Osvětlení kanceláře a pracovny: kompletní průvodce

08. 01. 2021


Stolní lampa u pracovního stolu


Ať již sedíte u počítače, čtete knížku nebo se věnujete ručním pracím, potřebujete v době, kdy není dostatek přirozeného denního světla, si přisvítit umělým osvětlením. Nedostatek světla totiž zvyšuje únavu, snižuje soustředěnost a efektivitu dané činnosti a v dlouhodobém horizontu si kazíte oči.  Abyste tomu předešli, doporučujeme při výběru osvětlení do pracovny či kanceláře nejen volit minimálně dvě svítidla – stropní světlo a stolní lampu – ale také si pohlídejte, aby vyzařované světlo neoslňovalo a svítilo jasnější bílou barvou (4000 až 6000 kelvinů), která stimuluje pozornost a nabuzuje k práci. Protože lidí, kteří pracují z domova, postupně přibývá, zaměřili jsme se na problematiku osvětlení kanceláře a pracovního stolu detailněji a kromě již zmíněných základních pravidel se v článku dočtete konkrétní údaje o intenzitě osvětlení v kanceláři, které jsou dané normou a přidáme i tipy, co dělat, aby se vám v domácí kanceláři dobře pracovalo.

 

Doporučujeme bílé světlo s výborným podáním barevného spektra

Můžete si koupit sebelepší kancelářské svítidlo, ale pokud bude vyzařovat málo intenzivní a žlutavé světlo, nebudete spokojeni. Proto předtím ještě než popíšeme jednotlivé typy vhodných světel, rozebereme technické parametry světelných zdrojů, v současné době jde především o zářivky a LED diody.

Intenzita

Podle normy má intenzita osvětlení v kanceláři dosahovat kolem 300 až 500 luxů na metr čtvereční. Rozptyl je daný tím, jakou práci vykonáváte, logicky více světla je potřeba pro psaní či čtení než například pro kopírování dokumentů. Samozřejmě uvedené hodnoty jsou brány pro kanceláře na pracovišti (aby bylo splněna bezpečnost práce), ale určitě je dobré se jimi řídit i při zařizování domácí pracovny, oči máte jen jedny.

Jak přibližuje odborník na osvětlení a majitel e-shopu e-light.cz Ludvík Málek, při výšce stropu zhruba 2,6 metrů nad podlahou tak platí propočet cca 10 W na metr čtvereční. Berte ale v potaz i barvu nábytku, podlahy a výmalby. Do tmavší pracovny je potřeba více světla než v případě světlé. A samozřejmě při výpočtu je potřeba sečíst světlo od všech svítidel v místnosti.

Barevná teplota

Velmi důležité, jak i dokázal výzkum ČVUT, který zkoumal vliv světla na výkon studentů, je kromě dostatečné intenzity také barva světla. Pro práci a učení je vhodná denní bílá barva, která se blíží dennímu světlu a podporuje koncentraci a soustředěnost na práci. V praxi tak vybírejte světelný zdroj, který má barevnou teplotu mezi 4000 až 6000 kelvinů, neboť obvyklé denní světlo má 5000 kelvinů.

Index podání barev

Pokud v pracovně něco vytváříte, například šijete či malujete, tak si pohlídejte obzvláště to, aby daný světelný zdroj dobře zobrazoval spektrum barev. Existuje tzv. index podání barev, který rozlišuje hodnotu Ra od 0 do 100, přičemž čím vyšší číslo, tím je podání barev věrnější. Pro kanceláře doporučujeme stupeň podání barev Ra minimálně 85 a více.

 

Kancelářská svítidla mohou být zápustná, přisazená, nebo závěsná

Asi každý někdy byl v takových těch klasických kancelářích, kde byly ve stropech zářivková svítidla s parabolickou hliníkovou mřížkou. Ano zabudované zářivky jsou stále v kancelářích a tzv. open space prostorech oblíbené, ale vzhledem k boomu LED technologie, se do větších pracovních místností stále častěji používají LED panely a stropní svítidla z hliníkových profilů. Jedná se o světla, která dobře vypadají, spotřebují málo elektřiny a dodají rovnoměrně rozptýlené světlo, aby nedocházelo k odrazům světla v monitorech a k oslňování. Podle výšky stropu se volí ve variantě zápustné, přisazené, nebo závěsné.


