Barevné filtry v osvětlovací technice

05. 01. 2004


Filtry v osvětlovací technice můžeme rozdělit do následujících kategorií:

Pro úpravu viditelného spektra

Monochromatické či dichroidní barevné filtry k získání barevného osvětlení nazývané jako chromatické filtry. Těchto filtrů se nejčastěji využívá k vytvoření doplňkové barevné scenérie v interiéru nebo exteriéru.

Korekční filtry k úpravě viditelného spektra světla:

-

V potravinářství k osvětlení masa - nazývaný filtr s tónem červeného východu slunce s teplotou chromatičnosti kolem 2400K).

-

V potravinářství k osvětlení pečiva (filtr s teplým slunečním efektem s teplotou chromatičnosti kolem 2600K).

Pro osvětlení šperků se používají filtry pro tvorbu studeného polárního světla s teplotou chromatičnosti kolem 4500K.

Korekční filtry pro úpravu neviditelného spektra

Infračervené filtry (IR) – k potlačení zátěže v oblasti IR tepelného záření • Ultrafialové filtry (UV) – k potlačení zátěže v oblasti ultrafialového záření Obou druhů filtrů IR, UV se používá k potlačení zátěže nežádoucím neviditelným IR a UV spektrem uměleckých předmětů jako jsou obrazy, grafika, gobelíny a další textilie, dále je použití IR a UV filtrů doporučeno v prodejnách textilního a koženého zboží a dalších výrobků citlivých na UV a IR záření. 3. Refrakční filtry – používají se pro vylepšení rovnoměrnosti osvětlení, či úpravu světelné charakteristiky.

Vedle výše popsaných filtrů existují i další speciální filtry z těch nejznámějších například pro rozpoznávání bankovek, či různé polarizační filtry a pod.