Několik tipů na osvětlení v koupelně

23. 01. 2005


Osvětlení v koupelně je nutno věnovat zvláštní pozornost zejména z několika důvodů. Z hlediska elektrické bezpečnosti se jedná o vlhké prostory se stříkající vodou. Problematiku elektrických zařízení v koupelnách upravuje ČSN-33200-7-701, část 7 - Zařízení jednoúčelová a ve zvláštních objektech, oddíl 701 - Prostory s vanou nebo sprchou a umyýací prostory. Podrobně o předpisech a normách v koupelně v jiném článku.

Základní požadavky z hlediska krytí elektrického vybavení včetně osvětlení je přehledně shrnuto na následujícím nákresu:

knákres krytí elektrického vybavení a osvětlení v koupelně

Z hlediska světelného se jedná o prostor s požadavkem na velmi dobrou rovnoměrnost a intenzitu osvětlení kde doporučuji, aby se střední hodnota osvětlení pohybovala alespoň na hodnotě 600lx. Svítidla v koupelně můžeme rozdělit do několika skupin dle použití. Základní osvětlení. Nejčastěji se jedná o vestavěná nebo přisazená stropní svítidla, mající za úkol zajistit plošné a rovnoměrné osvětlení prostoru koupelny.

Ukázky vestavěných svítidel s krytím IP43 a výše:

vestavěná svítidla krytí IP43vestavěná svítidla krytí IP43 (2)

Stropní vestavné svítidlo 2x26W čtvercového tvaru s opálovým difuzorem krytí IP43.

vestavěná svítidla krytí IP43 (3)

Stropní vestavné svítidlo na lineární zářivkové trubice krytí IP67 může posloužit jak pro základní plošné osvětlení koupelny, tak pro lokální plošné, rovnoměrné přisvětlení u zrcadla, zabudované přímo do stropu.

vestavěná svítidla krytí IP43 (5)

Přisazená svítidla s vyšším krytím. Nemáme-li možnost svítidla do stropu zabudovat, je k dispozici opravdu široká škála přisazených svítidel ve vyšším krytí střídmého designu a odpovídajícího provedení pro vlhké prostory.

přisazené svítidlo s vyšším krytímpřisazené svítidlo s vyšším krytím1přisazené svítidlo s vyšším krytím2přisazené svítidlo s vyšším krytím3přisazené svítidlo s vyšším krytím4přisazené svítidlo s vyšším krytím5přisazené svítidlo s vyšším krytím6přisazené svítidlo s vyšším krytím7přisazené svítidlo s vyšším krytím8

Základní osvětlení koupelny může být vyřešeno poněkud netradičně, například svítidly pro nepřímé osvětlení zabudovanými ve stěně s vyšším krytím (v tomto případě IP43).

svítidla pro nepřímé osvětlení zabudované ve stěně

Doplňkové osvětlení u zrcadla. Slouží k zajištění kvalitního lokálního osvětlení obličeje beze stínů. Svítidla by měla svítit pokud možno z co největší plychy umístěné nejlépe kolem zrcadla. Nejčastější chybou výběru svítidel k zrcadlu je orientace na bodová svítidla s reflektorovými světelnými zdroji, která zvýrazňují ostré stíny v obličeji.

osvětlení k zrcadlu1osvětlení k zrcadlu2