LED panely v kanceláři


A co když jsou kanceláře umístěné v historických klenutých prostorách nebo třeba potřebujete osvětlit recepční stanoviště ve velkém sále? „Řešením jsou stojací kancelářské lampy, které svítí nahoru a dolů. Využívají se nejen v již zmíněných případech, ale také pro prostory s nerovnoměrně rozmístěnými pracovišti,“ odpovídá odborník na osvětlení Ludvík Málek.


stojací lampa v kanceláři

 

Vybírejte LED panely a LED lustry, které jdou stmívat

LED panely s výkonem 40 W, LED lustry a svítidla z hliníkových profilů doporučuje Málek také pro osvětlení domácích kanceláří a pracoven. „Protože ale tato místnost často neslouží jen k práci, ale večer i k relaxaci, je vhodné když jdou stmívat, tedy můžete měnit intenzitu světla, a rovněž když si můžete navolit jinou barevnou teplotu. Místo jasné bílé pro práci si jen jednoduše překliknete pomocí ovladače barvu světla více do žluta. Pro neformální situace jsou vhodné i kloboukové stojací lampy a LED pásky instalované v sádrokartonové kapse, které vytvoří efektní nepřímé osvětlení po obvodu pracovny.“

 

Na správné osvětlení stolu jsou nejvhodnější stolní lampy

Už v úvodu jsme zmínili, že jen s centrálním osvětlením si v kanceláři nevystačíte a nejlepším osvětlením při práci na PC jsou stolní kancelářské lampy. Právě lampičky si podle průzkumu společnosti Ekolamp z roku 2019 v poslední době Češi nejvíce pořizují, což jen koresponduje se vzrůstajícím počtem lidí, kteří pracují z domova (tzv. home office). Stolní lampy jsou k osvětlení plochy pracovního stolu vhodné jednak z důvodů své lehkosti, mohou se tedy snadno přemisťovat a natáčet podle dané činnosti, a také se díky kabelu mohou používat pro různou výšku stolu, nasvítíte si jimi, ať již při práci sedíte, nebo stojíte.

stolní lampa na pracovní stůl

Lampa nesmí oslňovat

Stolní lampy (případně i stojací, ale tam pozor na umístění přívodního kabelu, abyste o něj nezakopli) se dnes dají koupit v nejrůznějších designech, aby dobře zapadly do stylu pracovny. Při výběru kancelářské lampy si ale stejně jako v případě stropního svítidla pohlídejte parametry světelného zdroje. Nejvhodnější je jasné bílé světlo (cca 5000 kelvinů) s vysokým rozlišením barevného spektra. Světlo také nesmí pracujícího člověka oslňovat. Tomu zabráníte tak, že okraj lampy bude nad úrovní vašich očí, lampička bude mít neprůsvitné stínidlo a nebude z ní vyčnívat světelný zdroj.  Protože u pracovního stolu se vykonávají různé činnosti, doporučujeme zvolit kancelářskou lampu s ohebným kloubovým ramenem nebo krkem, abyste si ji mohli natočit podle potřeby. Plusem rovněž je, když světlo v lampě můžete stmívat.


stolní lampa na pracovní stůl

 

Pracovní kout v obýváku či ložnici stylově slaďte

Ne každý má možnost mít samostatnou místnost určenou na práci, ale věřte, že dobré pracovní zázemí si vytvoříte i v kuchyni, obývacím pokoji, případně ložnici. Důležité je mít stůl, pohodlnou židli a dostatečně výkonnou stolní lampu svítící jasným bílým světlem a její design sladit se stylem ostatních svítidel a interiérového vybavení. Bytová designérka Andrea Hylmarová radí využít i LED pásky. „Dají se nainstalovat do horní police či skříňky nad stolem, ideálně aby byly stmívatelné. Více zdrojů světla vám dá šanci měnit podle nálady atmosféru místa.“


LED pásky za pracovním stolem

 

Rady pro zdravé nasvícení

Věděli jste, že špatné osvětlení snižuje výkonnost při práci až o 30 %? Ano, opravdu, umělé osvětlení je důležité. Jenže nestačí jen mít jasno v tom, jaké světlo do kanceláře pořídit. Abyste zabránili únavě očí, doporučujeme následující:

  • Neseďte zády k nejsilnějšímu světelnému zdroji, nebude si tak na práci stínit.
  • Když už je tma, mějte rozsvícené hlavní světlo i lampičku, aby oči nepřecházely ze světla do tmy.
  • Stejně tak pokud pracujete na počítači, namiřte světlo lampy na stěnu za monitor. Snížíte tak rozdíl mezi jasnou obrazovkou a temnotou kolem ní.
  • Světlo z lampy by mělo plochu stolu ozařovat z výšky zhruba půl metru, úhel dopadu se doporučuje 60 až 70 stupňů.
  • Pokud budete psát, mějte v případě, že jste pravák, lampu na levé straně. Opačně levák, aby předešel stínům, umístí lampičku na pravou stranu stolu.

 

Další tipy při zařizování domácí kanceláře aneb jak home office zvládnout co nejlépe

  • Výška pracovního stolu by měla být minimálně 72 cm.
  • Židli volte výškově nastavitelnou s opěrkami.
  • Pohlídejte si, abyste správně seděli a během dne posed střídejte.
  • Dodržujete pravidelný režim s přestávkami, ideální je se občas protáhnout.