Tipy na kvalitní stolní lampy

23. 01. 2020


Stolní lampa je nejen účelovým doplňkem na místech s nedostatečným základním osvětlením místnosti, ale rovněž estetickým prvkem pracovního stolu.

Po technické stránce by stolní lampa měla být takového provedení a výkonu, aby jí bylo možno bez přemisťování základny lampy pouze pohybem ramene obsáhnout celou pracovní desku stolu.

Pokud jde o výkon, pak pro běžné pracovní stoly doporučujeme stolní lampy výkonu alespoň 50W - pro žárovkové provedení a 18W – pro zářivkové provedení. Samozřejmě rameno stolní lampy nesmí samovolně padat a ani nesmí být aretacemi příliš fixováno. Aby u kvalitních stolní lamp nedocházelo k samovolnému padání ramene a přitom manipulace s ramenem byla snadná, bývají tyto lampy obvykle vybaveny pružinovým posilovačem, který bývá často součástí přiznaného designu svítidla.

Stolní lampa na stůl musí být stabilní a nesmí být náchylná na převržení ani při největším vyklonění ramene.

Zde je několik ukázek stolních lamp:

Stolní lampa Lifto

Po stránce designu velmi dobře zvládnutá stolní lampa. Konstrukce lampy umožňuje vyložení světelného zdroje až do vzdálenosti 105 cm, čímž lze obsáhnout i opravdu velký pracovní stůl. Světelný zdroj halogenová žárovka výkonu 50W s možností přepnutí na 35W.

 

Ukázka varaibility stolní lampy Lifto.

Stolní lampa Logos

Další stolní lampa s výbornou stabilitou a variabilitou.

Stolní lampa Naomi

s originálním aretačním systémem ze silikonové trubky.

Stolní lampa Oblio

Hodí se na konzervativně zařízený pracovní stůl.

Stolní lampa Tolomeo

Tolomeo stolní lampa je stálice mezi kvalitními stolními lampami.

Většina výrobců kvalitních stolních lamp vyrábí svá svítidla v provedení se základnou (plochým těžítkem) položeným na pracovní desce stolu - což ale ubírá cenný prostor, dále pro uchycení ke stolu pomocí svěrky umístěné na hraně stolu. Ne příliš často, ale po stránce designu čistou možnotí využitelnou zejména u atypických stolů je uchycení pomocí zavrtaného čepu umístěného kdekoli v desce stolu.

Rovněž bývají k dispozici stolní lampy na prodloužené noze stojící přímo na podlaze. Tyto lampy se použivají jako solitérní svítidlo nejen u stolu, ale také jako pampa pro čtení u křesla či pohovky.

Kvalitní stolní lampy bývají často vybaveny bezpečnostní zarážkou zamezující případnému samovolnému klesnutí ramene svítidla až na desku stolu a tím možnému zapálení okolí od rozžhaveného světelného zdroje. Jakoukoli stolní lampu s flexibilním ramenem s žárovkovými světelnými zdroji bychom neměli právě z tohoto důvodu nechávat bez dozoru zapnutou.