levné, ale technologie i v této oblasti se rychle vyvíjí a tak lze očekávat, že i levné předřadníky budou brzy automaticky konstruovány pro vysokou četnost spínání. Výrobce který si problém potřeby četného spínání uvědomuje by ve vlastním zájmu měl uvádět zda předřadník (a pokud je předřadník součástí světelného zdroje = např. úsporná žárovka) je součástí světelného zdroje, je / není konstruován pro vysokou četnost spínání, např. připojení ke snímači pohybu. U tzv. úsporných žárovek někteří výrobci již uvádí třeba 500.000 spínání, viz: http://www.e-light.cz/svitidla/6817/ , nebo: http://www.e-light.cz/svitidla/63/ , nebo: http://www.e-light.cz/svitidla/10272/ nebo dokonce neomezené spínání, viz: http://www.e-light.cz/svitidla/4190/ Úsporné žárovky kde tento údaj uveden není, spíše (ne všechny) pro četné spínání obvykle určeny nejsou.

3. V relativně krátké buoucnosti se stanou běžné světelné zdroje LED, kde se podle dosavadních provozních zkušeností ukazuje, že napájecímu zdroji pro LED četné spínání nevadí. Rovněž rychost rozsvícení LED je o proti zářivkám, kde u zářivek na rychlost rozsvícení má vliv čas potřebný na zapálení výboje v trubici je u LED násobně rychlejší. LED se rozsvítí během cca 10ms, zářivka potřebuje pro zapálení výboje cca 500ms. LED se po zapnutí napájení rozsvítí na 100%, zářivka se po zapnutí rozsvítí na cca 80% a na 100% se v závislosti na okolní teplotě rozsvítí během cca 1 minuty. Po jedné minutě, kdy se zářivka rozsvítí na 100% se ale už v prostoru snímače pohybu nemusí nikdo nacházet. Sekce světelných zdrojů LED je zde: http://www.e-light.cz/svitidlo-svitidla-provedeni/zdroje-svetla-zarovka-zarivka-vybojka/led-svitiva-dioda-do-svitidla/ 

4. Další otázkou je smysluplnost používání úsporných světelných zdrojů ve svítidlech, která svítí jen krátkodobě, jelikož krátká doba svícení přinese úspory investované do dražšího světelného zdroje za výrazně delší dobu v porovnání dlouhodobým svícením, pomocí energeticky úsporných zdrojů světla.