LED přestala být pouhou světelnou bižuterií

04. 02. 2007


Není nic staršího, než včerejší noviny - řekl kdysi šéfredaktor známého amerického deníku. K tomuto známému citátu můžeme ještě dodat - totéž platí o novinkách jinak zdánlivě stojatých vod nudného a laiky přehlíženého světelného oboru.

LED - tato malá věc pro člověka bude zřejmě znamenat velký krok pro lidstvo

led žárovka velký krok pro lidstvo

Ještě na podzimním semináři fy OSRAM (11/2006) věnovanému perspektivám a novým trendům LED, byl prezentován tehdy i pro ty, kteří se denně pohybují v oboru osvětlovací techniky ambiciózní cíl firmy, spočívající v dosažení svítivosti bílého LED světelného zdroje a to na hodnotu 80lm/W v horizontu do 5-ti roků. Podle prezentace vše vypadalo pěkně nalajnováno ke světlým zítřkům. Netušil jsem, jaký spád vezmou události doslova v nejbližších hodinách.

vývoj technologie LED

Zatímco představitelé firmy OSRAM ve snaze prokázat kvality světelných zdrojů LED na semináři, pořádaném v poetickém adventním období v rozporu s křesťanskými tradicemi masochisticky bičovali rozsvíceným LED vánočním řetězem podlahu salonku jistého luxusního pražského hotelu, aby pak dále tento nevinný symbol vánoc současnosti, jako nelítostní inkvizitoři se slastně potměšilým úsměvem na tváři podpalovali a následně nořili do kbelíku s ledovou tříští, tak jakoby v daleké Koreji o tomto semináři pořádaném v nevýznamné evropské zemičce věděli, či dokonce mezi účastníky semináře měli svého tajného zvěda. Hned druhý den ráno jsem totiž z této daleké asijské země obdržel tzv. nevyžádanou poštu, jež se v zápětí ukázala jako vyžádaná a vysoce aktuální. Stálo v ní sdělení, kde jistý korejský výrobce dosáhl svítivosti bílé LED a to o hodnotě 100 lm/W. Tímto byly účastníky semináře obdivované hodnoty z časového hlediska překonány nikoli v rámci pětiletky, ale hned ze dne na den. Pokud jde o dosaženou hodnotu, tak i tento parametr natrhl světově proslulé konkurenci, která je mimochodem světovou dvojkou v produkci LED, kalhoty rovnou o celou jednu čtvrtinu. Aby to nebylo málo, tak asi měsíc po této události jsem byl snad pro jistotu opět popráškován jiným asijským výrobcem nevyžádanou zprávou (které jinak jako všichni nečtu, ale pravidelně z nich čerpám informace o novinkách v oboru) a ta mi opět oznamovala zvýšení růstu účinnosti LED a to na hodnotu dokonce 120lm/W. Za těchto okolností, kdy dochází k tak překotnému růstu účinnosti LED se neodhaduji předpovídat další vývoj svítivosti LED. Z tvaru charakteristky růstu světelného toku LED je stále potenciál navyšování svítivosti i v nejbližší budoucnosti, navíc vývoj je snad jako vždy, teprve na počátku.

vývoj technologie LED1

Aby reprezentanti fy OSRAM nevyšli z této konfrontace jako hlupáci, nepochybně dodají - jedna věc je dosažení výjimečných vlastností svítivosti LED v laboratorních podmínkách, jiná produkt uvést do možnosti běžného používání tak, aby byl spolehlivý po celou dobu životnosti a za všech běžných okolností. Z tohoto důvodu ani v OSRAMu nemusí propadat přehnanému pesimismu a nepochybně se svojí vědeckou základnou již mají za zády, nezůstanou pozadu. Pokud ovšem mají zájem opět na podzim 2007 (nebo raději hned zjara) pořádat nějaký seminář, tak zřejmě bude nutno poopravit alespoň prezentační materiály schválené ÚVO (Ústředním Výborem Osramu)...

Od podzimního semináře uplynul kvartál a jelikož asijští producenti nespí na vavřínech evropských socialistických plánovačů, tak mi moji e-mailovou schránku - snad posíleni vědomím beztrestnosti účinnosti zákona 40/1995 Sb - tedy zákona o regulaci reklamy na asijském kontinentu se železnou denní pravidelností začali plnit špamem s asijskými novinkami v podobě LED svítidel určených pro běžné aplikace, které jsou jak sami výrobci píší: určeny pro jihoamerické, africké a východoevropské trhy a nad kterými tuzemským dovozcům asijského sortimentu z oblasti osvětlení díky zajímavé cenové relaci jiskří oči štěstím.

