Autožárovky s vyšší svítivostí snižují riziko nehody

31. 10. 2008


stojící auto

Každý řidič už někdy za noční jízdy zatoužil po lepší viditelnosti. Se silnějšími světly je všechno vidět dříve a zřetelněji. Když zareagujete včas na nepředvídatelné situace, vyhnete se nejen hrozícímu poškození svého vozidla, ale často i nebezpečí vážné dopravní nehody.

Co vše uvidíte s žárovkami s vyšší svítivostí?

Především uvidíte daleko lépe, než když použijete klasické autožárovky. Ten rozdíl je očividný a mile vás překvapí, jak díky ostrým kontrastům světla a stínu dokážete lépe rozlišovat objekty i na větší vzdálenost. Výkonné autožárovky dosvítí 70-75 metrů před auto, což je až o dvacet metrů dál než obyčejné žárovky z prvovýroby.

Výrazně se vám zvýší i viditelnost na pravém okraji vozovky, takže spatříte cyklistu nebo neosvětleného chodce s dostatečným předstihem. 

Více světla znamená také snížení zátěže pro oči a celkové únavy řidiče, což oceníte nejen na hůře osvětlených vozovkách, ale především při celonočních jízdách na dlouhé vzdálenosti. 

Čím víc světla, tím kratší životnost

Vyšší svítivost bývá vykoupena kratší životností autožárovek. Naopak žárovky pro dlouhodobé svícení mají silnější vlákno, ale svítí o trochu méně. Každý řidič ví nejlépe, zda jezdí spíše v noci nebo jen přes den a podle toho se může rozhodnout, jaké žárovky do auta jsou pro něj optimální.

Žárovky s vyšší svítivostí jsou skvělou volbou, pokud jezdíte v noci pravidelně a ještě více je oceníte, když musíte jet celou noc po neznámých trasách.

Jsou nejlepší autožárovky OSRAM?

My jsme o tom přesvědčeni a proto vám také autožárovky od tohoto osvědčeného výrobce nabízíme. Z našeho sortimentu si můžete vybrat standardní žárovky do auta H1, H3, H4, H7, H11 a mnoho dalších typů (HB1, HB3, HB4, PY21W, W3, W5. W21). Každý typ žárovek OSRAM mění noc v den jiným způsobem, než ty ostatní.

H1žárovka nightbreaker h1H3žárovka nightbreaker h3H4žárovka nightbreaker h4H7žárovka nightbreaker h7H11žárovka nightbreaker h11

OSRAM Night Breaker

Automobilová žárovka OSRAM Night Breaker nabízí o 90 % vyšší osvícení silnice než běžné halogenové autožárovky. Světla je víc, dopadá dál a intenzivně osvětluje i okraje vozovky, kde se objevují nejčastější komplikace v podobě neosvětlených chodců a cyklistů.

Samotné světlo je o 10 % bělejší, takže je více podobné dennímu. To přispívá k snížení zátěže očí a s ní související únavě řidiče. Navíc je bílé světlo přitažlivé i z designového hlediska.

Díky speciální stříbrné vrstvě na vrchu žárovky a modrým páskům na spodní části se světlo nerozptyluje mimo kužel a osvědčí se i za snížené viditelnosti. Uvidíte před sebe dobře i v dešti, mlze nebo sněhové chumelenici.

auto s žárovkami nightbreaker

Z důvodu zvýšené svítivosti je životnost oproti běžným autožárovkám přibližně o polovinu nižší. Nejběžnější jsou varianty OSRAM Night Breaker H7 a Night Breaker H4, které využije nejvíce řidičů. Všechny autožárovky Night Breaker tedy jednoznačně můžeme doporučit pro auta vybavená i samostatnými světly pro denní svícení, abyste s těmito autožárovkami nesvítili zbytečně během dne. Použít je můžete jak v potkávacích, tak i v dálkových světlometech.

OSRAM Cool Blue

Autožárovka má o 20 % vyšší svítivost a poskytuje namodralé světlo, které zvyšuje kontrast na osvětlené vozovce. Hodí se jak do potkávacích, tak i dálkových světlometů. Světlo je podobné xenonovému a je ideální volbou pro každého řidiče, který si potrpí na design a sofistikovaný vzhled svého auta.

OSRAM SilverStar

Žárovka má až o 50 % vyšší svítivost a o 20 metrů delší dosvit než klasická halogenka. Může být umístěna jak v potkávacích, tak v dálkových světlometech. Hodí se zejména pro řidiče dálkových cest a těm, kteří v noci upřednostňují bezpečnou jízdu.

OSRAM All Season

Žárovka svítí až o 30 % více a díky nažloutlému světlu se hodí do mlhy, deště či sněžení. Je vhodná k celodennímu svícení a pomáhá protijedoucím vozidlům k lepšímu odhadu rychlosti a vzdálenosti vašeho auta.

