Zařízení úspory elektrické energie pro veřejné osvětlení

16. 02. 2004


Spotřeba elektrické energie za veřejné osvětlení obce či města, osvětlení komunikací průmyslového komplexu, obchodního centra a podobných prostor je vždy nezanedbatelnou položkou rozpočtu.

Ze zařízení pro úsporu elektrické energie v této oblasti máme k dispozici následující možnosti:

 1. Regulace výbojkových svítidel vybavených konvenčními předřadníky po stupních prostřednictvím centrální jednotky.
 2. Snížení spotřeby použitím výbojkových svítidel s elektronickými předřadníky s možností regulace výkonu.
  1. Svítidla na sodíkové a rtuťové výbojky s konvenčními předřadníky můžeme regulovat po stupních pomocí centrálního elektronického stabilizátoru a regulátoru se kterými lze dosáhnout úspory až 40% elektrické energie. Systém pracuje na principu skokového přepnutí výkonu výbojek na nižší jas cca o 50%. Tato snížená intenzita se aplikuje během doby, kdy je na komunikacích minimální provoz. Zařízení se dodává v podobě skříně která výkonově ovládá vlastní vedení. Samotná výbojková svítidla s konvenčními předřadníky není nutno nijak upravovat. Jednofázové regulátory jsou k dispozici výkonu od 2,2 kVA do 15 kVA Třífázové regulátory se dodávají v provedení od 7,5 kVA do 60 kVA. Graf úspor elektrické energie při použití centrální jednotky.

   graf úspor centrální jednotky
  2. Vyšších úspor lze dosáhnout napájením výbojek pomocí elektronických předřadníků. Elektronické předřadníky mají o proti konvenčním předřadníkům vyšší účinnost.  Graf porovnání investičních nákladů a úspor.
    graf porovnání investic