Tímto okamžikem LED v praktickém používání vykročila od světelné bižuterie v podobě doplňkového dekorativního osvětlení do polohy, kde LED je konečně něco jiného, než marnotratná hračka.

Na následujících obrázcích jsou zachyceny některé modely svítidel se světelnými zdroji LED z asijské produkce, které můžeme v nejbližší době očekávat ve standardní nabídce prodejců svítidel na našem trhu.

Technické parametry:

  • Napájecí napětí: 90-260V
  • U většiny dále prezentovaných svítidel mi jednoduchým výpočtem vyšla hodnota účinnosti LED na cca 50-60lm/W.
  • Teplota světla: 5000K nebo 6000K
  • Činitel podání barev: Ra 80

Asi nejodvážněji vypadají aplikace LED ve výkonových průmyslových svítidlech a světlometech.

aplikace LED ve výkonových průmyslových svítidlech a světlometechaplikace LED ve výkonových průmyslových svítidlech a světlometech1

LED výkonový světlomet o příkonu 85W je u nás v současnosti opravdu kuriozita.

aplikace LED ve výkonových průmyslových svítidlech a světlometech2aplikace LED ve výkonových průmyslových svítidlech a světlometech3

Ani svítidlům pro kanceláře se LED nevyhýbají.

Výkonová stropní vestavná svítidla o příkonu 32W, pro kazeové stropy s modulem 600mm.

Výkonová stropní vestavná svítidla o příkonu 32WVýkonová stropní vestavná svítidla o příkonu 32W1

Výkonová stropní vestavná svítidla známá pod názvem - downlight o příkonu až 22W.

Výkonová stropní vestavná svítidlaVýkonová stropní vestavná svítidla1

Výkonové LED vestavné svítidlo - kardan o příkonu 20W.

Výkonové LED vestavné svítidlo - kardan o příkonu 20W

Výkonový LED downlight v krytí pro venkovní použití, o příkonu 32W.

Výkonový LED downlight v krytí pro venkovní použití, o příkonu 32W

Výkonová bodová LED svítidla o příkonu 6W:

Výkonová bodová LED svítidla o příkonu 6W1Výkonová zemní LED svítidla o příkonu 10-16W

Výkonová zemní LED svítidla o příkonu 10-16W.

Výkonová zemní LED svítidla o příkonu 10-16W

Cena: Pro ty, kdo v článku doposud nenalezli odpověď na jednu z nejzásadnějších otázek a to - co to stojí, je odpověď následující.

LED svítidla jsou v porovnání s výkonovými ekvivalenty v podobě zářivek a výbojek u nás i od asijských výrobců stále dražší dokonce v násobcích a to i přes to, že asijský výrobce v dokumentaci produktům určuje vhodnost použití na již zmíněných jihoamerických, afrických a východoevropských trzích, kam snad stále spadá i naše země. Pokud se má produkt stát masově prodávaným, pak podle mne v relativně blízké budoucnosti můžeme očekávat pokles ceny na hodnotu ne příliš jiné od konkurenčních zářivkových a výbojkových svítidel, podobně jako tomu bylo u nástupu svítidel s elektronickými předřadníky, jejichž ceny jsou v současnosti dokonce nižší a to včetně světelných zdrojů, než srovnatelných svítidel s konvenčními a tudíž při provozu energeticky více náročnými svítidly, nehledě ke skutečnosti prodloužení životnosti trubic při provozu s elektronickým předřadníkem až o 50%. 

Z této zprávy podle mne potud vyplývají alespoň dvě ponaučení:

  • Číst nevyžádanou poštu z Asie má smysl. Navíc od počátku platnosti zákona 40/1995 Sb - tedy zákona o regulaci reklamy říkám: Budoucnost teprve zhodnotí přínos nenáviděné nevyžádané pošty.
  • Poněkud začínám mít obavu z toho, že tak, jak jsou v současnosti na evropských veletrzín asijští návštěvníci s fotoaparáty odháněni o od stánků evropských vystavovatelů, tak podobnému apartheidu možná začnou být vystavováni evropané na asijských veletrzích.