OSRAM Light@Day

Tato autožárovka nemá vyšší svítivost, ale je konstruována pro celodenní svícení a má až 3x delší životnost oproti standardním typům. Je ideální pro vozidla, která jezdí především v denní dobu a svítí celý den.

druhy autožárovek

Autožárovky se zvýšenou svítivostí z řad Night Breaker, Cool Blue, SilverStar můžete použít jak v potkávacích světlech, kombinovaných s denním svícením, tak i ve světlech dálkových.

Životnost těchto žárovek se v přepočtu na kilometry pohybuje mezi 6 000 až 8 000 kilometry. Žárovky pro celodenní svícení Light@Day vydrží svítit 25 000 až 30 000 kilometrů.

Vidět a být viděn

Nehodovost na českých silnicích stoupá a průměrná výše škod také. V noci je daleko větší pravděpodobnost, že vaše nehoda bude mít fatální následky. Jak se můžete dočíst zde, tak třetina lidí umírá na silnicích v noci a nejčastěji k tomu dochází na místech bez veřejného osvětlení. S vysoce svítivou žárovkou do auta toto riziko výrazně snížíte.

auto s rozsvěcenými světly

Jak dobře vidět...

Noční řízení je náročné, zejména pro starší osoby a řidiče se zhoršeným zrakem. Avšak i u řidičů bez zrakových potíží je špatná viditelnost a zhoršená reakční doba příčinou mnoha kritických nočních nehod. Většinou je to způsobeno celkovým nedostatečným výhledem na silnici. Když budete mít před sebou dost světla, snáze si udržíte soustředěnost a včas si všimnete potenciálního nebezpečí.

Zatímco vaše brzdná dráha při rychlosti 100 km/h je přibližně 40 metrů dlouhá, chodec v tmavém oblečení je s normálními autožárovkami vidět jen z pouhých 25 metrů.

… a jak být dobře viděn

I když máte zrak jako ostříž, ostatní na tom nemusí být tak dobře. Světla čelních reflektorů mohou být znečištěná nebo špatně seřízená, takže je chodci a cyklisté nemusí zahlédnout včas. Právě pozdní spatření přijíždějícího vozidla bývá na menších silnicích příčinou smrtelných nehod. Když budete více svítit, zvýšíte tak nejen svoji bezpečnost, ale i ostatních účastníků silničního provozu. Zároveň se vám bude jezdit mnohem pohodlněji.

7 tipů, jak v noci snížit riziko dopravních nehod

  1. Kontrola funkčnosti reflektorů - před jízdou zkontrolujte, zda reflektory správně fungují. Je to důležité především pokud pojedete za soumraku nebo za úsvitu, kdy si špatného svícení nemusíte venku všimnout. V garáži světla snadno otestujete jejich odrazem na stěně. 
  2. Kontrola seřízení reflektorů - zkontrolujte seřízení pokaždé, když dojde ke změně vyvážení vozidla. Nejčastěji k tomu dojde, když vezete více spolucestujících najednou, máte těžký náklad nebo táhnete přívěs. Při snížení vozidla následkem velkého zatížení zdvihněte reflektory trochu výš, abyste naplno využili dosvit. Při více zatížené zadní nápravě nasměrujte světelný kužel níž, abyste neoslňovali protijedoucí řidiče.
  3. Nastavení zpětných zrcátek - auta jedoucí za vámi vás mohou nepříjemně oslňovat odrazem ze zpětných zrcátek, obzvláště, jsou li jejich světlomety namířené příliš vysoko. To je nejen nepříjemné, ale i nebezpečné a proto si v takovém případě zrcátka upravte.
  4. Kompletní prohlídka světel - aspoň jednou ročně si nechte zkontrolovat všechna světla na svém vozidle. Odborné měření světelného toku i nastavení kužele vám poskytne přesnější informace, než byste získali vlastním odhadem od oka.
  5. Vyšetření zraku - nechte si pravidelně vyšetřit zrak. Jízda v noci může být problematická, i když během dne nepotřebujete brýle. Vyšší námaha očí během jízdy vás rychleji unaví a může způsobit bolesti hlavy a nesoustředěnost.
  6. Kontrola stěračů - pokud stěrače nepřiléhají přesně k čelnímu sklu, bude vás světlo protijedoucích vozidel přes neočištěné sklo oslňovat více. Pokud vám rozptýlené světlo na předním skle snižuje výhled, je nejlepší stěrače seřídit nebo vyměnit.
  7. Kapesní svítilna - když už musíte v noci na silnici zastavit a vystoupit, mějte u sebe kapesní svítilnu. Kolem projíždějící řidiči vás zahlédnou z větší dálky, přibrzdí a lépe se vám vyhnou. Nezapomeňte ani na reflexní vestu a až půjdete s výstražným trojúhelníkem, cestou si sviťte.

Bezpečnost je vždy na prvním místě

Jezděte v noci bezpečně a používejte autožárovky s vyšší svítivostí. Ostřejší a bělejší světlo vám umožní pohodlnější řízení a i ostatní vás dříve uvidí. S výrazně lepšími světelnými podmínkami se můžete spolehnout, že máte kontrolu nad tím, co se děje na silnici a kolem ní.