Možnosti osvětlení sprchy

30. 12. 2006


Možná jste to ještě nikdy neslyšeli, ale kromě osvětlení koupelny se dá osvětlit i samotná sprcha. Díky tomu lze vytvořit skvělou atmosféru a úplně nový zážitek. Spojení proudu vody a světla takřka vždy vytvoří působivý dojem.

Osvětlení zabudované přímo ve sprchové růžici

Pozornosti milovníků kvalitních koupelen by určitě neměl uniknout tento „špek“, který nepochybně velice atraktivním způsobem vylepší prostředí sprchového prostoru o svítidlo, které ve spojení společně s proudící s vodou vytváří působivý efekt.

osvětlení sprchy

Svítidlo je vhodné nejen do samotných koupelen, ale nepochybně by velice dobře vypadalo zejména na volné ploše jako stropní sprcha umístěná u bazénu a podobně.

osvětlení sprchy1osvětlení sprchy2

Jak je z vyobrazení zřejmé, svítidlo/sprcha je vyráběno jak v přisazeném, tak vestavném provedení obdélníkového a čtvercového tvaru, korpus je zhotoven z nerezové oceli. Pro dosažení náležitého efektu, je světelný zdroj umístěn v centru a voda je rozváděna kolem světelného zdroje.

sprcha osvětlenísprcha osvětlení1sprcha osvětlení2sprcha osvětlení3sprcha osvětlení4sprcha osvětlení5

Pro zatraktivnění světelného efektu je možno použít třeba barevnou žárovku.

osvětlení vodní fontána

Ukázka barevného osvětlení proudu vody ve vodní fontáně. Elektrická bezpečnost je zajištěna tím, že svítidlo je krytí IP55, třídy III – tedy musí být napájeno z bezpečného zdroje napětí 12V SELV s elektrickou pevností nejméně 4kV. Z hlediska příslušné normy ČSN-EN která platí pro koupelny umývárny a sprchy, musí být tento napájecí zdroj umístěn alespoň 60 cm od hrany sprchového koutu.

názorná ukázka sprcha

Další variantou svítidla s efektem prosvětleného vodního proudu sprchy může být použití výkonového světlovodu, který je přiveden na místo žárovky. Tento světlovod může svítit bílou barvou, nebo si můžeme barvu světla třeba pomocí dálkového ovladače nastavovat či periodicky měnit.

Technické údaje:

  • Světelný zdroj: halogenová žárovka 20-35W,
  • patice G4 Krytí: IP55
  • Napájecí napětí 12V
  • Zařízení třídy III 

Sprcha s programovatelným LED RGB osvětlením

Efektní sprcha s osvětlením pro náročné. Pouze tak lze nazvat tento, jak vzhledem, tak funkcemi, vydařený výrobek.

rgb sprcha

Ultra tenká sprchová růžice vyrobená z nerezového materiálu pro nástěnnou instalaci, vybavená LED RGB 3x1,5W světelným zdrojem v krytí IP67, jehož světlo zbarví vytékající proud vody a vytvoří působivé barevné efekty.

LED RGB sprcha

Svítidlo najde uplatnění nejen v luxusní domácí nebo hotelové koupelně, ale zejména velmi dobře bude vypadat zejména na otevřených místech u bazénu, sauně a podobně.

Ovládání barev a rychlost změny probíhá pomocí elektronického ovladače, který se zabuduje mimo zóny (0, 1, 2, 3).

ovladač RGB sprchy

Technické parametry:
Napájecí napětí ovladače (primár) 190-265V
Výstup (sekundár): max 48V, 350mA SELV, zařízení tř. III
Krytí IP40

Sprchová hlavice je konstruována pro tlak vody 1-5 barů, průtok max 17 litrů / minutu. Připojení na 1/2" šroubení.

rgb sprcha1